aA
Projektu „Nord Stream 2“ Rusijos vyriausybė bandys pasinaudoti ne tik kaip iš Vakarų gaunamų piniginių įplaukų šaltiniu, be kurio neapsieitų Kremliaus elitas, bet ir kaip dar vienu šantažo įrankiu, mano 50 aštuoniolikai Europos šalių atstovaujančių ekspertų, tarp kurių šeši – iš Lietuvos.
Vladimiras Putinas, Angela Merkel
Vladimiras Putinas, Angela Merkel
© Sputnik / Scanpix

Ekspertai pasirašė viešąjį kreipimąsi, paskelbtą Čekijos nevyriausybinės organizacijos „European Values“ interneto svetainėje, rašo ru.DELFI.lt.

Projektui „Nord Stream 2“ šiuo metu pritaria partijos, įeinančios į Vokietijos krikščionių demokratų ir socialdemokratų koalicijos sudėtį, taip pat trys opozicinės jėgos: dešiniajam politiniam sparnui atstovaujanti „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), liberalų Laisvoji demokratų partija (FDP) ir Kairiųjų partija („Die Linke“). Nors vokiečiai ir tiki sprendimo teisingumu, ekspertai perspėja apie ne mažiau kaip šešias priežastis, kodėl „Nord Stream 2“ tiesimą derėtų laikyti strategine klaida, pakenksiančia tiek Berlynui, tiek jo partneriams Europoje.

Politiniai kyšiai nepadės

Visų pirma, ekspertai daro prielaidą, kad šis papildomas dujotiekis sustiprins politinę Vokietijos priklausomybę nuo rusiškos energijos. Nuostabą esą kelia tai, kad Vokietija, kaip pagrindinė sankcijų prieš Rusiją dėl agresijos Ukrainos atžvilgiu paskelbimo iniciatorė, ketina suteikti Kremliui daugiau galimybių vykdyti strateginį šantažą. Šią prieštaringą taktiką galima paaiškinti nebent tuo, kad Rusijos lobistų pastangos, pademonstruotos priimant sprendimus, veikiausiai pasiteisino su kaupu.

„Matome rezultatą, kai pragmatiniai kai kurių asmenų interesai papildomi neįtikėtinai naiviu bei pavojingu visos politinės klasės įsitikinimu, kad derantis su agresoriumi, šis tampa mažiau agresyvus, – nurodoma kreipimesi. – Kaip rodo istorija, tokia strategija, deja, neefektyvi. Agresorių būtina ryžtingai sustabdyti jėgos ir sulaikymo priemonėmis, o ne politiniais kyšiais.“

„Laikyti „Nord Stream“ – tiek pirmą, tiek antrą – ekonominiu projektu gali tik tas, kuris apskirtai nesupranta, kas yra hibridinis karas, kurį Kremlius kariauja su Vakarais, arba tas, kuris dėl menamos ekonominės naudos sutinka užsimerkti ir nematyti kylančios grėsmės“, – nurodė portalo DELFI kalbintas kreipimąsi pasirašęs Vilniaus politikos analizės instituto vyr. specialistas Marius Laurinavičius. Nors Lietuvai kylanti grėsmė, anot jo, matyt, yra netiesioginė, tačiau, kaip netrukus pridūrė, apsiginti europiečiai gali tik veikdami kartu.

Kariai diversijos atveju

Antra priežastis, apie kurią perspėja ekspertai, – tai Europos viduryje ir rytuose esančių Vokietijos partnerių interesų ignoravimas. Jis pasireiškia ir Baltijos šalių saugumui kylančios grėsmės didinimu. Juk argumentuodama karinių pajėgų dislokavimą konkrečiuose regionuose Maskva gali kalbėti apie būtinybę pasirūpinti vietų, kuriose vykdoma dujotiekio statyba, apsauga nuo neva galimos diversijos. Ekspertai atkreipia dėmesį ir į tai, kad niekas nėra apdraustas nuo galimų Rusijos provokacijų ir inscenizuotų incidentų (tokių precedentų būta ir Ukrainoje, ir Turkmėnijoje), kuriais būtų galima pasinaudoti kaip pretekstu sustiprinti karinių pajėgų pozicijas.

Europos ekspertai: „Nord Stream 2“ – strateginė Berlyno klaida ir grėsmė Baltijos šalims
© AFP/Scanpix

„European Values“ atstovai, remdamiesi karinių pajėgų srities specialistų nuomone, tvirtina, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos tame regione įgis ne tik taktinį pranašumą, bet ir galimybę blokuoti NATO karių veiksmus, kurių būtų imtasi ginkluoto konflikto su Estija, Latvija ir Lietuva atveju. „Nord Stream 2“ eis palei Baltijos šalis, taigi, Rusijos ginkluotosios pajėgos įgis teisinį pagrindą būti tame regione.

Kreipimesi taip pat primenama apie „Gazprom“ neteisėtą įsitraukimą į keletui šalių pakenkusius veiksmus. Ekspertai tai nurodo kaip trečią nerimą keliančią priežastį. Vykdant projektą „Nord Stream 1“ Rusijos energetikos gigantas buvo įveltas į didelio masto korupcijos skandalą, susijusį su Meklenburgo laivų statyklomis „Nordic Yards“ (anksčiau – „Wadan“). Vienas iš kreipimąsi pasirašiusių asmenų, ekspertas Ilja Zaslavskis, nurodo, kad tas skandalas tikrai neapsiėjo be Rusijos vyriausybėje dirbančių asmenų ir Rusijos mafijos. Tai duoda pagrindo tikėtis, kad ateityje, kaip kad įvyko per atvejį su buvusiu Vokietijos kancleriu Gerhardu Schroderiu (nuo 2017 metų jis eina direktorių tarybos pirmininko pareigas įmonėje „Rosneft“), korupcijos problema Europoje tik dar labiau paaštrės, ir tai yra ketvirta priežastis sunerimti.

Lietuvos atstovas Nerijus Maliukevičius, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto mokslo darbuotojas, sakė manąs, kad pagrindine grėsme derėtų laikyti per abu „Nord Stream“ projektus atsirandančių nešvarių pinigų įtaką politinėms ir ekonominėms partnerių Europoje struktūroms.

Dujotiekis ir žalioji energetika

Nurodydami penktą priežastį ekspertai užsimena apie tai, kad sprendimas tiesti dujotiekį neatitinka Vokietijos politikos, susijusios su siekiu išplėtoti alternatyvių energijos šaltinių eksploatavimą, nors kaip tik šią strategiją pati šalis aktyviai propaguoja.

Pagaliau, šešta priežastis, ekspertų nuomone, – tai dar viena ekologinė dilema. „Nord Stream 2“ laikytinas žalingu aplinkai, nes maždaug 70 proc. į Europą importuojamų rusiškų dujų bus tiekiamos tik dviem dujotiekiais, kurie yra ne tokie saugūs kaip jau egzistuojantys viršžeminiai kanalai. Kreipimesi primenama, kad suomių, estų ir švedų organizacijos jau pateikė atitinkamus pareiškimus, kuriuose perspėjama apie „Nord Stream 2“ keliamą grėsmę regiono augmenijai ir gyvūnijai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Žilienė: siūloma įteisinti kintamas elektros kainas gyventojams (45)

Siekiant labiau ginti vartotojų teises ir atpiginti jiems elektrą Energetikos ministerija siūlo...

VMG grupė į saulės jėgainę investuos 0,9 mln. eurų (3)

Viena didžiausių Baltijos šalyse medienos ir baldų gamybos grupių Vakarų medienos grupė (...

Du trečdaliai dujotiekio į Lenkiją išbandyti maksimalia apkrova (6)

Tiesiant Lietuvą ir Lenkiją sujungsiantį magistralinį dujotiekį ( GIPL ), išbandyti 102 jau...

„Litgrid“ perkėlė šuntinį reaktorių iš Ignalinos į Elektrėnus (8)

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „ Litgrid “ galutinai perkėlė šuntinį...

Kreivys: siekiant užtikrinti elektros tiekimo tvarumą, planuojamas papildomas kabeliavimas, proskynų valymas (12)

Energetikos ministras Dainius Kreivys kartu su Energijos skirstymo operatoriaus ( ESO )...

Top naujienos

Raskevičius apie peticiją: ji yra nukreipta prieš mane, kaip žmogų, homoseksualų LR pilietį (422)

Grupė visuomenininkais prisistatančių asmenų ragina parlamentarą Tomą Vytautą Raskevičių...

Ketvirtadienį temperatūra priartės prie rekordų: gali sušilti net iki +15 (13)

Po šiltos ūkanotos nakties, ketvirtadienį į Lietuvą plūstelės dar didesnė šiluma....

Sąjungininkai gali ramiau atsikvėpti: didžiausios baimės dėl demokratų užmačių sklaidosi (71)

Aukšta koronaviruso pandemijos suvaldymo kaina ir kai kurių demokratų spaudimas reikšmingai...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Viena keisčiausių ir mįslingiausių mūsų planetos vietų – paslaptingi apskritimai dykumoje (4)

Kai į kosmosą buvo išsiųsti pirmieji žmonės, Sacharos dykumoje atrasta unikali dykumos...

„Valstiečiai“ pabandė opozicijos partijoms pasiūlyti koalicijos sutartį (242)

„Valstiečiai“ ( LVŽS ) pabandė galimiems partneriams opozicijoje pasiūlyti koalicijos...

Užkalnis. Stambulo konvencija – nebaisi nesąmonė, kaip ir klimato kaitos susitarimas (233)

Stambulo konvencija , suprantama, siekia kilnaus tikslo. Moterų nevalia mušti? Žinoma. Nieko...

Du profesoriai įvertino vakcinas nuo koronaviruso: ar išties jų kokybė skiriasi? (401)

Šiuo metu dauguma jau tikriausiai pamiršo tą laiką, kai vos patvirtinus „ AstraZeneca “...

Atmintinė vyrams: penki žingsniai į gerus lytinius santykius (59)

Lytiniai santykiai yra vienas kertinių akmenų poros gyvenime. Nesvarbu, ar jūs ką tik...

10 savybių, kurios yra būtinos lyderiui: pasitikrinkite, ar jas turite (14)

Ar jau esate gimęs vadovauti, ar jums dar reikia įgusti, kad vestumėte savo komandą į priekį?...

Žvaigždė vėl spindėjo visu ryškumu: Messi mušė vienas už kitą gražesnius įvarčius (13)

Ispanijos futbolo čempionate efektingą pergalę pasiekė paskutiniu metu itin banguotai žaidžianti...