aA
Prestižinės idėjų kalvės „Atlantic Council“ bendradarbis Alanas Riley pataria netikėti Rusijos atstovų žodžiais, kad dujotiekis „Nord Stream 2“ yra komercinis projektas.
Alanas Riley
© Asmeninis archyvas

Birželį ataskaitą apie galimas jo pasekmes pristatęs energetikos ekspertas interviu DELFI sakė matantis vieną konkretų scenarijų, kuris užkirstų kelia dujotiekio statyboms.

„Jei Danija neduos leidimo naudoti savo teritorinius vandenis, tada „Nord Stream 2“ statybos nusikels mažiausiai metams, nes reikės atlikti naujo maršruto vertinimą, o tai suteiktų JAV kongresui pakankamai laiko apsispręsti dėl sankcijų“, – sakė jis.

Pašnekovo teigimu, būtent naujos Jungtinių Amerikos Valstijų sankcijos nuo dalyvavimo projekte atgrasytų dabartines jo partneres Vokietijos „Uniper“ ir „Wintershall“, prancūzų „Engie“, bei britų ir olandų „Royal Dutch Shell“.

Iki šiol šios įmonės žadėjo padengti 50 proc. projekto sąnaudų, kai likęs 50 proc. tektų Rusijos „Gazprom“.

– Kodėl „Nord Stream 2“ projektas yra toks kontraversiškas?

– „Nord Stream 2“ lobistai kartoja, kad tai komercinis projektas, tačiau tai netiesa. Tai suprasti lengva žinant, kad dujotiekių statyba jūroje yra daug brangesnė nei sausumoje. Tačiau rusai dujotiekio nori būtent jūroje. Negana to, jei jie norėtų trumpiausio atstumo, tada projektas patektų į Baltijos šalių ir Lenkijos teritorinius vandenis, tačiau jie to nenori, eina aplinkui – per Suomijos, Švedijos ir Danijos vandenis, kol pasiekia Vokietiją.

Taigi, tai ne tik komercinis, bet ir politinis projektas, turintis kelias priežastis. Viena pagrindinių – tiesiog noras pakenkti Ukrainai. „Nord Stream 2“ padarys ją daug labiau priklausomą nuo Rusijos. Šiuo metu Ukraina gauna maždaug 2 mlrd. eurų pajamų iš dujų tranzito ir tai sudaro apie 2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto.

Šiuo metu Ukraina gauna maždaug 2 mlrd. eurų pajamų iš dujų tranzito ir tai sudaro apie 2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto.
A. Riley

Baltijos šalims „Nord Stream 2“ turės įtakos keliais aspektais. Pirmiausia, dėl jo smarkiai išaugs „Gazprom“ įtaka visame regione. Jie jau turi „Nord Stream 1“, o kartu su su antru dujotiekiu turės 110 mlrd. kubinių metrų dujų tekančių netoli Lietuvos vandenų.

Tai sukuria ne vieną pretekstą Rusijai šioje teritorijoje turėti daugiau karo laivų, kitų saugumo priemonių. Manau, kad būtent šiam – saugumo aspektui – visoje diskusijoje apie „Nord Stream 2“ skiriama nepakankamai dėmesio. Rusai tikrai sakys, kad turi teisę patys saugoti savo pažeidžiamą tiekimo trasą.

Manau, kad tai sukuria saugumo problemą visoms Baltijos šalims. Tačiau ką galime dėl to padaryti? Paprastas atsakymas būtų neleisti „Nord Stream 2“ statyti ir Jungtinių Valstijų kongrese galima pastebėti progresą šia linkme. Jie nori įvesti tokias sankcijas, dėl kurių dujotekis taptų nebeįmanomas. Manau, tai tikrai gali įvykti po lapkritį numatomų rinkimų.

Kita galimybė – kad Danija neduos leidimo naudoti savo teritorinius vandenis. Jei taip, tada „Nord Stream 2“ statybos nusikels mažiausiai metams, nes reikės atlikti naujo maršruto vertinimą, o tai suteiktų JAV kongresui pakankamai laiko apsispręsti dėl sankcijų. Dar vienas sprendimas galėtų būti Baltijos dujotiekis iš Norvegijos į Lenkiją. Savo vaidmenį turi ir Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas.

Possible route Nord Stream 2 according to company
Possible route Nord Stream 2 according to company

– Savo ataskaitoje teigiate, kad kitaip nei „Nord Strem 1“, „Nord Stream 2“ sumažins, o ne padidins dujų tiekimo diversifikaciją Europoje. Kodėl?

– Tai susiję su Ukrainos tranzito tinklu – „Brolijos“ sistema. 2012 metais pastačius „Nord Stream 1“, dalis dujų buvo nukreipta per jį, tačiau „Brolijos“ sistema ir toliau buvo naudojama. Tuo metu „Nord Stream 2“ problema ta, kad kartu su „TurkStream“, jie galės patenkinti iš esmės visą anksčiau „Brolijai“ tekusi poreikį. Kitas svarbus aspektas yra tai, kad dujotiekį reikia prižiūrėti, jei jis nebus naudojamas, tada degraduos ir taps nepanaudojamu, bus vertas tik tiek, kiek jame yra metalo laužo.

– Rugpjūtį vykusiame susitikime tarp Vokietijos kanclerės Angelos Merkel ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino buvo pasakyta, kad amerikiečiai nepakenks „Nord Stream 2“ projektui.

