Vyriausybės siūlomos Atominės elektrinės (AE) įstatymo pataisos, atveriančios kelią nacionalinio investuotojo į atominę elektrinę „Leo LT“ projektui, nekliudomai juda į priekį.
Birutė Vėsaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Po visą dieną užtrukusių diskusijų, atmetus daugelį iš keliasdešimt svarstytų pataisų, valdančiųjų frakcijų ir opozicinės Darbo partijos frakcijos balsais ketvirtadienį po svarstymo pritarta AE įstatymo pataisoms, numatančios, jog nacionalinis investuotojas būtų formuojamas ne „Lietuvos energijos“, o patronuojančios bendrovės pagrindu.

Už minėtą įstatymo projektą ketvirtadienio vakarą balsavo 67, prieš 49, susilaikė 3 parlamentarai.

Iki įstatymo galutinio priėmimo Seime beliko vienas žingsnis - Seimas penktadienį turėtų galutinai apsispręsti dėl minėtų pataisų.

Valdantieji siūlė atsižvelgiant į Vyriausybės teikimą svarstyti ir galiausiai priimti minėtą projektą ypatingos skubos tvarka, t. y. dar ketvirtadienio posėdyje.

Tačiau konservatoriai pasiūlė padaryti pertrauką dėl šio Vyriausybės siūlymo skubėti iki kito posėdžio, t.y. iki penktadienio.

Valdantiesiems pritrūko balsų atmesti šiam konservatorių siūlymui, todėl ypatingos skubos siūlymas ketvirtadienį nesvarstytas. Seimas dėl ypatingos skubos taip pat turėtų balsuoti penktadienį.

Socialdemokratai dėl pastarojo sprendimo vakariniam Seimo posėdžiui pirmininkavusį konservatorių vadovą Seimo pirmininko pavaduotoją Andrių Kubilių apskundė Seimo etikos ir procedūrų komisijai.

“Leo LT“ gelbsti jį kritikuojanti Darbo partija

Nacionalinio investuotojo projektas skinasi kelią valdančiųjų socialdemokratų, valstiečių liaudininkų, „pilietininkų“, socialliberalų bei opozicinių „darbiečių“ balsais.

Darbo partijos frakcija laikosi dvejopos pozicijos – viena vertus, kritikuoja G.Kirkilo Vyriausybę, derybininkus ir patį derybų rezultatą, tačiau, kita vertus, tikina, jog laikas spaudžia ir verčia priimti sprendimus.

Birutė Vėsaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Pirmiausia Vyriausybė, vadovaujama G.Kirkilo, dar kartą pademonstravo, kad Seimas ir jo priimti teisės aktai jai nieko nereiškia, todėl ir derybas vykdė ne pagal jau galiojantį įstatymą, o taip, kaip norėjo „Vilniaus prekyba“. Atsirado būtinybė keisti priimtą įstatymą. Atrodytų, teisingiausia būtų viską pradėti iš naujo. Deja, Vyriausybė pasidavė „Vilniaus prekybos“ spaudimui ir įvarė Seimą į kampą laiko atžvilgiu.

Šiandieną nepriėmus įstatymo pataisų, reikėtų grįžti į pradinę padėtį ir viską pradėti iš naujo. Tai reiškia, kad atominės elektrinės statyba atitolinama mažiausiai dviem metams, o galbūt ir visai sužlugdoma. (...) Sužlugdę šį projektą, ar nebūsime apkaltinti, jog esame tam tikrų valstybių įtakojami, ar net jų agentai“, - Seime ketvirtadienį kalbėjo opozicinės Darbo partijos frakcijos seniūnė Virginija Baltraitienė.

Darbo partijai teko išklausyti daugelį AE įstatymo oponentų raginimų „praregėti“, apeliuojant ir į šios partijos pirmininko Viktoro Uspaskicho viešai reiškiamą aštrią kritiką „Leo LT“.

Į vieną tokių „darbietė“ Loreta Graužinienė atsakė, jog jei V.Uspaskichas būtų Seime, gal ir frakcija balsuotų kitaip.

