„Antradienį Vyriausybėje apsilankę kompanijos „Chevron“ vadovai pareiškė, jog kompanija traukiasi iš konkurso dėl Angliavandenilių išteklių naudojimo, tačiau lieka Lietuvoje ir tęs iki šiol vykdytą veiklą. Generalinis direktorius Lietuvoje Gilbertas Ankenbaueris informavo, jog tokį sprendimą kompanija priėmė matydama, jog angliavandenilių gavybai Lietuvoje nebaigta formuoti įstatyminė bazė“, - pranešime spaudai cituotas premjeras Algirdas Butkevičius.
Pasak Vyriausybės vadovo, kompanija dalyvavo Lietuvos paskelbtame tarptautiniame angliavandenilių išteklių naudojimo konkurse vadovaudamasi konkurso sąlygomis ir tuometine teisine bei reguliacine aplinka. Tačiau per tą laiką buvo priimti ir, svarbiausia, vis dar svarstomi daugiau nei 25 svarbūs teisės aktai. Kompanijos „Chevron“ nuomone, teisės aktų pakeitimai turi įtakos planams ir keičia galimybes.

Šiuo metu iš Lietuvos išvykusi aplinkos viceministrė Daiva Matonienė DELFI teigė, kad galutinės informacijos neturi, bet tikėtina, kad artimiausiu metu bus sušaukiamas komisijos posėdis ir konkursas bus nutrauktas, nes daugiau pretendentų nebuvo.
„Dėl tolimesnių veiksmų, kaip suprantu, apsispręs Vyriausybė, ar skelbti naują konkursą“, - teigė ji.
Premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė DELFI negalėjo pasakyti, ar bus skelbiamas naujas skalūnų dujų žvalgybos konkursas.
„Informaciją gavome neseniai, todėl negaliu nieko komentuoti. Manau, kad daugiau informacijos turėsime rytoj (trečiadienį – DELFI)“, - teigė ji.
„Chevron“ laiške – užuominos apie piktybišką kai kurių politikų veiklą
DELFI pavyko gauti oficialaus „Chevron“ laiško, adresuoto premjerui ir aplinkos ministrui, kopiją. Jame amerikiečių kompanija ne tik dėlioja oficialiai pateikiamus motyvus, bet ir užsimena nebegalinti plėtoti skalūnų dujų projekto dėl nestabilios politinės aplinkos.
„Greta kitų teisės aktų, visa eilė naujų teisės aktų buvo priimta net ir po 2013 m. rugsėjo 16 d., kuomet „Chevron“ buvo pripažinta konkurso laimėtoja. Vertinant visa tai bet kurio protingo investuotojo akimis, yra akivaizdu, kad investicinė ir teisinio reguliavimo aplinka, daranti įtaką Šilutės-Tauragės ploto ekonominiam potencialui, iš esmės pakito nuo mūsų pasiūlymo pateikimo pagal konkurso sąlygas dienos“, - rašoma dokumente.
Vyriausybė apie galimą „Chevron“ pasitraukimą žinojo nuo gegužės?

„Chevron“ savo rašte teigia nekvestionuojanti politikų teisės savaip reguliuoti Lietuvos gamtinių išteklių gavybą. Vis dėlto rašte nedviprasmiškai užsimenama, kad geranoriškai amerikiečių atžvilgiu buvo nusiteikę ne visi valdžios vyrai.
„Chevron“ nori padėkoti tiems Lietuvos Vyriausybės nariams, kurie įvertino mūsų norėtą vykdyti veiklą“, - rašoma dokumente.
Bendrovė sutelks dėmesį į Rietavą
Jungtinių Valstijų kompanija „Chevron“ pareiškė pasitraukianti iš skalūnų dujų žvalgybos konkurso dėl reikšmingų pokyčių Lietuvos mokesčių, teisinėje ir reguliavimo aplinkoje.
Kompanijos pranešime spaudai teigiama, kad pokyčiai turėjo įtakos svarstant galimos investicijos komercinius ir projekto vystymo aspektus, ir kompanija nusprendė sutelkti dėmesį į jau padarytas investicijas Rietavo licenciniame plote.
„Nuo 2013 metų sausio, kai bendrovė pateikė paraišką dalyvauti angliavandenilių paieškos ir gavybos konkurse, iki šių dienų įvyko reikšmingų pokyčių Lietuvos mokesčių, teisinėje ir reguliavimo aplinkoje“, - teigiama kompanijos pranešime spaudai.
Aplinkos ministerijos kancleris: skalūnų dujų gavybos konkursas bus nutrauktas
Aplinkos ministerijos kancleris Robertas Klovas sako, jog pasitraukus JAV bendrovei "Chevron", skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos vakarų Lietuvoje konkursas artimiausiu metu bus nutrauktas. Ar ateityje bus skelbiamas naujas konkursas, kol kas neaišku.

