aA
Astravo atominė elektrinė (AE) yra geopolitinis Baltarusijos ir Rusijos projektas, neatitinkantis tarptautinių branduolinės saugos standartų, teigiama Europos Parlamentui (EP) teikiamos rezoliucijos projekte.
Astravo atominė elektrinė
Astravo atominė elektrinė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Jam ketvirtadienį 66 balsais už, dviem prieš, septyniems nariams susilaikius pritarė EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos (ITRE) komitetas. Visas EP ketina balsuoti dėl šios rezoliucijos vasario 8-11 dienomis rengiamoje plenarinėje sesijoje, teigiama EP pranešime.

„Jėgainė yra vystoma kaip geopolitinis Baltarusijos ir Rusijos projektas, o jos statyba ir būsimas veikimas yra galimos grėsmės šaltinis Europos Sąjungai ir jos narėms saugumo, sveikatos ir aplinkosaugos požiūriu“, – rašoma tekste.

Jame nurodomas apgailestavimas dėl skuboto komercinio elektrinės naudojimo, suplanuoto kovą, ir pabrėžiama, kad visos Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) saugumo rekomendacijos turi būti įgyvendintos prieš jėgainei pradedant komercinę veiklą.

Dokumente pažymima, kad EP nariai yra susirūpinę, jog skubus jėgainės pridavimas eksploatacijai neatitinka aukščiausių tarptautinių aplinkosaugos ir branduolinės saugos standartų, įskaitant ir Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) rekomendacijas.

Parlamentarai išreiškia susirūpinimą dėl Astravo AE vietos parinkimo 50 kilometrų atstumu nuo Vilniaus ir arti kitų Europos Sąjungos šalių – Lenkijos, Latvijos ir Estijos.

„Nepaisant bendro Baltijos šalių sutarimo nutraukti komercinius elektros mainus su Baltarusija, vis dar įmanoma elektrai iš šios šalies patekti į Europos Sąjungos rinką per Rusijos tinklą“, – konstatuojama tekste.

Rezoliucijos projekte Europos Komisija kviečiama įvertinti ir pasiūlyti priemones sustabdyti elektros mainus su Baltarusija, laikantis tarptautinės prekybos ir kitų taisyklių, taip užtikrinant, kad „Astravo elektrinėje pagaminta elektra nepatektų į Europos Sąjungos energijos rinką, kol Estija, Latvija ir Lietuva tebėra prijungtos prie BRELL tinklo“.

Europarlamentarai taip pat atkreipė dėmesį į Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su žemynine Europa spartinimo svarbą ir pabrėžia, kad Astravo AE jokiu būdu negali pakenkti Estijos, Latvijos ir Lietuvos desinchronizavimuisi nuo BRELL.

Europos Komisija raginama glaudžiai bendradarbiauti su Baltarusija, kad AE komercinės veiklos pradžia būtų sustabdyta, kol bus iki galo įgyvendintos visos ES testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rekomendacijos ir atlikti visi būtini saugos patobulinimai, o kaimyninės šalys – tinkamai apie tai informuotos.

Europarlamentarai pabrėžia, kad AE projektas įgyvendinamas nepaisant Baltarusijos piliečių ir nevyriausybinių organizacijų protestų, taip pat didelio incidentų skaičiaus elektrinės statybų ir paleidimo metu. EP komitetas ragina greta elektrinės esančiose valstybėse sukurti išankstinio perspėjimo apie radiacijos pavojų sistemas.

Rezoliucijoje išreiškiamas visiškas solidarumas su Baltarusijos piliečiais ir tų ES šalių, kurios tiesiogiai susirūpinusios Astravo AE statybomis ir veikla, piliečiais bei raginama užtikrinti tolesnį aukšto lygio įsitraukimą iš Europos Sąjungos ir jos institucijų į šį „aukščiausios europinės svarbos“ (ultimate European importance) klausimą.

Jie ketina artimiausiu pateikti klausimą Europos Komisijai apie tai, kokių priemonių ji ketina imtis.

Pasak ITRE komiteto nario, Žaliųjų/ELA frakcijos šešėlinio pranešėjo dėl rezoliucijos Bronio Ropės, pavyko pasiekti, jog šio Lietuvai svarbaus klausimo nagrinėjimo imtųsi įtakingas EP komitetas.

„Rengdami rezoliuciją komitete patyrėme išorinį spaudimą tekstą silpninti, tačiau sėkmingai jį atlaikėme. Labai svarbu, kad rezoliucijoje aiškiai įvardijama, jog Astravas negali pradėti veikti komerciškai tol, kol visos ES saugumo ekspertų rekomendacijos nėra visiškai įgyvendintos“ – ketvirtadienį išplatintame pranešime sakė europarlamentaras B. Ropė.

„Tikiuosi, kad šis reikalavimas išliks ir rezoliucijos tekstą tvirtinant jau visam Europos Parlamentui“, – pridūrė jis.

Europos Komisijos (EK) Energetikos departamento direktoriaus pavaduotojas Massimas Garribba (Masimas Gariba) sausio viduryje kalbėdamas ITRE komitete patikino, kad Europos Sąjungoje nevyksta prekyba Astravo AE elektra.

„Nuo lapkričio pradžios visi komerciniai elektros mainai (su Baltarusija – BNS) yra nutrūkę laikantis bendro Baltijos šalių susitarimo. Jokia elektra iš Baltarusijos elektros sistemos šiuo metu nėra komerciškai prekiaujama (exchanged) su Europos Sąjunga“, – sakė jis.

ITRE komiteto posėdyje jis teigė, kad nors Latvija ir toliau prekiauja elektra su Rusija, bet prekyba baltarusiška elektra nevyksta.

Jis priminė, kad Komisija aktyviai dalyvauja Baltijos šalims toliau tęsiant diskusijas dėl trišalių veiksmų prekiaujant elektra su trečiosiomis šalimis, tai yra, su Rusija.

Pareigūno teigimu, ENSREG turėtų jau artimiausiu metu pateikti streso testų ir saugumo situacijos vertinimą – tai numatoma padaryti iki Astravo AE komercinio paleidimo, kuris gali vykti kovą. Vasarį streso testų vertinimo misija (peer review team) ketina apsilankyti jėgainėje.

BNS
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(47 žmonės įvertino)
3.8298

Šimonytė: 2023 m. elektros kaina turėtų būti mažesnė, nei pirmajam metų pusmečiui skaičiuoja VERT

Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai ( VERT ) paskelbus, kad pirmąjį 2023 m. pusmetį...

„Perlas Energijos“ vadovas: lėšų kompensacijoms turime

Įsipareigojimų klientams nesugebėjusi įvykdyti ir veiklą sustabdžiusi nepriklausoma elektros...

Šaltiniai: Vokietijoje įvedamos dujų kainų lubos

Vokietijos vyriausybė , šaltinių teigimu, susitarė šalyje įvesti dujų kainų lubas.

Seimas leido šilumos įmonėms naudoti taršesnį kurą (1)

Vy­riau­sy­bė eks­tre­ma­lių si­tu­a­ci­jų metu galės laikinai pratęsti energetikos...

„Litgrid“ baigė jūrinės jungties „Harmony Link“ ir Darbėnų skirstyklos teritorijų planavimo darbus

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „ Litgrid “ praneša apie baigtą tarptautinės...

Top naujienos

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Įvardijo juodžiausią konflikto Ukrainoje scenarijų: tada Rusija pradės pasaulinį karą

Kremliuje įvyko lūžis, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prisijungė prie karo partijos,...

Elektros sąskaitas sumažinti norintys daugiabučių gyventojai imasi ir neleistinų veiksmų: įspėja apie baudas

Kylant elektros energijos kainoms, gyventojai ima svarstyti apie žaliąją energetiką. Saulės...

Verslas PliusCraig Stirling ir Elena Mazneva

Energetinė krizė Europai gresia būti tokia pat skausminga kaip 2009-ųjų krizė

Ekonominė žala dėl Rusijos dujų tiekimo sustabdymo Europoje sparčiai kaupiasi ir galiausiai gali...

Putino ir Lukašenkos susitikimas: panašu, jog derėtasi itin svarbiais klausimais (7)

Su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu Sočyje susitikęs Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos...

Raimondo vėžys niekaip nepasidavė gydymui: kai atrodė, kad visos galimybės išsemtos, sužibo nauja viltis

45-erių metų kinologas iš Plungės rajono Raimondas Aponkus prieš keliolika metų ties raktikauliu...

Alma Adamkienė pateko į ligoninę, įtariama COVID-19 infekcija (4)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona Alma Adamkienė vėl pateko į ligoninę.

Vytautas Landsbergis – ligoninėje

Pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas, profesorius Vytautas Landsbergis –...

Parengė Dalia Vaitkutė-Šiaulienė

Mokslas ar mistika: iš šio ežero pasemti vandens neįmanoma, o jo atsigėrusius ištinka mirtis

Mūsų planetoje gausu paslaptingų ir mistiškų vietų, ežerai – ne išimtis. Paslaptingi ežerai...

Jurga Grigienė

Padavėjai atskleidė kavinių triukus ir paslaptis: kokių patiekalų geriau neužsisakinėti ir kaip suprasti, kad jus mausto (3)

Ne paslaptis, kad kylant kainoms dažnas mūsų apsilankymus kavinėse ir restoranuose retiname. O jei...