aA
Koncesijos sutartis su strateginiu investuotoju į naują Visagino atominę elektrinę (AE) - Japonijos korporacija "Hitachi" - nebus pasirašyta iki birželio 28 dienos, kaip skelbta iki šiol. Ją tikimasi pasirašyti iki šių metų pabaigos.
Hitachi prezidentas Hiroaki Nakanishi
Hitachi prezidentas Hiroaki Nakanishi
© Reuters/Scanpix

Seimas, praėjusią savaitę pritaręs naujosios atominės jėgainės statybai ir davęs leidimą pasirašyti sutartį su "Hitachi", kartu panaikino reikalavimą koncesijos sutartį pasirašyti iki birželio 28-osios.

"Taip. Tai padaryta tam, kad mes galėtume toliau tęsti derybas su regioniniais partneriais ir su "Hitachi". Dabar partneriai turi suderinti grafiką dėl tarpinių žingsnių ir galutinės datos", - BNS pirmadienį sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Anot jo, koncesijos sutartis su "Hitachi" turėtų būti pasirašyta ne vėliau kaip iki šių metų pabaigos.

Formalus teisinis terminas, pagal kurį iki birželio 28 dienos su "Hitachi" turėjo būti baigtos tiesioginės derybos ir pasirašyta koncesijos sutartis, buvo nustatytas Koncesijos įstatyme, tačiau Seimas, birželio 21 dieną priimdamas įstatymus dėl naujos atominės elektrinės statybos, šį terminą panaikino.

"Tai reiškia, kad derybininkams suteikta galimybė toliau tęsti derybas su regioniniais partneriais ir strateginiu investuotoju iki bus sutarta dėl akcininkų sutarties ir bus įsteigta projekto įgyvendinimo bendrovė", - BNS teigė energetikos ministro patarėjas Kęstutis Jauniškis.

Anot jo, koncesijos sutartį turės pasirašyti Lietuva, strateginis investuotojas "Hitachi" ir kol kas dar neįsteigta projekto įgyvendinimo bendrovė.

"Užbaigus derybas ir įsteigus projekto įgyvendinimo bendrovę, kartu su Koncesijos sutartimi taip pat planuojama pasirašyti su "Hitachi-GE" generalinės rangos ir kitas projektui įgyvendinti reikalingas sutartis", - sakė K.Jauniškis.

Planuojama, kad pradžioje projekto įgyvendinimo bendrovėje bus tik du akcininkai - "VAE- SPB" (naujos AE projekto parengiamuosius darbus įgyvendinančios valstybės bendrovės Visagino atominė elektrinė įsteigta antrinė įmonė) ir "Hitachi Visaginas Project Investment", o Latvijos " Latvenergo" ir Estijos "Eesti energia" prisijungtų vėliau.

"Hitachi" turėtų valdytų 20 proc., Lietuva - 38 proc., Latvija - 20 proc., o Estija - 22 proc. būsimos bendros įmonės akcijų. Jeigu prie AE projekto įgyvendinimo prisijungtų Lenkija, akcijų proporcijos šiek tiek keistųsi.

Pasirašius koncesijos sutartį, toliau būtų atliekami projektavimo darbai, kurie truktų apie 30 mėnesių. Jie apimtų projekto techninį parengimą, aikštelės paruošimą, pamatus, statybos leidimą, licencijos išdavimą ir įrangos projektavimą bei užsakymą.

Vėliau būtų skelbiamas naujos AE statybos rangovo konkursas ir tik pasirašius sutartį su juo bei projekto šalims sutarus dėl finansinių įsipareigojimų, būtų pasirašomas galutinis investuotojų įsipareigojimas (angl. Final Investment Decision) - jis turėtų būti pasirašytas ne vėliau kaip 2015 metų gruodžio 31 dieną.

Teigiama, kad VAE projekto vertė dabartinėmis kainomis gali siekti iki 5 mlrd. eurų (17,3 mlrd. litų), o įskaitant prognozuojamas palūkanas, infliaciją bei investicijų vertės pokyčius dėl valiutų kursų svyravimo – apie 6,8 mlrd. eurų (23,5 mln. litų). Numatoma, kad apie 4 mlrd. eurų (13,8 mlrd. litų) galėtų sudaryti skolintas kapitalas, o 2,8 mlrd. eurų (9,7 mlrd. litų) - VAE, Latvijos ir Estijos bendrovių bei "Hitachi" investuojamas nuosavas kapitalas.

Politologai sako, kad Seime priimti įstatymai dėl Visagino atominės elektrinės dar negarantuoja, jog projektas bus tęsiamas ir įgyvendintas taip, kaip planuoja dabartinė valdžia. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad dabartinė valdančioji koalicija po spalį vyksiančių rinkimų gali prarasti daugumą, o opozicijoje esantys socialdemokratai įstatymams nepritarė.

Anot politologų, toks scenarijus jau turi precedentą - energetikos bendrovę "Leo LT", kuri buvo įsteigta socialdemokratų valdymo metais, bet į valdžią atėjus konservatoriams - išardyta, abejojant skaidrumu.

