aA
Energetikos ministerija įvardijo tris savivaldybes, kur šildymui naudojamas biokuras, tačiau šilumos kaina yra artima dujomis šildomoms savivaldybėms. Tai – Biržai, Skuodas ir Kazlų Rūda. Tačiau Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija atkerta, jog didelė biokuro kaina yra ten, kur naudojama brangiausia jo rūšis – medžio granulės.
Biržų, Skuodo ir Kazlų Rūdos biokuras negelbėja – moka kaip už dujas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Pigesnio biokuro naudojimas ne visuomet užtikrina pigesnę šilumą, - dėsto Energetikos ministerija Šilumos ūkio įstatymo pristatyme. - Biržuose iš 3 kartus pigesnio biokuro gaminama šiluma yra net 18,6 proc. brangesnė nei Visagine, kur visa šiluma pagaminama naudojant tik gamtines dujas.“

Rugsėjį Kazlų Rūdoje kilovatvalandė šilumos kainavo 30,97 ct, Skuode – 31,07 ct, o Biržuose – 34,87 ct. Brangiausiai šiluma rugsėjį kainavo Pakruojyje – 37,3 ct, o mažiausia šilumos kaina buvo Molėtuose 17,13 ct.

„Yra gamtinės, dujos, mazutas ir biokuras: skiedros, pjuvenos, biokuro mišinys, malkinė mediena, medžio drožlės ir medžio granulės. Iki ateinant „Dalkia“ į Biržus, ten veikė savivaldybės įmonė, kuri pastatė medžio granulėmis kūrenamą katilą, o granulių kaina yra panaši į gamtinių dujų kainą ir dabar tuo spekuliuojama per visą Lietuvą“, - piktinasi Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas.

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos duomenimis, 1 tona naftos ekvivalento gamtinių dujų šiemet rugpjūtį kainavo 1,764 tūkst. litų, 1 tona naftos ekvivalento mazuto 2,178-2,199 tūkst. litų, o 1 tona naftos ekvivalento biokuro 0,668-1,188 tūkst. litų. Pigiausias biokuras yra skiedros, brangiausias – medžio granulės.

Mato monopolį

Kęstutis Jauniškis
Kęstutis Jauniškis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Pasak energetikos ministro patarėjo viešiesiems ryšiams Kęstučio Jauniškio, statistika rodo, kad esant monopolinėms struktūroms, atskirose savivaldybėse biokuro kaina skiriasi iki 112 procentų.

„Molėtų, Ignalinos, Širvintų savivaldybėse, kur šildymas kainuoja 17-19 centų/kWh, biokuras perkamas iš visų, kurie tik gali patiekti tinkamos kokybės biokuro. Todėl šiose savivaldybėse kainos yra mažiausios. Tose savivaldybėse, kur šildymas kainuoja 30-31 centą/kWh - Skuode, Kazlų Rūdoje - biokuro tiekimas yra monopolizuotas, t.y. veikia vienas tiekėjas, su kuriuo savivaldybės ar įmonės, kurioms išnuomoti šilumos ūkiai, sudarė šilumos vartotojams nepalankias biokuro tiekimo sutartis. Be to, reikia pastebėti, kad privačių subjektų valdomose įmonėse iš biokuro pagaminta šiluma yra 25 proc. brangesnė nei savivaldybių kontroliuojamose įmonėse“, - dėsto K. Jauniškis.

Pasak jo, unikaliu pavyzdžiu yra Biržai, kur šiluma gaminama iš biokuro, tačiau ji kainuoja beveik 35 ct/kWh.

„Tokių pavyzdžių – ne vienas, kai šildymas, kūrenant dujas, yra pigesnis nei deginant biokurą“, - sako jis.

Tačiau šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas atkerta, jog tose savivaldybėse, kur šilumos kaina yra didesnė, naudojamas ne tik biokuras, bet ir papildomas brangus kuras, pavyzdžiui, mazutas.

Vytautas Stasiūnas
Vytautas Stasiūnas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Kazlų Rūdoje galiojančią 30,97 Lt/kWh šilumos kainą lemia kelios pagrindinės priežastys. Čia net 26 procentus viso šilumos gamybai naudojamo kuro sudaro mazutas, kuris yra brangesnis net už gamtines dujas. Rugpjūčio mėnesį šilumos tiekimo įmonės už mazutą mokėjo 2,25 tūkst. Lt už toną naftos ekvivalento su transportavimo mokesčiu be PVM. Šilumos kainą augina ir tai, jog dalis Kazlų Rūdoje veikiančių biokuro deginimo įrenginių yra skirti deginti tik medienos granules, kurios už biokurą yra 2 kartus brangesnės. Prielaidas didesniam šilumos tarifui sudaro ir sąlyginai dideli šilumos perdavimo nuostoliai Kazlų Rūdos tinkluose – 22 proc. pateiktos šilumos, kai Lietuvos vidurkis siekia 15 proc., - aiškina V. Stasiūnas. - Verta paminėti, kad šilumą miesteliui tiekianti bendrovė „Litesko“ prieš kelis metus Kazlų Rūdos savivaldybei yra pateikusi šilumos gamybos ir tinklo optimizavimo projektą, kuris leistų sumažinti kuro normą, tinkluose patiriamus nuostolius ir atsisakyti mazuto. Savivaldybė projektą atmetė nurodžiusi, kad miestas turi alternatyvų projektą, kuris iki šiol nėra įgyvendintas.“

Panaši situacija yra ir Skuode - bendrovės ''Skuodo šiluma'' direktorius Vladislovas Pakalniškis sako, jog įmonė dar naudoja senus katilus, o viena iš kuro rūšių yra skalūnų alyva, kurios kaina panaši į mazuto kainą, tik šis kuras mažiau sieringas.

