aA
Iki šių metų rugsėjo 18 dienos elektrą gaminantys vartotojai neturėjo galimybės savo sukauptos energijos perkelti pasirinkdami naują tiekėją. „Delfi“ apie tai papasakojęs Vaidas Vidmantas teigė, kad jautėsi taip, tartum valstybė nori jį apgauti. Šiuo metu tvarka jau pakeista.
Elektros rinkos liberalizavimas – aiškėja pirmosios problemos: galvojo, kad valstybė nori jį apvogti
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Praėjusių metų lapkritį pasistačiau saulės jėgainę, sumokėjau 9 tūkst. eurų. Visus metus taupiau saulės energiją, kad galėčiau žiemą šiltai gyventi ir nereikėtų mokėti už elektros energiją. Sutaupiau 10 tūkst. kilovatų“, – pasakojo V. Vidmantas.

Tačiau rudenį dabartinis pašnekovo tiekėjas „Ignitis“ informavo, kad ketina jo sukauptą energiją nupirkti po 0,04 Eur, o vėliau jis ją galės įsigyti po 0,15 Eur. „Jaučiuosi apvogtas ir apgautas Lietuvos valstybės“, – teigė V. Vidmantas.

Vėliau pašnekovas informavo, kad jį piktinusi tvarka jau pakeista. „Mano elektra bus perkelta kitiems metams“, – sakė saulės jėgainę ant namų stogo įsirengęs vyras.

V. Vidmantas dar paaiškino, kad kiekvieną mėnesį bendrovei „Ignitis“ moka 26 eurus už savo saulės energijos pasaugojimą.

„Pavyzdžiui, vasarą prigaminu labai daug – 8 tūkst. kilovatų. Tai, kad jie tuos 8 tūkst. saugotų, moku 26 eurus. Dabar išnaudoju tik 300, bet žiemą išnaudosiu 1,2 tūkst. kilovatų. Tada jiems ir toliau mokėsiu už pasaugojimą visus likusius metus, bet jie man grąžins tą mano energiją (kurią dabar į tinklus esu atidavęs)“, – pasakojo jis.

Elektros rinkos liberalizavimas – aiškėja pirmosios problemos: galvojo, kad valstybė nori jį apvogti
© DELFI / Andrius Ufartas

Sukūrė galimybę

Kaip dėstoma bendrovės „Ignitis“ tinklalapyje, sudarant elektros tiekimo sutartį su nepriklausomu elektros energijos tiekėju, gaminančio vartotojo elektros energijos kiekis, sukauptas nuo šių metų balandžio 1 dienos iki sutarties nutraukimo datos, gali būti arba perkeltas pasirinkus naują tiekėją toliau naudoti ir kaupti arba anuliuotas ir kompensuotas pinigine verte sutartyje nurodytomis sąlygomis.

„Sukauptos ir kompensuotos elektros energijos kiekio vertė nustatoma pagal balandžio–rugpjūčio kalendorinių mėnesių „Nord Pool“ elektros biržos Lietuvos kainos zonos kainų aritmetinį vidurkį, padauginus iš sukaupto, bet neatgauto elektros energijos kiekio“, – paaiškinama apie V. Vidmantui pasiūlyta 0,04 Eur kainą.

Taip pat nurodoma, kad pakeitus tiekėją gaminančio vartotojo pasinaudojimo tinklais atsiskaitymo būdas nesikeičia. Gaminantys vartotojai pagamintą ir nesunaudotą elektros energiją gali tiekti į tinklą, o jos prireikus – atsiskaityti už pasinaudojimo tinklais paslaugą ir susigrąžinti. Šią paslaugą teikia „Energijos skirstymo operatorius“.

Kaip „Delfi“ sakė bendrovės „Ignitis“ ryšių su visuomene komunikacijos projektų vadovas Lukas Simonas Zadarackas, energetikos ministro įsakymas, kuriuo buvo pakeista tvarka gaminantiems vartotojams keičiant elektros energijos tiekėją, įsigaliojo šių metų rugsėjo 18 dieną.

„Pakeistos taisyklės sukūrė galimybę perkelti gaminančio vartotojo sukauptą elektros energiją pasirinkus naują tiekėją. Šios taisyklės įsigaliojo atgaline tvarka, tai reiškia, kad visiems gaminantiems vartotojams, kurie pasirinko kitą elektros tiekėją, nuo 2020 metų balandžio 1 dienos taip pat bus perkeltas sukauptas energijos kiekis“, – sakė jis.

UAB „Ignitis“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 7,3 tūkst. gaminančių vartotojų.

Elektros rinkos liberalizavimas – aiškėja pirmosios problemos: galvojo, kad valstybė nori jį apvogti
© DELFI / Domantas Pipas

Išaiškėjo problema

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) veiklos valdymo skyriaus patarėja Aistė Griškonytė pasakojo, kad, prasidėjus liberalizavimo procesui, išaiškėjo „Delfi“ parašiusio V. Vidmano minėta problema dėl atsiskaitymo už gaminančio vartotojo pagamintą ir nesunaudotą elektros energiją keičiant tiekėją.

Energetikos ministerija VERT teikė derinti energetikos ministro įsakymu patvirtintų Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių pakeitimą, kuriuo buvo siūloma numatyti galimybę gaminančiam vartotojui keičiant elektros energijos tiekėją pagamintą ir nesunaudotą elektros energijos kiekį (sukauptą elektros energijos kiekį) perkelti naujajam tiekėjui arba gauti kompensaciją.

