aA
Elektros garantinis tiekimas dažnai pristatomas kaip brangus ir neprognozuojamas sprendimas, tačiau vertinant jo liepos kainą ir populiariausius nepriklausomų tiekėjų planus šiuo metu didelio skirtumo nematyti. Vis dėlto toks vaizdas gali būti laikinas ir apgaulingas, nes elektros kaina biržoje auga – maža to, ji nustebina įspūdingais šuoliais.
Ko gali tikėtis garantiniame tiekime pasilikę gyventojai: šį mėnesį – nelauktas rezultatas
© Shutterstock

Nelauktas rezultatas

Liepą garantinis tiekimas („Standartinis“, viena laiko zona) kainuoja apie 43,1 cento už kWh. Jam taip pat taikoma valstybės 9 centų kompensacija, tad galutinė kaina liepą siekia 34,1 cento. 150 kWh suvartojimas garantiniame tiekime šį mėnesį generuotų 64,65 eurų sąskaitą be kompensacijos arba 51,15 euro su ja.

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) trečiadienį paskelbė atnaujintą kassavaitinį nepriklausomų tiekėjų palyginimą, į kurį pirmą kartą įtraukė ir garantinį tiekimą.

Remiantis agentūros liepos 19 dienos skaičiavimais, 150 kWh mėnesio suvartojimas su fiksuota kaina ir viena laiko zona keturių didžiausių nepriklausomų tiekėjų atveju gali svyruoti 59-66 eurų sąskaitų intervale, o dviejų laiko zonų atveju – 61-71 eurų intervale (abu atvejai įvertinti be 9 centų kompensacijos). Vis dėlto nefiksuota, tai yra, su birža susieta kaina, leidžia turėti mažesnes sąskaitas (išsamesni skaičiavimai – agentūros puslapyje).

Šis palyginimas tik orientacinis, nes tuo atveju, jeigu tiekėjo sutartis įsigalioja nuo kito ar dar kito mėnesio, tuomet garantinio tiekimo kaina jau būna pasikeitusi ir, tikėtina, – į didesnę pusę.

O rizika, kad garantinis tiekimas rugpjūtį dar pabrangs, reali: „Nord Pool“ duomenimis, praėjusią savaitę elektra Lietuvoje kainavo 304,24 euro už megavatvalandę (MWh), tai 12 proc. daugiau nei ankstesnę savaitę ir tai yra aukščiausia savaitinė kaina per 12 mėnesių laikotarpį.

Šią savaitę užfiksuota didžiausia kada nors valandinė didmeninė kaina Lietuvos kainų zonoje – 2100 eurai už MWh (2,1 euro už kWh). Tai turės įtakos ir rugpjūčio garantinio tiekimo kainos skaičiavimui.

Kita vertus, nėra garantijos, kad lygiagrečiai rinkos kainos augimui nebrangs ir tiekėjų pasiūlymai naujiems klientams arba kad rinkos kaina ilgainiui nekris (smukimui priežasčių kol kas nematyti).

Per visą garantinio tiekimo taikymą liberalizacijos laikotarpiu šios paslaugos kaina dabar yra aukščiausia (jeigu skaičiuojame be 9 centų valstybės kompensacijos). Jeigu šiai paslaugai nebūtų taikoma kompensacija, tiekėjų pasiūlymai išloštų labiau.

Garantinio tiekimo kaina apskaičiuojama prie praėjusio mėnesio (šiuo atveju, birželio) vidutinės „Nord Pool“ biržos kainos Lietuvoje pridėjus 25 proc. ir kartu suskaičiavus visas kitas dedamąsias bei PVM.

Šią savaitę internete kalbinti keli garantinio tiekimo paslaugos naudotojai „Delfi“ atsakė į klausimą, kodėl apsistojo ties šiuo sprendimu ir ką ketina daryti toliau (visi vardai pakeisti, redakcijai žinomi).

Lukrecija iš Klaipėdos buvo kategoriška ir liberalizavimą vadina pasipelnymu iš paprastų žmonių.

„Nebežino kaip iš paprasto žmogaus atimti paskutinius pinigus. Viską brangina, kad paprastas žmogelis visiškai nuskurstų. Su vyru nusprendėme laukti, ir žiūrėsim, kas bus toliau. Ar nebus taip, kaip su skiepais. Visus suvarė į kampą dėl skiepų, kad gautų galimybių pasą, o paskui viską atšaukė.

Tai matysim, ar taip nebus su elektros energijos tiekėjais. Gi visur tik ir bando „išdurti“ silpnesnį žmogų. Lauksim, kaip bus, po pusmečio matysim“, – sakė jauna moteris.

Tautvydas iš Vilniaus sako, kad norėtų palaukti kitų metų.

