aA
Lapkritį nepriklausomų elektros tiekėjų būrys pasipildė dviem naujais vardais, o Valstybinė energetikos reguliavimo taryba daliai gyventojų nustatė kitų metų elektros energijos kainas. „Delfi“ pasidomėjo, kokios įtakos tai turi vartotojų pasirinkimui.
Kova dėl elektros vartotojų: du nauji tiekėjai ir siūlomų kainų palyginimas
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip žinia, iki šių metų gruodžio 10 dienos nepriklausomą tiekėją turi pasirinkti tik tie vartotojai, kurie per metus suvartoja daugiau nei 5 tūkst. kilovatvalandžių (417 kWh/mėn.). Tačiau suvartojantys mažiau taip pat jau gali atsisakyti visuomeninio tiekėjo („Ignitis“) paslaugų.

Todėl analizėje nagrinėjami trys atvejai. Pagal pirmąjį, namų ūkis per mėnesį suvartoja vidutiniškai 100 kWh elektros, pagal antrąjį – 250 kWh, o pagal trečiąjį – 450 kWh.

Būtent nuo apytikslio kWh suvartojimo reiktų pradėti tiekėjo pasirinkimo analizę. Nuo to priklausys, kurie siūlomi planai bus lyginami tarpusavyje. Kitas svarbus pasirinkimas – vienos arba dviejų laiko zonų tarifai. Kadangi naktį ir savaitgaliais elektra yra pigesnė, reikšmingą jos dalį suvartojantiems tuo metu patartina rinktis dviejų laiko zonų tarifus.

Galutinei elektros sąskaitai įtakos turės ir tai, ar vartotojas rinksis fiksuotas, ar kintamas kainas. Nepriklausomi tiekėjai dar siūlo nuolaidas, sutartis pasirašant ilgesniam laikotarpiui, tačiau šioje analizėje tai nevertinama. Taip pat neatsižvelgiama į galimybę rinktis žaliąją energiją – pas vienus tiekėjus tai nieko nekainuoja, kiti siūlo papildomai mokėti už kWh arba per mėnesį.

100 kWh per mėnesį

Suvartojantys apie 100 kWh per mėnesį iki 2023 metų gali likti su visuomeniniu tiekėju arba rinktis iš nepriklausomų: „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Ignitis“, „Inregnum“, „Perlas energija“.

Lapkritį šį sąrašą papildė „Birštono elektra“ ir „Egto energija“. Juridinių asmenų registro duomenimis „Birštono elektros“ akcininkė yra Edita Gudelevičienė, o „Sodros“ duomenimis, ši mažoji bendrija neturi darbuotojų. „Egto energija“ priklauso Edvinui Pranciuliui ir Egidijui Rutkauskui, turi 5 darbuotojus.

VERT 2021 metams „Ignitis“ „Standartinio“ plano vienos laiko zonos vartotojams nustatė 14,1 ct/kWh kaina, t. y. 0,54 ct daugiau nei šiemet.

Lyginant visų tiekėjų standartinius vienos laiko zonos tarifo planus, suvartojant 100 kWh per mėnesį, tiek „Ignitis“, tiek „Perlo energija“ pateiktų vienodas – 14,1 euro sąskaitas.

Tiesa, remiantis 2020 metų sausio–spalio „Nord Pool“ biržos duomenimis, 100 kWh iš „Inregnum“ kainuotų netgi mažiau – 13,6 euro, tačiau šio tiekėjo kainos keičiasi kas valandą, o fiksuoto plano nesiūloma, todėl analizėje jis pateikiamas prie palyginimo suvartojantiems apie 450 kWh per mėnesį.

Toliau rikiuotųsi „Egto energija“ su 14,55 euro mėnesio sąskaita, „Enefit“ (renkantis fiksuotus tarifus) su 14,67 euro, „Elektrum“ su 14,69 euro.

15 eurų riba peržengtų „Ignitis“ kaip nepriklausomo tiekėjo pasiūlymas (15,1 euro), „Perlo energija“ su kintamu tarifu (15,4 euro), „Enefit“ su kintamu tarifu (15,49 euro), o paskutinės vietos priklauso „Birštono elektrai“ – 15,8 euro su kintamu ir 15,87 euro su fiksuotu.