Šiam pakeitimui buvo pritarta ir dabar gaminantys vartotojai sukauptą elektros energijos kiekį gali perkelti naujajam tiekėjui“, – dėstė ji.

Energetikos ministerijos vyriausioji specialistė komunikacijai Alina Žilinaitė dar pridūrė, kad anksčiau gaminantiems vartotojams keičiant elektros energijos tiekėją su jais galėjo būti atsiskaitoma tik pasibaigus kaupimo laikotarpiui.

„Įsigaliojus šiam įsakymui, su gaminančiais vartotojais atsiskaitoma turi būti taip, kaip numatyta sutartyse, bet ne vėliau nei per 60 dienų.

Taip pat atsirado galimybė gaminantiems vartotojams perkelti savo sukauptą elektros energijos kiekį naujam elektros tiekėjui. Tokiu atveju tiekėjai visas detales dėl atsiskaitymo susiderinti turi tarpusavyje pagal įsakyme numatytą metodiką“, – sakė ji.

A. Žilinaitė nurodė, kad ši tvarka jau galioja visiems gaminantiems vartotojams, kurie keičia elektros tiekėją.

„Taip atsiskaitoma arba perkeliama elektros energija, kuri buvo pagaminta nuo šių metų balandžio 1 dienos, ir tik tais atvejais, jeigu gaminančiam vartotojui iki įsakymo įsigaliojimo už elektros energiją nebuvo kompensuota.

Šis sprendimas priimtas siekiant pagerinti sąlygas ir sukurti palankesnę aplinką gaminantiems vartotojams“, – sakė ministerijos atstovė.

Kaip žinia, nuo 2021 metų buitiniai vartotojai, suvartojantys daugiau nei 5 tūkst. kWh elektros per metus, turės pirkti elektros energiją iš pasirinkto nepriklausomo tiekėjo. Mažiau elektros suvartojantys vartotojai į „laisvą rinką“ galės išeiti palaipsniui iki 2023 metų.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(28 žmonės įvertino)
2.8571

Elektros rinkoje – kainų rekordai (11)

Elektros rinkos valandinei kainai Baltijos šalyse savaitės pradžioje viršijus tūkstantį eurų...

ESO tinklo patikimumui ir atsparumui didinti – beveik 2 mlrd. eurų investicijų (1)

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius “ ( ESO ) 2021–2030 m. tinklo patikimumui,...

Energetikos ekspertė Agnia Grigas apie Ukrainos ateitį: galiausiai žaidimas tampa „viskas arba nieko“ (40)

Ukraina turi mažai šansų išsilaikyti kaip viena pagrindinių dujų tranzito tarp Rusijos ir...

Klaipėdą pasiekė nedidelis dujų krovinys iš Rusijos (13)

Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų ( SGD ) terminalą antradienį atplaukė naujas...

Spaudžiant šalčiams ESO nevykdys planinių remonto darbų

Žemėjant aplinkos temperatūrai bendrovė „Energijos skirstymo operatorius “ ( ESO ) trumpina,...

Top naujienos

Svarsto kruvino konflikto Ukrainoje tikimybę: KGBistas Vova turi labai aiškiai matyti, kas jam bus, jei užsiraus (68)

Pasaulyje jaučiama itin išaugusi įtampa dėl Rusijos karinės technikos sutelkimo Ukrainos...

Nuo trečiadienio įsigalioja sankcijos Baltarusijai: ar Lietuvos verslas jas taikys – vis dar neaišku

Nuo trečiadienio, gruodžio 8 d., Baltarusijos trąšų gamintojai „ Belaruskalij “ įsigalioja...

Įtampai dėl Ukrainos augant prasideda Bideno ir Putino pokalbis likus kelioms valandoms – Kremliaus perspėjimas (5)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį pradėjo derybas...

Kiek kainuos padegtos Kauno Kalėdų eglės atstatymas? (28)

Vandalo padegta ir nemenkai nukentėjusi pagrindinė Kauno eglė vėl spindi it nieko nebūtų...

Kaukę užsidėti atsisakęs vyras Maskvoje nušovė du žmones, dar 4 sužeidė papildyta (81)

Viename Maskvos valstybinių paslaugų centre ginkluotas vyras antradienį nušovė du žmones ir dar...

Transliacija / Iš esmės: ar Putinui reikia naujo karo Ukrainoje? (5)

Laidoje dalyvauja: Vaidotas Malinionis, Gynybos paramos fondo vadovas, atsargos pulkininkas...

Landsbergis: sankcijos „Belaruskalij“ – įmonių rankose (87)

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Jungtinių Valstijų sankcijų vienai...

Lenkija įvedė naujus suvaržymus dėl pandemijos: atvykstantiems – griežti reikalavimai

Lenkija nuo gruodžio 15 dienos ribos žmonių, galinčių būti bažnyčiose, restoranuose ir...

Dėl tariamo smurto kaltintas Benediktas Vanagas sulaukė gerų žinių: tyrimas galutinai nutraukiamas (6)

Dėl galimo smurto prieš draugę vasarą apkaltintas lenktynininkas Benediktas Vanagas gali...

„Delfi Diena“ laidos vedėjos – apie tvarias Kalėdas ir tradicijas, kurias reikia keisti (1)

Artėjant šventėms „Delfi TV“ televizijos laidų vedėjai siūlo šiemet jas sutikti tvariau ir...