aA
Šią savaitę vaistinėse Vilniaus gyventojams bus pradėtos dalinti nemokamos kalio jodido tabletės, sako Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas.

Apie tai, kad sostinės savivaldybei, Sveikatos apsaugos ministerijai ir didžiausių vaistinių tinklų atstovams pavyko dėl to susitarti A. Bužinskas pranešė laidoje „Delfi tema“.

„Šią savaitę Vilniaus mieste pradėsime dalinti kalio jodido tabletes. Bus išplatinta informacija, kiekvienas Vilniuje registruotas gyventojas galės pasiimti dviejų parų normą, t. y. keturios tabletės“, – sakė jis.

Savivaldybės atstovas teigė, kad šiek tiek nerimaujama, jog gyventojai vangiai eis jų pasiimti, tačiau patarė tai padaryti, nes tabletės praverstų avarinio įvykio Astravo atominėje elektrinėje atveju.

„Jas namie patartina turėti, – sakė A. Bužinskas. – Esame išrašę elektroninius receptus kalio jodido tabletėms. Žmogus ateina su savo asmens dokumentu ir pasiima tabletes. Jei žmonės negali patys atvykti, tada gali duoti savo įgaliotam atstovui asmens dokumentą, su kuriuo irgi bus galima atsiimti.“

Adomas Bužinskas
Adomas Bužinskas
© DELFI / Domantas Pipas

Anksčiau skelbta, kad elektros generacija už 50 kilometrų nuo Vilniaus esančioje Astravo AE tikimasi pradėti lapkričio 7 dieną.

Svarbiausia nepanikuoti

Laidoje dalyvavęs Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys pastebėjo, kad atominėse elektrinėse tokios avarijos, kai „išmetamas radioaktyvus debesėlis ir jis keliauja daug kilometrų“, yra be galo retos.

„Tačiau visokių „mikroįvykių“ būna daug. Todėl svarbu, kad mes paniškai nereaguotume į kiekvieną tokį įvykį. Būna, kad porą kartų per metus elektrinė automatiškai sustabdoma dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, apsaugos suveikia.

Svarbu, kad kad nebūtume „trolinami“ šioje vietoje, turint omenyje, kaip veikia socialiniai tinklai, kokią gyventojų apimtį jie gali pasiekti per kelias sekundes“, – sakė jis.

V. Poderys akcentavo, jog tokiuose atvejuose ne radiacija, o žmonių panika yra didžiausia problema.

Virgilijus Poderys
Virgilijus Poderys
© DELFI / Domantas Pipas

Savo ruožtu A. Bužinskas prisiminė, kad praėjusį savaitgalį per „Facebook“ žinučių siuntinėjimo platformą buvo platinama melaginga žinia apie tai, kad neva nuo Astravo eina radioaktyvus debesis, institucijos tai žino, bet jokių sprendimų nesiima.

„Ta „fake news“ nebuvo smarkiai paplitusi, bet reaguoti reikėjo ir kadangi mes turime pastoviai tikrinamus oro užterštumą ir pan., institucijos sureagavo, mes iš savo pusės irgi paneigėme. Burbulas subliuško“, – pasakojo jis.

Savivaldybės atstovas teigė, kad net ir atėjus dienai „X“, gyventojams pirmiausia reikėtų sekti informaciją iš oficialių institucijų.

„Gyventojai turėtų laukti informacijos iš oficialių institucijų. Tai bus per įspėjamuosius pranešimus, televiziją, internetą, radiją. Ar reikia gerti kalio jodidą, kada, ar eiti į lauką, ar būti užsidarius namuose, niekur nevažiuoti. Kiekvienam patartina turėti 3 dienų maisto ir švaraus vandens normą namuose“, – sakė jis.

Savo ruožtu Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis svarstė, jog negalima viso gyvenimo gyventi kiekvieną rytą pabundant išpiltiems šalto prakaito ar žiūrėti pro langą ir laukti kokių nors ženklų.

„Pagrindinis gyvenimo zonoje, kuri yra pasiekiama atominės elektrinės, principas yra turėti bent vieną patikimą informacijos gavimo ryšį. Jei kažkas atsitiktų, pirmas dalykas yra apsisaugojimas nuo oru ateinančių radionuklidų dalelių.

Tai galima daryti kiek įmanoma uždarose patalpose. Reikėtų užsidaryti kambariuose, namuose. Jokiu būdu nebandyti eiti į stotį ar važiuoti su savais automobiliais. Jei būtų evakuacija, tai vyktų kartu su dezaktyvacija specialiomis priemonėmis. Taip žymiai saugiau“, – sakė jis.

Profesorius dar vylėsi, kad dėl politinių procesų Baltarusijoje Astravo AE ateityje bus atviresnė užsienio ekspertams.

„Gal ateityje bus priimti sprendimai, kurie išspręs kardinaliai šitą klausimą“, – sakė jis.

Juozas Augutis
Juozas Augutis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Neišspręstos problemos

A. Bužinskas dar papasakojo, kad Vilniuje galimam avariniam įvykiui Astravo AE iki galo dar nepasiruošta.

„Galėčiau įvardinti tris praktines problemas pasiruošimui. Pirma, padengiame tik trečdalį perspėjimo sirenų tinklo Vilniaus mieste. Gyventojai irgi rašo, kad buvo testuojama sistema, bet mes nieko negirdėjome. Taip ir yra. Vilniui reikalingos maždaug 108 sirenos, o turime 35“, – sakė jis.