250 kWh per mėnesį

Suvartojantys 250 kWh per mėnesį (3 tūkst. kWh) per metus patenka į antrąją rinkos liberalizavimo bangą ir nepriklausomą tiekėją turėtų pasirinkti iki 2021 metų gruodžio 10 dienos. Jiems taikomi tiekėjų planų pasiūlymai su pavadinimais „Namai“ ir pan.

Lyginant pasiūlymus suvartojant 250 kWh per mėnesį, išbandyti du scenarijai. Pagal vieną taikyti vienos laiko zonos tarifai, pagal antrąjį – dviejų, kai dienomis suvartojama 150 kWh, o naktimis – 100 kWh.

Vienoje laiko zonoje tiekėjų pasiūlymai išsidėsto taip: „Enefit“ kintama (33,24 euro), „Perlas energija“ kintama (34 eurai), „Elektrum“ kintama (34,34 euro)„Birštono elektra“ kintama (34,65 euro), „Ignitis“ 2021 metų kainomis (34,75 euro), „Perlas energija“ fiksuota (34,75 euro), „Egto energija“ (35,38 euro), „Enefit“ fiksuota (35,68 euro), „Elektrum“ fiksuota (35,74 euro)„Ignitis“ pasiūlymas (36,75 euro) ir „Birštono elektra“ fiksuota (37 eurai)..

Dviejų laiko zonų pasiūlymų eilė atrodo taip: „Enefit“ kintama (32,54 euro), „Birštono elektra“ kintama (33,13 euro), „Perlas energija“ kintama (33,3 euro), „Elektrum“ kintama (33,97 euro).„Ignitis“ 2021 metų kainomis (34,2 euro), „Perlas energija“ fiksuota (34,2 euro), „Enefit“ fiksuota (34,98 euro), „Egto energija“ (35,17 euro), „Elektrum“ fiksuota (35,47 euro). „Birštono elektra“ fiksuota (36,09 euro), ir „Ignitis“ pasiūlymas (36,5 euro).


450 kWh per mėnesį

Suvartojant 450 kWh per mėnesį arba 5,4 tūkst. kWh per metus, nepriklausomą tiekėją reiktų pasirinkti iki šių metų gruodžio 10 dienos. Kitaip nuo kitų metų pradžios elektros energijos kaina bus perskaičiuojama kas mėnesį, atsižvelgiant į praėjusio mėnesio vidutinę biržos kainą ir pritaikant koeficientą 1,25.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei vartotojas ir 2021 metais norėtų elektrą pirkti iš „Ignitis“, vis tiek turėtų pasirašyti naują sutartį – kaip su nepriklausomu tiekėju (kai dabar sutartis yra su visuomeniniu). Jų plane „Dinamiškas“ kaina keičiasi kas mėnesį.

Suvartojant tokį kieki elektros, analizėje pateikiamas ir „Inregnum“ pasiūlymas. Šis tiekėjas elektrą parduoda remdamasis skandinavų biržos „Nord Pool“ kainomis, kurios kinta kas valandą. Palyginime naudojama įmonės tinklapyje nurodoma 2020 metų sausio–spalio vidutinė kaina.

Beje, tokia formulė naudojama ir „Egto energijos“ pasiūlyme „Sąžiningas“, tačiau ji suminio elektros tarifo nenurodo, todėl analizėje nepateikiamas.

Taigi, pasiūlymai išsidėsto taip: „Enefit“ kintama (55,79 euro), „Perlas energija“ kintama (57,55 euro), „Inregnum“ (57,57 euro), „Birštono elektra“ kintama (58,52 euro), „Elektrum“ kintama (59,99 euro), „Ignitis“ 2021 metais (61,35 euro), „Perlas energija“ fiksuota (61,35 euro), „Egto energija“ (62,03 euro), „Enefit“ fiksuota (62,57 euro), „Elektrum“ fiksuota (62,67 euro)„Ignitis“ „Dinamiškas“ (63,45 euro), „Ignitis“ pasiūlymas (63,75 euro) ir „Birštono elektra“ fiksuota (64,14 euro).


„Ignitis“ kaip visuomeninis tiekėjas dar siūlo planą „Išmanusis“, kuriame taikomi keturi laiko zonų tarifai, tačiau tam reikia įsirengti išmanųjį skaitiklį, kuris yra mokamas.