„Mes taip pat naudojame medžio granules, mes dar naudojame ir skalūnų alyvą, kuri yra nesvietiškai brangi. Kada žiema yra šalta, mes norime ar nenorime turime kurti ją naudojančius katilus. Dabar ruošiame projektą ir tikimės gauti Europos Sąjungos paramos dar vienio biokuro katilo statyboms, kas, aišku, leis žymiai sumažinti kainą“, - pasakoja V. Pakalniškis.

Jis sako, jog bendrovė 2008 m. pasistatė vieną naują biokurą, t.y. medienos čipsus, naudojantį katilą, tačiau jo patenkinti miesto šildymo poreikiams nepakanka.

„Jeigu pažiūrėsite Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos tinklalapyje, mes esame beveik per vidurį pagal šilumos kainą respublikoje, nors buvome priešpaskutiniai. Pastačius biokuro katilą, mes pakilome ir dar žadame pakilti su mažesne šilumos kaina jau kitam šildymo sezonui“, - dėsto V. Pakalniškis.

Pasak jo, kol kas neaišku, kiek šiluma gyventojams galės atpigti, nes dar nėra nuspręsta kokie katilai bus statomi ir koks kuras naudojamas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Teismas: „Litgrid“ teisėtai atmetė Energetikos tinklų instituto pasiūlymą (2)

Elektros perdavimo bendrovė „ Litgrid “ teisėtai atmetė Kinijos akcininkų valdomo Energetikos...

Italija imasi veiksmų, kaip žiemą išvengti sąskaitų už elektrą ir dujas augimo (21)

Visoje Europoje sparčiai kylant energijos kainoms, Italijos ministras pirmininkas Mario Draghi...

„Ignitis grupės“ akcininkai ir rinkos dalyviai ragina VERT tobulinti siūlomą kainų nustatymo metodiką (4)

Valstybės valdomos „ Ignitis grupės “ didžiausi akcininkai bei kapitalo rinkos dalyviai ragina...

Pocius: elektra mažiausiems vartotojams nuo sausio gali brangti 20 proc. (121)

Elektros kaina mažiausiai jos suvartojantiems gyventojams nuo kitų metų gali didėti apie 20 proc.,...

Kalbino Aurimas Perednis, parengė Laura Tarandaitė | D+

Kuodis kritikuoja elektros tiekėjų pasirinkimą: žmonės „pakimba“ sudėtingose sutartyse (5)

Terminas, iki kurio privaloma pasirinkti vieną iš aštuonių nepriklausomų elektros tiekėjų, eina...

Top naujienos

Analitikai su nerimu stebi įvykius Vokietijoje: šis scenarijus Europai pridarytų daug bėdos (44)

Labai tikėtina, kad po šį sekmadienį vykstančių rinkimų į Vokietijos parlamentą bus...

Raminta Rakauskė | D+

Metalo supirkinėtojai tokių kainų nebuvo matę nuo 2009-ųjų: gyventojai nešė viską, ką galėjo

Kol dalies pramoninių metalų kainos po truputį sminga žemyn, kai kurių vis dar skaičiuoja...

Liūdnos žinios: Kaune kovojama dėl COVID-19 sergančio naujagimio gyvybės Kauno klinikų reanimacijoje gydomi du vaikai (772)

Medikų nerimas auga: reanimacijoje vis daugiau koronavirusu sergančių vaikų. LNK žinios praneša,...

Plakatą Nausėdai JAV iškėlusi lietuvė: mūsų yra visame pasaulyje (736)

Plakatą „Nausėda yra homofobas“ iškėlusi mergina yra lietuvė Eglė Malinauskaitė . 21 metus...

Orai: nauja savaitė atneš permainų

Praslinkus aktyviam Atlanto ciklonui, šeštadienį nuo Skandinavijos priartės naujas žemo...

Brutualiu žinomos prodiuserės nužudymu kaltinamas žurnalistas išsidavė itin išsamiais įvykio aprašymais (13)

39 metų televizijos prodiuserė iš Prancūzijos Sophie Toscan du Plantier ramiame Airijos regione...

Pristatė, kaip artimiausiu metu keisis pensijos Lietuvoje: nėra viskas jau taip gerai (341)

Rugpjūčio mėnesį socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė pristatė, kaip...

Pats garsiausias ir paslaptingiausias klubas Berlyne: ką jie ten taip slepia? (13)

Berlynas – 100% pats išskirtiniausias miestas Europoje, turintis unikalią aurą, kurios...

Agnė Kulitaitė | D+

Agnė Kulitaitė: iki kominių pasivažinėjimų vidury dienos nueinamas labai ilgas kelias (2)

Pastarojo laiko įvykiai tik dar kartą patvirtino, jog net ir šiais neramiais laikais konstantų vis...

Gražiausia pasaulio lengvaatlete tituluojama vokietė bėgimo takelį išmainė į podiumą (53)

22 metų Alica Schmidt buvo per žingsnį nuo savo didžiausios gyvenimo svajonės, tačiau jos...