Delsiant pasirašyti nacionalinio investuotojo „Leo LT“ steigimo dokumentus, gali tekti atnaujinti derybas dėl jo formavimo. Užsitęsus dokumentų derinimo procesui ir pasikeitus kai kurioms aplinkybėms, bendrovė „NDX energija“ neatmeta galimybės apskritai trauktis iš projekto.
Ignas Staškevičius
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
Vyriausybė savo ruožtu praneša, kad premjero Gedimino Kirkilo vadovaujamas nacionalinio investuotojo Priežiūros komitetas šį trečiadienį ketina svarstyti „Leo LT“ steigimo dokumentų projektus.

„Šis sandoris ruošiamas jau beveik metus. Laikas diktuoja aplinkybes, dėl kurių gali tekti išeiti iš projekto arba grįžti prie jo“, - pirmadienį DELFI sakė „NDX energijos“ vadovas Ignas Staškevičius. Jo teigimu, ilgainiui atsiras daugybė veiksnių, kurių nebus įmanoma nepaisyti.

Verslininkas priminė, kad tokia bendrovė „Leo LT“, kokia įsivaizduojama dabar, turėjo būti įsteigta iki Naujųjų metų.

„Matome, kad vėluojama. Aišku, kad „Leo LT“ taip paprastai negaus dividendų iš dukterinių įmonių, - kalbėjo kompanijos vadovas. – Nuo tada, kai buvo vertinamos visos trys įmonės – „Lietuvos energija“, „Rytų skirstomieji tinklai“ ir VST – pastaroji savo vertę augina, o dėl kitų dviejų yra tam tikrų klausimų, nors gal mes neturime visos informacijos. Jei praeis daug laiko, natūraliai kils klausimas, ar galima remtis anomis vertėmis. Be to, dabar ir lenkai, ir latviai su estais savo pastabas reiškia“.

Pasak I. Staškevičiaus, „natūralu, kad derybas tektų atnaujinti“, jei užsitęs dokumentų derinimas.

Prezidentas siūlė pakoreguoti dokumentus

Pabaigus dar rudenį prasidėjusioms deryboms dėl nacionalinio investuotojo, Seimas vasario pradžioje pritarė jo kūrimui kartu su privačia bendrove „NDX energija“, kuri priklauso „VP grupei“. Atitinkamą įstatymą, nepaisydamas daugelio raginimų vetuoti, pasirašė prezidentas Valdas Adamkus. Tačiau tuo pačiu jis premjerui nusiuntė laišką, kuriame išdėstė savo siūlymus „Leo LT“ sutarčių projektams.

Premjero sudaryta derybų grupė suderėjo, kad „NDX energijai“ priklausys 38,3 proc. nacionalinio investuotojo akcijų, valstybei – 61,7 proc. akcijų. Nuspręsta, kad „Leo LT“ antrinėmis įmonėmis bus valstybės valdomos bendrovės „Rytų skirstomieji tinklai“ bei „Lietuvos energija“ ir „NDX energijos“ valdoma VST.

Nacionalinis investuotojas ne tik dalyvautų naujos atominės elektrinės statyboje (tuo užsiimtų dar viena bendrovė, kurios steigime, tikimasi, dalyvautų ir lenkai, latviai bei estai), bet ir rūpintųsi elektros tiltais į Vakarus, valdytų ir tvarkytų esamą elektros ūkį.

Priėmus įstatymą Vyriausybė pavedė Ūkio ministerijai suderinti galutinius steigimo ir akcininkų sutarčių, įstatų tekstus. Tik juos patvirtinus bus pradėtas realus „Leo LT“ steigimas, vadovų paieška. I. Staškevičius DELFI interneto konferencijoje patikino, kad jis nebūtų „Leo LT“ vadovas.

Anot verslininko, šiuo metu sprendžiami techninio pobūdžio klausimai, pavyzdžiui, kuriame dokumente įrašyti vieną ar kitą nuostatą. Tekstų derinimas užsitęsė ir dėl politinių aplinkybių – interpeliacijos G. Kirkilui.

„NDX energijos“ vadovas pažymėjo, kad niekas neturės teisės sakyti, jog tuščiai eikvojamas laikas tobulinant dokumentų tekstus. Tačiau, anot jo, egzistuoja ne tik pilietinė, bet ir politinė, ūkinė bei energetinė opozicija projektui: „Man sunku iš šalies vertinti, kiek tai lemia realus noras pristabdyti arba sužlugdyti šitą projektą, o kiek tai yra normali valstybės institucijų darbo tvarka“.

Kritikos banga, turėjusi neigiamos įtakos „VP grupės“ ir jos valdomos prekybos parduotuvių „Maxima“ tinklo įvaizdžiui bei pardavimams, esą nepriverstų verslininkų trauktis iš projekto.

„Pakankama priežastis būtų, jei valstybės pusė aiškiai pasakytų, jog persigalvojo, jog „Leo LT“ nėra tinkama idėja, o „NDX energija“ nėra tinkamas partneris. Mes be jokių išlygų gerbtume tokią nuomonę. (…) Bet mums tebesakoma, kad tai svarbu, tai – nacionalinis projektas. Tęsdamas kolegų darbus nenoriu sukti ienų atgal“, - sakė I. Staškevičius.

Įspėja apie galimą Konstitucijos pažeidimą

Opozicinės Tėvynės sąjungos vadovas, Seimo vicepirmininkas Andrius Kubilius pirmadienį spaudos konferencijoje pareiškė, jog „Leo LT“ sutarčių projektuose pagrindinis tikslas liko nepakeistas ir šiuo metu prieštarauja Seimo priimtam Atominės elektrinės įstatymui.

Jei Vyriausybė sieks pasirašyti tokias sutartis, anot konservatorių vadovo, tai reikš galimą antikonstitucinį veiksmą. Pasak A. Kubiliaus, tai matyti Seimą penktadienį pasiekusiuose įslaptintuose „Leo LT“ steigimo ir akcininkų sutarčių bei įstatų projektuose.

Savo ruožtu Vyriausybės spaudos tarnyba išplatino pranešimą, kuriame paneigė konservatoriaus nuogąstavimus. Kartu buvo informuota, jog premjeras jau trečiadienį rengia Priežiūros komiteto posėdį. Jame esą žadama priimti galutinius sprendimus dėl „Leo LT“ sutarčių pasirašymo.

Šis ilgą laiką atidėliotas Priežiūros komiteto posėdis rengiamas praėjus beveik trims mėnesiams po to, kai ypatingos skubos tvarka Seime buvo priimtas ir prezidento pasirašytas prieštaringai vertintas Atominės elektrinės įstatymas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvos rinkoje pirmadienį šoktelėjo elektros kaina (6)

Elektros biržos „ Nord Pool “ Lietuvos zonoje pirmadienį šoktelėjus elektros kainai, „...

„Naftos grupės“ vadovai apskundė teismo skirtas laisvės atėmimo bausmes (13)

Išskirtines sąlygas krauti naftos produktus per valstybės valdomą naftos krovos bendrovę...

VKEKK tikrina „Kauno energiją“ (13)

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) įtaria, kad kauniečiai galėjo...

Lietuvos elektrinėje konservuotas 7-as blokas (13)

Elektrėnų komplekse konservuotas 7-as blokas. Jėgainę valdanti „ Lietuvos energijos gamyba “...

Naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir pasiūlos pusiausvyros (5)

Po ilgo mažų naftos kainų laikotarpio pasaulio naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir...

Top naujienos

Perėjusi tikrą pragarą žydė į Vilijampolę grįžo ieškoti užkastos dėžės (6)

Izraelyje šiuo metu gyvenanti Kaune gimusi Dita Šperling savo akimis regėjo, kaip baltaraiščiai...

Lenkijos ekonomikos architektas: sukame pavojingu keliu (1)

Pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės finansų ministras Leszekas Balcerowiczius sako, kad...

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (345)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (54)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (16)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Woody Alleno įdukros pasakojimas apie tvirkinimą sukrečia: ar tikrai režisierius tai darė 7-erių mergaitei vasarnamio palėpėje? (6)

Dylan Farrow sako norinti, kad režisieriui Woody Allenui būtų pateikti kaltinimai dėl seksualinės...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (299)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (14)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (63)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...