aA
Lietuvoje viešintis Estijos prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas antradienį pasakė kalbą Lietuvos Seime, kurioje pademonstravo puikų humoro jausmą. Pasitelkęs lietuvių dažnai kartojamus anekdotus apie estų flegmatiškumą, Estijos prezidentas lietuviams priminė, jog Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas sustojo ne dėl flegmatiškųjų estų kaltės.
Toomas Hendrikas Ilvesas
© DELFI / Tomas Vinickas

Savo kalboje Estijos valstybės vadovas estų lėtumą pavadino kontempliatyvia prigimtimi.

„Neišvengiamai turiu stabtelėti prie Visagino atominės elektrinės projekto temos, su juo dirbame jau aštuoneri metai, ir laikėme jį svarbiu tiek Baltijos šalių, tiek Lenkijos energetiniam saugumui. Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvos televizijos eteryje po ilgesnės pertraukos vėl nuskambėjo anekdotas apie flegmatišką estų lėtumą, ar diplomatiškiau kalbant – kontempliatyvią prigimtį. Buvo kalbama maždaug taip: estams prireikė šešerių metų suvokti, jog naujos atominės elektrinės Lietuvoje nebus“, - Seimo tribūnoje kalbėjo T. H. Ilvesas.

„Laiko praėjo išties daug, nors ir judant tuščiąja eiga. Tai yra sukėlė sumaištį ir nusivylimą. Šiuo metu Estijai, kaip ir kitoms Lietuvos partnerėms kyla daug neaiškumų atominės elektrinės klausimais. Jūsų pastarųjų parlamento rinkimų metu surengtas referendumas ir tautos pasakytas „Ne“ neįnešė aiškumo dėl atominės elektrinės projekto ateities, o greičiau atvirkščiai“, - pridūrė Estijos prezidentas.

Nori ne deklaracijų, o projektų

Pradėdamas savo kalbą, T. H. Ilvesas pirmiausia išreiškė pagarbą lietuviams už ryžtingumą 1990-1991 m. kovojant dėl valstybingumo, tačiau iškart perėjo prie šiuolaikinių reikalų. Estijos vadovo teigimu, šiuo metu reikia ne bendrų deklaracijų, o bendrų projektų.

„Žengdamas iš bendros praeities į bendrą ateitį, tiesiai išsakau: mes – suaugusios valstybės ir vietoj deklaracijų dabar mums reikia bendrų projektų, kurie sujungtų Baltijos šalis su visa Europa, padarytų mus sėkmingesnes, patrauklesnes“, - teigė estų prezidentas.

Jo teigimu, suvokimas, kad Baltijos valstybės tai tik Estija, Latvija ir Lietuva, priklauso praeitam amžiui: „Mūsų užduotis XXI amžiuje – regėti save daug didesniais. Ir būti didesniais".

Prezidento teigimu, turime kalbėti apie platesnį Šiaurės - Baltijos šalių regioną, kurioms Baltijos jūra būtų kaip romėnams Viduržemio jūra – Mare Nostrum (lot. mūsų jūra). Estijos prezidentas išsakė pragmatišką požiūrį į valstybių bendradarbiavimą. Jo teigimu, regiono bendra sėkmė apibūdinama konkrečiais veiksniais: geru transporto veikimu, energetinio saugumo užtikrinimu, vidaus rinkos veikimu.

„Sėkmingi bendradarbiavimo projektai ir į juos investuoti eurai, dabar dar ir litai ar latai, būtent ir yra matuojamas šiuolaikinio Baltijos bendradarbiavimo rezultatas“, - sakė politikas.

Estijos prezidentas taip pat išsakė susirūpinimą dėl šalių atsakomybės prisidedant prie krašto apsaugos. Kaip žinoma, Lietuva niekada neįvykdė savo įsipareigojimo krašto apsaugą finansuoti 2 proc. nuo bendrojo vidaus produkto, o per krizę krašto apsaugos finansavimas dar labiau sumažėjo.

Jis taip pat paragino šalia konvencinių pavojų suvokti ir kibernetinio saugumo svarbą: „Kibernetinės atakos savo kasdieniškumu jau tapo įprastų pavojų dalimi“.

Estų prezidento nuomonė: AE reikėtų

T. H. Ilvesas neišvengiamai prakalbo ir apie planuotą bendrą atominę elektrinę, kurios likimas yra visiškai neaiškus. Kaip žinoma, dabartiniai valdantieji Lietuvoje yra pareiškę, jog konservatorių paruoštas projektas Lietuvai per brangus, tačiau griežto „ne“ nepasakė.

„Mano asmenine nuomone, šiame Europos Sąjungos pakraštyje gali būti reikalinga ir atominė elektrinė. Bet kiekvieno projekto atveju, reikia aiškumo, kaip jis bus įgyvendintas ir ką tai reikš visiems jo dalyviams“, - teigė Estijos prezidentas.

„Vienaip ar kitaip, stipriau nei tik pritariu Europos Komisijos energetikos komisaro Güntherio Oettingerio patarimui, jog Lietuva turėtų naujos atominės klausimais vienytis su Latvija, Estija bei Lenkija, o mūsų tikslas turėtų būti bendra elektros rinka. Stipriau nei tik pritariu tam todėl, kad čionykštė elektros rinka turėtų apimti tiek Šiaurės šalis, tiek, be abejonės, Lenkiją – vienintelę šalį mūsų regione, kuri priklauso Europos Sąjungos didžiosioms valstybėms“, - pridūrė T. H. Ilvesas.