„Labai daug neturiu, ko komentuoti. Objekto Lietuvoje, kuriam turiu pasirinkti elektros tiekėją, elektros sąnaudos nėra didelės, todėl nebūtų labai skaudu, jeigu tektų kažkiek brangiau mokėti kažkurį laiką, bent jau kol matysis, kaip čia viskas atrodys kitais metais.

Skeptiškai žiūriu į visą šitą nepriklausomų tiekėjų pasirinkimo procesą. Juk teoriškai yra galimybė, kad elektros kaina kris ir situacija su tiekėjų pasiūlymais pasikeis. Aišku, nemaža tikimybė, kad bus ir atvirkščiai, bet čia jau rizika, su kuria susitaikiau“, – teigė vilnietis.

Sandra iš Vilniaus sakė, kad jai apmaudu, jog „visi puolė pasirašinėti pas skirtingus tiekėjus“, ji stebisi, kad name yra 20 butų ir visi gauna elektrą tą pačią, „tik į skirtingas kišenes“.

„Kiekvieną dieną sekiau pasiūlymus ir kasdien jų (tiekėjų – red.) kaina buvo vis didesnė. Esu įsitikinusi, kad ta kaina kris, o žmonės mokės daugiau nei garantiniame tiekime. Tai tik laiko klausimas (...). Skaidrumo tame jokio. Vieni moka 0,24 Eur, kiti 0,28 Eur, keli kolegos paskutinėmis dienomis pasirašę gavo 0,31 Eur. Vienas namas, skirtingi tiekėjai“, – sakė Sandra.

Elektra
Elektra
© Shutterstock

„Mano mama gyvena Jungtinėje Karalystėje. Pas juos kaina taipogi pakilo, bet ne tiek. Visi gavo nemažas kompensacijas už tai. Mūsų valdžiai mes visai nerūpime“, – sakė pašnekovė.

Dar vienas kalbintas gyventojas sakė kol kas neturintis nuomonės.

Aktyvumas prislopo, bet tikisi, kad sugrįš

Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) komentuoja, kad vartotojai, kurie pateko į garantinį tiekimą, tikrai aktyviai renkasi nepriklausomą tiekėją.

„Nuo rugpjūčio mėn. iš garantinio tiekimo klientų „išeina“ beveik 13 tūkst. vartotojų. Natūralu, kad baigiantis terminui (birželį – red.) matėme išties didelius srautus, jie šiuo metu yra sumažėję“, – sako ESO atstovas Paulius Kalmantas.

Lietuvos nepriklausomų elektros tiekėjų asociacijos vadovas Vilius Juraitis sako, kad elektros vartotojai dabar mažiau aktyvūs.

„Jaučiasi vasara. Susidomėjimas mažas, po birželio 26 dienos drastiškai krito. Turbūt kitas susidomėjimo pikas laukia tada, kai žmonės gaus garantinio sąskaitas ir kai pamatys, kad ta garantinio tiekimo kaina iš tiesų bus gerokai didesnė negu tie buvę 24 centai. Tai galėtų būti kita banga. Bet čia kol kas spėlionės“, – teigė V. Juraitis.

Jis tikisi, kad biržos kainos paskatins žmones apsispręsti greičiau.

„Mes manome, kad procesas bus labai panašus, koks buvo su pirmu etapu, kai pradžioje buvo likę apie 10 proc. (garantiniame tiekime – red.), kurie paskui per tris, keturis mėnesius po truputėlį subėgo. Turbūt procesas bus šitoje vietoje greitesnis, nes biržinės kainos šiuo metu yra fantastinės, blogąja to žodžio prasme“, – sakė V. Juraitis.

Garantinis tiekimas rugpjūtį bus taikomas apie 90 tūkst. buitinių vartotojų. Už jį atsakingas ESO yra komentavęs, kad ši paslauga yra laikina, o be to, jos kaina neprognozuojama.

Pasak ESO, iki mėnesio paskutinės dienos imtinai, šiuo atveju liepos 31 dienos, reikės deklaruoti skaitiklio rodmenis, reikalingus sąskaitos pateikimui, o rugpjūčio 1–10 dienomis vartotojai apmokėjimui gaus pirmą garantinio tiekimo paslaugos sąskaitą iš ESO.

Dėl elektros tiekėjo pasirinkimo šiuo metu turintys apsispręsti gyventojai turėjo galimybę iki liepos 18 dienos, pirmadienio, pasirašyti sutartį su tiekėju ir išvengti garantinio tiekimo rugpjūtį.

Dabar artimiausias laikotarpis pasirinkti tiekėją yra iki rugpjūčio 18 dienos – tuomet nepriklausomas tiekėjas elektrą tiektų jau nuo rugsėjo.

