Europos Komisija (EK) įspėja Lietuvą dėl energetikos reformos vėlavimo ir reguliuojamų energetikos kainų palaikymo, nes tai prieštarauja Europos Sąjungos (ES) direktyvoms. Už šalies energetikos rinką atsakingi asmenys pripažįsta, kad gyvybiškai svarbių energetikos infrastruktūros plėtros projektų įgyvendinimas vėluoja.
© Corbis/Scanpix

EK ėmėsi veiksmų beveik visų valstybių narių atžvilgiu dėl jų nesugebėjimo įgyvendinti taikytinų nuostatų dujų ir elektros sektoriuje. EK įteikė oficialius įspėjimus 25 iš 27 valstybių narių (išskyrus Kiprą ir Maltą). Lietuva kartu su Lenkija, Portugalija ir Rumunija kaltinamos reguliuojamų energetikos kainų palaikymu - tai prieštarauja ES įstatymams.

Nepriimtini pažeidimai

Energetikos komisaro Andrio Priebalgo teigimu, dabartinio ekonominio ir finansinio sunkmečio akivaizdoje Europos vartotojai ir bendrovės turi nusimesti prastai veikiančios energetikos rinkos naštą. Elektros ir dujų vidaus rinkos sukūrimą EK išskiria kaip vieną prioritetinių sričių savo strategijoje tausiai, konkurencingai ir saugiai energetikai užtikrinti, tačiau šalyse narėse apstu pažeidimų.

EK nustatė, kad elektros ir dujų perdavimo sistemų operatoriai (PSO) suteikia per mažai informacijos, todėl tiekimo bendrovėms kliudoma veiksmingai prieiti prie tinklų. Nustatyta, kad egzistuoja netinkamos tinklų pajėgumo paskirstymo sistemos, trukdančios optimizuoti tinklų panaudojimą elektros ir dujų perdavimui valstybėse narėse. Taip pat jaučiamas koordinavimo ir bendradarbiavimo trūkumas tarp elektros PSO ir valdžios institucijų tarpvalstybiniu mastu. EK pastebi ir nepakankamas dujų PSO pastangas užtikrinti didžiausią pajėgumą, kad būtų sudaromos optimalios galimybės įžengti į rinką ir konkuruoti joje. Tarp pažeidimų minima ir tai, kad valstybių narių kompetentingos valdžios institucijos nepakankamai taiko priverstinio vykdymo veiksmus ES nuostatų pažeidimų atvejų bei nėra tinkamų ginčų sprendimo procedūrų vartotojams šalies mastu.

LŽ paprašius pakomentuoti Lietuvai būdingus pažeidimus, Energetikos ministerijoje informuota, jog šiuo metu vyksta "techninis pažeidimų patikrinimas šalies mastu".

Trūksta infrastruktūros

Atsakydamas į LŽ klausimą, kaip numatyta mūsų krašte atsisakyti reguliuojamų energetikos kainų palaikymo, energetikos viceministras Romas Švedas pripažino, kad Lietuvos elektros rinka yra per maža efektyviai konkurencijai užtikrinti, todėl bendros Baltijos šalių elektros rinkos kūrimas ir integracija į Šiaurės šalių elektros rinką esą yra pagrindinis artimiausių metų uždavinys. "Reali, atvira ir konkurencinga rinka pradės veikti tada, kai įgyvendinsime svarbius infrastruktūros projektus - elektros jungtį su Švedija, elektros perdavimo liniją į Lenkiją. Numatome, kad nuo 2015 metų visiems elektros energijos vartotojams bus taikomi nereguliuojami elektros energijos tarifai", - LŽ sakė R.Švedas.

Kalbėdamas apie šalies gamtinių dujų perdavimo sistemos padėtį, jis neabejojo, kad priklausomybę nuo vieno išorinio dujų tiekėjo diktuojamų sąlygų mažins tik investicijos į alternatyvius tiekimo kelius. "Tai yra Baltijos šalių dujų rinkos kūrimas, suskystintų gamtinių dujų importo terminalo statyba, dujotiekio jungties su Lenkija projekto įgyvendinimas", - vardijo jis.

Viceministras pripažįsta, kad svarbių energetikos infrastruktūros plėtros projektų įgyvendinimas yra uždelstas ir smarkiai vėluojantis.

R.Švedo teigimu, Lietuvoje su tam tikromis išimtimis faktiškai yra įgyvendinti gamtinių dujų ir elektros vidaus rinkos bendrųjų taisyklių, nustatytų ES direktyvose, reikalavimai. "Šiais metais ES žengė dar vieną žingsnį energetikos liberalizavimo kryptimi - buvo priimtas naujas dokumentų, padėsiančių kurti laisvą ir konkurencingą energijos rinką, paketas, kurio reikalavimai turės būti pradėti įgyvendinti Lietuvoje vėliausiai nuo 2011 metų", - tikina viceministras.

Paklaustas, kas trukdo mūsų krašte iki galo įgyvendinti energetikos rinkos reformą, R.Švedas pabrėžė, jog specifiniame energetikos sektoriuje gana dažnai susiduriama su vadinamosiomis natūraliomis monopolijomis. "Įgyvendinant energetikos rinkos reformą pirmiausia atsižvelgiama į tai, ar rinka turi būti išlaisvinama iš nepagrįstos monopolinės situacijos, ar ta rinka turi būti tiesiog sukuriama. Akivaizdu, kad rinkos sukūrimas nėra toks lengvas ir trumpalaikis uždavinys", - teigė viceministras.

Pasak jo, Energetikos ministerija ypatingą dėmesį dabar skiria ir ateityje skirs energijos tiekėjų ir vartotojų dialogui. Šiuo atveju siekiama sukurti efektyvų mechanizmą, kad energijos tiekėjų

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Naftos grupės“ vadovai apskundė teismo skirtas laisvės atėmimo bausmes (10)

Išskirtines sąlygas krauti naftos produktus per valstybės valdomą naftos krovos bendrovę...

VKEKK tikrina „Kauno energiją“ (12)

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) įtaria, kad kauniečiai galėjo...

Lietuvos elektrinėje konservuotas 7-as blokas (13)

Elektrėnų komplekse konservuotas 7-as blokas. Jėgainę valdanti „ Lietuvos energijos gamyba “...

Naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir pasiūlos pusiausvyros (5)

Po ilgo mažų naftos kainų laikotarpio pasaulio naftos rinka vis labiau artėja prie paklausos ir...

Prasta žinia vairuotojams – po kainų šuolio naftos kainos netoli 3 metų maksimumo (58)

Naftos kainos ketvirtadienį kilo, pranešus apie kritusias JAV atsargas bei Nigerijos kovotojams...

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (61)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (352)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (9)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (845)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (38)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (62)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (853)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (64)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (4)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...