– Problema ta, kad tokios projekte dalyvaujančios įmonės kaip „Shell“ ar „Engie“ veikia visame pasaulyje. Jos priklausomos nuo JAV bankų finansavimo ir prieigos prie JAV rinkos. Jei amerikiečiai pasakytų, kad bet kas dalyvaujantis „Nord Stream 2“ projekte negali turėti sąskaitų JAV, tai šioms įmonėms būtų rimta problema.

Jūsų minėtas pareiškimas man panašesnis į tikėjimą, o ne adekvatų vertinimą. Manau, Vašingtone yra daug noro sustabdyti projektą. Jau registruota nemažai teisės aktų, kurie rekomenduoja imtis veiksmų prieš „Gazprom“.

– Jei „Nord Stream 2“ nebus sustabdytas, kokios įtakos tai turės Lietuvai?

– Pirmiausia – dėl saugumo, apie kurį jau kalbėjau. Kitas aspektas yra tai, kad visi Lietuvos draugai būtų paveikti. Pati Lietuva yra šiek tiek kitoje padėtyje, nes turite Klaipėdos SGD terminalą, tačiau jūsų sąjungininkai taptų silpnesni, o tai turėtų įtakos ir Lietuvos saugumui.

Tai sukuria ne vieną pretekstą Rusijai šioje teritorijoje turėti daugiau karo laivų, kitų saugumo priemonių.
A. Riley

– Jei Lietuva neturėtų savo SGD terminalo, koks poveikis būtų tada?

– Tuomet ji būtų daug labiau priklausoma nuo „Gazprom“. Taip jau buvo praeityje, prisiminkite: kai pradėjo veikti Klaipėdos SGD terminalas, dujų kaina šalyje sumažėjo 25 proc. Taigi, SGD terminalas vertingas net ir tada, kai nėra naudojamas, nes veikia kaip atgrasymo priemonė. „Gazprom“ supranta, kad dujų kainas pakelti gali tik iki tam tikro lygio, o kažkada Lietuva mokėjo didžiausią dujų kainą Europoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patvirtinta nauja biokuro įsigijimo tvarka - visi šilumos gamintojai turės vienodas konkurencines sąlygas

Vyriausybė po svarstymo pritarė Energetikos ministerijos parengtam Energijos išteklių rinkos...

Įsigalioja nauja biokuro įsigijimo tvarka: kas keičiasi

Gruodžio 19 d. Vyriausybė po svarstymo pritarė Energetikos ministerijos parengtam Energijos...

Vyriausybė spręs dėl RATA turto perdavimo Ignalinos AE

Vyriausybė trečiadienį spręs dėl Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros (RATA) turto...

Lietuva apsisprendė: išsipirks SGD terminalą reikės skolintis iki 308 mln. eurų (482)

Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų ( SGD ) terminalas laivas-saugykla turėtų būti...

Priims sprendimą dėl SGD laivo-saugyklos pirkimo (23)

Seimas antradienį balsuos dėl su suskystintųjų gamtinių dujų ( SGD ) laivo-terminalo pirkimu...

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Įžvalgos apie kontroversiško Algirdo Paleckio asmenybę ir ar ministeriją paliekantys mokytojai nežada sugrįžti? (4)

Šnipinėjimo byla: kodėl informacija apie Paleckį iškilo būtent dabar. DELFI korespondentas...

Policija pardavė avarijoje sumaitotą automobilį, bet pamiršo reikšmingą detalę (19)

„Be defektų“ – toks užrašas pridėtas interneto skelbimų portale greta parduodamo „...

Mokytojų streiko iniciatorius Navickas: kas jis? (349)

Keturių vaikų tėvas, kūno kultūros ir fizikos mokytojas, ekonomistas, visuomenininkas,...

Viskas, ką turite žinoti apie papildomą pensijų kaupimą nuo naujų metų (1)

Nuo naujų metų pasikeitus papildomo pensijų kaupimo tvarkai gyventojai bus vėl priversti...

Gyvai / Gyvai: ar ministeriją paliekantys mokytojai nežada sugrįžti? (8)

Nuo lapkričio 28 dienos ministerijoje gyvenantys mokytojai teigia pasiekę dalį savo tikslų ir...

Dėl geros figūros Vaida Genytė dėkinga tvirtai valiai: pasidalino auksine šventinio stalo taisykle (1)

Įprastai didžiosios metų šventės daugeliui žmonių asocijuojasi su kalėdiniais papuošimais,...

Rusijos ambasada aršiai sureagavo į Paleckio ir Ivanovo suėmimą (48)

Rusijos ambasada trečiadienį pareiškė, kad naujas Lietuvos teisėsaugos atliekamas tyrimas dėl...

Nuo Naujųjų keičiasi atlyginimai – ką turi padaryti darbuotojai (53)

Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalioja Valstybinio socialinio draudimo ( VSD ) įstatymo pakeitimai,...

Mokytojai po trijų savaičių budėjimo palieka ministeriją (92)

„Džiaugiamės, kad pagaliau mokytojus išgirdo, įsiklausė ir pradėjo spręsti problemas“, –...

Seime – dar viena Jakeliūno iniciatyva: šįkart nusitaikė į žiniasklaidą (30)

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete buvo svarstytos Azartinių lošimų įstatymo...