Saulės moduliai
Saulės moduliai
© Shutterstock

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pateikia naujausius ESO duomenis, kuriais remiantis iš pirmojo etapo tiekėją yra pasirinkę 99 proc. vartotojų (96,8 tūkst.), iš antrojo – 88 proc. (654 tūkst., o dar liko apsispręsti maždaug 85,3 tūkst.), trečiajame etape tiekėją pasirinko 48 proc. (391,6 tūkst.) gyventojų.

Gyventojai gali pasirinkti iš šių tiekėjų: „Ignitis“, „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Perlas Energija“, „EGTO energija“, „Birštono elektra“.

Iš viso buitinių vartotojų yra apie 1,6 mln. (69 proc., arba 1,147 mln. jų jau yra pasirinkę tiekėją). Tiekimo rinkos liberalizavimą planuojama baigti šiemet.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(142 žmonės įvertino)
1.7394

Apklausa: pasirašyti sutartį su nauju elektros tiekėju svarsto 42 proc. gyventojų

Elektros tiekėjams jau ne pirmą mėnesį mažinant siūlomas kainas, galimybe sudaryti naują...

Lietuva ir Europa pavasarį pasitinka virš 50 proc. pilnomis dujų saugyklomis ir žymiai nukritusiomis dujų kainomis

Pasibaigus žiemai ryškėja, kad Lietuvai ir Europos Sąjungai (ES) pavyko atlaikyti Rusijos...

Alytiškė pasibaisėjo elektros atjungimais: mes ne kaimiečiai ir ne durneliai patarimai, ką daryti (7)

Stovintis verslas, neveikianti saulės elektrinė , per plauką išvengta gaisro – tokius patirtus...

Elektros kaina Lietuvoje priartėjo prie nulio: kovo mėnuo gali tapti tokiu, koks buvo jau seniai (40)

Elektra Lietuvoje šeštadienį paryčiais atpigs iki maždaug 0,2 cento už kilovatvalandę. Tai...

LEA: gamtinės dujos, elektra, degalai ir biokuras Lietuvoje pinga

Lietuvos energetikos agentūros ekspertų duomenimis, dujų kainos ir toliau mažėja: per aptariamą...

Top naujienos

Jorge Valero, Kamil Kowalcze, Michael Nienaber

„Bloomberg“: Vokietijos elgesys kelia erzelį visame žemyne (2)

Neprognozuojamas Vokietijos valdančiosios koalicijos elgesys daro gniuždančią įtaką Europai ir...

Naujausi duomenys parodė didžiausius šalies skaudulius: neišnaudojame to, ką turime (13)

Lietuvos socialinių tyrimų centras teigia, kad Lietuvoje 2050 m. gali gyventi 3 mln. žmonių,...

Putinas gali nesustoti ties „branduolinės dovanos“ perdavimu Lukašenkai: nurodė dar tris šalis (1)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali imtis naujo branduolinių ginklų...

Tragedija Šiaurės Italijos slidinėjimo kurorte: pranešama apie žuvusią lietuvę

Pranešama apie sekmadienį nutikusią tragediją, kurios metu Italijoje žuvo ir lietuvė moteris....

Xi Jinpingo tikslas Maskvoje – aiškus: Vakarams pateikiamos sudėtingos alternatyvos (2)

„Mielas drauge, artėja pokyčiai, kurių nebuvo 100 metų. Šį pokytį mes darome kartu“ –...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Sukritikavo ataskaitą apie Rusijos grėsmę: artimiausias dešimtmetis mums bus lemiamas (5)

Abejones dėl žvalgybos pateiktos informacijos apie Rusijos keliamą karinę grėsmę išreiškęs...

Karas Ukrainoje. Juodosios jūros vandenyse – grėsminga padėtis: rusai smarkiai padidino karo laivų grupę analitikai prasitarė apie Putino pažadą Lukašenkai (1)

Jungtinės Valstijos reagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie planus...

The Economist

Amerika ir Kinija ruošiasi karui dėl Taivano: siaubingus jo padarinius pajustų visas pasaulis (2)

Jungtinių Amerikos Valstijų ( JAV ) 4-ojo jūrų pėstininkų pulko 3-iojo bataliono, dar žinomo...

Procesus Žemės atmosferoje tyrinėję mokslininkai pateikė išvadą, kas nutiko debesims: tai tarsi užburtas ratas (2)

Nors daugelis žmonių apie tai retai kada pagalvoja, ore tvyrančio garų kondensato masės yra labai...

Dirbtinį intelektą „įdarbino“ net avarinėse situacijose: tikisi, kad sukčiavimo atvejų liks mažiau

Dirbtinis intelektas vis labiau įsitvirtina kasdieniame gyvenime. Pasirodo, su juo gali tekti...