Rusijos branduolinės energetikos milžinė „Rosatom“, šiuo metu statanti Baltarusijos Astravo atominę elektrinę, turėjo planų įsitvirtinti ir Lietuvoje, rodo Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiaga, pateikta Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui.
© RIA/Scanpix

„Rosatom“ Lietuvoje ketino sukurti konsorciumą, kuriam priklausytų „Rosatom“ įmonės ir Lietuvos statybos bendrovės „Vėtrūna“, „Eika“ ir Panevėžio statybos trestas (PST). „Rosatom“ Lietuvos verslininkams žadėjo suteikti užsakymų tiesiant elektros jungtis su Karaliaučiumi, bendradarbiauti „Rosatom“ projektuose, prekiauti elektra, o už tai tikėjosi padedami verslininkų priartėti prie Lietuvos politikų.

Į „Rosatom“ planus įsitvirtinti Lietuvoje buvo įtraukti ir buvę KGB darbuotojai Lietuvoje Kęstutis Puidokas, Piotras Vojeika bei pastarojo artimas bičiulis ir verslo parnneris Jevgenijus Kostinas. Pastarasis, pasinaudodamas pažintimis su socialdemokratu Mindaugu Basčiu šie bandė priartėti prie socialdemokratų viršūnės ir užsitikrinti Algirdo Butkevičiaus palankumą.

Tai rašoma BNS turimoje VSD medžiagoje, kuri išslaptinta trečiadienį.

„Rosatom“ bandė perimti „Vėtrūnos“ akcijas

Žvalgybos duomenimis, „Rosatom“ siekė įsigyti dalį „Vėtrūnos“ akcijų mainais už šiai įmonei grąžintą skolą bei būsimus užsakymus Karaliaučiaus Baltijos atominėje elektrinėje. Taip pat „Rosatom“ siekė užmegzti glaudžius ryšius su kitais verslininkais bei socialdemokratų lyderiais. Darbo ėmėsi „Rusatom Overseas“ atstovybės Kijeve vadovas Aleksandras Mertenas, kuriam tarpininkavo J. Kostinas.

Buvo nuspręsta, kad bus steigiamas „Rosatom“ įmonių ir „Vėtrūnos“, „Eikos“ bei Panevėžio statybų tresto konsorciumas. 2012 metų spalį dėl to Maskvoje susitiko J. Kostinas ir „Vėtrūnos“ atstovas Adolfas Ginaitis, tačiau derybos, anot žvalgybos, sekėsi sunkiai, mat „Vėtrūna“ buvo suinteresuota iš „Rosatom“ atgauti skolas ir tik po to kalbėtis apie galimus kitus „Rosatom“ užsakymus.

Mindaugas Bastys
Mindaugas Bastys
© DELFI / Domantas Pipas

„Nuo pat minėto plano atsiradimo pradžios „Vėtrūnos“ ir „Rosatom“ interesai skyrėsi: Lietuvos verslininkams buvo svarbiau atgauti skolą (nors domino ir nauji „Rosatom“ užsakymai), „Rosatom“ vadovams - užmegzti ryšius su Lietuvos valdžios atstovais ir pradėti įgyvendinti strategiškai svarbius projektus (tuo pat metu neatsisakant planų gauti dalį „Vėtrūnos“ akcijų)“, - teigia Lietuvos žvalgyba.

Anot VSD, stringant pokalbiams, 2012 metais J. Kostinas pareiškė, kad laikas derybas dėl konsorciumo „perimti į savo rankas“.

Jau lapkritį J. Kostinas ėmė organizuoti A. Merteno vizitą į Vilnių, kurio metu turėjo būti suderinti konsorciumo steigimo dokumentai. Gruodį į Lietuvą atvykus A. Mertenui, šis susitiko su J. Kostinu ir M. Basčiu, buvo derintas susitikimas ir su A.Butkevičiumi, tačiau šis neatvyko, o „Rosatom“ atstovai buvo patikinti, kad jis galės susitikti su jais, kai bus suformuota nauja Vyriausybė.

Tačiau viešumoje pasklidus apie „Rosatom“ ir M. Basčio susitikimus bei deryboms dėl konsorciumo įsteigimo stringant, 2013 metų rudenį Rusijos branduolinės energetikos gigantės vadovybė ėmė reikšti nepasitenkinimą derybomis, o 2014 metų pradžioje derybos visai nutrūko.

Lietuvai siūlė Karaliaučiaus AE akcijų

„Rosatom“ ne tik siekė įsitvirtinti Lietuvoje, bet ir siūlė Lietuvai dalyvauti Karaliaučiaus atominės elektrinės projekte kaip akcininkei. O jeigu Lietuva nuspręstų statyti Visagino AE, Rusijos kompanija siūlėsi dalyvauti su savo projektu ir būti jėgainės dalininke.

Žvalgybos duomenimis, 2013 metų vasarį vėl nepavykus susitikti su A. Butkevičiumi, buvo suorganizuotas A. Merteno susitikimas su Seimo pirmininku Vydu Gedvilu, kuriame dalyvavo ir J. Kostinas bei M. Bastys.

