aA
Šiemet baigiantis dujų kainos permokai vartotojams, kuri atsirado 2014 metais Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ pritaikius dujų kainos nuolaidą Lietuvai, nuo liepos dujų kaina buitiniams vartotojams galėtų didėti 7-13 proc.
© AP/Scanpix

Tačiau galutinį pokytį nulems tarptautinė situacija naftos ir dujų rinkoje. Ekonomistų teigimu, vien tik dujų brangimas žmonių išlaidų neturėtų labai paveikti, tačiau kartu brangstant degalams bei kitiems produktams, nepasitenkinimas visuomenėje turėtų augti.

Kainų komisija, nustatydama dujų kainas pirmajam šių metų pusmečiui, numatė, kad iki liepos gyventojams turėtų būti grąžinta 4,2 mln. eurų permokos. Kiek konkrečiai ji sumažina tarifą, komisija neatskleidžia, tačiau nurodo, kad priklausomai nuo vartotojų grupės, nuolaida sudaro 7-13 proc. bendro tarifo.

„Priklausomai nuo gamtinių dujų suvartojimo (I,II ir III pogrupiai), kainoje su PVM sukauptos gamtinių dujų nuolaidos dalis sudaro nuo 7 iki 13 proc.“, - BNS nurodė Kainų komisija.

Pavyzdžiui, I grupės vartotojams, kurie dujas naudoja maistui gaminti, tarifas galėtų išaugti nuo 61 iki 65-69 centų už kubą, o visi kiti veiksniai išliktų stabilūs. Tačiau šiemet prognozuojamas naftos kainų augimas, o tai gali padidinti ir „Gazprom“ dujų kainas.

Galutinį tarifą nulems pasaulinės kainos

„Lietuvos dujų tiekimo“ vadovo Manto Mikalajūno teigimu, įmonė ieško būdų, kaip mažinti sąnaudas ir kartu - kainas gyventojams, tačiau jis atkreipia dėmesį, kad didelę dalį kainos, be dujų, sudaro infrastruktūros išlaikymo kaštai, kurie šių metų antrąjį pusmetį nesikeis.

„Sąnaudos iš esmės sudaro nedidelę dalį kainodaroje, pagrindiniai elementai pačių dujų kaip produkto kaina, infrastruktūros - tai yra perdavimo, skirstymo ir terminalo dedamoji. Infrastruktūros kaina nustatoma metams, antrąjį pusmetį nenumatoma kokių nors pokyčių, tai lieka vienintelis veiksnys - įsigyjamų dujų kaina“, - BNS sakė M. Mikalajūnas.

Todėl, anot jo, pasaulinės dujų kainos daugiausiai koreguos ir antrojo šių metų pusmečio kainas. Jeigu jos sumažėtų, būtų galima tikėtis, kad kainos vartotojams išliks stabilios, o jeigu augs - tai pajus ir gyventojai.

„Bet kuriuo atveju kaina, kuri mokama vartotojo, siejasi su kaina, kuri yra tarptautinėse rinkose. Negali būti, kad kainai kylant, vartotojui išlieka ta pati kaina, arba net mažėja. Tai bet kuriuo atveju mes žiūrime, kaip išlaikyti maksimaliai tą stabilumą. Ir kol kas prognozės kainos rodo kilimo tendenciją, bet tai gali dar pasikeisti ir kaina gali stabilizuotis, nes šaltuoju periodu prognozė daro įtaką visų metų prognozei“, - BNS sakė M.Mikalajūnas.

„Jeigu ta kaina mažėtų, net ir per pirmąjį pusmetį neatitikimas tarp prognozuotos ir faktinės kainos galėtų būti papildomas veiksnys gyventojų kainai ateities laikotarpiui, kas padėtų išlaikyti stabilumą“, - pridūrė jis.

Tačiau, jo nuomone, realu būtų, jei dujos antrąjį 2017-ųjų pusmetį kainuos tiek, kiek ir 2016-ųjų pirmąjį pusmetį - 66 centus.

„Mes turbūt neturėtume kalbėti apie didelius pakilimus. Mes jau dvejus metus turėjome pakankamai žemą, priimtiną kainą. Nuo 2016-ųjų antro pusmečio iki 2017-ųjų pirmo pusmečio pabaigos ji dar labiau sumažėjusi. Tai iš šiandienos perspektyvos žiūrint, galbūt galėtume grįžti į 2016-ųjų pirmojo pusmečio kainą. Tai europiniu mastu žiūrint yra pakankamai žemas kainų lygis ir priimtinas vartotojams“, - aiškino M. Mikalajūnas.

Energetikos ministerija: kainų svyravimai yra neišvengiami

Energetikos ministerija teigia, kad dujų kainas vartotojams siekiama mažinti, didinant dujų vartotojų skaičių ir kuriant bendrą Baltijos šalių dujų rinką, kuri galėtų sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo išlaikymą. Tačiau ministerija pabrėžia, kad kainų svyravimai yra neišvengiami.

„Lietuvoje, kaip ir visose atvirose ir konkurencingose dujų rinkose, dujų kainą diktuoja rinkos dėsniai ir globalių veiksnių lemiami dujų kainų svyravimai yra neišvengiami. Ministerija toliau vykdo ilgalaikes dujų tarifo mažinimo priemones, susijusias su dujų infrastruktūros išlaikymo kaštų mažinimu“, - komentare BNS nurodė ministerija.

Anot jos, šiuo metu matoma tendencija, kad dujų kainos pasaulinėse rinkose kyla, tačiau antrajam pusmečiui prognozės gali pasikeisti, tad kainų pokyčių ji kol kas neprognozuoja.

„Šiuo metu tarptautinėse rinkose matomas dujų kainų kilimas, tačiau nustatant antrojo pusmečio kainas, bus vadovaujamasi dujų kainų prognozėmis antrajam pusmečiui, o šios dar gali gerokai pasikeisti“, - teigia ministerija.

R. Karbauskis: apie būsimą dujų kainą kol kas negalvojama

Ramūnas Karbauskis at DELFI
Ramūnas Karbauskis at DELFI
© DELFI / Šarūnas Mažeika


Valdančiosios partijos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad kol kas nėra svarstoma dėl dujų kainų antrąjį šių metų pusmetį. Anot jo, Vyriausybės kompetencija yra spręsti, ar įmanoma amortizuoti dujų kainas.

„Kalbama dabar apie tai tikrai nėra, bet tikiuosi, kad Vyriausybėje tas klausimas bus nagrinėjamas ir tikiuosi, kad iki mūsų ateis informacija dėl to ir bus galima vertinti. Kol kas mes per mažai turime informacijos. Iš principo Vyriausybės tai yra funkcijos ir į ją atitinkamai reaguosime“, - BNS sakė R.Karbauskis.

Dujų kainos augimas nebus labai skausmingas, tačiau kels nepasitenkinimą - T.Povilauskas

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas teigia, kad dujų kainų augimas nebus labai skausmingas, tačiau sukels žmonių nepasitenkinimą, nes šiemet turėtų augti ir degalų, šildymo nei prekių kainos.

„Dažniausiai kainų augimas susideda į krūvą, ypač kas liečia energetiką. Dvejus-trejus metus turėjome situaciją, kai pigo viskas, kas siejasi su nafta ir energetika, o dabar vėl gaunasi taip, kad viskas susidės į krūvą ir turėsime infliacijos šuoliuką. Vasarą dujų kainos skaudžiai nepaliečia, o pasijaus vėlyvą rudenį, kai dujas gyventojai naudos šildymui arba daugiau maisto gamins namuose“, - BNS sakė T.Povilauskas.

Anot jo, vien tik dujų kainų augimas nelems didelių papildomų išlaidų. Tačiau tai vis vien sukels nepasitenkinimą visuomenėje.

„Tai nėra kažkoks esminis dalykas, bet kadangi tai susimaišo ir su PVM lengvatos panaikinimu šildymui, gali susimesti tas brangimas kelių dalykų ir gausis visuomenėje neigiamų emocijų antplūdis, kryps į valdžią, kodėl ji nesureguliuoja to. Tai galime sakyti, kad spalį-lapkritį turėsime visuomenėje irzlumą. Tačiau nafta ir dujos yra cikliniai verslai, kažkada turi prasidėti ir brangimas“, - aiškino analitikas.

Tačiau jis abejojo, kad politikai galėtų sustabdyti dujų kainos augimą, nes tokiu atveju dirbtinai sumažinus kainas, už jas vis vien teks sumokėti 2018-aisiais.

Verslui „Gazprom“ permoka gali baigtis anksčiau nei liepą

Dujų prekybos bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“ (LDT) jau grąžino didžiąją dalį dujų permokos verslo vartotojams. Šių metų pradžioje iš 81,4 mln. eurų permokos verslo klientams liko negrąžinta 15 mln. eurų, BNS nurodė įmonės atstovas Paulius Jakutavičius.

LDT valdančios „Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas BNS teigė negalintis tiksliai atsakyti, kada baigsis ši permoka. Pasak jo, tai priklausys nuo oro temperatūros.

