aA
Atominė elektrinė, “trigalvis slibinas”, karikatūra
Atominė elektrinė, “trigalvis slibinas”, karikatūra
© DELFI
„Įgyvendinus Komisijos pasiūlymuose įtvirtintus reikalavimus padalinti tokios bendrovės nuosavybę galėtų kilti grėsmė Atominės elektrinės įstatyme numatyto nacionalinio investuotojo sukūrimui ir tęstinumui bei projekto įgyvendinimui“, – teigiama departamento rašte.

Specialistų teigimu, įstatymą būtų galima įgyvendinti ir nacionalinio investuotojo nuosavybės padalinimo išvengti tik paskyrus nepriklausomą perdavimo sistemos operatorių. Toks operatorius turėtų būti visiškai nesusijęs su nacionalinio investuotojo bendrove. Įspėjama, kad EK turi teisę nepritarti valstybės paskirtam nepriklausomam operatoriui ir paskirti jį savo nuožiūra.

Šis išaiškinimas reiškia, kad sumanymas nacionalinį investuotoją sukurti „Lietuvos energijos“ pagrindu, o vėliau Rytų skirstomuosius tinklus ir VST atskirti kaip dukterines įmones bei taip įgyvendinti EK reikalavimus neišdegs – toks monstras neatitiks ES teisės reikalavimų.

Komitetas pabūgo atsakomybės

Tačiau Seime vakar nebuvo kalbama apie Europos teisės departamento išvadas. Išklausęs slaptą Valstybės kontrolės nuomonę dėl energetikos įmonių vertinimo Seimas nusprendė palaukti ir kol kas neteikti svarstyti Atominės elektrinės įstatymo pataisų.

Seimo Audito komiteto pirmininkas Donatas Jankauskas, anksčiau aršiai pasisakęs už būtinybę Seimui suteikti teisę patvirtinti Vyriausybės derybų dėl nacionalinio investuotojo sudarymo rezultatus, vakar buvo santūrus.

„Nuspręsta stebėti situaciją“, – tepasakė jis. Tokį atsitraukimą būtų galima paaiškinti konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus pirmadienį nuskambėjusiais žodžiais: „Nežinau, ar reikia turėti galimybę tvirtinti. Tuomet būtų paprasta Vyriausybei permesti visą atsakomybę Seimui“.

Premjeras griebėsi grasinimų

Vakar Vyriausybės vadovas Gediminas Kirkilas pareiškė, kad derybos nutrauktos dėl Prezidento laiško Valstybės kontrolei ir šios pareikšto nepasitikėjimo darbo grupe. Esą Prezidentas suabejojo Vyriausybės pasirengimu ginti valstybės interesus derybose. Vyriausybės išplatintame pranešime teigiama, kad Valstybės kontrolės manymu, „nebuvo tinkamai pasiruošta atstovauti valstybės interesams steigiant nacionalinį investuotoją“.

G.Kirkilas pareiškė, kad darbo grupė sudaryta iš kompetentingų įvairių valstybės institucijų atstovų ir „yra pajėgi užtikrinti visapusišką valstybės interesų apsaugą derybų procese“. Ministras pirmininkas piktinosi, kad „Valstybės kontrolė tokį griežtą verdiktą grupės atžvilgiu priėmė tarpinių diskutuojamų dokumentų pagrindu“.

Premjeras pagrasino, kad po Valstybės kontrolės išvadų Vyriausybė kartu su Prezidentu turi apsispręsti dėl tolesnio derybų vykdymo tikslingumo: „Iš esmės yra pareikštas nepasitikėjimas darbo grupe. Jei Prezidentas tai patvirtins, Premjeras yra apsisprendęs šią savo paties sudarytą darbo grupę išformuoti“.

Paragino greičiau derėtis

Į Vyriausybės pranešimą Prezidentūra atsakė Valdo Adamkaus reiškiamu pasitikėjimu ūkio ministro Vyto Navicko vadovaujamai derybinei grupei ir paragino derybas su privačiu investuotoju atidėti kitai savaitei.

„Valstybės kontrolės pateikta medžiaga papildė finansinio konsultanto siūlymus dėl Vyriausybės derybų pozicijos“, – pranešime cituojamas Prezidentas V.Adamkus.

Valstybės kontrolė paaiškino nevertinusi ūkio ministro vadovaujamos darbo grupės veiklos, o pateiktose pastabose esą nediskutuojama apie juodraštinius vertinimo variantus. Valstybės kontrolė tikina nesiūlanti nutraukti darbo grupės veiklos ar kitaip stabdyti nacionalinio investuotojo steigimo procesą.

