Vakarų šalims dėl Krymo krizės įvedant sankcijas Rusijai, šalies dujų monopolininko „Gazprom“ ir Lietuvos Vyriausybės derybos dėl dujų kainos bei kitų dujų tiekimo sąlygų vėl stabtelėjo. BNS kalbinti ekspertai pabrėžia, jog derybos yra svarbios abiem pusėms, o jose svarbi ne tik dujų kaina, bet ir kiti būsimo susitarimo aspektai. Pasak kai kurių žinovų, jei Vyriausybei pavyktų iš Vokietijos koncerno E.ON išpirkti „Amber Grid“ ir „Lietuvos dujų“ akcijas, tai būtų postūmis tolesnėms deryboms su „Gazprom“.
Arvydas Sekmokas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas mano, kad didžiausiam dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“ akcininkui E.ON pardavus akcijas Vyriausybei, būtų galima toliau derėtis su „Gazprom“. Jis mano, jog Lietuvai būtina perimti dujotiekių valdymą į savo rankas.

„Aš manau, kad tai yra galimybė, ta galimybę reiktų išnaudoti. Lietuvai būtina perimti energetinės infrastruktūros kontrolę į savo rankas. Magistralinių dujotiekių akcijų valdymas E.ON ir „Gazprom“ rankose iš tikrųjų ir kėlė didžiules problemas, kiekviena valstybė turi kontroliuoti šią infrastruktūrą. Aš žinau tiek, kad derybos su E.ON - aš gavau ir tam tikrą žodinį įvertinimą - dėl akcijų pardavimo vyksta. Aš buvau informuotas iš pakankamai patikimų šaltinių, kad tai vyksta, kad yra pasiūlymas. Jis Lietuvai, ko gero, yra svarstytinas, galbūt dėl jo vyks derybos. Tai yra pirmas žingsnis, kuris veda į tolesnes derybas su „Gazprom“, - sakė A.Sekmokas.

Jo manymu, nesikalbėti su „Gazprom“ net Ukrainos įvykių kontekste būtų klaida. Anot jo, ir pats „Gazprom“ yra suinteresuotas derėtis, bent jau dėl dujų tranzito į Karaliaučių sąlygų.

„Visas derybų fonas ir visi derybiniai klausimai yra pakankami sudėtingi. Ar jie bus išspręsti šiemet, aš nežinau, bet dėl kai kurių dalykų tikrai bus deramasi. Nesikalbėti, net Ukrainos kontekste būtų klaida. (...) Iki šiol derybos buvo labai nesubalansuotos. Premjero regos horizontas - dėl dujų tiekimo, kainų - buvo nukreiptas tik į Rytus, tai yra didelė klaida“ - penktadienį sakė A.Sekmokas.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas, buvęs Kainų komisijos pirmininkas Vidmantas Jankauskas sako, jog iš Vakarų girdisi žinių, kad „Gazprom“ galbūt bandys iš naujo derėtis ir netgi gali pasiūlyti kainų nuolaidų.

„Manau, kad ir daugelis buvo apsidžiaugę, kad realios derybos prasidėjo prieš pusmetį. Netgi buvo tokių didelių vilčių, kad praėjusį rudenį pavyks susitarti. Prieš tai buvo daugiau jėgos pareiškimai, įskaitant ir iš mūsų pusės, kad mes nieko nebijome ir taikome, ką direktyvos sako. Mano supratimu, su tiekėju derėtis reikia, o kad nepavyksta susitarti, yra ne viena priežastis. Tos įtampos Ukrainoje akivaizdoje dabar, atrodo, dar bus sunkiau susitarti, tačiau iš Vakarų girdisi ir kitų žinių, kad galbūt „Gazprom“ bandys iš naujo derėtis, kad jis nėra toks baisus, kaip kai kam atrodo“, - sakė V.Jankauskas, kuruojantis energetikos politikos klausimus.

Kita vertus, anot A.Sekmoko, „Gazprom“ yra suinteresuotas derėtis, nes jam svarbu sureguliuoti dujų tranzito į Karaliaučių sąlygas.