„Verslo klientams taikome sąlygą, kad bus taikoma permoka tol, kol ji bus. (...) Tai labai priklausys nuo to, kiek bus šalta“, - BNS sakė D.Misiūnas.

Dujų prekybos bendrovės „Haupas“ direktoriaus pavaduotojas Donatas Motiejūnas BNS teigė, kad dujų rinka laukia, kada baigsis LDT taikoma dujų nuolaida verslo klientams, nes kiti tiekėjai dėl to negali konkuruoti.

Tačiau pasibaigusi dujų permoka verslui neturėtų padidinti šildymo kainų. Pernai Kainų komisija patvirtino vidutinę prognozuojamą 2017-ųjų dujų kainą, kurią moka energijos gamintojai SGD pardavinėjančiai „Litgas“. Šiems metams nustatyta 7,8 proc. didesnė vidutinė kaina nei pernai - 16,45 euro (be PVM) už megavatvalandę. Į šią kainą komisija jau įskaičiavo dujų permokos pabaigą, tad ji metų viduryje neturėtų keistis, nebent tarptautinėse rinkose kainos išaugtų labiau nei prognozuota.

Dujų kainos buitiniams vartotojams 2014-ųjų liepą mažėjo 14-23 proc.

2014 metų gegužę „Gazprom“ Lietuvai pritaikius apie 20 proc. kainos nuolaidą už 2013-2015 metus, dujų kainos gyventojams 2014-ųjų antrąjį pusmetį buvo sumažintos 14-23 proc. - pavyzdžiui, maisto ruošai naudojantiems dujas jų kaina sumažėjo iki 66 centų už kubą.

Tuo metu planuota dujų permoką gyventojams grąžinti per dvejus metus - iki 2016 metų liepos, tačiau pasaulyje kritus dujų kainoms, tarifai dar labiau mažėjo, todėl permoką nuspręsta grąžinti iki 2017-ųjų liepos, taip išlaikant stabilias kainas vartotojams.

Nuolaida už dujas „Gazprom“ tuometinėms „Lietuvos dujoms“ (dabar - LDT) suteikė 2014-ųjų gegužės pradžioje, kai jau buvo aišku, jog 2014-ųjų pabaigoje į Klaipėdą atplauks SGD laivas, o Lietuva dujas pirkti galės ne vien iš ilgametės monopolininkės.

Tuomet Vyriausybė nutarė, kad pinigai vartotojams turi būti grąžinti per sumažintą tarifą iki 2016-ųjų pabaigos, o jei nebus spėta to padaryti - perkelti permoką į 2017 metus.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Lietuvos energija“ Vilniuje įrengs beveik 60 greito elektromobilių įkrovimo stotelių tinklą (4)

Energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“ priklausanti bendrovė „ Energijos tiekimas...

Vaičiūnas: Lietuvos sutartys dėl JAV SGD importo galimos jau kitąmet (22)

Lietuva jau kitąmet iš Jungtinių Valstijų gali pradėti importuoti suskystintas gamtines dujas (...

Žemos kainos gamtinių dujų rinkose lapkritį stebino investuotojus (21)

Lapkritį rinkos dalyvius stebino netipiškas gamtinių dujų kainų kritimas tiek pasaulinėje, tiek...

Gruodį vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina dar didėja (19)

Vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina gruodį yra 5,37 ct/kWh (be PVM) ir, palyginti su...

Atsistatydino „Kauno energijos“ generalinis direktorius (9)

Kol kas nėra oficialaus Kauno miesto savivaldybės pranešimo apie tai, kad jai pavaldžios AB...

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (288)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (17)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Peršalus neskubėkite gerti vaistų: įvardijo 5 žoleles, galinčias efektyviai pagydyti receptai (2)

Vos pajutę pirmuosius peršalimo simptomus – perštinčią gerklę, kimimą, nemalonų kosulį...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (85)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (231)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Dermatologė Jurgita Stoškienė: jei egzistuotų jaunystės eliksyras, jį sudarytų keturi dalykai

Kas nenorėtų išlikti amžinai jaunas? Toks troškimas žmoniją, ypač moteriškąją jos pusę,...

Šalies rekordą pagerinusi Lietuvos rinktinė plauks pasaulio čempionato finale (1)

Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo čempionato trumpajame (25 m) baseine vyrų kombinuotos...

Kalėdų stalas. Šventinė atgaiva, kurią verta išbandyti: pieno kisielius su aguonomis (2)

Nuo seno laikomasi papročio, kad ant Kūčių stalo turi nugulti 12 patiekalų. Artėjant šventėms,...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (58)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (40)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...