Estijos valstybės vadovas pabrėžė energetinio saugumo ir energijos tiekimo užtikrinimo svarbą. T. H. Ilvesas sako, kad tikriausiai būtų nesaugu, jei kuri nors valstybė iš Baltijos šalių kurį nors mėnesį turėtų importuoti 90 proc. elektros energijos, kurios pusė būtų tiekiama iš už Europos Sąjungos ribų.

Kalbame apie laisvą judėjimą, o neturime traukinio Talinas-Vilnius

T. H. Ilvesas švelniai sukritikavo ir niekaip nepabaigiamą „Rail Baltica“ projektą. Prezidentas sugretino judėjimo laisvę Europos Sąjungoje su paprastu faktu, kad tarp Talino ir Vilniaus nėra greitojo traukinio linijos.

„Tai, jog tarp Talino ir Vilniaus nėra tiesioginės greitojo traukinio linijos, kurios paskutinė stotis šiaurėje būtų Helsinkis, o vakaruose Berlynas, tikėkimės, yra laikina. Modernus geležinkelis „Rail Baltica“ nėra tik brūkšnys žemėlapyje, bet mūsų regionui gyvybiškai svarbus jungiamasis kelias“, - sakė prezidentas.

Jo teigimu, derantis dėl 2014-2020 m. Europos Sąjungos biudžeto Baltijos šalys sygebėjo tinkamai bendradarbiauti ir rezultatas buvo palankus. Pasak T. H. Ilveso, būsimas biudžetas suteikia istorinę galimybę nutiesti modernią jungtį tarp trijų šalių bei Europos.

Prezidentas sako, kad trijų Baltijos šalių bendradarbiavimas būtinas dar ir todėl, kad Europos Sąjunga tik tokiomis sąlygomis sutinka finansuoti stambius projektus. 

„Europos Sąjungoje yra taip: jei turi gera idėją, tavęs klausosi. Jei gerą idėją turi kelios kaimyninės mažos šalys, ji gali atsidurti ir Europos Sąjungos biudžete", - sakė prezidentas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Rusijoje išduotas leidimas naudoti pirmąją pasaulyje plūduriuojančią atominę elektrinę

Rusijos federalinė technologijų, aplinkos apsaugos ir brandinės priežiūros agentūra...

Grybauskaitė pasirašė sinchronizavimo įstatymą papildyta (4)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo priimtus įstatymus, užtikrinsiančius sklandų...

Europos Komisijos ir „Nord Stream 2“ atstovų derybos baigėsi be rezultatų

Per Baltijos jūrą iki Vokietijos nutiesto Rusijos eksporto dujotiekio plėtros projekto vystymo...

„Lietuvos energija“ darbuotojų renginiui išleis daugiau nei geležinkeliai ar „Maxima“ (29)

Valstybės valdoma energetikos grupė „ Lietuvos energija “ naujo prekės ženklo „Ignitis“...

Skvernelis: stabilaus jodo preparatai bus nupirkti (11)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad stabilaus jodo preparatai, kuriuos reikia vartoti...

Top naujienos

Konservatoriai nusitaikė į Nausėdą palaikiusius saviškius: Tapinas paviešino „juodąjį sąrašą“ susekė net feisbuko apklausas, kliuvo ir už asmenines žinutes (143)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partijos Priežiūros komitetą po...

Valstiečiai siūlo stabdyti mokesčių mažinimą ir nori naujo progresinio tarifo (26)

Penki Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos Seime nariai užregistravo Gyventojų...

Švenčionėliuose – rimti audros padariniai: medžiai virto ant automobilių ir namų (3)

Trečiadienio vakarą ir ketvirtadienio naktį Lietuvoje praūžusi audra pridarė nuostolių...

Derybos įstrigo: sutarties dėl valdančiosios koalicijos pasirašymas nukeliamas papildyta 13:48 (40)

Potencialiems koalicijos partneriams nenusileidžiant dėl savo derybinių pozicijų, sutarties dėl...

Merkel antrą kartą per dvi savaites užfiksuota drebanti renginio metu papildyta (153)

Vokietijos kanclerė Angela Merkel per pastarąsias 10 dienų antrą kartą drebėjo ir svyravo...

Sotūs ir energijos suteikiantys cukinijų blyneliai, kuriuos paruošite itin lengvai (5)

Daržovių blyneliai yra vienas geriausių būdų įtraukti daugiau daržovių į savo dienos...

Vyras apgaudinėjo, laimėdamas moterų maratonus – tiesa paaiškėjo kalėjime (16)

Lengvojoje atletikoje – dar vienas akibrokštas: Kenijos bėgikė Shieys Chepkosgei iš tikrųjų...

Kauno turgus, apie kurį žino ne visi: prekyba vyksta tik ankstyvą rytą, kainos niekur neskelbiamos (73)

4-ta valanda ryto. Ankstų rytą Kauno gatvės tuščios, jokių kamščių nėra. Važiuojant...

Spalvingiausi Europos miestai: čia nuotaikos negadina net blogas oras

Europoje, atrodo, galima rasti visko, pradedant nuostabaus grožio miestais bei atokiais, ramiais...

Situacija, kai gali žlugti net ir patys geriausi santykiai su kolegomis

Iš kolegų, su kuriais ilgainiui susibičiuliaujame, pagrįstai tikimės paramos ir palaikymo, kai...