Premjeras Gediminas Kirkilas teigia, jog Vyriausybė galbūt siūlys „kai kurias korekcijas“ poįstatyminiuose aktuose ir sutarčių dėl nacionalinio investuotojo „Leo LT“ projektuose, tačiau su sąlyga – jei prezidentas Valdas Adamkus pasirašys prieštaringai vertinamas Atominės elektrinės (AE) įstatymo pataisas.
Gediminas Kirkilas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
G.Kirkilas leido suprasti, kad tikisi, jog AE įstatymo pataisas prezidentas pasirašys jau pirmadienį. Pirmadienį, anot premjero, Vyriausybė įvardins ir galimas „korekcijas“.

Žurnalistų kelis kartus perklausiamas, G.Kirkilas neįvardino, kokias „korekcijas“ turi omenyje.

Premjeras taip pat prieštaringai kalbėjo ir apie galimą derybų su VST valdančia „NDX energija“ atnaujinimą.

„Jei įstatymas bus pasirašytas, tai kai kurias korekcijas reikės daryti. Tai naudojantis tomis korekcijomis mes kalbėsimės su mūsų valstybės partneriais, ką mes čia galėtume padaryti, bet aš nevadinu to derybomis“, - ketvirtadienį po susitikimo su prezidentu V.Adamkum žurnalistams sakė G.Kirkilas.

Nežino, ką reiktų taisyti, bet ragina pasitikėti

Premjeras kelis kartus klausiamas, ką gali siūlyti taisyti jau parengtų sutarčių su „NDX energija“ projektuose, atvirai atsakė negalįs to įvardinti.

„Prezidentas dėl to susitiko ir su visomis kontroliuojančiomis institucijomis - ir su Valstybės kontrole, ir su STT, ir su VSD, ir kitomis, ne vien įstatymai, ne vien susitarimai. Valstybė turi pakankamai įrankių griežčiau kontroliuoti. Juo labiau tokį projektą, kuris sukėlė tokį rezonansą. Politikai neturėtų laužyti iečių - derybos ar ne derybos. Esminis dalykas priimti tuos sprendimus, kurie mums yra reikalingi. Kitas dalykas - vis tik reikia ir pasitikėti. Mes negalime gyventi totalaus nepasitikėjimo visur ir visais atmosferoje, kuri šiuo metu yra eskaluojama, nežinau, kodėl“, - kalbėjo G.Kirkilas.

Beje, ketvirtadienio rytą G.Kirkilas žurnalistams yra sakęs, jog nemato reikalo atnaujinti derybas, teigdamas, jog diskutuoti derėjo prieš metus, o ne šiuo metu. Spaudžiamas klausimų, premjeras ketvirtadienio pavakare taip ir neįvardino, ką reikia koreguoti.

„Ką konkrečiai (gali siūlyti koreguoti - DELFI) - pasakysiu, kai bus laikas. Šiuo metu negaliu pasakyti konkrečiai. (...) Tai pirmadienį mes pateiksime savo siūlymus, aš tikiuosi. (...)Pirmadienį mes jums galėsime atsakyti į visus klausimus. Pirmiausia mes turime sulaukti, ar prezidentas pasirašys įstatymą. Ar nepasirašys. Kai pasirašys...jeigu pasirašys įstatymą, tada ir atsakysime jums į šiuos klausimus. (...) Kaip žinote derybos vyko pagal seną įstatymą (šiuo metu galiojantį AE įstatymą - DELFI), po to buvo pasiūlytos įstatymo pataisos ir pagal tas įstatymo pataisas teks kai ką pakoreguoti“, - sakė G.Kirkilas.

DELFI primena, jog Vyriausybės sudaryta darbo grupė su „NDX energija“ derėjosi pagal šiuo metu galiojantį AE įstatymą, numatantį, kad nacionalinis investuotojas kuriamas „Lietuvos energijos“ pagrindu.

Tačiau atsižvelgdami į „NDX energijos“ reikalavimą, galiausiai derybininkai susiderėjo dėl nacionalinio investuotojo kūrimo sąlygų pagal šios privačios bendrovės pasiūlytą modelį - nacionalinį investuotoją kurti naujos patronuojančios bendrovės pagrindu.

Taigi šis derybų rezultatas neatitinka dabartinio įstatymo, todėl buvo parengtos ir pasiūlytos ir atitinkamos AE įstatymo pataisos.

Dabar G.Kirkilas teigia, kad galimas korekcijas, kurių jis neįvardina, „nulems įstatymas, kuris, jei bus pasirašytas, ir nulems“.