Susitikime su V. Gedvilu A. Mertenas teigė, kad „Rosatom“ yra pasirengusi investuoti Lietuvoje - statyti elektros perdavimo linijas, steigti bendrą įmonę, be to, buvo tikimasi panaudoti Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę. Tačiau, pasak VSD, V. Gedvilui suabejojus, ar Lietuvai verta statyti savo branduolinę jėgainę, jei jos statomos Baltarusijoje ir Karaliaučiuje, A. Mertneas pasiūlė ne tik pasirašyti sutartį dėl elektros pirkimo iš Karaliaučiaus elektrinės, bet ir dalyvauti projekte kaip partnerei, įsigyjant jėgainės akcijų.

Tačiau „Rosatom“ neatmetė galimybės ir pastatyti branduolinę jėgainę Lietuvoje. Anot žvalgybos duomenų, V. Gedvilui pasiteiravus, ar „Rosatom“ statytų jėgainę, A. Mertenas patikino, kad „Rosatom“ pasiruošusi žengti į Lietuvą su savo projektu, o pati pretenduotų į 25 proc. Visagino AE akcijų.

Tačiau A. Mertenui po kiek daugiau nei savaitės pavyko susitikti ir su tuometiniu premjeru Algirdu Butkevičiumi.

Ignalinos atominėje elektrinėje 2012 metų vasario 22 dieną A. Mertenas kartu su J.Kostinu atvyko į susitikimą ir A.Butkevičiui pasiūlė dalyvauti Karaliaučiaus atominės elektrinės projekte, taip pat - statyti elektros jungtį į Karaliaučių, bendradarbiauti branduolinėje energetikoje.

A. Mertenas atsiskaitydamas apie susitikimą „Rosatom“ generalinio direktoriaus pavaduotojui Kirilui Komarovui tikino, kad akcentavo A. Butkevičiui, jog „priėmusi „Rosatom“ pasiūlymus Lietuva pakeistų savo geopolitinį statusą“.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Minskas: Lietuvos pareiškimai apie Astravo AE elektros blokavimą – politizuoti (11)

Lietuvos pareiškimai apie planus blokuoti elektrą iš statomos Astravo atominės elektrinės yra...

Teismas griežtas: „Vilniaus energija“ milijonų eurų neatgaus (1)

Buvusiai didžiausiai šilumos tiekėjai bendrovei „Vilniaus energija“ nepavyko iš „Energijos...

Konservatoriai prašo vetuoti laikiną PVM lengvatą šildymui (16)

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) frakcijos seniūnas...

Į Astravo AE gabenamas antrojo reaktoriaus korpusas (13)

Astravo atominės elektrinės (AE) antrojo reaktoriaus korpusas į jėgainės statybos aikštelę...

Licencijos „Rosatom“ AE statybai Suomijoje išdavimas atidėtas metams (2)

Licencija „Hanhikivi-1“ atominės elektrinės ( AE ) Suomijoje statybai, kurios imtis pasiryžusi...

Top naujienos

Dvi Rusijos „Il-76“ minutės virš Lietuvos: ženklas duotas? (755)

Rusijos karinių lėktuvų „Il-76“ pasirodymą Lietuvos oro erdvėje daugelis pasistengs priskirti...

Į realybę sugrįžę lietuviai: kokie dabar reikalavimai būstui? (63)

Atsiradusi galimybė rinktis, kuriame rajone, kelintame aukšte ir kelių kambarių bute norime...

D. Gudelis: idealaus prezidento atvaizdas lipdomas iš esamų ir buvusių prezidentų (17)

Viešojoje erdvėje jau prasidėjo diskusijos, kokie galimi kandidatai dalyvaus 2019 m. prezidento...

LKL atidarymas su aidais iš Stambulo: žiūrovams gražu, treneriams – nelabai (6)

„Žiūrovo akiai gražu, dinamiška. Bet treneriams nelabai malonu tiek taškų praleisti į savo...

D. Grybauskaitė kreipėsi į pasaulio lyderius JT: Kremlius nesugeba pažaboti savo neapykantos Vakarams (530)

Rusijos vadovybė niekaip nesugeba pažaboti savo neapykantos Vakarams, pareiškė prezidentė...

Žurnalo viršelyje išvydusi pakoreguotą savo krūtinę R. Ratajkowski paviešino neretušuotą kadrą (8)

Žinomas Amerikos supermodelis Emily Ratajkowski socialiniame tinkle „Instagram“ pasidalijo...

Pasiruoškite blogiausiam: nevaldoma Kinijos kosminė stotis krenta į Žemę (101)

Kinijos kosminė stotis „ Tiangong -1“ jau ruošiasi pasitikti savo pražūtingą lemtį. 2011...

Antroji pusė nebenori mylėtis: kodėl ir ką daryti? (11)

Ilgai gyvenant kartu, tai nutinka kur kas greičiau, negu jums atrodo.

Vilniaus oro uoste, į Kijevą turėjusiame skristi lėktuve, siautėjo agresyvūs Izraelio piliečiai papildyta (100)

Antradienio vakarą 19.37 val. policija gavo pranešimą, kad Vilniaus oro uoste, lėktuve (skrydis...

Britų politikas rėžė: joks sveiko proto žmogus nevažiuos gyventi į D. Britaniją (81)

Žinomas Jungtinės Karalystės (JK) politikas pareiškė, kad valdantiesiems konservatoriams...