Taigi skaičiuojant pagal dabartines dujų kainas, dujininkų pelno marža sumažėtų iki maždaug 3 proc.

VKEKK skaičiuoja, kad nepriėmus šios metodikos, dujų kaina vartotojams nuo kitų metų būtų kiek šoktelėjusi.

Ši metodika Lietuvoje paliestų dvi didžiausias dujų tiekimo bendroves – „Lietuvos dujas" ir „Dujotekaną". Skaičiuojama, kad pastaroji per metus dėl metodikos pasikeitimo neteks apie 18 mln. Lt, o „Lietuvos dujos" – apie 45 mln. Lt.

„Lietuvos dujos" Strateginio vystymo skyriaus vadovas Saulius Bilys po posėdžio buvo nekalbus. „Palikime intrigą šiuo klausimu", – paklaustas, ar skųs sprendimą, sakė jis.

Komisijos nuomone, dabar galiojanti tvarka yra ydinga, naujoji metodika buvo reikalinga tam, kad dujininkų pelnai nekiltų vien dėl to, kad auga importuojamų dujų kaina.

„Didėjant dujų kainai, mažėja dujų vartojimas, nes žmonės ima taupyti", - komisijos posėdyje sakė „Lietuvos dujų" Dujų apskaitos skyriaus viršininkas Mindaugas Kirslys.

Bendrovė taip pat tvirtina, kad skaičiuojant pelno maržą neatsižvelgė į dujų tiekimo rizikas, taip pat esą didėjant dujų kainoms, didėja ir pirkėjų skolos tiekėjui.

Komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys po posėdžio skaičiavo, kad naujoji metodika užkirto kelią 2-3 proc. didinti galutinę kainą vartotojams.

„Ilgai diskutavome ne vieną mėnesį ir man atrodo, kad tą konsensusą radome, visada monopolistai yra nepatenkinti“, - paklaustas, ar nelaukia teismų, sakė jis.

DELFI primena, kad tiekimo kaina galutiniams vartotojams sudaro 7 proc. visos dujų kainos.

Pelno maržos nustatymas pernai labiausiai apkarpė su komisijos sprendimu nesutikusios „Dujotekanos" pelną. Sprendimą neteisėtu vadinanti bendrovė dėl pelno normos sumažinimo nuo 17 proc. iki 6,5 proc. kiekvieną mėnesį tvirtino prarandanti apie 1 mln. Lt.

Pernai balandį Seimas priėmė daugiau nei trejus metus rengtą Gamtinių dujų įstatymą, tačiau visiškai priešingą nei jam pateikė Vyriausybė. Seimas nusprendė dujų kainas reguliuoti visiems šalies vartotojams, o Vyriausybės teiktame projekte siūlyta dar labiau liberalizuoti rinką ir kainas reguliuoti tik buitiniams vartotojams. Iki tol galiojusiame įstatyme dujų kainos reguliuotos buitiniams ir smulkiesiems dujų vartotojams.

Vyriausybė praėjus porai mėnesių nuo įstatymo priėmimo nusprendė Seimui teikti įstatymo pataisas, kuriomis vėl dujų kainas siūloma reguliuoti tik buitiniams vartotojams. Tačiau ir jam nebuvo pritarta.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją