aA
Nors naujasis JAV prezidentas pasisako už didesnę naftos ir dujų gavybą, kas turėtų stabdyti naftos kainų augimą, stiprėjanti JAV ekonomika ir investicijos į naftą gali lemti, kad šios žaliavos kaina, nepaisant didėjančios pasiūlos ir OPEC politikos, augs.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Taip LRT.lt sako Lietuvos verslo konfederacijos Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas. Savo ruožtu „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas pažymi, kad kol kas pačioje naftos rinkoje nematyti ženklų, kad artimiausiu metu kainos galėtų gerokai šoktelti.

Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasisako už neribojamą naftos ir skalūnų gavybą, šalis šiuos produktus jau gali laisvai eksportuoti, ir tai yra viena priežasčių, dėl kurių naftos kaina bent jau neturėtų augti.

OPEC (naftą eksportuojančių šalių organizacija) šalys vienu pagrindinių savo tikslų laiko mėginimą didele gavyba ir žemomis naftos kainomis užgniaužti amerikietiškąją skalūnų revoliuciją.

Tačiau, nepaisant to, prognozuojamas naftos kainos augimas. Praėjusią savaitę vykusioje „Swedbank“ ekonomikos apžvalgoje banko vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis prognozavo žemiau 60 JAV dolerių už barelį nesieksiančią naftos kainą 2017-aisiais. Bankas prognozuoja, kad 2018-aisiais kaina neturėtų būti žemesnė nei 70 JAV dolerių už barelį.

„Danske bank“ prognozės šiek tiek nuosaikesnės. Pasak R. Grajausko, naftos kaina kitais metais turėtų būti maždaug 55 JAV doleriai už barelį.

OPEC kol kas negali sau leisti kelti naftos kainos

Anot M. Dubnikovo, OPEC šalys yra suinteresuotos parduoti daug naftos už kuo didesnę kainą, tačiau, padidinus kainą, vis daugiau naftos tiektų JAV, ir tai imtų jos kainos augimą stabdyti.

Marius Dubnikovas
Marius Dubnikovas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Panašu, kad šiandieninė naftos kainos situacija OPEC daugiau ar mažiau tenkina. Ties 50 JAV dolerių už barelį naftos kainos žyma didelė OPEC šalių dalis bent jau nesusiduria su ypač didelėmis problemomis savo biudžetuose. Jiems net nemažinant gavybos, kaina išlieka stabili arba šiek tiek auga, tad situacija išlieka komfortiška.

Gali būti, kad OPEC netgi vengs kažkokio papildomo susitarimo, nes, pakėlus kainą jiems patiems gali padidėti konkurencija. Ko gero, OPEC tenkinsis tokia naftos kaina, kokia yra šiandieną“, – kalba M. Dubnikovas.

Savo ruožtu ekonomistas R. Grajauskas teigia, kad, nors per paskutinį OPEC susitikimą lyg ir buvo matyti ženklų, jog susitarimas dėl naftos gavybos ribojimo yra įmanomas, gavybos įšaldymas išliktų labai aukštame lygyje.

„Tai – rekordiniai naftos gavybos kiekiai, todėl ypatingo poveikio naftos kainai nelabai padarė ir negali padaryti. Aš manau, kad naftos kainai, ypač Saudo Arabijos pastangomis, nebus leidžiama judėti į viršūnes, nes bus vengiama leisti atsigauti skalūnų sektoriui. Jei naftos kaina pajudėtų arti 60 dolerių, skalūnų sektorius taptų pelningas, apsimokėtų jį vėl eksploatuoti. Tai yra pagrindinis dalykas, kuris neleidžia OPEC susitarti. Rusijos spaudimas taip pat yra, bet rusai savo rankose nelabai turi svertų“, – sako R. Grajauskas.

Naftos kainos augimo tikimybė – Amerikoje

Pasak M. Dubnikovo, naftos kainai didelės įtakos turi dvi jėgos. Tai, kad JAV gali nemažinti apsisukimų naftos gavyboje bei prieštaravimai OPEC, šios organizacijos šalių negebėjimas ryžtingai susitarti dėl naftos gavybos sumažinimo.

„Dėl to rinkoje naftos yra ne tik kad pakankamai, bet netgi perteklius, o tai turėtų lemti naftos pigimą. Tendencija ypač matyti po D. Trumpo išrinkimo JAV prezidentu – kaina krito iš 50 dolerių žymos iki beveik 44, bet vėliau ji stabilizavosi ir pradėjo augti. Paskutines dvi prekybos sesijas augo 1–2 proc. greičiu.

Tačiau egzistuoja tam tikrų prieštaravimų. Viena vertus, nafta neturėtų brangti, nes jos yra pakankamai ir visi yra nusiteikę ją išgauti. Kita vertus, po D. Trumpo išrinkimo matoma įdomi tendencija – investuotojai suvokė, kad jo kalbos yra nukreiptos į ir taip jau įsisiūbavusios ir kaistančios JAV ekonomikos skatinimą“, – kalba M. Dubnikovas.

Pasak jo, būtent stiprėjanti JAV ekonomika, didėjančios palūkanos gali būti veiksnys, lemsiantis naftos kainos augimą.

„Jei JAV ekonomika ir toliau stiprės, rodys didesnius augimo tempus, galima tikėtis ir augančios infliacijos. Kai infliacija pradės augti, JAV centrinis bankas pradės siekti šaldyti JAV ekonomiką, kad vėl nebūtų išpūstas ekonominis burbulas. Ir čia gali būti užprogramuota tai, dėl ko brangsta nafta.

Jei bus didinamos bazinės palūkanų normos, JAV obligacijų pajamingumai didės (o tai jau kurį laiką vyksta), valstybių obligacijų turintys žmonės ims patirti nuostolių, todėl pradės pardavinėti tokias obligacijas. Dėl to rinkoje atsiradusius pinigus reikės kažkur nukreipti, ir labiausiai tikėtina, kad jie bus investuojami į per pastarąsias savaites brangusias akcijas bei naftą kaip investicinį objektą“, – aiškina pašnekovas.

Taigi, pasak M. Dubnikovo, kainas turėtų spausti nusiteikimas naftą išgauti ir didinti apsisukimus, tačiau investuotojai, kurie atpalaiduoja dideles lėšas iš obligacijų, ją tiesiog supirkinėja investiciniais ir spekuliaciniais tikslais, o tai kelia jos kainą. Pasak pašnekovo, jei JAV gruodžio mėnesį didins palūkanas, ko gero, pamatysime dar didesnį pinigų pajudėjimą iš fiksuoto pajamingumo į rizikingesnes turto klases (investicijos į akcijas, žaliavas – LRT.lt).

Augimo potencialas gali subliūkšti

Jei D. Trumpo politika, didelės kalbos apie ekonominio augimo skatinimą JAV nepasiteisins, proveržio naftos kainos augime taip pat būtų sunku tikėtis. Vokietijos, Prancūzijos rinkimai – faktoriai, kurie rizikingesnes turto klases, taip pat ir naftą, gali stumtelti žemyn, vardija M. Dubnikovas.

Kinijos bei viso pasaulio ekonomikos augimas taip pat bus svarbus veiksnys, lemiantis naftos kainą, sako R. Grajauskas.

Rokas Grajauskas
Rokas Grajauskas
© Asm. arch. nuotr.

„Pasiūlos pusė yra labai svarbi, bet pastaruoju metu naftos kainos svyravimas didžiąja dalimi priklausė nuo paklausos, ypač Kinijoje. Jei prognozuojame, kad pasaulio, Kinijos ekonomika atsigauna ir auga greičiau, tada taip, naftos kaina turi augti.

Tačiau mes žinome, kokioje situacijoje yra pasaulio ekonomika.

Nelabai tikiu oficialiais Kinijos augimo skaičiais: importo augimo skaičiai labai koreliuoja su BVP augimu, ir čia stebimas labai smarkus sulėtėjimas.

Yra labai daug neužtikrintumo, tad naftos kainos šuolio prognozuoti nebūčiau linkęs. Turime pirmiausia pamatyti daug stabilesnį pasaulio ekonomikos augimą, kad galėtume kalbėti apie greitesnį naftos kainos augimą“, – sako R. Grajauskas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Rusija sustabdė Kazachstano SGD tranzitą į Ukrainą (61)

Didžiausio Kazachstano suskystintųjų gamtinių dujų ( SGD ) gamintojo tiekiamų dujų tranzitas...

Kai kurie Lietuvos gyventojai už dujas mokės mažiau (4)

Nuo liepos 1 d. bendrovės „Intergas“ aptarnaujami buitiniai vartotojai už gamtinių dujų...

Po Kaliningrado žingsnio – aiški ekspertų žinia Lietuvai: tai yra didysis signalas (418)

Kaliningrado srityje trečiadienį prasidėjo suplanuotas 3 dienų izoliuoto elektros sistemos darbo...

Lietuva ragina Tarptautinę atominės energetikos agentūrą imtis veiksmų dėl Astravo AE saugos problemų (32)

Penktadienį Tarptautinei atominės energetikos agentūrai ( TATENA ) įteiktas užsienio reikalų ir...

Suomija nerimauja, kad JAV sankcijos paveiks jų energetikos kompaniją „Fortum“ (10)

Jungtinių Valstijų rengiamos sankcijos Europos šalių bendrovėms, prisidedančioms prie...

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente rinkimuose balsavęs Skvernelis: turiu savo planų; nuolat atnaujinama (934)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Turistų rojus Šiaurės Europoje slepia augančią grėsmę: turime priešą (95)

Šio ledinio turistų rojaus fasadas slepia augančią grėsmę, apie kurią dauguma turistų net...

Tokia vasara pajūryje bus paskutinė: apie naują draudimą daugelis jau buvo pamiršę (143)

Seimo narės Aušrinės Armonaitės socialiniuose tinkluose paskelbtas priminimas, kad kitais metais...

Lietuvės planuotos ir vos 6 tūkst. eurų kainavusios vestuvės sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio (43)

Sandros Dainaravičienės planuotos vestuvės pateko į įžymaus užsienio naujienų portalo...

Eksperimentas – nutarė įsitikinti, ar obuolių actas padeda sulieknėti

Daugelis garsenybių vartoja obuolių actą. Pvz., Kourtney Kardashian geria obuolių acto du kartus...

Vyrui sveikatos patikra dėl darbo pasirodė absurdiška: kam tai reikalinga? (14)

Norint įsidarbinti Lietuvoje , susidūriau su tokiu reikalu, kad manęs darbdavys paprašė...

Balsavęs Paksas: rinkimai neprognozuojami, daugelis buriančių iš žvaigždžių neatspėjo (4)

Sekmadienį Prezidento ir Europos parlamento ( EP ) rinkimuose savo balsą atidavė ir Rolandas...

Savaitgalį girtas linksmybes keitė smurtas: darbo netrūko ir policijai, ir medikams (13)

Savaitgalį policijos pareigūnams ir medikams darbo netrūko. Policijos departamentas praneša, kad...

Adamkus: noriu padėkoti kandidatams Alma Adamkienė balsavo namuose (36)

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus padėkojo kandidatams į prezidentus už debatuose...