Naujas senas pasiūlymas

Interviu Lietuvos radijui G.Kirkilas taipogi pripažino, kad „NDX energijos“ siūlomas nacionalinio investuotojo kūrimo modelis jau buvo numatytas.

„Patronuojanti įmonė, nuo kurios siūlo pradėti „NDX energija“, jau numatyta, tik ji numatyta antrajame etape“, – sakė premjeras, tačiau nepaaiškino, apie kokį „antrąjį etapą“ kalba.

Ūkio ministerijos Teisės ir viešųjų pirkimų departamento direktorė Neringa Pažūsienė naujienų agentūrai BNS paaiškino, kad iš tikrųjų buvo kalbama apie tai, jog iki 2008 metų pabaigos „Lietuvos energija“ turėtų būti reorganizuota, nuo jos atskyrus gamybos, perdavimo ir paskirstymo veiklas, kaip ir reikalauja Europos Sąjungos direktyvos.

Tokiu atveju „Lietuvos energija“ taptų patronuojančia įmone, o Rytų skirstomieji tinklai, VST, Kruonio hidroakumuliacinė, Kauno hidroelektrinė ir galbūt dar kai kurios įmonės būtų jos antrinės įmonės. Tačiau, kaip jau minėta aukščiau, tokia struktūra neatitiktų EK reikalavimų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Klaipėdoje – paskutinis didelis dujovežis šiais dujų metais (2)

Į Lietuvą trečiadienį atplaukė naujas didelis suskystintų gamtinių dujų ( SGD ) krovinys iš...

Savaitgalį Kaliningrade vyks elektros sistemos izoliuotas bandymas (1)

Šeštadienį, rugsėjo 25 d., vyks Kaliningrado srities izoliuoto darbo bandymas, sakoma Lietuvos...

TEA spaudžia Rusiją nutraukti dujų stygių Europoje (13)

Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) antradienį paragino Rusiją padidinti dujų tiekimą...

Seimas imasi naujojo elektros rinkos modelio (12)

Seimui tvirtinti pateiktas naujas elektros rinkos modelis – į nacionalinę teisę siekiama perkelti...

„Inter RAO“: Baltarusija pradėjo importuoti elektrą iš Rusijos „gana didelėmis“ apimtimis (6)

Rusijos elektros energijos eksporto ir importo monopolininkė „ Inter RAO “ pranešė rugpjūčio...

Top naujienos

Veryga jau dabar kalba, kad kaukių neužteks: vis bandau įtikinti ministeriją, kad jie turi susiimti (234)

Buvęs sveikatos apsaugos ministras, Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos frakcijos Seime narys...

Kalbino Daiva Žeimytė, parengė Laura Tarandaitė | D+

Prieglobstį afganistaniečiams suteikusi lietuvė dėsto kraupias detales: jie nesidrovėjo rodyti fizinių sužalojimų, elektrošoko žymių (37)

Penkis Afganistano pabėgėlius savo sodyboje priglaudusi pasienio gyventoja Laura Meškauskaitė...

Į Zelenskio padėjėjo automobilį paleisti šūviai (6)

Netoli Kijevo nežinomi užpuolikai trečiadienį apšaudė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio...

Armonaitė: ekonominės veiklos negali būti uždarytos (6)

Vyriausybei ruošiantis svarstyti naujo karantino įvedimą šalyje, ekonomikos ir inovacijų...

Majauskas notarų ėmėsi iš peties: netrukus eilių gali gerokai sumažėti (153)

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas siūlo visoje šalyje smarkiai...

Koks bus naujas karantinas: ar mėginsime išgyventi be visuotinio užsidarymo

Kaip toliau bus valdoma pandemija ir kokių sprendimų galima tikėtis? Tokius klausimus „Delfi...

Turistų mėgiamoje Kanarų saloje lava naikina viską savo kelyje ugniagesiai: mes bejėgiai (5)

Prieš kelias dienas Ispanijos Kanarų salose išsiveržus ugnikalniui viešinami vaizdo įrašai,...

Laukiant sprendimo dėl karantino Dulkys net neabejoja: kad pokyčių tam tikrų reikia, tai tikrai Armonaitė: turime išlaikyti atvirą ekonomiką ir švietimą (36)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys prieš Vyriausybės posėdį trečiadienį teigė, jog...

Rusijos geležinkeliams didinant tarifus, Lietuvoje gali brangti kiniškos prekės (3)

Rusijos geležinkeliams prašant nuo 2022 metų padidinti krovinių pervežimo tarifą, Lietuvos...

Seimo prašo leisti skiepyti nuo COVID-19 ne tik sveikatos priežiūros specialistams ar vaistininkams (1)

Norint reikšmingai padidinti vakcinavimo apimtis šalyje, vakcinuoti pacientus turėtų būti leista...