aA
Baltarusijos nevyriausybinė organizacija „Ekodom“, besirūpinanti aplinkosaugos ir ekologijos klausimais, pranešė, kad jos duomenimis, bandymų metu Astravo atominėje elektrinėje (AE) įvyko incidentas. Teigiama, kad buvo pažeista avarinė pirmojo reaktoriaus vėsinimo sistema, o incidentą bandoma nuslėpti. Lietuvos Radiacinės saugos centras informuoja, kad pasekmių Lietuvai kol kas nejaučiama. Kreiptasi į Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją.
Astravo atominė elektrinė
Astravo atominė elektrinė
© Itar-Tass / Scanpix

Kaip praneša „Ekodom“, dėl neatsidariusio vožtuvo buvo pažeistas vėsinimo skysčio talpos bakas.

„Praėjusį šeštadienį gavome informaciją apie galimai avarinę situaciją ir su ja susijusį pirmojo Baltarusijos AE energobloko atsarginės reaktoriaus aušinimo sistemos gedimą“, – rašo „Ekodom“.

Skelbiama, kad organizacijos, glaudžiai bendradarbiaujančios su Baltarusijos AE saugumo klausimais, duomenimis, baigiant hidrotestavimus AE įvyko didelio masto avarija. Dėl neatidaryto vožtuvo išpumpuojant skystį bandymų pabaigoje buvo apgadinta pirmojo reaktoriaus avarinio aušinimo sistemos cisterna. Greičiausiai įvyko bako implozija.

„Jį reikia pakeisti, bet kadangi bako pakeitimas būtų tolygus avarijos pripažinimui, jį mėginama pataisyti. Tad dabar turime „karštą“ reaktorių su nestabiliai funkcionuojančia (geriausiu atveju) rezervinio šaldymo sistema Turimais Baltarusijos atominės jėgainės duomenimis, šiuo metu reaktorius yra karštas ir vyksta bandomieji jo pramoninės eksploatacijos darbai, susiję su galingumo padidinimu.

Be to, 2020 m. rugsėjo-spalio mėn. laikotarpiu iš įvairių šaltinių gaudavome informacijos, netiesiogiai patvirtinančios avarijos faktą, – kaip tik tuo metu, kai buvo pradėtas fizinis AE paleidimas ir toks procesas kaip hidrotestavimo darbai.

Mūsų šaltiniai patvirtino, kad pirmojo energobloko reaktoriaus aušinimo sistemoje įvyko „didelio masto avarija“ arba nenumatytas blogiausias atvejis, dėl ko būtina keisti įrangą. Vienas nuo kito nepriklausomi šaltiniai situaciją apibūdino tokiais žodžiais“ „vožtuvas sulenktas“, „cisterna susitraukė“, ir tai patvirtina anksčiau pateiktą versiją dėl pirmojo reaktoriaus avarinio aušinimo sistemos bako implozijos“, – praneša nevyriausybinė organizacija.

Jų kiti šaltiniai nurodo, kad aušinimo sistema, kurioje ir įvyko avarija, buvo „sulieta“, ir buvo įjungtas nedarbo režimas.

„Mes kreipėmės į Branduolinės ir radiacinės saugos departamentą (Gosatomnadzor) dėl minėtos avarijos, ir spalio 13 dieną gavome atsakymą, kuriame tvirtinama, kad BelAE pirmojo energijos bloko paleidimo metu nebuvo užfiksuota jokių avarinių situacijų.

Vis dėlto informacija apie įvykį, mūsų požiūriu, rodo, kad būtina pasidomėti šiuo klausimu ir atlikti papildomus patikrinimus, nes yra tikimybė, kad informacija atitinka tikrovę, ir reaktoriaus platforma dirba be pirmojo reaktoriaus avarinio aušinimo sistemos. Tai būtų neleistina ir tokia rezervinės šildymo sistemos avarija gali baigtis tragedija, lygintina su Fukušimos avarija“, – rašo „Ekodom“.

Lietuva kreipėsi į Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją

Laikinoji Radiacinės saugos centro direktorė Ramunė Marija Stasiūnaitienė „Delfi“ sakė, kad apie galimą incidentą Baltarusijos AE žino.

„Tačiau nežinau, kokio rimtumo tai incidentas, bet kol kas jo pasekmių Lietuvai nejaučiame, nes ankstyvojo perspėjimo stotys nefiksavo jokio gamtinio fono padidėjimo“, – sakė ji.

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) patarėja visuomenės informavimui Asta Mensonė „Delfi“ sakė, kad dėl informacijos apie galimą incidentą Baltarusijos AE, kuri pasirodė lapkričio 30 dieną Baltarusijos žiniasklaidoje kreiptasi į Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją.

„Siekiame gauti detalią informaciją apie minimos 1-ojo energijos bloko rezervinės reaktoriaus aušinimo sistemos gedimus, šios sistemos būklę ir galimų gedimų įtaką Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko saugos užtikrinimui vykdant jo paleidimo darbus“, – sakė ji.

