Gyventojai dar neapsiprato su europinėmis gamtinių dujų kainomis, o pasaulyje brangstantys naftos produktai pranašauja naujas dujų ir šilumos kainas. Šią savaitę „Gazprom“ direktorių taryba pripažino, kad Baltijos šalyse, tarp jų ir Lietuvoje, pernai su vietiniais dujų importuotojais buvo pakeistos sutartys ir gamtinių dujų kainų skaičiavimo formulės. Rusai ištesėjo duotą pažadą ir dujas Baltijos šalims parduoda tokiomis pat kainomis kaip kitoms Europos valstybėms.
Dujos, dujų vamzdžiai
© Reuters/Scanpix
„Direktorių taryboje patvirtinta, kad nuo 2008 m. sausio 1 d. Lietuvai dujos parduodamos europine kaina“, – sakė „Lietuvos dujų“ atstovė spaudai Sigita Petrikonytė-Jurkūnienė.

Tai reiškia, kad nuo šiol Lietuvoje gamtinių dujų kaina keisis tik atsižvelgiant į rinkos tendencijas. Mat gamtinių dujų kainos skaičiavimo formulėje numatyta, kad ji priklauso nuo alternatyvaus kuro (mazuto) kainų pokyčių.

„Gazprom“ pranešime pažymima, kad 2005–2007 m. Baltijos ir NVS šalyse gamtinių dujų kaina išaugo 2,3 karto, o tolimojo užsienio šalyse – 1,4 karto.

Dujos brangsta

Direktorių taryba „Gazprom“ vadovybę įpareigojo toliau „tobulinti kainodarą“ Baltijos ir NVS šalyse. Tačiau tai esą nereiškia, kad bus keičiama kainų skaičiavimo formulė.

Nepaisant to, Lietuvos gyventojai neturėtų tikėtis, kad gamtinių dujų kainos stabilizuosis ir nebeaugs. „Alternatyvaus kuro (mazuto) kainos, kurios įvertinamos skaičiuojant gamtinių dujų kainą, nemažėja. Naftos produktų brangimas rodo, kad ir gamtinių dujų kaina nemažės“, – įspėjo S.Petrikonytė-Jurkūnienė.

Gamtinės dujos šalies gyventojams bus perskaičiuojamos šių metų pabaigoje, tuomet ir bus įvertinta, kiek jų kaina išaugo per metus. „Lietuvos dujos“ nesiima prognozuoti, kiek gamtinės dujos gali brangti nuo 2009-ųjų sausio 1 d. Tuomet įsigalios naujoji dujų kaina gyventojams.

Kaip aiškino Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) narys Danas Janulionis, jei mazuto kainos augs tokiais tempais kaip iki šiol, ryškaus dujų brangimo metų pradžioje neišvengs ir gyventojai.

Kenčia įmonės

Šiuo metu į gyventojams taikomą gamtinių dujų kainą įskaičiuota maždaug 380 JAV dolerių siekianti dujų importo kaina. Rinkoje tokia kaina buvo pasiekta tik kovą. Prognozuojama, kad balandį gamtinių dujų importo kaina prie Lietuvos sienos perkops 400 JAV dolerių. Dujų brangimą gerokai sušvelnina žemyn besiritantis JAV dolerio kursas.

Kol kas skaudžiausiai gamtinių dujų brangimą jaučia įmonės ir šilumos ūkis. Mat verslo klientams, kitaip nei gyventojams, dujų kaina nėra skaičiuojama metus į priekį, o perskaičiuojama kas mėnesį. Taigi sausį įmonės už gamtines dujas mokėjo apie 330 JAV dolerių, kovą – apie 380 JAV dolerių, o balandį – apie 400 JAV dolerių.

Didmiesčių laukia šokas

Brangstant dujoms VKEKK prašymais didinti šilumos kainas užvertė šilumos įmonės. „Vilniaus energija“ nuo liepos 1 d. tikisi šilumos kainas padidinti 55 proc. Po 30–40 proc. šiluma gali brangti ir kituose šalies miestuose. Bene didžiausio šilumos kainų sprogimo laukiama Šiauliuose. Čia savivaldybės prašoma pritarti daugiau nei 66 proc. didesnei šilumos kainai. Tačiau vietos politikai neskuba palaiminti naujų įkainių.

