Lietuva jau ieško partnerių, galinčių tiekti dujas į būsimą suskystintų gamtinių dujų terminalą Klaipėdoje. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas gegužės 11 d. Lietuvos ambasadoje Vašingtone tokią galimybę aptarė su JAV energetikos kompanijos „Cheniere“ prezidentu Charif Soui, skelbiama LR ambasados JAV pranešime.
© Corbis/Scanpix

JAV turi didžiulį potencialą dėl sparčiai vystomų skalūninių dujų projektų, o „Cheniere“ būtent ir planuoja skystinti ir eksportuoti skalūnines dujas.

„Pasirašyta sutartis su kompanija “Cheniere” sudaro sąlygas pradėti diskusiją dėl gamtinių dujų tiekimo galimybės ir galimos optimaliausios tiekimo struktūros, pagal kurią “Cheniere” ateityje galėtų būti gamtinių dujų tiekėja būsimam Klaipėdoje suskystintų gamtinių dujų (toliau – SGD) terminalui, kurio planuojamas pradinis SGD importo pajėgumas sudarys nuo 1,5 iki 2,2 mln. tonų per metus su tolimesne plėtros galimybe. Svarbu pažymėti, jog šiuo metu JAV intensyviai yra išgaunamos skalūninės dujos, jų gavybos kiekiai yra labai dideli bei konkurencingos dujų kainos. Todėl natūralu, jog netolimoje ateityje JAV gali tapti reikšmingu suskystintų gamtinių dujų, kurios gali būti tiekiamos ir į Lietuvą, eksportuotoju, tuo padedant užtikrinti Lietuvos energetinį saugumą bei konkurencingas Lietuvos dujų rinkos kainas“, - sakė AB „Klaipėdos nafta“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

“Klaipėdos nafta” rytinėje Baltijos jūros pakrantėje įgyvendina pirmą SGD importo terminalo projektą, kurio tikslas užtikrinti Lietuvai dujų poreikius su galimybe tiekti dujas Baltijos regiono kaimynams. Lietuva ketina tapti viena iš pirmųjų Europos Sąjungos šalių įgyvendinant Europos Sąjungos Trečiąjį energetikos rinkos reformų teisės aktų paketą, kurio rezultatas būtų – laisva ir atvira energetikos rinka, panaši į dabar egzistuojančią JAV. Klaipėdos SGD terminalas yra vienas iš kritinių komponentų, galintis padėti atverti energetikos rinką Baltijos jūros rytinėje pakrantėje.

“Džiaugiamės, jog turėsime galimybę dirbti su “Klaipėdos nafta” kuriant konkrečius sprendimus, padedančius tenkinti gamtinių dujų poreikį Lietuvoje. Mūsų vystomas “Sabine Pass” gamtinių dujų skystinimo projektas sulaukia didžiulio susidomėjimo iš potencialių šių dujų pirkėjų ir tai demonstruoja, kad JAV tampa pripažįstama kaip potenciali gamtinių dujų tiekėja pasaulinėje rinkoje. Vertinant, kad gamtinių dujų atsargos JAV yra didžiulės ir tikintis, jog gamtinių dujų kainos JAV rinkoje išliks konkurencingos ilgiems metams į priekį – JAV turi visas galimybes tapti patrauklia, pigių gamtinių dujų tiekėja tarptautinei rinkai”, - sakė “Cheniere Energy, Inc.” valdybos pirmininkas, prezidentas Charif Souki.

Pagal pasirašytos sutarties sąlygas - “Cheniere” ir “Klaipėdos nafta” sutarė vykdyti derybas siekiant aptarti įvairius suskystintų dujų tiekimo būdus ir tiekimo struktūrą bei pasiekus abipusiai naudingus susitarimus, būtų pradėtos derybos dėl SGD tiekimo ilgalaikiu pagrindu sutarties sudarymo.


“Tikime, jog JAV administracijai ir Vyriausybei remiant laisvą prekybą, JAV vaidins svarbų vaidmenį pasaulio energetikos rinkose. SGD eksportas į Lietuvą atvers galimybę vienai iš mūsų sąjungininkų (Lietuvai) diversifikuoti gamtinių dujų tiekimą, didinti energetinį saugumą bei stiprinti ekonomiką. Mūsų kompanija yra laiminga turėdama galimybę prisidėti prie tokio JAV vaidmens pasaulio energetikos rinkose”, - teigė “Cheniere Energy, Inc.” valdybos pirmininkas, prezidentas Charif Souki.


„Chenerie“ per savo dukterinę įmonę „Chenerie Energy Partners“ valdanti „Sabine Pass“ SGD terminalą Meksikos įlankos pakrantėje, iniciavo gamtinių dujų skystinimo projektą, kuris leis terminalą transformuoti į dvigubos paskirties objektą, turintį galimybes skystinti JAV išgaunamas natūralias dujas bei jas eksportuoti į užsienio rinkas. Šiuo metu terminalas yra skirtas SGD importui iš trečiųjų šalių bei jų sudujinimui ir tiekimui į JAV rinką. Pagal dabartinius planus, vystomas skystinimo projektas apima iki keturių SGD skystinimo įrenginių, kiekvienas iš kurių leistų tiekti į pasaulinę rinką iki 4 mln. t SGD per metus.


AB “Klaipėdos nafta” neužšąlančiame Klaipėdos uoste, kuris yra pagrindinis Lietuvos transporto mazgas, jungiantis jūrinius, geležinkelio ir autotransporto maršrutus bei krovinių srautus tarp Rytų ir Vakarų Europos, valdo ir eksploatuoja vieną iš moderniausių naftos ir naftos produktų terminalų Europoje. Šiuo metu „Klaipėdos nafta“ vysto pirmojo SGD importo terminalo Rytų Baltijos jūros pakrantėje projektą, kurio pradinis SGD importo pajėgumas sudarys 1,5 – 2.2 mln.t per metus.

„Lietuvos ir JAV energetinių bendrovių pasirašytas susitarimas - Lietuvos Vyriausybės įgyvendinamos Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategijos dalis, kuria siekiama turėti alternatyvius energijos tiekimo šaltinius, užsitikrinti šalies energetinį saugumą bei sustiprinti jos ekonomiką. Šiemet planuojam pradėti statyti suskystintų dujų terminalui jau dabar ieškome potencialių dujų tiekėjų. Amerikiečių kompanija – vienas iš partnerių, su kuriais „Klaipėdos nafta“ siekia susitarti dėl potencialaus dujų tiekimo, tačiau ne vienintelis“, - sakė ministras.

Vyriausybė siekia, kad suskystintų dujų terminalas būtų pradėtas statyti šiemet, o galutinai veikti jis turėtų pradėti 2014 metais. Iki tol ketinama įgyvendinti ir dujų sektoriaus pertvarką.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Siūlo 9 proc. PVM besišildantiems savarankiškai (55)

Seime – naujas siūlymas pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) lengvatą taikyti ir tiems...

Pateikė sąskaitas už šilumą – sumos skiriasi 9 kartus (44)

Tipiniuose senos statybos neapšiltintuose daugiabučiuose, kuriuose gyvena dauguma gyventojų, 60 kv....

JAV įveda tarifus skalbyklėms ir saulės baterijoms (12)

Jungtinės Valstijos pritarė kontraversiškų tarifų importuojamoms skalbyklėms ir saulės...

Brangi nafta kelia ne tik benzino kainas (88)

Dėl pabrangusios naftos kyla ir degalų kainos. Analitikai perspėja – jeigu taip bus ir toliau,...

Sutaisyta elektros jungtis su Švedija (13)

Elektros jungtis su Švedija „NordBalt“ po savaitę užtrukusio remonto vėl veikia.

Top naujienos

LRT taryba užkirto kelią Jakilaičiui užimti generalinio direktoriaus kėdę papildyta (48)

Antradienį Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) taryba patikslino kandidatams į...

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (465)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

Feisbuke plinta pagalbos šauksmas: kelionė troleibusu kaunietei baigėsi daliniu apkurtimu ieško įvykio liudininkų (11)

Prieš pat Naujuosius kelionė troleibusu Kaune vienai poniai baigėsi daliniu apkurtimu – esą keli...

Dakaro rekordininkas Juknevičius: čia jau stebuklas, kad šiuo automobiliu užėmėm tokią vietą (8)

Antradienio naktį į Lietuvą grįžę Baltijos šalių rekordininkai Dakaro ralyje Antanas...

Prekybos tinklai nori atsisakyti pigiausios kiaušinių rūšies (138)

Daugiau kaip 90 proc. pirkėjų renkasi pigiausius – narvuose laikomų vištų kiaušinius, tačiau...

Aplinkiniuose laukuose surinko visas atliekas ir pasistatė štai tokį namą (246)

Krunai – kaimas Širvintų rajone, kuris jau 2001-aisiais laikytas išnykusiu. Šiandien čia...

Mirtinas pavojus: einant gatve verta žvilgtelti į viršų (3)

Šalyje galima rasti tūkstančius balkonų , į kuriuos vargu ar išdrįstumėte įkelti koją ar...

Siūlo 9 proc. PVM besišildantiems savarankiškai (55)

Seime – naujas siūlymas pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) lengvatą taikyti ir tiems...

Karbauskis iš Jakilaičio gavo ir kitokių klausimų (538)

Po antradienį vykusios spaudos konferencijos, kurioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Manėte, kad „Ugg“ batai yra gremėzdiški? Palaukite, kol išvysite podiumo naujovę (11)

Patogumu ir šiluma pirkėjus masinantys „ Ugg “ batai mados ekspertams skamba kaip...