Energetikos ministro patarėja Aurelija Vernickaitė nurodė, kad oficialios informacijos apie šį incidentą neturi.

„Mūsų žiniomis, VATESI kreipėsi į Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją, siekiant gauti detalią informaciją apie minimus gedimus“, – pastebėjo ji.

Užsienio reikalų ministerijos atstovai pranešė, kad gyventojams nėra jokio pagrindo nerimauti ar vartoti kalio jodido tabletes.

„Radiacijos lygio stebėjimo stočių sistemos teikiami aplinkos dozės galios matavimų rezultatai yra nuolatos stebimi, todėl apie bet kokį gresiantį pavojų, susijusį su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu aplinkoje, gyventojus atsakingosios institucijos informuotų nedelsiant.

Lietuva nuolatos telkia užsienio partnerius ir tęsia veiksmus Europos Sąjungoje, tarptautinių konvencijų bei kituose tarptautiniuose formatuose, siekdama sprendimų dėl nesaugios atominės elektrinės Baltarusijoje keliamų grėsmių mažinimo“, – dėstoma jų komentare.

„Litgrid“ Sistemos valdymo departamento direktorius Giedrius Radvila sakė, kad Baltarusijos AE atsakingi pareigūnai informacijos apie incidentus „Litgrid“ neteikia.

„Lietuvos sistemos valdymo ir duomenų centre nuolat stebimi fiziniai elektros energijos srautai. Sistemos duomenys rodo, kad nuo savaitgalio Astravo atominė elektrinė stojo du kartus: pirmąjį kartą sekmadienį, lapkričio 29 d. 20:52 val. Elektros gamyba ir tiekimas buvo atnaujintas lapkričio 30-ąją, 10:28 val. Tos pačios dienos 14:59 val. elektros generacija į tinklą buvo vėl sustabdyta ir iki šiol nėra atnaujinta“, – informavo jis.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(77 žmonės įvertino)
4.1169

Finansų ekspertė pataria, kaip savo piniginę paruošti šildymo sezonui

Daugiau nei 7 iš 10 šalies gyventojų sako, kad esant šiandieninei situacijai jie bent iš dalies...

„Orlen Lietuva“ iškrauna septintą tanklaivį šį mėnesį, spalį atplauks dar 8

Lenkijos koncerno „Orlen“ valdoma „ Orlen Lietuva “ Būtingės naftos terminale penktadienį...

ES energetikos taryboje – galimi svarbūs sprendimai dėl elektros ir dujų kainų

Europos Sąjungos (ES) transporto, telekomunikacijų ir energetikos ministrų taryba neeiliniame...

Šimonytė: 2023 m. elektros kaina turėtų būti mažesnė, nei pirmajam metų pusmečiui skaičiuoja VERT

Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai ( VERT ) paskelbus, kad pirmąjį 2023 m. pusmetį...

„Perlas Energijos“ vadovas: lėšų kompensacijoms turime

Įsipareigojimų klientams nesugebėjusi įvykdyti ir veiklą sustabdžiusi nepriklausoma elektros...

Top naujienos

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Įvardijo juodžiausią konflikto Ukrainoje scenarijų: tada Rusija pradės pasaulinį karą (18)

Kremliuje įvyko lūžis, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prisijungė prie karo partijos,...

Elektros sąskaitas sumažinti norintys daugiabučių gyventojai imasi ir neleistinų veiksmų: įspėja apie baudas (5)

Kylant elektros energijos kainoms, gyventojai ima svarstyti apie žaliąją energetiką. Saulės...

Dėl Putino mobilizacijos – Ukrainos prašymas Baltijos šalims (1)

Ukrainos vicepremjerė , laikinai okupuotų teritorijų reintegracijos ministrė Iryna Vereščuk...

Karas Ukrainoje. Kruvinomis atakomis pažymėta naktis Ukrainoje: po daugiabučio griuvėsiais įstrigę žmonės, degė 50 autobusų Pranešama apie sprogimus Rusijos mieste Belgorode

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono...

2008-aisiais investavo ir nudegė, o šiandien jau valdo 3 milijonų vertės fondą: krizes reikia išnaudoti

Kol ekonomistai dėlioja galimus ekonominės raidos scenarijus, žmonės neramiai stebi prognozes ir...

The Economist

Turtinga, autoritarinė ir velniškai nepastovi: formuojasi nauja Persijos įlanka ir JAV tai nežada nieko gero

Po aštuonių savaičių maždaug milijonas futbolo gerbėjų užplūs Katarą, kur vyks pasaulio...

Naktį paskelbtas įsakas: Putinas pripažino dviejų Ukrainos regionų „nepriklausomybę“ (5)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono...

Vytautas Landsbergis – ligoninėje

Pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas, profesorius Vytautas Landsbergis –...

Daktarė – apie tai, kas 4 kartus didina protarpinio šlubčiojimo riziką: pusei tokių ligonių gresia mirti per 5 metus (1)

Rugsėjo 29-ąją minima Pasaulinė širdies diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į rizikos...