aA
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigia, kad nustačius privalomą įmonių, dalyvaujančių nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų veikloje, patikrą, būtų efektyviau ribojama Lietuvos nacionaliniams interesams priešingų įmonių veikla Lietuvos rinkoje. Jis taip pat pažymi, kad siekiant išvengti su nesaugia Astravo AE veikla susijusių įmonių patekimo į Lietuvos rinką, jų sąrašus ketinama nuolat atnaujinti.
Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Andrius Ufartas

„Astravo atominę elektrinę (AE) esame įstatymu pripažinę kaip grėsmę keliantį objektą ir darome viską, kad blokuotume elektros patekimą į Baltijos šalis, ieškome būdų stabdyti Astravo AE plėtrą. Tačiau yra paradoksalių situacijų, kai įmonės, kurios dalyvauja Astravo AE projekte, kai kuriais atvejais tiesiogiai ar per savo kontroliuojamas įmones Lietuvoje turi teisę dalyvauti strateginiuose Lietuvos energetikos projektuose“, – problemą Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdyje pristatė jis.

L. Kasčiūnas pažymi, kad Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija, tikrinanti nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių ketinamus sudaryti ir jau sudarytus sandorius, šiuo metu yra įpareigota vykdyti tikrinimus tuomet, kai įmonės sudaromo sandorio vertė viršija 10 procentų praėjusių finansinių metų metinių įmonės pajamų.

„Jei kontraktas neviršija nustatytos ribos, pareigos į komisiją kreiptis nėra. Tai yra, mano požiūriu, tam tikra landa toms įmonėms dalyvauti strateginiuose energetikos projektuose. Pagal įstatymą įmonė gali pati savarankiškai kreiptis, bet gali ir nesikreipti (į komisiją – ELTA)“, – sakė jis.

Anot L. Kasčiūno, įstatymo pakeitimu siekiama įtvirtinti visų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių privalomą patikrą.

„Siūlome pakeitimą, kuriuo pirmiausia nustatomos būtinosios priemonės, skirtos apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių.

Šiame projekte siūlome aiškiai įvardinti, kad įmonės, kurios yra investuotojos, ar nacionaliniam saugumui svarbios įmonės, užtikrintų ketinamo sudaryti sandorio šalis, o jei dalyvauja įstatymu pripažintos nesaugia branduolinės elektrinės statyboje ar jos veikloje trečiojoje šalyje, negalėtų dalyvauti Lietuvos įgyvendinamuose energetikos sistemos projektuose. Lygiai taip pat to negalėtų daryti su ta įmone susijusios Lietuvos įmonės“, – teigė jis.

„Siūloma įtvirtinti (...) privalomą patikrą. Jei tokia įmonė bando eiti į konkursus Lietuvos strateginiuose objektuose, tada privalomai turi kreiptis į komisiją, kad ji būtų patikrinta“, – akcentavo L. Kasčiūnas.

Tuo tarpu socialdemokratas Zigmantas Balčytis klausė, kaip bus siekiama apsisaugoti nuo grėsmės, jei nesaugios branduolinės elektrinės veikloje dalyvaujančios įmonės, siekdamos dalyvauti projektuose Lietuvoje, nuspręstų perregistruoti savo veiklą į užjūrį ir taip suklaidinti dėl dalyvavimo nesaugiuose projektuose.

„Niekas neabejoja, kad tvarką reikia įsivesti, jei turime sau tokius tikslus. Bet iš praeities žinau, kad Europos sistemoje buvo 42 lengvatinio apmokestinimo kompanijos kompanijos. Po „Panamos popierių“ skandalo jų sumažėjo iki 30, nes kitos buvo persiregistravusios. Natūralu, kad įmonių savininkai gali perregistruoti savo kompanijas į lengvatinio apmokestinimo kompanijas. Ar yra numatytas mechanizmas ir ar yra apgalvota sistema, kaip tai būtų galima išsiaiškinti?“, – teiravosi jis.

Savo ruožtu L. Kasčiūnas teigė, kad šiuo atveju bus akylai stebimas prie Astravo AE statybų ir veiklos prisidedančių įmonių sąrašas.