Prisiminė derybų su Rusija analogiją

Atsakydamas į žurnalistų kartojamus klausimus apie galimą derybų su „NDX energija“ atnaujinimą G.Kirkilas priminė nesėkmingų derybų su Rusija dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo analogiją.

„Derybos vyksta tarp dviejų pusių. Labai gera analogija - kai mūsų kolegos konservatoriai verčia mus derėtis su Rusija dėl žalos atlyginimo, bet kita pusė niekaip nesisėda už to stalo ir nėra su kuo derėtis. Pykstamės tik tarpusavyje ir tiek“, - kalbėjo G.Kirkilas.

Paklaustas, ar „NDX energija“ nesisėda prie derybų stalo, ar Vyriausybė nesiūlo, G.Kirkilas vėl atsakė sąlyginai: „Jei bus įmanoma – pasiūlysime. Jeigu yra galimybių dabar, jei bus pasirašytas naujas įstatymas, ką nors dar patobulint sustiprinti, tai mes tą ir padarysime“.

Žurnalistams priminus „NDX energijos“ vadovo Žilvino Marcinkevičiaus trečiadienį prezidentūroje pasakytus žodžius, kad derybos gali būti atnaujintos, jei valstybė to paprašys ir klausiamas, ar valstybė siūlys derėtis, G.Kirkilas galiausiai atsakė: „Būtinai“. Tačiau čia pat pridūrė – pirma AE įstatymas.

Seimas praėjusį penktadienį priėmė Atominės elektrinės įstatymo pataisas, atveriančias kelią prieštaringai vertinamam nacionalinio investuotojo į atominę elektrinę „Leo LT" projektui.

Už AE įstatymo pataisas, pagal kurias nacionalinis investuotojas į atominę elektrinę būtų kuriamas ne „Lietuvos energijos", o naujos patronuojančios bendrovės pagrindu penktadienį balsavo 63, prieš 11, susilaikė 3 parlamentarai.

Šiuos balsavimo rezultatus nulėmė opozicinės Darbo partijos frakcijos balsai, nors „darbietė" Loreta Garužinienė prieš pat balsavimą siūlė daryti svarstymo pertrauką, per kurią Vyriausybė turėtų pasitikrinti pasitikėjimą. Nepaisant šių L.Graužinienės pareiškimų, Darbo partija vėliau drausmingai dalyvavo balsavime - beveik vieningai balsavo už AE įstatymo pataisas.

Opozicinės konservatorių, Liberalų sąjūdžio ir „Tvarkos ir teisingumo" partijų atstovai, balsuojant dėl „Leo LT", siekdami apskritai sugriauti balsavimą ir protestuodami, išėjo iš Seimo posėdžių salės.

Valdančioji Liberalų ir centro sąjunga balsavo prieš.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Naftos grupės“ vadovai apskundė teismo skirtas laisvės atėmimo bausmes (10)

Išskirtines sąlygas krauti naftos produktus per valstybės valdomą naftos krovos bendrovę...

VKEKK tikrina „Kauno energiją“ (12)

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) įtaria, kad kauniečiai galėjo...

Lietuvos elektrinėje konservuotas 7-as blokas (13)

Elektrėnų komplekse konservuotas 7-as blokas. Jėgainę valdanti „ Lietuvos energijos gamyba “...

Naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir pasiūlos pusiausvyros (5)

Po ilgo mažų naftos kainų laikotarpio pasaulio naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (58)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (1267)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (50)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Dakaro atgarsiai: dvigubas lietuvių rekordas velniškai sunkiame maratone (1)

Dakaras baigėsi, prasideda Dakaras. Tai – Benedikto Vanago frazė, puikiai iliustruojanti...

Šalčio dar bus, bet permainos ne už kalnų (5)

Savaitės pradžioje žiemiški orai iš Lietuvos nesitrauks – pirmadienį ir antradienį dar spaus...

Turkija pradėjo antžeminę operaciją: prie sienos – tankų kolona (13)

Turkijos kariai ir tankai sekmadienį judėjo į Siriją tęsti puolimo prieš kurdų kovotojus po...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (400)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

Naujųjų išvakarėse vaikelio susilaukusi Kristina Zmailaitė ir Edmundas Seilius suspindo ant raudonojo kilimo

Sekmadienio vakarą Kristina Zmailaitė ir Edmundas Seilius suspindo ant raudonojo „Žmonių“...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (7)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Dėl „megažvaigždės“ iš Šiaurės Korėjos – tikra isterija (43)

Pietų Korėją sekmadienį apėmė tikra isterija dėl šalyje besilankančios įžymybės iš...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui – nauji nemalonumai (484)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...