Ateityje nepriklausomų tiekėjų bet kada gali atsirasti ir daugiau. Pralaimėję konkurencinėje kovoje kai kurie jų gali veiklą ir nutraukti.

Patikslinimas: ankstesnėje šios publikacijos versijoje buvo nurodytos netikslios „Elektrum“ sąskaitos. Atsiprašome.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(166 žmonės įvertino)
2.5783

Apklausa: pasirašyti sutartį su nauju elektros tiekėju svarsto 42 proc. gyventojų

Elektros tiekėjams jau ne pirmą mėnesį mažinant siūlomas kainas, galimybe sudaryti naują...

Lietuva ir Europa pavasarį pasitinka virš 50 proc. pilnomis dujų saugyklomis ir žymiai nukritusiomis dujų kainomis

Pasibaigus žiemai ryškėja, kad Lietuvai ir Europos Sąjungai (ES) pavyko atlaikyti Rusijos...

Alytiškė pasibaisėjo elektros atjungimais: mes ne kaimiečiai ir ne durneliai patarimai, ką daryti (7)

Stovintis verslas, neveikianti saulės elektrinė , per plauką išvengta gaisro – tokius patirtus...

Elektros kaina Lietuvoje priartėjo prie nulio: kovo mėnuo gali tapti tokiu, koks buvo jau seniai (40)

Elektra Lietuvoje šeštadienį paryčiais atpigs iki maždaug 0,2 cento už kilovatvalandę. Tai...

LEA: gamtinės dujos, elektra, degalai ir biokuras Lietuvoje pinga

Lietuvos energetikos agentūros ekspertų duomenimis, dujų kainos ir toliau mažėja: per aptariamą...

Top naujienos

Nuo karo bėgusiam ukrainiečiui – nemalonumai Lietuvoje: užpuolė, nes nekariauja prieš rusus

Į Lietuvą nuo Ukrainoje vykstančio karo pabėgę ukrainiečiai sulaukia ne tik užuojautos...

Pragaras Kauno kalėjime: nepilnametį su kitu kaliniu vertė užsiimti seksu (3)

Kauno kalėjime (buvusiame tardymo izoliatoriuje) – nuo visuomenės nuslėptas skandalas: du...

Tragedija Šiaurės Italijos slidinėjimo kurorte: pranešama apie žuvusią lietuvę ir jos draugą italą (atnaujinta)

Pranešama apie sekmadienį nutikusią tragediją, kurios metu Italijoje žuvo ir lietuvė moteris....

Rimvydas Valatka. Švogerių ir pusseserių Lietuva (2)

Šeštadienį po Palangą slampinėjo bebras. Sako, visai nesibaidė žmonių. Turseno kaip savas....

Parengė Laurynas Butkauskas

Su Drakula lyginamas treneris čempiones ugdė beveik kaip koncentracijos stovykloje: „gimnasčių fabrikuose“ badas ir teroras buvo kasdienybė

Devynmečių mergaičių skirstymas į grupes „pagal storumą“, joms skiriamos dešimties...

Danielius Bunkus tituluotai gražuolei Samantai pažėrė šūsnį komplimentų: tu mano nuostabiausio grožio moteris

Verslininkas Danielius Bunkus socialiniuose tinkluose pasidalijo keliomis žinutėmis, kur atvirai...

Atsikrausčiusi gyventi į kaimą Kristina ėmėsi netradicinės veiklos: tai vadina kaimišku sporto klubu medikė paaiškina, kuo ypatingi putpelių kiaušiniai

Molėtų rajone, gamtos apsuptyje jau kelis metus yra įsikūręs nedidelis putpelių ūkis ....

Login.lt

Naujas vaistas padėjo girtoms pelėms greičiau atsigauti: mokslininkai tikisi išgelbėti milijonus gyvybių

Iki šiol vienintelis būdas išsiblaivyti – pralaukti. Tačiau viskas gali pasikeisti: mokslininkai...

Šešėliniu narkobaronu laikomas kaunietis Strasbūre laimėjo bylą prieš Lietuvą: gaus kompensaciją (1)

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė sprendimą byloje Juozas Deltuva prieš...