aA
Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ Lietuvos dujų pirkėjams šiemet pasiūlius naują kainodarą, galutinė dujų kaina šiek tiek išaugs, tačiau vartotojai to nepajus, sako energetikos įmonių holdingo „Lietuvos energija“ vadovas.
Vladimiras Putinas ir Aleksejus Mileris (dešinėje)
Vladimiras Putinas ir Aleksejus Mileris (dešinėje)
© RIA/Scanpix

Dalius Misiūnas pabrėžia, kad buitiniams vartotojams šiemet dujos nebrangs.

„Šiai dienai yra nustatyta kaina buitiniams vartotojams, o kiti vartotojai turi susitarimus ir perka dujas rinkos sąlygomis. Buitiniams vartotojams tarifas lieka galioti, ir kol kas nematome, kad jis turėtų ženkliai keistis. (...) Vasarą tarifas bus nustatomas antram pusmečiui ir tada matysime konkrečiau, bet mūsų tikslas yra tuos tarifus išlaikyti stabilius ir jokiu būdu jų nedidinti ir ieškoti galimybių, kaip juos sumažinti. (...) Net jei būtų taikoma nauja kainodara, dujos nebrangs, nes tai nėra tokie dideli pokyčiai. Tam tikras pokytis yra, bet naftos kaina ir toliau krenta, ir tą galima subalansuoti“, - BNS sakė D.Misiūnas.

Premjeras Algirdas Butkevičius ramina, kad dujų kaina gyventojams šiemet neturėtų išaugti.

„Anksti kalbėti apie bet kokį dujų kainos padidėjimą, nes „Lietuvos dujų tiekimas“ derasi su tiekėjais. Įmonė siekia ne tik nedidinti kainų buitiniams vartotojams, bet ir mažinti jas“, - premjero komentarą BNS perdavė jo atstovė Evelina Butkutė Lazdauskienė.

Rusiškas dujas Druskininkams tiekiančios bendrovės „Haupas“ direktoriaus pavaduotojas Donatas Motiejūnas ketvirtadienį BNS pranešė, kad „Gazprom“ trims mėnesiams pasiūlė naują kainos formulę, kuri neleidžia dujoms pigti taip greitai, kaip nafta.

D. Misiūno žiniomis, panašios sąlygos pasiūlytos visiems šalies dujų tiekėjams, tarp jų ir „Lietuvos energijos“ valdomai bendrovei „Lietuvos dujų tiekimas“ (LDT).

Dalius Misiūnas
Dalius Misiūnas
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Kol kas mes (LDT - BNS) pagal šitą kainodarą neperkame, nes turime kiekius iš praeitų laikotarpių, o kai priiminėsime sprendimus, tuomet vertinsime. Akivaizdu, kad dėl šitų kainodaros pakeitimų galutinė dujų kaina šiek tiek didėja“, - sakė D.Misūnas.

„Lietuvos energijos“ vadovo teigimu, keisti kainodarą „Gazprom“ privertė piganti nafta.

„Gazprom“ orientuojasi į tą kainodarą, pritaikytą apsaugoti pajamoms, kad nebūtų jie taip stipriai priklausomi nuo krentančios naftos kainos. Manau, kad nepriklausomai nuo to, ar bus vykdomi aukcionai, ar tęsiama veikla dvišalių sutarčių pagrindu, „Gazprom“ stengsis apsaugoti save nuo naftos pigimo ir taikys kitokią kainodaros formulę. (...) Akivaizdu, kad krentanti naftos kaina daro įtaką jų verslui ir keisdami formulę ar kainodarą jie bando reaguoti į tą situaciją“, - teigė D. Misiūnas.

„Haupo“ atstovo teigimu, gruodį „Gazprom“ dujų importo kaina siekė 16,5 euro už megavatvalandę, o sausį dėl naujos formulės ji turėtų siekti jau 19 eurų. D.Motiejūno teigimu, dujų kaina pagal naują kainodarą pradeda lėčiau mažėti maždaug ties 200 JAV dolerių už 1 tūkst. kubų riba. Be to, yra kita sąlyga, jog kaina negali būti mažesnė nei Vokietijos dujų biržoje.

Sutartis pagal naują kainodarą „Gazprom“ pasiūlė trims mėnesiams, kadangi gruodį turėjęs vykti dujų aukcionas buvo atidėtas iki antrojo šių metų ketvirčio. D. Misiūnas teigė neatmetantis galimybės, kad neįvykus aukcionui, naujos kainodaros taikymas gali būti pratęstas.

Rusiškas dujas importuojanti LDT dujas perka pagal senąją sutartį, kadangi iš pagal ją dar turi nesuvartotų maždaug 300 mln. kubų dujų.

„Tų kiekių, kurie yra perkeliami iš praėjusių metų, visiems metams neužteks, bet jų užtenka metų pradžiai ir šitam žiemos laikotarpiui, kai turime didesnį vartojimą“, - tikino D.Misiūnas.