Krikščionių frakcija, dauguma "tvarkiečių" bei Mišriai Seimo narių grupei priklausančių parlamentarų taip pat nedalyvavo balsavime dėl naujos atominės elektrinės, o valdančiąją koaliciją balsavime parėmė Darbo partija.

Be to, Seime šiuo metu svarstomas opozicinių frakcijų siūlymas kartu su Seimo rinkimais spalį rengti patariamąjį referendumą dėl atominės jėgainės statybos. Projektą pateikė 36 opozicinėms Krikščionių, "Tvarkos ir teisingumo", Socialdemokratų partijų frakcijoms priklausantys parlamentarai, Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

Referendumą dėl naujos atominės elektrinės statybos taip pat inicijuoja ir piliečių grupė, kuri turi per tris mėnesius - iki birželio 27 dienos - surinkti ne mažiau kaip 300 tūkst. parašų.

Lietuva planuoja pastatyti naują atominę elektrinę šalia 2009 metais uždarytos Ignalinos elektrinės. Vyriausybė tikisi, kad elektrinė bus pastatyta iki 2020-2022 metų.

Visagino atominė elektrinės strateginis investuotojas yra "Hitachi" kartu su " Hitachi–GE Nuclear Services", kurioje pagrindinis akcininkas yra koncernas " Hitachi", valdantis 80 proc. kapitalo.

Europos Sąjungoje šiuo metu branduolinę energetiką plėtoja 15 valstybių, kuriose elektrą gamina iš viso 137 atominės elektrinės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Nord Stream 2“ tiesimo laivas atnaujino darbus (4)

Rusijos laivas, tiesiantis prieštaringai vertinamą dujotiekį „ Nord Stream 2 “ pradėjo darbus...

Tyrimams žaliojoje energetikoje – 1,2 mln. eurų parama

Mokslininkai ir verslas kviečiami pretenduoti į paramą moksliniams tyrimams ir eksperimentinei...

Po remonto vėl veikia jungtis „LitPol Link“ (9)

Užbaigus remonto darbus Lietuvos ir Lenkijos elektros jungtyje „LitPol Link“, ji vėl veikia visu...

Vėjo parko Baltijos jūroje vietą parinks „Ardynas“ (7)

Lietuvai ketinant Baltijos jūroje statyti 700 MW vėjo jėgainių parką, konkrečią teritoriją jam...

Poderys įsidarbino patarėju Energetikos agentūroje papildyta 18.19 (2)

Buvęs Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys pradėjo...

Top naujienos

Garsusis policijos bėglys Molotkovas-Igariokas nesiliauja stebinęs: pareigūnai vėl liko kvailių vietoje (147)

Prieš kelerius metus su pagrobtu policijos pareigūnų „Kalašnikovu“ po Vilnių važinėjęs ir...

Didieji prekybos tinklai tikisi pardavimų rekordų ir planuoja dideles investicijas: atotrūkis nuo smulkiųjų didėja (147)

Didieji prekybos tinklai pernai pardavė dar daugiau nei rekordiniais 2019-aisiais ir už tai bent iš...

Viceministrė užsiminė apie karantino švelninimą: kuriuos ribojimus siekiama atlaisvinti pirmiausia (46)

Karantinas Lietuvoje greičiausiai bus pratęstas, tačiau tikėtina, jog gali būti įvesti kai kurie...

Nuo pirmadienio – privaloma izoliacija atvykus iš daugelio užsienio valstybių (30)

Nuo pirmadienio į Lietuvą atvykus praktiškai iš visų užsienio valstybių privalu turėti...

Moteriai į pilvą spyrusio Rusijos policininko atsiprašymo versija subliuško iškart kitas pareigūnas šaiposi: nereikia pastoti mums kelio (20)

Sausio 24-osios vakarą internete pasklido vaizdo įrašas, kuriama užfiksuota, kaip sausio 23 d. per...

Ugnė Karaliūnaitė | D+

Pagrindinės „Devbridge“ vadovo Lietuvoje Gurgždžio verslo pamokos

Sakoma, kad geriausiai moko paties padarytos klaidos, bet protingiausia – jų pasimokyti iš kitų....

Mirė radijo stočių „M-1“ ir „Radiocentras“ įkūrėjas Rimantas Pleikys atnaujinta 08.38 (1)

Eidamas 64-uosius metus mirė pirmos nepriklausomos radijo stoties įkūrėjas, buvęs ministras...

Vestuvių bei motinystės planus su mylimuoju sudėliojusi Monique sulaukė nepatogaus klausimo ir apie nekaltybės praradimą su scenos kolega (51)

Turbūt nedaug kas prisimena iš minios labai neišsiskiriančią garbanotą mergaitę, 2015 metais...

Metai po pirmųjų žinių apie COVID-19: štai, ką jau žinome, o kas – vis dar mįslė (19)

Prieš metus virusologas ir Belfasto Karalienės universiteto tyrėjas Connoras Bamfordas parašė...

Prieš dvigubą Eurolygos savaitę savo žvaigždes pataupyti galėjęs Šaras paglostė „Barcos“ jaunimą (2)

Galingą puolimą pademonstravusios ir lengvą pergalę Ispanijos čempionate iškovojusios...