„Lietuva yra įsipareigojusi prieš Europos Sąjungą įgyvendinti trečiąjį energetikos paketą. (...) Antras elementas, dėl ko „Gazprom“ tikrai suinteresuotas derėtis, tai yra apibrėžti dujų tranzito į Karaliaučių sąlygas. Karaliaučiaus saugumas Rusijai yra labai svarbus, ir jis didinamas. Be to, ir Lietuva yra suinteresuota sureguliuoti šį klausimą, kad tai nebūtų klausimas, kuriuo būtų galima manipuliuoti“, - kalbėjo buvęs energetikos ministras.

A.Sekmoko manymu, 2015 metais, kai pasibaigs dabartinė dujų tiekimo sutartis su „Gazprom“, bei jau turint SGD terminalą Klaipėdoje, Lietuvai bus svarbu turėti dvi dujų tiekimo alternatyvas - tiek vamzdynu, tiek per suskystintų gamtinių dujų terminalą.

„Dėl tų priežasčių derybos turi vykti, jau nekalbant, kad Lietuva inicijavo arbitražo procesą dėl permokos, vyksta Europos Komisijos tyrimas. Mes matome labai platų kontekstą, dėl kurio svarbu tartis ir dėl ko derybos turi vykti“, - dėstė A.Sekmokas.

V.Jankausko, vertinimu, Lietuvos ir „Gazprom“ derybas sunkina procesą komentuojantys politikai.

Vidmantas Jankauskas
Vidmantas Jankauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Būtų galbūt geriau, kad tos derybos vyktų kaip derybos. Tačiau jos tapo politizuotos. Galbūt jas labai sunku nepolitizuoti, bet gal nereikia gąsdinti, kad derybininkai parduos Lietuvą“, - sakė V.Jankauskas.

A.Sekmoko teigimu, Vyriausybė arba jos derybininkai yra užėmę labai ribotą poziciją - derasi tik su „Gazprom“, o su potencialiais SGD teikėjais Vakaruose kalbasi tik „Litgas“, kuri, anot A.Sekmoko, neturi Vyriausybės palaikymo.

„Pasižiūrėkime, nedidelė įmonė „Litgas“, kuri ieško gamtinių dujų tiekimo, jie net neturi Vyriausybės palaikymo, užnugario. Tai yra mažai Lietuvoje žinoma įmonė, kuri turi pirkti dujas ir nesimato Vyriausybės ar premjero intereso vesti derybas su galimais suskystintų gamtinių dujų tiekėjais. Lietuvai labai nenaudingos tokios vienašališkos derybos - tik su viena šalimi. Premjeras važiuoja į Rusiją, kalbasi telefonu su Mileriu („Gazprom“ prezidentu Aleksejumi Mileriu - BNS) bet jam taip pat reikėtų kalbėtis su Norvegija, JAV, Arabų šalimis dėl dujų tiekimo - tai būtų tam tikra atsvara „Gazprom“, - sakė buvęs energetikos ministras.

A.Sekmoko teigimu, reikia suprasti, kad derybose dujų kaina nėra absoliutus dalykas: „Gazprom“ yra naudinga iškelti tik vieną dalyką - kainą. Tai yra toks hipnotizuojantis dalykas. Mes jau pasimokėme, kad kaina nėra fiksuotas vienkartinis dalykas. Po to besikeičiantys kiti faktoriai gali turėti įtakos, kad po to ta kaina būtų nenaudinga“.

Premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė BNS sakė, kad derybos su „Gazprom“ dėl mažesnių dujų kainų Lietuvai nenutrauktos, jos vyksta techniniu, ekspertų lygiu: „Proceso greitis ir intensyvumas priklausys nuo abipusio konstruktyvumo, siekiant suderinti galimo susitarimo turinį, technines detales“.

Derybų su E.ON oficialiai kol kas niekas nekomentuoja. Tačiau Energetikos ministerijos kontroliuojamai įmonei „Epso-G“ siekiant iš bankų pasiskolinti 280 mln. litų ir tikintis mažiausiai 110 mln. litų dividendų, rinkos dalyviai neabejoja, jog taip bendrovė ruošiasi „Amber Grid“ akcijų išpirkimui. Tokiam pat sandoriui dėl „Lietuvos dujų“ akcijų išpirkimo, tikėtina, ruošiasi ir Finansų ministerijos valdoma „Lietuvos energija“, kuri iš antrinių įmonių šiemet gaus beveik 240 mln. litų dividendų.

