Dujų saugyklos Europoje šiuo metu yra pripildytos kiek daugiau nei 80 proc., tuo metu Inčukalno dujų saugykloje prasidėjus paskutiniam dujų metų mėnesiui smuko žemiau iki 49,7 proc.

„Visas Baltijos regionas ir Suomija liko su vienu gamtinių dujų tiekimo šaltiniu, kuris dirba maksimaliu techniniu režimu ir aprūpina tiek esamą viso regiono gamtinių dujų vartojimą, tiek padėjimą į saugyklą“, – vz.lt komentuoja didžiausios dujų importuotojos „Achema“ atstovai.

Jie taip pat pažymi, kad aukštos elektros kainos, dėl kurių buvo paleistos dujinės elektrinės, dar labiau padidino „einamą“ gamtinių dujų vartojimą regione: „Dėl šių faktorių tiesiog neliko fizinių gamtinių dujų srautų, kuriuos būtų galima dėti į saugyklą“.

Energetikos ministerija neatsakė į vz.lt klausimus apie susidariusios padėties priežastis ir dujų tiekimo saugumo užtikrinimą ateinančią žiemą.

Trys Baltijos šalys ir Suomija, kurių bendras metinis suvartojimas siekia apie 6 mlrd. kub. m dujų, iš esmės yra „pakabintos“ ant vieno „Independence“, kuris per metus gali patiekti iki 3,8 mlrd. kub. metrų.

„Nors bendras Inčukalno užpildymas yra mažesnis, „Ignitis“ atsargos yra gerokai didesnės negu kaupdavome pastaraisiais metais“, – vz.lt teigia „Ignitis“. Įmonė patikina, kad „Ignitis“ verslo klientams ir Lietuvos gyventojams gamtinių dujų pakaks.

Latvijos premjeras Krisjanis Karinis penktadienį Latvijos televizijai sakė, kad šaliai dujų užteks: „Šiuo metu „Latvijas Gaze“ yra visuomeninis tiekėjas – ji turi prievolę aprūpinti gyventojus. Jei jie atsisakys, negalės ar sunkiai galės šią prievolę įgyvendinti, tuomet šią paslaugą teiks valstybės valdoma bendrovė „Latvenergo“ drauge su „Conexus“.

Kai kurie dujų rinkos specialistai, su kuriais bendravo vz.lt, tai apibūdina tiesmukiau: „Latvijas Gaze“ Latvijoje daro tą patį, ką „Gazprom Germania“ ir kitos Rusijos dujų monopolininkei priklausančios įmonės darė Europoje 2021 metais – tyčia nepildo dujų saugyklos prieš šildymo sezoną.

„Amber Grid“: Lietuvos poreikiams dujų žiemą užteks

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorė „Amber Grid“ teigia, kad Lietuvos poreikiams dujų šaltąjį sezoną užteks. Pasak įmonės, Lietuva turi tiesioginę prieigą prie SGD rinkos ir stabiliai veikiantį Klaipėdos SGD terminalą, be to, šiuo metu neveikia didžiausia Lietuvos dujų vartotoja, Jonavos trąšų gamintoja „Achema“.

„Amber Grid“ teigia, kad iš terminalo dalis dujų kasdien nukreipiama į Latvijos Inčukalnio dujų saugyklą, tad jos pildymas vyksta nuolat.

„Nors procentine dalimi saugyklos užpildymas atrodo neaukštas, tačiau užpildymo dydis – apie 12 TWh – yra pakankamai ženklus, vertinant viso aplinkinio regiono suvartojimą žiemos mėnesiais“, – pirmadienį pranešė bendrovė.

„Latvija visai neseniai, įvertinusi saugyklos galimybes prie dabartinių sąlygų, keliomis TWh padidino saugyklos techninius pajėgumus – tikėtina, tai lemia mažesnę deklaruojamą saugykloje laikomų dujų procentinę išraišką“, – pridūrė ji.

Pasak „Amber Grid“, net jei veiktų vienas „Achemos“ agregatas, mėnesinis Lietuvos dujų suvartojimas sudarytų tik apie pusę kiekio, išdujinamo per Klaipėdos SGD terminalą, o veikiant abiem agregatams, dujų trūkumo vis tiek nebūtų.

„Be to, dujas saugykloje laiko ir Lietuvos tiekėjai, taigi, dujų srautas žiemą į Lietuvą ateis ir iš Latvijos saugyklos“, – teigė įmonė.

Be to, gruodį pradės veikti bendras Suomijos ir Estijos SGD terminalas.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės