aA
Vyriausybė, daug kritikuota, jog per ilgai slepia strateginius energetinius projektus, šią savaitę jiems pritarė ir pagaliau išslaptino.
Energetiniai projektai skeptikų įkarščio nesumažino
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Visas dokumentų paketas dar penktadienį buvo atgabentas į Seimą. Pakete be ypatingo dėmesio sulaukiančio Visagino atominės elektrinės projekto yra Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategija, Suskystintųjų gamtinių dujų terminalo ir Elektros energetikos sistemos integracijos į Europos sistemas įstatymų
projektai, taip pat naujos atominės elektrinės ir Suskystintųjų gamtinių dujų terminalo verslo planai. Ilgai laukti dokumentai skeptikų įkarščio nesumažino, jie ir toliau nusiteikę kritiškai.

Beveik 200 kg sveriančiose dėžėse – pusantro šimto bylų būsimosios atominės elektrinės koncesijos sutartis, kiti strateginiai projektai. Šie dokumentai guls ant Seimo narių stalų. Vyriausybė planuoja iki birželio pabaigos pasirašyti koncesijos sutartį su Japonijos korporacija „Hitachi“ dėl didžiausio per šalies istoriją – maždaug 18 mlrd. litų vertės – energetikos projekto, jei tam pritars Seimas.

Projekto rizikas vertinusi Finansų ministerija pabrėžia, kad galutinę išvadą bus galima pateikti tik pasibaigus deryboms, prieš pat statybos pradžią 2015-siais.

„Mes matome galimybę tokį projektą įgyvendinti. Bet, kaip aš jau minėjau, visas aplinkybes teks įvertinti dar vieną kartą“, – sako finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

Į Visagino atominę elektrinę Lietuva per dešimtmetį turėtų investuoti maždaug 38 procentus lėšų – 6 mlrd. litų.

Anot vyriausybės, didesnę pusę pinigų skolinsis pati įmonė, dalį sukaups iš uždirbto pelno ir iš viešuosius interesus atitinkančių paslaugų mokesčio, sutrumpintai – VIAP.

Šiandien gyventojai už kilovatvalandę moka vidutiniškai po 45 ct, iš jų 7 ct – VIAP mokestis: iš jo beveik 4 ct – Lietuvos elektrinei, maždaug po 1 ct – termofikacinėms ir atsinaujinančius energijos išteklius naudojančioms elektrinėms. Likęs centas padalytas administravimui ir strateginiams projektams. Atrodytų, centai, tačiau per metus į VIAP fondą subyra per 700 mln. litų.

Vyriausybės duomenimis, pradiniame etape naujosios atominės 1 kWh savikaina bus nuo 17 iki 25 centų, tačiau per 18 metų sugrąžinusi skolas, jėgainė taps pigiausios elektros tiekėja – 1 kWh savikaina nukris iki 10, o gal net iki 7 centų.

Tuo metu nepriklausomi ekspertai skaičiuoja triskart didesnes sąnaudas ir būtinybę jau dabar mažiausiai dviem centais didinti VIAP mokestį.

„Jeigu nebus sugalvota prievolė pirkti tą brangią elektrą ar kaip nors kaip VIAP fondas, nebus įkalkuliuota į galutinę elektros kainą, tai bijau, kad pradiniame etape netgi kaupsis nuostoliai VAE, kuriuos vėliau teks kompensuoti, kai jos savikaina sumažės“, – mano Energetikos konsultantų asociacijos prezidentas prof. Valdas Lukoševičius.

„Tai labai paprasta suskaičiuoti: jei kalbam, kad visos investicijos kainuos apie 17–23 mlrd., tai paskaičiavus, kiek pagaminsim per metus, tai išeitų, kad vien 10 ct kainuotų grąžinti tuos pinigus. Dar turbūt reikėtų priklausomai nuo to, kokios bus palūkanos, irgi 10 ct, vien 20 ct susidaro kapitalas, o eksploatacija irgi, manau, kad 10 ct. Tai 30 ct susidaro kaip minimumas“, – skaičiuoja buvęs Kainų ir energetikos kontrolės komisijos vadovas Vidmantas Jankauskas.

„Visų pirma, nežinau, iš kur profesorius šituos skaičius yra paėmęs, kalba eina apie 5 mlrd. eurų kainą šios dienos kainomis skaičiuojant, ir iš to Lietuvos dalis [...] yra 6–7 mlrd. litų, taip, kad kalbėkime apie lietuviškąją dalį ir aš nežinau, kokius skaičius profesorius ima savo skaičiavimui. Pagal mūsų vidinių resursų galimybes įmonė pajėgi per ateinančius 8 metus pakelti tą sumą, kuri reikalinga Lietuvos vidinei investicijai“, – tikina VAE generalinis direktorius prof. Rimantas Vaitkus.

Finansų analitikas sako, kad tikrai nėra pagrindo teigti, jog dėl šio investicinio projekto brangs elektra Lietuvos gyventojams. VIAP mokestis - tik nedidelė dalis lėšų.