Skelbta, kad Vyriausybė koncernams „Gazprom“ ir „E.ON Ruhrgas International“ siūlo parduoti ar kitaip perleisti jų valdomus „Amber Grid“ akcijų paketus. Neoficialiai skelbta, kad „Gazprom“ sutinka likti finansiniu investuotoju, o su E.ON dar deramasi.

Sandoriai turi įvykti iki kitų metų spalio 31-osios.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Gazprom“ planuoja antrąją „Turkish Stream“ giją nukreipti į Baumgarteno dujų skirstymo centrą Austrijoje (17)

Rusijos dujų monopolininkas „Gazprom“ planuoja sparčiai tiesiamo eksporto dujotiekio per...

„Gazprom“ šiemet tikisi rekordinio dujų eksporto į Europą (25)

Visą Rusijos gamtinių eksportą vamzdynais kontroliuojantis koncernas „Gazprom“ planais 2017...

EK vadovas Junckeris: Astravo AE rūpi visai Europai (21)

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris sako, kad dėl saugumo standartų Lietuvos...

Minskas sako esantis atviras bendradarbiavimui su ES dėl Astravo (17)

Baltarusija tvirtina esanti atvira bendradarbiavimui su Europos Sąjunga (ES) dėl atominės...

Lazdijų rajone - naftos produktų perpylimo „Mockavos terminalas“ (1)

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje pradėjo veikti „Mockavos terminalas“ .

Top naujienos

„Siaubo pilį“ pastatęs vienas žiauriausių žudikų padarė labai didelę ir apmaudžią klaidą įžengę į pastatą žmonės dingdavo be pėdsakų (23)

H. H. Holmesas buvo vienas iš pirmųjų Jungtinių Valstijų serijinių žudikų. Savo specialios...

Apie metro, „Hyperloop“ galime tik pasvajoti, bet laukia šis tas įdomaus (25)

Nors Lietuvoje apie itin greitą susisiekimo priemonę „Hyperloop“ ar metro kol kas galime tik...

Savaitgalio orai: nedidelė paguoda – bent jau nesušalsime (3)

Savaitgalį tikrai nesušalsime, tačiau sušlapti visgi teks, mat saulėtas dangus nelepins,...

Putino Rusija. Naujas Rusijos planas Ukrainoje - tik dūmų uždanga virš tikrųjų tikslų (82)

Rugsėjo pradžioje spaudos konferencijos metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė ,...

Planuojantiems namo renovaciją – nauji reikalavimai (69)

Nuo lapkričio 1-osios įsigaliojo keletas Valstybės paramos daugiabučiams namams modernizuoti...

Rūbinėje Adomaitis pasiekė savo: ėmėme žaisti žymiai protingiau specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos (26)

Įsivažiavo sunkiai, laimėjo lengvai. Lietuvos krepšinio rinktinė naująsias pasaulio čempionato...

Įvardijo jautriausias Gedimino kalno vietas: taip palikti per žiemą negalima (134)

Lankytojams užvertas Gedimino kalnas virto viena didele statybų aikštele. Ant jo zuja darbininkai...

Atsistatydino Luhansko separatistų lyderis Igoris Plotnickis (194)

Prorusiškų Ukrainos separatistų paskelbtos vadinamosios Luhansko liaudies respublikos (LNR)...

Santūrus Sabonis: sunku vertinti žaidimą, kai varžovai neturi keitimų specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos

Nors Kosovo krepšininkai antroje rungtynių dalyje nebesipriešino Lietuvos rinktinei, daryti...

Gydytoja paaiškino, kodėl net ir norėdama negali pacientui skirti tai, ko jis vertas (165)

Gydytojai norėtų nuolatos atsinaujinti savo žinias ir kelti kvalifikaciją, tačiau iš savo...