A. Bužinsko teigimu, sirenų įrengimą turėtų finansuoti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), bet to nedaro.

„Mes patys iš savivaldybės biudžeto nusimatome juokingus kiekius, bet per metus bent po 6 naujas sirenas įrengiame“, – sakė pašnekovas.

Antra A. Bužinsko įvardinta problema – informacinių pranešimų tinklo nepasiekiamumas.

„Kai būna audra, gauname į telefoną pranešimą ir tai kontroliuoja PAGD, bet nemaža dalis Vilniaus gyventojų tų pranešimų negauna. Yra biurokratiniai-techniniai dalykai dėl licencijų pirkimo ir pan., ko PAGD iš savo pusės nėra padaręs“, – teigė jis.

Galiausiai, pasak A. Bužinsko, miestas nėra pilnai apsirūpinęs.

„Tai savivaldybei priskirta funkcija su intencija, kad ji turi būti finansuojama. Dabar griežtai pasakyti, kad mes turime pakankamai vandens talpų, rezervuarų ar švaraus maisto davinių, kad aprūpintume miestą, negalime. Kaip tai artimiausiu metu bus išspręsta mes irgi nematome. Norėtume didesnės pagalbos iš centrinės valdžios“, – sakė jis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(41 žmogus įvertino)
2.6341

„Nord Stream 2“ tiesimo laivas atnaujino darbus (11)

Rusijos laivas, tiesiantis prieštaringai vertinamą dujotiekį „ Nord Stream 2 “ pradėjo darbus...

Tyrimams žaliojoje energetikoje – 1,2 mln. eurų parama

Mokslininkai ir verslas kviečiami pretenduoti į paramą moksliniams tyrimams ir eksperimentinei...

Po remonto vėl veikia jungtis „LitPol Link“ (9)

Užbaigus remonto darbus Lietuvos ir Lenkijos elektros jungtyje „LitPol Link“, ji vėl veikia visu...

Vėjo parko Baltijos jūroje vietą parinks „Ardynas“ (7)

Lietuvai ketinant Baltijos jūroje statyti 700 MW vėjo jėgainių parką, konkrečią teritoriją jam...

Poderys įsidarbino patarėju Energetikos agentūroje papildyta 18.19 (2)

Buvęs Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys pradėjo...

Top naujienos

Garsusis policijos bėglys Molotkovas-Igariokas nesiliauja stebinęs: pareigūnai vėl liko kvailių vietoje (182)

Prieš kelerius metus su pagrobtu policijos pareigūnų „Kalašnikovu“ po Vilnių važinėjęs ir...

Didieji prekybos tinklai tikisi pardavimų rekordų ir planuoja dideles investicijas: atotrūkis nuo smulkiųjų didėja (204)

Didieji prekybos tinklai pernai pardavė dar daugiau nei rekordiniais 2019-aisiais ir už tai bent iš...

Viceministrė užsiminė apie karantino švelninimą: kuriuos ribojimus siekiama atlaisvinti pirmiausia (159)

Karantinas Lietuvoje greičiausiai bus pratęstas, tačiau tikėtina, jog gali būti įvesti kai kurie...

Moteriai į pilvą spyrusio Rusijos policininko atsiprašymo versija subliuško iškart kitas pareigūnas šaiposi: nereikia pastoti mums kelio (116)

Sausio 24-osios vakarą internete pasklido vaizdo įrašas, kuriama užfiksuota, kaip sausio 23 d. per...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Kelionių organizatoriai atnaujina skrydžius: kur ir kada galėsime skristi? (2)

Šiuo metu užsakomųjų skrydžių dėl pandemijos nevykdantys kelionių organizatoriai planuoja, jog...

Nuo pirmadienio – privaloma izoliacija atvykus iš daugelio užsienio valstybių (45)

Nuo pirmadienio į Lietuvą atvykus praktiškai iš visų užsienio valstybių privalu turėti...

Mirė radijo stočių „M-1“ ir „Radiocentras“ įkūrėjas Rimantas Pleikys atnaujinta 08.38 (22)

Eidamas 64-uosius metus mirė pirmos nepriklausomos radijo stoties įkūrėjas, buvęs ministras...

Ugnė Karaliūnaitė | D+

Pagrindinės „Devbridge“ vadovo Lietuvoje Gurgždžio verslo pamokos

Sakoma, kad geriausiai moko paties padarytos klaidos, bet protingiausia – jų pasimokyti iš kitų....

Vestuvių bei motinystės planus su mylimuoju sudėliojusi Monique sulaukė nepatogaus klausimo ir apie nekaltybės praradimą su scenos kolega (65)

Turbūt nedaug kas prisimena iš minios labai neišsiskiriančią garbanotą mergaitę, 2015 metais...

Dietologės patarimai, kaip palengvinti sau kasdienybę, ruošiant maistą: sutaupysite laiko (2)

Darbas iš namų su mažamečių kompanija šiandien daugeliui kelia nemenkų iššūkių. Vaikų...