„Galbūt vienerių metų perspektyvoje valstybės investicijos, siekiančios 6 mlrd. skaičiuojant vieną projektą, labai didelės, bet tai yra dešimtmečio projektas ir apskritai, Lietuva per metus investicijoms skiria 5 mlrd. litų. Tai, aišku, išskaidžius tą projektą į dešimtmečio periodą, atitinkamai suplanavus pinigų srautus, tai tikrai nereikalauja papildomų VIAP išlaidų“, – teigia „Swedbanko“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Ekspertas pabrėžia, kad pasirinkus „Hitachi“ ir „Hitachi-GE“, Lietuvai atsivėrė galimybė gauti paskolas iš Japonijos ir Jungtinių valstijų eksporto kredito agentūrų ilgesniam laikui, nei jas suteikia komerciniai bankai. Japonų dalyvavimas leis skolintis pigiau, nes „Hitachi“ kredito reitingas daug geresnis nei Lietuvos valstybės. Ir tai yra viena iš galimybių, leisiančių gerokai sumažinti skolinimosi projektui kainą.

Kodėl Lietuvai būtina naujoji atominė? Prieš trejus metus uždaryta Ignalinos jėgainė tiekė du trečdalius Lietuvoje suvartojamos elektros. Dabar tiek pat esame priversti importuoti arba savo elektrinėse deginti brangias rusiškas dujas. Tai per metus kainuoja 2 mlrd. litų. O už visus energetinius išteklius Rusijai kasmet paklojame apie 8 mlrd. Lt. Pusė šių pinigų galėtų likti Lietuvoje, tačiau tam turime pastatyti naujus generuojančius šaltinius, pereiti prie biokuro naudojimo. Tai duotų milžinišką naudą, nes valstybėje liktų užsienio valiuta, taigi sumažėtų prekybos deficitas.

www.lrt.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Šiauliuose rengiamasi įjungti naują galingą transformatorių (5)

Šiauliuose į elektros tinklą artimiausiomis dienomis visa galia bus įjungtas itin galingas...

Rusija dujų eksportą per Ukrainą šiemet sumažino 44 proc. (5)

Visą Rusijos gamtinių dujų eksportą vamzdynais kontroliuojantis koncernas „Gazprom“ jų per...

VATESI vadovas: fizikinis Astravo AE paleidimas užtruks iki 2 mėnesių

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos ( VATESI ) vadovas Michailas Demčenka sako,...

Į Astravo AE reaktorių pradėtas krauti branduolinis kuras (44)

Penktadienį, rugpjūčio 7 dieną, į pirmojo Astravo atominės elektrinės (AE) bloko reaktorių...

Prasidėjus Astravo AE paleidimo darbams, Vaičiūno atsakas Baltarusijai: pradėjus veikti elektrinei, prekyba elektra nebevyks papildyta (142)

Lietuvai ketvirtadienį gavus oficialų patvirtinimą, kad penktadienį į Astravo atominės...

Top naujienos

Apsilankymas Žalgirio klinikoje dėl paprastos procedūros apkarto: spėkite, kiek už tai sumokėjau? (70)

Po karantino daugelis gyventojų susidūrė su sunkiai prieinamomis medicinos paslaugomis. Taip pat...

Lietuvoje įkūrė pirmąjį Baltijos šalyse krevečių auginimo ūkį: planas – užkariauti Europą (32)

Kaišiadorių rajone įsikūręs vienintelis Lietuvoje ir visose Baltijos šalyse krevečių auginimo...

Prie Vilniaus – slaptos orgijos su nepilnamečiais (136)

„Buvau visas tarnybas įspėjusi, kad reikia saugoti vaikus – juk nenormalu, kai darbdavys...

Incidentas Vilniaus oro uoste: pasieniečiai dėl neaiškių priežasčių sulaikytus JAV piliečius paliko be geriamo vandens (362)

Joey Weissman ir Nellie Park, JAV piliečiai , prieš penketą valandų iš Danijos sostinės...

Veryga po 3 valandas trukusios FNTT apklausos: dabar elgtumėmės kitaip (207)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad per pandemijos piką daug sprendimų...

Savaitgalį Lietuvą užplūs tropinis karštis – kais iki 32 laipsnių (11)

Savaitgalį Lietuvą užplūs itin karšti orai – šeštadienį termometrai rodys 32 laipsnius...

Bandantys tyrinėti tamsias šio nacių pastato paslaptis praranda sveiką protą (30)

Tai labai neįprasta istorija apie didžiulį pastatą Vokietijoje, kuriame pačioje pradžioje, 1872...

Vilniuje nulūžo daugiabučio 15-o aukšto balkonas, evakuoti gyventojai (546)

Policijos departamentas informavo, kad rugpjūčio 7 d., apie 16 val. 50 min., Vilniuje, Architektų...

Testas: ar išlaikytumėte 2020 m. matematikos egzaminą? įvertinkite egzamino užduotis (270)

Šių metų matematikos egzaminas tapo kietu riešutėliu jį laikiusiems dvyliktokams. Paskelbus jo...

UEFA Čempionų lygoje – „Juventus“ nuo fiasko neišgelbėjęs Ronaldo dublis ir klaikus „Real“ gynėjo vakaras (5)

Po penktadienio vakaro rungtynių UEFA Čempionų lygos aštuntfinalyje liko tik du nežinomieji.

|Maža didelių žinių kaina