Prie valdančiųjų šią savaitę prisijungę socialliberalai ketvirtadienį Seimo posėdyje neišsakė jokios frakcijos pozicijos ir jokių motyvų dėl balsavimo.

Dauguma šios frakcijos narių taip pat palaikė „Leo LT“ projekto teisiniam pagrindui – AE įstatymo pataisoms.

Bandyta stabdyti procedūromis

AE įstatymo oponentai – valdantieji liberalcentristai, opoziciniai konservatoriai, Liberalų sąjūdis bei liberaldemokratai - ketvirtadienį bandė stabdyti bei vilkinti projekto svarstymą naudodamiesi įvairiomis Seimo statute numatytomis procedūromis.

Tačiau valdantieji ketvirtadienį buvo mobilizavę įstatymo šalininkus iki pat galutinio balsavimo – ketvirtadienio vakarą posėdyje dalyvavo net 119 iš 141 parlamentarų, kai įprastai vakariniuose posėdžiuose dalyvauja ne daugiau nei keliasdešimt parlamentarų.

Pataisų svarstymas ketvirtadienį užtruko visą dieną – ne tik dėl beveik trisdešimties svarstytų pataisų ir pasiūlymų, kurių beveik visos buvo atmestos, tačiau ir dėl darytų pertraukų, gedusios balsavimo technikos, parlamentarų ginčų dėl procedūrų.

Projekto kritikai savo ruožtu kartojo taip pat daugelį kartų minėtus argumentus, jog AE įstatymo pataisos galimai yra prieštaraujančios Konstitucijai, stumiamos neskaidriai ir „buldozeriu“, anaiptol neužtikrina strateginių valstybės interesų – naujos AE ir elektros tiltų į Vakarus statybos – įgyvendinimo.

LiCS kreipėsi į VSD ir STT

Virginija Baltraitienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Liberalų ir centro sąjungos frakcija Seime konstatuoja ir daro išvadą, jog įstatymo projektas, kuris yra mums pateiktas, tos pataisos neužtikrina tinkamo viešo intereso atstovavimo ir skaidraus nacionalinio investuotojo sukūrimo ir efektyvios bei teisėtos jo būsimos veiklos“, - ketvirtadienį kalbėjo liberalcentristas Raimondas Šukys.

Jis taip pat priminė, jog Valstybės kontrolės išvados dėl apjungiamų energetikos bendrovių vertinimo buvo neigiamos.

„Kitokių išvadų pateikta Seimo nariams nebuvo. Kokiu pagrindu buvo apskaičiuotos proporcijos (akcijų pasidalijimo – DELFI), manyčiau, tik politiniais susitarimais tai buvo pagrįsta. Taip pat nėra numatyta būtina Nacionalinio investuotojo parlamentinės kontrolės galimybė ir tai yra didžiulė problema. Ir tai bus problema ateityje, nes atsakomybė už priimtus sprendimus teks Seimui”, - sakė R.Šukys.

Liberalų ir centro sąjunga, anot jo, dėl minėto projekto kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą.

„Akivaizdu, kad šiandieną pinigai ir jėga yra jūsų pusėje“, - kreipdamasis į valdančiuosius replikavo opozicinių liberalų frakcijos narys Eligijus Masiulis.

A.Kubilius:Vyriausybė – mažas „NDX energijos“ padalinys

Atominė elektrinė, karikatūra
© DELFI

Konservatorių vadovas A.Kubilius kartojo savo nuomonę, jog daugiausia žalos „Leo LT“ projektui bei pasitikėjimui juo padarė ne kas kitas, o „neatsakinga ir pasitikėjimo nekelianti“ Vyriausybė ir jos vadovas G.Kirkilas.

„Visų derybų metu matėme, kad Vyriausybė buvo visai nepasirengusi deryboms, nepadariusi namų darbų ir dirbo labiau kaip nedidelis “NDX energijos” padalinys, registruotas adresu Gedimino 11. Deja, turime pasakyti, kad derybose visą laiką teko matyti ir bandyti stabdyti privatininkui palankų bendrovių turto vertinimą, valstybės interesus atitinkančios vyriausybinės derybinės pozicijos nebuvimą, derėjimąsi pažeidžiant galiojantį įstatymą“, - sakė A.Kubilius.