„Lengvatinio apmokestinimo (ofšoro) kompanijos yra sudėtinga tema. Be abejo, ir jas sugaudyti visiems yra labai sudėtinga. Galvojame apie tai, kad (...) viena ar kita mūsų institucija galėtų nuolat pateikti sąrašą įmonių, kurios dalyvauja Astravo AE projekte, ir taip lengviau būtų galima kontroliuoti procesą. Mes jau konsultavomės su institucijomis, yra galimybė tai daryti“, – akcentavo jis.

ELTA
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Nafta nauju Būtingės terminalo plūduru pradės tekėti birželio viduryje

Lenkijos naftos koncerno „ Orlen “ valdoma naftos perdirbimo ir importo bendrovė „ Orlen...

Budbergytė apie elektros tiekėjų pasirinkimą: žmogui net su aukštuoju išsilavinimu per sudėtinga (8)

Tūkstančiai Lietuvos gyventojų vaikšto susiėmę už galvos, nes svarsto, ką gi daryti su...

Degalai gegužę brango 3-9 proc., per metus – 48-60 proc. (1)

Degalų kainos gegužę vėl augo – A95 benzinas per mėnesį vidutiniškai pabrango 9 proc.,...

Vokietija tikisi, kad dėl Rusijos naftos embargo bus susitarta „per kelias dienas“

Europos susitarimas dėl Rusijos naftos embargo įmanomas „per kelias dienas“ , pareiškė...

Elektros tiekėjo pasirinkimui – mažiau nei mėnuo: ragina suskubti, norint gauti visus atsakymus paneigė kai kuriuos mitus (1)

Likus mažiau nei mėnesiui pasirinkti elektros tiekėją šimtams tūkstančiams vartotojų,...

Top naujienos

Baltarusijoje viskas eina blogyn: Lukašenką iš sosto išvers tik perversmas Kremliuje (3)

Praėjo metai po to, kai gegužės 23-iąją Baltarusijos režimas priverstinai Minske nutupdė...

Delfi PliusAndrea Dudik

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys: Rusijai vakarėlis baigėsi

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys. Taip vyko liūdnai pagarsėję rusų remiami...

Britų žvalgyba nurodė, ko dabar siekia Putinas: ukrainiečiams nelieka kitos išeities (5)

Žiaurus, totalinis karas, kokio Europoje nebuvo beveik aštuonis dešimtmečius. Taip Ukrainos...

Vasariška šiluma neužsibuvo: vėl vyraus vėsūs ir vėjuoti orai

Trečiadienio dieną per Lietuvą slinks šaltasis atmosferos frontas. Pradedant vakariniais rajonais,...

Karas Ukrainoje. Daugiabučio griuvėsiuose Mariupolyje aptikta 200 smarkiai apirusių kūnų Ukraina apie reikšmingus pokyčius: mūsų priešai dėl to labai liūdi

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį į antradienį pareiškė, kad Rusija vykdo...

Artūras Zuokas pirmą kartą viešai pasirodė su nauja širdies drauge (3)

Neseniai skyrybų dramą išgyvenęs buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas Lietuvos meno...

Buvęs žalgirietis Lietuvoje išgyveno košmarą: dingę pinigai, rasizmas ir „dėl visko kalti konservatoriai“ (1)

Kauno „Žalgiris“ – istorinėse žemumose. Lietuvos krepšinio lygos pusfinalio serijoje prieš...

Delfi PliusAgnė Keizikienė

Šis sekso būdas vieniems yra tabu, kitiems – slapta svajonė: kodėl kai kuriems taip maga įeiti pro „galines duris“?

Jokia paslaptis, kad analinis seksas nėra šiuolaikinis „išradimas“. Tam tikri išlikę...

Delfi PliusPsichologas Gediminas Navaitis

Psichoterapeutai išanalizavo, apie ką svajoja vyrai ir moterys: ką reiškia mūsų seksualinės fantazijos ir kaip tai panaudoti santykiuose? (1)

„Meilė – tai fantazijų mainai“, – teigė prancūzų rašytojas Nicola de Chamfort'as....

Tokio skanaus žiedinio kopūsto dar nevalgėte: receptas paprastas kaip dukart du, o skonis – 10 balų

Žiedinis kopūstas , arba kalafioras – ne tik skani, bet ir labai naudinga daržovė. Ji teigiamai...