aA
Lietuvai imantis žaliojo vandenilio sektoriaus plėtros, paskelbtas viešasis tarptautinis konkursas vandenilio sektoriaus panaudojimo ir plėtros iki 2050 metų studijai parengti, pranešė Energetikos ministerija.
Ieškoma Lietuvos vandenilio sektoriaus plėtros gairių rengėjų
© Shutterstock

Pasak pranešimo, sutartį su studijos rengėju planuojama pasirašyti šį rudenį, o nacionalinės vandenilio sektoriaus plėtros gairės ir jų įgyvendinimo veiksmų planas bus parengtas iki 2022 metų pavasario.

Ministerija tikisi, jog paskelbtas konkursas pritrauks patyrusius ekspertus, kurių parengtomis gairėmis bus remiamasi priimant sprendimus dėl Lietuvos vandenilio sektoriaus plėtros.

„Žaliojo vandenilio gamyba ir pritaikymas energetikoje, transporte bei pramonėje yra vienas perspektyviausių klimato kaitos problemos sprendimo būdų. Europos šalys intensyviai atnaujina energetikos infrastruktūrą, siekiant pritaikyti ją vandenilio dujų naudojimui. Vandenilio plėtros gairės padės priimti geriausius sprendimus ir greičiau vystyti didelę pridėtinę vertę sukursiantį vandenilio sektorių Lietuvoje“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

Pasak jo, žaliojo vandenilio plėtra yra ne tik būtinybė, siekiant klimatui neutralios energetikos, bet ir atvertų galimybes vystant vietinę generaciją iš atsinaujinančių šaltinių.

Lietuvos vandenilio plėtros gairėms parengti turės būti atlikta ES situacijos apžvalga dėl vandenilio sektoriaus raidai įtaką darančių faktorių: CO2 emisijų mažinimo, atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) plėtros, naujų technologijų diegimo, transporto plėtros, skirtingų sistemų sąveikos ir pan. Bus išanalizuotos tarptautinių organizacijų ilgalaikės vandenilio sektoriaus plėtros rekomendacijos, vizijos bei strategijos energetikos, transporto, pramonės, namų ūkių srityse.

Ekspertai turės atlikti vandenilio gamybos ir panaudojimo plėtros Lietuvoje potencialo analizę, apimsiančią vandenilio vertės grandinę nuo gamybos Lietuvoje galimybių, naujo energijos nešėjo saugojimo, jo importo ir eksporto, investicijų į vandenilio plėtrą skatinimo iki infrastruktūros pritaikymo vandeniliui.

Ministerija pažymi, kad įgyvendinant Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją Lietuvoje jau inicijuotas pirmasis pilotinis žaliojo vandenilio gamybos projektas, paskelbti planai į Lietuvos energetikos sistemą integruoti didelius atsinaujinančios energetikos pajėgumus, įskaitant sausumos ir jūros vėją bei saulės energiją.

Pranešime nurodoma, kad prieš paskelbiant konkursą dėl vandenilio sektoriaus gairių parengimo, buvo diskutuota ir konsultuojamasi su Lietuvos vandenilio platformos dalyviais, vykdyta konsultacija su potencialiais konsultacinių paslaugų rinkos dalyviais.

Parengti Lietuvos vandenilio sektoriaus plėtros gaires Energetikos ministerija savo lūkesčių laišku įpareigojo energijos perdavimo ir mainų grupę EPSO-G. Rengiant Lietuvos vandenilio plėtros gaires ir jų įgyvendinimo veiksmų planą, bus modeliuojamas detalus vandenilio poreikis ir pasiūla ne tik energetikos, bet ir transporto bei pramonės sektoriuose.

Siekiant mažinti klimato kaitos poveikį aplinkai, pernai Europos Komisija patvirtino Europos Žaliojo kurso ir Vandenilio strategijas. Jose įtvirtinta, kad pasauliui vis labiau pereinant prie atsinaujinančios energetikos, pagrindine tvarios energijos rūšimi taps žaliasis vandenilis, sprendžiantis atsinaujinančios elektros energijos balansavimo ir saugojimo problemą.