Anot R.Klovo, kol kas nėra sprendimo, ar ateityje bus skelbiamas naujas konkursas: "Dėl naujo dar nėra priimta sprendimo".
Kanclerio teigimu, "Chevron" atstovai pažymėjo, kad lieka dirbta Lietuvoje per kompaniją "LL investicijos", kurioje koncernas valdo 50 proc.kapitalo.
JAV energetikos milžinė "Chevron" iš konkurso pasitraukė dėl rizikingų investicijų, sako R.Klovas.
"Susitikime šiandien jie daugiau akcentavo verslo riziką, kaip jie matė tuos pakeitimus. Didžioji dalis pakeitimų nebuvo bloginantys situaciją ar nukreipti prieš juos, tiesiog tai buvo teisinių spragų užpildymas. Žinoma, jiems ta teisinė aplinka gal negarantavo, jų įsitikinimu, saugaus verslo. Jie pasverdami, kad tai susiję nemažomis investicijoms, jie nutarė, kad tokiomis sąlygomis eiti į šį verslą yra rizikinga", - BNS sakė R.Klovas.
N.Mačiulis: praradimas Lietuvai ir blogas signalas užsienio investuotojams
JAV energetikos kompanijos "Chevron" pasitraukimas iš skalūnų dujų žvalgybos konkurso Lietuvoje - didelis praradimas Lietuvai ir kartu rimtas signalas kitiems potencialiems užsienio investuotojams, teigia banko "Swedbank" analitikas. Nerijaus Mačiulo teigimu, tai gali apsunkinti Vyriausybės pastangas pritraukti į Lietuvą užsienio investicijų.

Anot jo, buvo matyti labai organizuotas, sistemiškas pasipriešinimas skalūnų dujų žvalgybai Lietuvoje, ir ši akcija pavyko: "Ir toliau liksime su galbūt potencialiai dideliais ištekliais po žeme ir negalėsime jų eksploatuoti, ir vėl būsime priklausomi nuo brangių importuojamų gamtinių išteklių".
"Buvo galima tikėtis tokio kompanijos sprendimo, nes iš tiesų sąlygos keitėsi iš esmės, aplinkybės, susijusios su tokiu sprendimu pasikeitė, keičiant reguliavimo aplinką, keičiant įsipareigojimus įmonės, kuri buvo pasiruošusi žvalgyti ir galimai išgauti tas dujas. Ir turbūt reikia vertinti, kad tai yra praradimas Lietuvai", - BNS antradienį sakė N.Mačiulis.
Analitiko vertinimu, "Chevron" iš esmės buvo priverstas pasitraukti iš konkurso, sudarius nepalankias sąlygas investuoti Lietuvoje.
"Aš manau, kad čia ne "Chevron" pasirinkimas - čia buvo Lietuvos politikų pasirinkimas destabilizuoti tą reguliacinę aplinką, pakeisti ją iš esmės taip, kad dabartinėmis aplinkybėmis kompanijai neapsimokėtų planuoti žvalgyti ir išgauti tas dujas. Aš manau, kad čia Vyriausybei, Seimo nariams, kurių kai kurie labai intensyviai ragino keisti įstatymus, reglamentuojančius žvalgybą ir gavybą, tai yra signalas, kad su užsienio investuotoju reikia elgtis pagarbiai", - sakė N.Mačiulis.
Parlamentarai pasitraukimą vertina prieštaringai
Parlamentarai antradienį prieštaringai vertino JAV energetikos kompanijos „Chevron" sprendimą dėl mokesčių ir teisinės bazės pasikeitimų trauktis iš skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurso vakarų Lietuvoje.