Anot jo, dar labiau pasitikėjimą mažino tai, kaip šis projektas buvo pristatomas visuomenei.

„Vietoje Vyriausybės racionalios argumentų ir skaičių kalbos matėme ir girdėjome tik sovietinę BAM –o statybą primenančią propagandą, kur bet kokia abejonė buvo iš karto paskelbiama vos ne “imperializmo pinklėmis”, - teigė konservatorių lyderis.

B.Vėsaitė: Vyriausybę spaudžia latviai ir estai

Andrius Kubilius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Seimo ekonomikos komiteto pirmininkė Birutė Vėsaitė Seime kartojo daugelį ne kartą minėtų argumentų dėl būtinybės kuo greičiau apsispręsti dėl AE pataisų, kuriomis būtų uždegta žalia šviesa naujos AE statybai.

Socialdemokratė, be to, kartojo, kad projekto vilkinimas būtų nusikalstamas.

“Gerbiamieji opozicijos atstovai aiškino, kad nereikia skubėti. Noriu pasakyti, kad neskubėjimas yra nusikaltimas. Štai paaiškinsiu kodėl. Mūsų tarptautiniai partneriai estai ir latviai su mumis kalba ultimatumo kalba. Jie sako: greičiau apsispręskite, mums duoda ne daugiau kaip 8 mėnesius, nes jiems irgi reikia padaryti sprendimus. Estai turi uždaryti savo (…) elektrines, latviai vėl turi priimti sprendimus dėl kogeneracinių elektrinių. Ir Vyriausybė yra spaudžiama į kampą”, - aiškino B.Vėsaitė.

Valstiečių liaudininkų vadovė žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė savo ruožtu teigė, jog projektą bando stabdyti įvairios interesų grupės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir pasiūlos pusiausvyros (4)

Po ilgo mažų naftos kainų laikotarpio pasaulio naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (58)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Dėl degalų kainų augimo kreiptasi į Konkurencijos tarybą (110)

Nuo šių metų padidėjo akcizas dyzelinui, dėl to pabrango kai kurios kuro rūšys. Aiškinamasi,...

Rusija mums gali atjungti elektrą greičiau, nei susijungsime su Europa (593)

Elektros tinklo įžiedinimo darbai, techniškai leisiantys Rusijai Baltijos šalis atjungti nuo BRELL...

Elektros energijos kainos didėjo visame regione

Praėjusią savaitę, sausio 8-14 dienomis, visose „ Nord Pool “ biržos prekybos zonose kainos...

Top naujienos

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja link rekordo (282)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (76)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Orai: jums tai patiks – bus dar daugiau sniego, o po to ir šalčio (8)

Šiuo metu šalyje tikra žiema: apylinkes puošia sniegas, o šaltis neskuba trauktis, priešingai,...

Lemiamą šturmą atlaikęs „Žalgiris“ dramatiškoje mačo pabaigoje įveikė Ispanijos čempionus (278)

17 taškų persvarą iššvaistęs Kauno „Žalgiris“ (12-7) sugebėjo išsaugoti pergalę savo...

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (294)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Programišių ataka: įsilaužus į Lietuvos portalą apšmeižtas ministras Karoblis kibernetinio saugumo centras pradėjo tyrimą (342)

Įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt, jame ketvirtadienio vakarą paskelbta išgalvota melaginga...

Aistros apimto senolio žmona baiminasi, kad akto metu jis nenumirtų (113)

Aš ir mano vyras gulime pataluose, švytintys nuo to momento intensyvumo. Mūsų kūnai susipynę ir...

Pergale pasidžiaugęs Jasikevičius lenkė galvą prieš savo auklėtinius ir prašė laisvos dienos (6)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai išgyveno dar vieną trilerį Eurolygos rungtynėse namuose. Po...

Juknevičius po 12-ojo etapo: vienas mėgstamiausių mano greičio ruožų (4)

Po vienuoliktojo greičio ruožo, vos tik išlipę iš savo bolido Antanas Juknevičius ir Darius...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (76)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...