Vandenilio strategijas jau yra parengusios ir paskelbusios didžiosios Europos valstybės – Italija, Vokietija, Prancūzija, tokį dokumentą rengia ir kaimyninė Lenkija. Strategijose nurodoma, kad per ateinančius dešimt metų vandenilio poreikis Europoje bus didesnis už pasiūlą.

Ministerija pažymi, kad todėl bus aktualu vandenilį pirkti ir transportuoti iš Baltijos šalių, kurios matomos kaip potencialios vandenilio gamintojos dėl palankių sąlygų plėtoti atsinaujinančią energetiką, pavyzdžiui, vėjo parkus Baltijos jūroje.

BNS
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Ekonomistai sutinka, kad kompensacijas už elektrą reikia mokėti ir kitąmet: mano, kad valstybė turi etinę atsakomybę padėti gyventojams

Prezidentūrai pasiūlius kompensaciją už elektrą gyventojams mokėti ir po Naujųjų, ekonomistai...

Artėjantis šildymo sezonas gresia būti gerokai brangesniu: kišenes patuštintų ne tik vilniečiai (2)

Nors lepina kaitra, sakoma roges žiemai reikia ruošti dar vasarą, tačiau dalis vilniečių apie...

Brangstant energijai biudžetinės įstaigos mažins vartojimą, keis šviestuvus

Augat šildymo ir elektros kainoms, vyriausybinės ir savivaldybių įstaigos žada taupyti: vienos...

Gyventojai skaičiuoja skirtumus tarp „biržinės“ ir garantinio tiekimo kainos: sako, kad pasirinkę tiekėją pralošė tiekėjai: nelogiška (12)

Dalis elektros vartotojų, pasirinkusių su biržos kaina susietą nepriklausomo tiekėjo planą,...

Vokietija anksčiau laiko pasiekė tikslą 75 proc. užpildyti savo dujų saugyklas

Nepaisant sumažėjusių dujų srautų iš Rusijos, Vokietijos dujų saugyklos vėl pripildytos 75 proc.

Top naujienos

Delfi PliusVytenis Miškinis

Penkiamečio ir jo močiutės egzekucija tapo neįminama mįsle: siaubinga tiesa paaiškėjo tik dėl vienos klaidos (3)

Vėlų vakarą namo grįžusi klaipėdietė ant lovos rado negyvą penkiametį sūnų, šalia mėtėsi...

Palanga nusivylę lietuviai poilsiautojai plūsta į Latvijos kurortą: čia ir kainos, ir tvarka glosto širdį (17)

Geriausias Baltijos šalių kurortas yra Liepoja – sako šį Latvijos miestą atostogoms...

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą (3)

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...

Delfi PliusParengė Vytautė Merkytė

Sprogimas, kurio jėga 1000 kartų galingesnė nei bomba, numesta ant Hirošimos: prireikė 105 metų, kad sužinotume, kas nutiko Sibire

1908 metų birželio 30 dieną, apie 7 val. ir 17 min., virš vienos iš atokiausių Žemės vietų...

Olimpiniame stadione finalo nepasiekę lietuviai liejo apmaudą: diskas neskrenda, nėra ir mirtinos kombinacijos „jaunas ir kvailas“ specialiai Delfi iš Miuncheno

Europos lengvosios atletikos čempionato disko metimo atrankoje toli nuo savo geriausio sezono...

Lietuvą toliau svilins karštis: kai kur nušniokš vasariškos liūtys

Antradienis šalyje išauš gana šiltas, daug kur mažai debesuotas. Įdienojus vyraus nepastovus...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta (1)

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Nuaidėjo daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: pasirodė žinomos scenos žvaigždės žiūrėkite video (26)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Prieš 350 metų nuskendusiame ispanų laive narai aptiko stulbinantį lobį: 13 km ruože po vandeniu – 3,5 mln. neįkainojamų brangenybių

Istorijos apie užkastus lobius ir turtų kupinus nuskendusius laivus – nuo piratų legendų iki...