„Lietuvos energijos“ vadovas teigė kol kas negalintis kalbėti apie dujų kainas, kadangi lygiagrečiai vyksta derybos su Norvegijos „Statoil“. Pasak neoficialių šaltinių, nauja „Gazprom“ dujų kaina gali būti panaši į „Statoil“ Lietuvai tiekiamų suskystintų gamtinių dujų kainą.

„Kalbame su visomis pusėmis, kažkokių detalių tikrai negaliu atskleisti, nes vyksta pokalbiai ir derybos. (...) Turime sveiką situaciją, nes nėra taip, kad viena pusė mums diktuoja, mes galime rinktis“, - sakė D.Misiūnas.

.Rusijos žiniasklaida gruodį skelbė, kad „Gazprom“ trim mėnesiams pratęsė pasibaigiančių dujų tiekimo sutarčių Baltijos šalių pirkėjams galiojimą.

Lietuvoje tiesiogiai iš „Gazprom“ dujas dar perka Kauno termofikacijos elektrinė, „Dujotekana“ ir Jonavos trąšų gamykla „Achema“.

„Lietuvos dujų tiekimas“ 2014 metų gegužę gavo maždaug 20 proc. „Gazprom“ nuolaidą už 2013-2015 metais pirktas dujas - šią nuolaidą įmonė pritaikė visiems komerciniams ir buitiniams vartotojams - jie dujas pigiau perka nuo 2014-ųjų vidurio iki šių metų pabaigos ar iki 2017-ųjų vidurio.

Šiais metais Lietuva turėtų suvartoti iki 2 mlrd. kubų dujų, iš jų apie 1,2 mlrd. kubų - vien „Achema“. Dar mažiausiai apie 300 mln. kubų bus suvartota SGD, kurias tiekia „Statoil“, taigi, „Lietuvos dujų tiekimo“ dalis gali siekti iki 500 mln. kubų.

Kainų komisija: grąžinus visą „Gazprom“ nuolaidą, dujos gali brangti 2017-aisiais

Gamtinės dujos buitiniams vartotojams šiemet brangti neturėtų, nes dėl naujos „Gazprom“ kainodaros išaugusią dujų kainą kompensuos nuolaida, pritaikyta po to, kai Rusijos dujų koncernas 2014-aisiais maždaug penktadaliu sumažino dujų kainą Lietuvai. Tačiau pasibaigus permokos grąžinimui, 2017 metais dujos galėtų brangti, sako Kainų komisijos narys.

„Pats produktas (dujos - BNS), be abejo, pabrangs (dėl naujos „Gazprom“ kainodaros - BNS), bet greičiausiai buitiniai vartotojai šito pabrangimo nepajus, nes vis dar veikia vadinamasis nuolaidos mechanizmas, kuris Vyriausybės sprendimu priimtas dėl jos išdėliojimo per vartojimą į ateitį. Tas krepšelis dar yra neišnaudotas, to krepšelio naudojimo tikslas yra siekti užtikrinti tarifų stabilumą, kad buitiniams vartotojams nebūtų kas pusę metų svyravimų. Geriau turėti tą stabilumą, kiek jis teoriškai įmanomas ir kiek leidžia finansinės galimybės, šiuo atveju importo kainos pasikeitimai“, - BNS sakė komisijos narys Vygantas Vaitkus.

Kainų komisija kas pusę metų tvirtina dujų tarifus buitiniams vartotojams ir, pasak V.Vaitkaus, antrąjį šių metų pusmetį jie neturėtų keistis. Vis dėlto, V. Vaitkus perspėjo, kad nuolaida kažkada pasibaigs ir tuomet dujos gali pabrangti.

„Reikia suvokti, kad ta pagalvė baigsis ir tada jau reikia ruoštis. Įmonėms akcentuojame, kad reikia komunikuoti ir ruošti vartotojus, kad ta pagalvė turi ribotus resursus (...) Gal ne 2017 metų pirmą pusmetį, bet gal antrą pusmetį. Reikia žiūrėti galutinius kontraktų skaičius“, - BNS teigė Kainų komisijos narys.

V. Vaitkaus teigimu, Kainų komisija kol kas neturi informacijos apie Lietuvos dujų tiekėjų iš „Gazprom“ gautus pasiūlymus dėl naujos kainodaros. Jo teigimu, spręsdama dėl antrojo šių metų pusmečio dujų tarifų buitiniams vartotojams, komisija atsižvelgs į gegužę dujų tiekėjų pateiktą informaciją apie importuojamų dujų kainą.

Rusiškas dujas Druskininkams tiekiančios bendrovės „Haupas“ direktoriaus pavaduotojas Donatas Motiejūnas ketvirtadienį BNS pranešė, kad „Gazprom“ trims mėnesiams pasiūlė naują kainos formulę, kuri neleidžia dujoms pigti taip greitai, kaip nafta.

„Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas BNS teigė, kad dėl naujos kainodaros dujos pabrangs, bet vartotojams jų kaina šiemet nedidės.

„Gazprom 2014-ųjų gegužės pradžioje apie 20 proc. sumažino kainą tuometinėms „Lietuvos dujoms“ už dujas, tiektas nuo 2013-ųjų pradžios iki 2015-ųjų pabaigos.

Pagal Vyriausybės 2014 metų spalį patvirtintą tvarką, 81,4 mln. eurų nebuitiniams vartotojams - šilumos gamintojams - turi būti grąžinama 2015-2016 metais, sumažinant dujų kainą. Jei vis pinigai per šį laiką nebūtų grąžinti, permoka persikeltų į 2017 metus.

2015-ųjų pabaigoje „Lietuvos dujų tiekimas“ per mažesnį tarifą nebuitiniams vartotojams buvo gražinęs 31 mln. eurų (iš 81,4 mln. eurų), o buitiniams vartotojams - apie 4 mln. eurų (iš 11,8 mln. eurų). Dar 2,9 mln. eurų pastariesiems ketinama grąžinti pirmąjį šių metų pusmetį, o 4,9 mln. eurų - antrąjį pusmetį ir 2017 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Amber Grid“ su „Eternia Solar“ pasirašė beveik 1 mln. eurų vertės sutartį dėl saulės parkų įrengimo

Dujų perdavimo sistemos operatorius „ Amber Grid “ ir komercinių saulės elektrinių rangos...

Prasideda planinis „NordBalt“ remontas

Lietuvoje pirmadienį prasideda kasmetinis elektros jungties su Švedija „ NordBalt “ remontas.

Kaip parenkama vieta vėjo elektrinėms: palankus vėjas – dar ne viskas (6)

Lietuvai siekiant jau po kelių dešimtmečių visą reikalingą elektros energiją gaminti iš...

Astravo atominei elektrinei suteiktas leidimas pradėti elektros gamybą pirmajame bloke (188)

Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamentas...

Lenkija dėl gedimo paprašė sustabdyti rusiškos naftos tranzitą ruožu „Mozyrius–Brestas“ (11)

Lenkai paprašė laikinai sustabdyti rusiškos naftos tranzitą naftotiekio ruožu...

Top naujienos

Nausėda linki sėkmės Šimonytei premjerės poste: išsakė kriterijus, kuriuos kels ministrams pildoma

Prezidentas Gitanas Nausėda po susitikimo su politinių partijų lyderiais palinkėjo Ingridai...

Naujas rekordas – 766 nauji koronaviruso atvejai: iš jų neištirti net 468 atvejai, mirusieji – jaunesnės amžiaus grupės masiniai protrūkiai gydymo įstaigose (463)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ( NVSC ) spalio 26 d. 12 val. duomenimis, per vakar dieną...

Naujos sudėties Seimas – kas valdys Lietuvą ateinančius ketverius metus naujokai skaičiuojami dešimtimis (197)

Sekmadienio naktį paaiškėjo, kokios sudėties naująjį Seimą turės Lietuva. Rinkimus...

Patikrino Vilniaus barus: vienam gresia bauda iki 6000 eurų

Laikantis prieš savaitę Vilniaus miesto savivaldybės ir maitinimo įstaigų asociacijų suderėto...

Andriulis: nesileisiu toliau žeminamas Gabrieliaus giminaičių (335)

Gabrieliaus Landsbergio svainis Liudvikas Andriulis savo socialinio tinklo paskyroje pasveikino...

Pirmoji laimėjusių konservatorių žinia: koronaviruso pandemijos valdymas bus keičiamas (613)

Rinkimus laimėję konservatoriai jau vardija pirmuosius darbus, kurių imsis suformavę Vyriausybę....

Tiesioginė transliacija / Tiesiogiai – iš Prezidentūros: partijų atstovai susitinka su Nausėda (5)

Nuo 10 valandos partijų atstovai susitinka su Prezidentu Gitanu Nausėda. Po susitikimų partijų...

Įtampa auga: po Erdogano komentarų Prancūzija atšaukia ambasadorių (32)

Prancūzija atšaukia savo ambasadorių Turkijoje, po to, kai Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas...

Grybauskaitė: „valstiečius“ sutraiškė antroji koronaviruso banga iš Nausėdos nepagrįstų norų nesitiki (298)

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad „valstiečiai“ Seimo rinkimus...

Su šiais politikais teks atsisveikinti – kam Seimo durys užsiveria (478)

Sekmadienio naktį paaiškėjo, kokios sudėties parlamentas dirbs artimiausius ketverius metus. Ne...

|Maža didelių žinių kaina