„Kuo ilgiau bus delsiama patvirtinti naujas šilumos kainas, tuo daugiau teks mokėti vartotojams“, – įspėjo D.Janulionis ir pridūrė, kad politikai siekdami populiarumo neapdairiai prisideda prie šilumos kainų augimo.

Šilumos įmonės priverstos skolintis, mokėti palūkanas, tai didina nuostolius, kurie įskaičiuojami į šilumos kainą vartotojams. Taigi kuo ilgiau politikai delsia pritarti naujoms šilumos kainoms, tuo ilgiau paskui „šilumininkus“ velkasi auganti skolų uodega, kuri bus įskaičiuota į šilumos kainą vartotojams.

Skęsta nuostoliuose

VKEKK duomenimis, praėjusių metų viso šilumos ūkio nuostoliai siekia 110 mln. litų. Prognozuojama, kad dar tiek pat jie išaugs iki šių metų pabaigos. Pagrindinis nuostolių šaltinis – nuo metų pradžios Lietuvai pritaikytos europinės gamtinių dujų kainos, kurios auga toliau.

„Niekas nesitikėjo, kad dujos brangs tiek daug. Blogiausia, kad kai kurių įmonių finansiniai rezultatai tokie blogi, kad bankai atsisako joms skolinti. Vienintelė paguoda, kad baigėsi šildymo sezonas“, – kalbėjo VKEKK narys. Pasak jo, ypač prasta finansinė situacija 12–13 šalies šildymo įmonių.

Šilumos kainos gali būti peržiūrimos ne daugiau kaip du kartus per metus. Dauguma šilumos įmonių naujas kainas pasitvirtins šią vasarą. Išlikus dujų brangimo tendencijoms, gali būti, kad jos bus peržiūrėtos kitų metų pradžioje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl degalų kainų augimo kreiptasi į Konkurencijos tarybą (110)

Nuo šių metų padidėjo akcizas dyzelinui, dėl to pabrango kai kurios kuro rūšys. Aiškinamasi,...

Rusija mums gali atjungti elektrą greičiau, nei susijungsime su Europa (586)

Elektros tinklo įžiedinimo darbai, techniškai leisiantys Rusijai Baltijos šalis atjungti nuo BRELL...

Elektros energijos kainos didėjo visame regione

Praėjusią savaitę, sausio 8-14 dienomis, visose „ Nord Pool “ biržos prekybos zonose kainos...

Sugedus „NordBalt“, neveikia ir Kruonio HAE agregatas (52)

Neveikiant elektros jungčiai „ NordBalt “, antradienį sugedo ir avarinį rezervą tiekiančios...

Vaičiūnas: Astravo AE ataskaita neįrodo esminio dalyko (35)

Baltarusijos atlikti netoli Lietuvos sienos statomos Astravo atominės elektrinės (AE) streso testai...

Top naujienos

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (148)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Karbauskis ir Brazauskas: kas tarp jų bendro? (342)

Ramūnas Karbauskis su savo žemėmis ir giesmele „viskas teisėta“ Lietuvos padangėje nėra...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius (12)

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (232)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Siaubinga: Plungės raj. rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu raštu atsisakė pagalbos (109)

Trečiadienį Plungės rajone esančiame Alksnėnų kaime rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu,...

Gyvai / Startavo 12-asis Dakaro etapas: organizatorių paskutinės minutės pokyčiai ir ilgiausias išbandymas automobiliams (5)

Jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio dvyliktasis etapas sportininkus pasitiko staigmenomis dar...

Paskelbtas išplėstinis Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas įtraukti Eurolygoje žaidžiantys lietuviai (8)

Likus daugiau nei mėnesiui iki Pasaulio čempionato atrankos rungtynių su Vengrijos ir Kosovo...

Pagaliau prabilo 13 vaikų kalinusios poros artimieji (9)

Ne vienus metus Elizabeth Flores maldaute maldavo suteikti progą susitikti su sūnėnais ir...

Pasibaigus pikantiškai istorijai vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (78)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

6 pažastų niežulio priežastys ir lengvos priemonės, kaip jo išvengti (1)

Niežulį pažastyse dažniausiai sukelia prasta higiena ar drabužiai su ankštomis rankovėmis. Jei...