„Dėl to mes įstatymus ir pakeitėme, kad jie („Chevron" - BNS) nedarytų mums žalos", - BNS sakė A.Salamakinas, kuris anksčiau taip pat negailėjo kritikos „Chevron" ketinimams žvalgyti ir išgauti skalūnų dujas Lietuvoje.
Ekonomikos komiteto narys konservatorius Dainius Kreivys teigė, kad „Chevron" sprendimą atsisakyti skalūnų žvalgybos Lietuvoje galėjo paskatinti nestabili šio verslo aplinka šalyje.

Pasak jo, „Chevron" sprendimą galėjo paskatinti ir delsimas patvirtinti JAV bendrovę skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurso nugalėtoja.
„Kiek laiko buvo delsiama pasirašyti pasibaigus konkursui sutartį", - tvirtino D.Kreivys.

„Ir per didelė rizika - Seimas uždėjo tamprų apynasrį", - teigė B.Vėsaitė.
Anot jos, „Chevron" sprendimui įtakos turėjo ir neigiama gyventojų pozicija. Reikalavimą „Chevron" ieškot sutarimo su teritorijos, kur būtų ieškoma skalūnų dujos, priešiškai nusiteikusiais gyventojais akcentavo ir D.Kreivys.
„Politinė valdžia, kuri organizuoja tokius konkursus, kuri gauna iš investicijų finansinės naudos, irgi turi dirbti su bendruomene, o ne kompanijai pasakyti, kad jūs patys privalote įtikinti ją, kad tai geras dalykas", - sakė D.Kreivys.

„Manau, kad ten investicijų atsiperkamumas geresnis nei Lietuvoje", - tvirtino R.Žemaitaitis.
Tačiau jis neatmetė galimybės, kad „Chevron" gali persigalvoti ir po kelerių metų grįžti į Lietuvą, jeigu matys, kad jiems tai ekonomiškai naudinga.
Galėjo lemti ir pasipriešinimas

„Viena yra labai aktyvus gyventojų pasipriešinimas, o antra - galbūt nustatytos sąlygos pasirodė ne tokios palankios. Tačiau aš galiu tik spėlioti“, - svarstė jis.
Aplinkos ministerija po daugiau nei pusmetį trukusių politikų, mokslininkų ir vietos bendruomenių diskusijų rugsėjo viduryje rekomendavo Vyriausybei paskelbti „Chevron“ skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkurso nugalėtoja. JAV bendrovė buvo vienintelė konkurso dalyvė.
Skelbta, kad „Chevron“ 1,8 tūkst. kvadratinių metrų Šilutės-Tauragės plote turės investuoti ne mažiau nei 80 mln. litų.
Įstatymai, kurių pataisas Seimas priėmė gegužės pabaigoje, nustato tvarką, kaip Lietuvoje galės būti ieškomos ir išgaunamos skalūnų dujos. G. Ankenbaueris anksčiau yra sakęs, kad Seimui sugriežtinus skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos tvarką, bendrovei gali tekti daugiau investuoti, be to, prireiks daugiau laiko, ieškant skalūnų.

Birželį "Chevron" jau pradėjo naftos žvalgymo darbus prie Stemplių kaimo Šilutės rajone - tai daroma per naftos bendrovę "LL investicijos", kurios 50 proc. akcijų valdo JAV bendrovė.
DELFI primena, kad „Chevron“ planams priešinosi Žygaičių kaimo bendruomenė, kurios žemėse buvo planuojama žvalgyba.