Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), įvertinusi dėl jungčių pasikeitusią situaciją rinkoje, naujas kainas gyventojams nustatys 2016 m. viduryje.

Šiuo metu, pradedant naujų elektros jungčių bandymus, dar nėra galimybės tiksliai įvertinti, kokią įtaką rinkai galėtų padaryti naujos elektros energijos jungtys. VKEKK, apskaičiuodama būsimas elektros energijos kainas, remiasi faktiniais sandoriais ir pagal juos sudarytomis prognozėmis, todėl nustatydama 2016 m. elektros kainas dar negalėjo įvertinti būsimo jungčių poveikio.

Gyventojams patvirtintos elektros energijos kainos jau mažėja ir nuo 2016 m. sausio, tačiau dėl kitų priežasčių – kainų mažėjimą lemia efektyvesnė skirstomųjų tinklų veikla, mažesnis viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) poreikis, o taip pat ir sumažėjusi elektros rinkos kaina dar prieš paleidžiant naujas elektros energijos jungtis. Dauguma gyventojų atsiskaito „standartiniu“ mokėjimo planu, pagal jį elektros energijos tarifas mažėja nuo 12,9 ct/kWh, iki 12,7 ct/kWh (2013 m. šis tarifas siekė 14,5 ct/kWh).

„Efektyvus energetikos sektoriaus valdymas leidžia elektros kainą gyventojams sumažinti jau trečius metus iš eilės su perspektyva, kad elektros kaina dar kartą mažės ir kitais metais. Pradėjus komerciškai eksploatuoti naujas jungtis su Švedija ir Lenkija, turėsime itin konkurencingą ir atvirą elektros rinką, joje elektros srautus, kainas, rinkos dalyvių elgesį lems tik ekonominiai motyvai“, – teigia Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Verslas, elektros energiją perkantis su birža susietomis kainomis, naujų jungčių poveikį galės pajusti pirmasis – vos tik pokyčiai atsiras biržoje „Nord Pool Spot“. Preliminariai vertinama, kad dėl esančių kainų skirtumų tarp Lietuvos ir Skandinavijos šalių, pradėjus eksploatuoti jungtis Lietuvos rinkoje didmeninė elektros energijos kaina galėtų sumažėti apie 20 proc.

Biržos „Nord Pool Spot“ duomenimis, didmeninė elektros energijos kaina Lietuvoje ir Latvijoje pastaruoju metu yra dvigubai didesnė, lyginant su Švedija. Grudžio 31 d. Švedijoje elektros energijos gamybos kaina sudaro 15,28 EUR už megavatvalandę, tuo tarpu Lietuvoje – 34,14 EUR/MWh. Elektros jungtis „NordBalt“ kainų skirtumus sumažins iki minimumo.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės