aA
Europos Komisija siūlo įgyvendinti naują Europos energetinio saugumo strategiją. Tai esą daroma „atsižvelgiant į į dabartinę geopolitinę padėtį ir ES priklausomybę nuo importo“.
Vladimiras Putinas ginklų gamykloje
© AFP/Scanpix

Vieni svarbiausių jos tikslų – įvairinti išorės energijos tiekėjus, atnaujinti energetikos infrastruktūrą, baigti kurti ES energijos vidaus rinką ir taupyti energiją.

Strategijoje taip pat pabrėžiama, kad reikia koordinuoti šalių energetikos politikos sprendimus ir laikytis bendros pozicijos derybose su išorės partneriais.

„Po 2009 m. dujų krizės ES daug nuveikė, kad padidintų savo energetinį saugumą. Vis dėlto ji tebėra pažeidžiama. Tai vėl tapo akivaizdu kilus įtampai Ukrainoje. Daugiau negu 50 proc. energijos importuojame, todėl turime imtis papildomų veiksmų. Šiandien Komisija pateikė išsamią strategiją, birželio mėn. ją aptars ES vadovai. Tikiuosi, kad jie išreikš tvirtą paramą, nes didesniu energetiniu saugumu esame suinteresuoti visi. Energetinio saugumo klausimais Europos pozicija ir veiksmai turi būti vienodi“, - Komisijos pranešime cituojamas Europos Komisijos pirmininkas José Manuelis Barroso.

„Trokštame tvirtos ir stabilios partnerystės su svarbiais tiekėjais, tačiau taip pat turime saugotis politinio ir prekybinio šantažo. ES ir jos valstybės narės turi siekti pažangos įvairiose srityse: visi turime išreikšti solidarumą su pažeidžiamesnėmis valstybėmis narėmis. Taip pat turime baigti kurti energijos vidaus rinką, pagerinti savo infrastruktūrą, efektyviau vartoti energiją ir geriau naudoti savo energijos išteklius. Be to, turime sparčiau įvairinti išorės energijos (ypač dujų) tiekėjus. Visa tai pasieksime tik imdamiesi konkrečių veiksmų“, - nurodo už energetiką atsakingas eurokomisaras Güntheris Oettingeris.

Europos atsakas didžiausiam Rusijos ginklui
© AFP/Scanpix

Komisijos pasiūlymus, įskaitant pasiūlymą imtis veiksmų, kuriais būtų užtikrintas nenutrūkstamas energijos tiekimas šią žiemą, ES valstybių ir vyriausybių vadovai aptars birželio 26–27 d. Europos Vadovų Tarybos susitikime.

Kokių veiksmų siūlo imtis

Tam, kad būtų užtikrintas nenutrūkstamas energijos tiekimas šią žiemą, Komisija siūlo atlikti išsamų rizikos vertinimą (testavimą nepalankiausiomis sąlygomis). Jį siūloma vykdyti regioniniu ir ES lygmenimis modeliuojant dujų tiekimo nutraukimą.

Tokio vertinimo tikslas – patikrinti energijos sistemos pajėgumą užtikrinti energijos tiekimo saugumą ir atitinkamai parengti avarijų likvidavimo priemonių planus bei apsaugos mechanizmus.

Tarp šių mechanizmų, be kita ko, galėtų būti dujų atsargų didinimas, dujų poreikio mažinimas pakeičiant kurą (visų pirma šildymo reikmėms), ypatingais atvejais naudojamos infrastruktūros tobulinimas (pavyzdžiui, galimybės užtikrinti priešingos krypties srautus sudarymas) ir turimų atsargų sutelkimas energetiniam saugumui užtikrinti.

Siekdama spręsti vidutinės trukmės ir ilgalaikius uždavinius energijos tiekimo saugumo srityje, Komisija siūlo imtis veiksmų keliose toliau nurodytose pagrindinėse srityse.

Siekiant užtikrinti galimybę prireikus nukreipti energijos srautus į bet kurią ES vietą ir taip sparčiai reaguoti į galimus tiekimo sutrikimus, itin svarbu baigti kurti energijos vidaus rinką ir sukurti trūkstamas infrastruktūros jungtis. Komisija nurodė 33 infrastruktūros projektus, kurie labai svarbūs siekiant užtikrinti ES energetinį saugumą.

Be to, Komisija siūlo iki 2030 m., atsižvelgiant į atitinkamas sąnaudas ir galimus prekybinius mainus atitinkamuose regionuose, iki 15 proc. padidinti su įrengtosios elektros energijos pajėgumų tarpusavio sujungimu susijusį tikslą (valstybės narės jau įsipareigojo iki 2020 m. užtikrinti 10 proc. sujungiamumą).

Daugiau nei trečdalis importo – iš Rusijos

2013 m. 39 proc. dujų importo į ES sudarė importas iš Rusijos, 33 proc. – iš Norvegijos ir 22 proc. – iš Šiaurės Afrikos (Alžyro, Libijos).

Komisija siūlo užmegzti ryšius su naujomis šalimis, eksploatuoti naujus maršrutus, pvz., Kaspijos jūros baseino regione ir toliau plėsti pietinį dujų koridorių, plėtoti energijos tinklą Viduržemio jūros regione ir gausinti suskystintųjų gamtinių dujų tiekimą.

Stiprinti avarinius ir solidarumo mechanizmus ir apsaugoti ypatingos svarbos infrastruktūros objektus. Komisija, be kita ko, persvarstys Reglamento dėl dujų tiekimo saugumo nuostatas ir jo įgyvendinimą.
Siūloma didinti vietos energijos gamybą. Be kita ko, siūloma plačiau naudoti atsinaujinančiuosius energijos išteklius ir užtikrinti tvarią iškastinio kuro gavybą.

Geriau koordinuoti šalių energetikos politiką ir išorės energetikos politikos srityje laikytis bendros pozicijos. Komisija siekia kuo greičiau įsitraukti į numatomus tarpvyriausybinius susitarimus su trečiosiomis šalimis, galinčius turėti įtakos energijos tiekimo saugumui. Be to, Komisija užtikrins, kad visais tokiais susitarimais ir visais ES teritorijoje vykdomais infrastruktūros projektais būtų laikomasi atitinkamų ES teisės aktų.

Toliau plėtoti energetikos technologijas bei didinti energijos vartojimo efektyvumą. Šiuo atžvilgiu svarbus pastatų sektorius – jame sunaudojama 40 proc. mūsų energijos ir trečdalis gamtinių dujų.

Šiuo metu daugiau negu 50 proc. ES energijos poreikių tenkina išorės tiekėjai: 2012 m. beveik 90 proc. ES sunaudotos naftos, 66 proc. dujų ir 42 proc. kietojo kuro buvo importuota – atitinkamos išlaidos siekia 1 mlrd. eurų (3,45 mlrd. Lt) per dieną.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Klaipėdos nafta“ ieško naujos 10 metų strategijos rengėjų (2)

Valstybės valdoma naftos ir suskystintų gamtinių dujų ( SGD ) krovos bendrovė „Klaipėdos...

Skelbiamas staigus atšalimas: perspėja, kad Vilnius absoliučiai nepasiruošęs papildyta 17:32 (149)

Vilniaus šilumos tinklai ( VŠT ) primena, kad pastatų valdytojai ir administratoriai kasmet iki...

„Kauno energija“ vartotojams grąžins 15 mln. eurų (51)

Centralizuotai šilumą Kaune tiekiančios bendrovės „ Kauno energija “ nepagrįstai gautas 14,6...

Seime – sprendimas dėl atliekų deginimo jėgainių ateities (7)

Seimas balsuos, ar leisti Vyriausybei pakeisti sprendimus dėl Vilniuje ir Kaune jau pradėtų statyti...

Kainų komisija spręs dėl nepagrįstai gautų „Gerų dujų“ pajamų (2)

Kainų komisija ketvirtadienį spręs dėl gamtines dujas verslui tiekiančios Vilniaus bendrovės...

Top naujienos

Tikinčiųjų minios pasitiko popiežių Katedros aikštėje nuolat pildoma (845)

Į Vilnių atvykęs popiežius Pranciškus Katedros aikštėje susitinka su tikinčiu šalies jaunimu,...

Apsilankė prabangiausiuose Lietuvos studentų bendrabučiuose: čia galioja ypatingos taisyklės (4)

Daugelis vyresnės kartos atstovų studentiškus laikus prisimena su nostalgija, ypač tie, kurie...

Gyvai / LKL sezono atidarymo tiesioginė transliacija: „Žalgiris“ – „Pieno žvaigždės“ (11)

26-tasis LKL sezonas oficialiai prasidėjo! Pirmosios rungtynės vyksta Kaune, kur aštuoniskart iš...

Žmonių gelbėjimo drama Baltijos jūroje: sudužo jachta, kapitonas ir jo sūnus nuskendo papildyta 17.03 (106)

Šeštadienį Klaipėdoje gelbėtojai išskubėjo į pagalbą skęstantiems žmonėms. Pranešama apie...

Popiežiaus kalba prie Aušros vartų sulaukė ir kritikos: jautėsi užmiršti nuolat pildoma (220)

Popiežiaus kalba prie Aušros vartų susilaukė įvairių reakcijų: vieni braukia ašaras, teigia,...

Arūno Valinsko sūnus – apie vaikystę garsioje šeimoje ir kodėl dar neskuba vesti savo vaikelio mamos (110)

Šou verslo ryklių Ingos ir Arūno Valinskų sūnus Arūnas Valinskas jaunesnysis (28) rugsėjo...

Popiežiaus laukiantis Henrikas užvis labiausiai norėtų vieno: sveikatos (26)

75 metų Henrikas kartu su kitais Vilniaus pal. kun. Mykolo Sopočkos hospiso pacientais laukia...

Mokslininkai rado rimtą priežastį, kodėl šiukštu negalima atsisakyti angliavandenių (24)

Vienas didelio masto tyrimas padarė išvadą, kad vartojant mažai angliavandenių, kyla pirmalaikės...

Patarimai, kuriuos turėtų išgirsti kiekviena sutuoktinių pora (5)

Šie rimti ir šmaikštūs patarimai padarys jūsų santuoką tvirtesnę, skelbia womenshealthmag.com.

Naujas sukčių taikinys – įmonės: išviliojamos sumos čia kur kas didesnės (7)

Praėjusios darbo savaitės pabaigoje, penktadienį, viena rajono įmonių tapo įžūlių sukčių...