aA
Nuo kitų metų nebebus kaitinamųjų buitinių lempų, tačiau nelikus galimybės rinktis beveik nekalbama apie taupiųjų lempučių kokybę, pavojų aplinkai ir žmogaus sveikatai.
© Corbis/Scanpix

Kol kas toli gražu ne visi patenkinti kompaktinėmis liuminescencinėmis arba kitaip vadinamomis taupiosiomis lempomis, nes jos kainuoja brangiau, dažnai yra abejotinos kokybės, turi įvairių trūkumų.

Vartotojams niekas neteikia informacijos apie jų savybes, poveikį sveikatai ir aplinkai. Europos Parlamente kai kurie politikai jau siekia atšaukti kaitinamųjų lempų draudimą, nes kilo abejonių, ar elektros energija nebus taupoma aukojant sveikatą, nes taupiosios lempos turi pavojingo gyvsidabrio.

Padeda taupyti

Nuo pernai Lietuvos kaip ir kitų ES šalių parduotuvėse jau nėra 100 ir 75 W galios kaitinamųjų lempų. Šiemet nuo rugsėjo prekyboje neliks 60 W, o nuo kitų metų – 40 ir 25 W kaitinamųjų lempų.

Jas ES sprendimu turi visiškai pakeisti halogeninės, diodinės ir kompaktinės liuminescencinės. Pastarosios, kitaip vadinamos taupiosios, yra populiariausios. Naudojant šias lemputes galima sunaudoti penkis kartus mažiau elektros energijos. Pavyzdžiui, kompaktinė liuminescencinė 20 W galios lempa prilygsta 100 W kaitinamajai. Mat pastaroji daugiausia elektros energijos paverčia nenaudinga šiluma ir tik nedidelę dalį – šviesa.

Gali kelti pavojų

Tik tokį taupiųjų lempų pranašumą pastebi Lietuvos energetikos instituto Efektyvaus energijos naudojimo tyrimų ir informacijos centro vadovas Romualdas Škėma. „Visais kitais aspektais yra daug abejonių ir nežinomybės, – mano R.Škėma. – Taupiosios lempos turi pavojingo gyvsidabrio garų, todėl jų negalima mesti į bendrą atliekų konteinerį, bet Lietuvoje niekas nepaaiškina, kur jas dėti.“

Mokslininkas pasigenda ir informacijos apie užsienyje atliekamus tyrimus aiškinantis tokių lempų šviesos poveikį. „Kai kurie tyrimai skelbia apie galimą neigiamą liuminescencinės šviesos poveikį sergantiems tam tikromis nervų ligomis žmonėms, – kalbėjo R.Škėma. – Mes institute tiriame tik šių lempų ekonominį efektą, o poveikis sveikatai jau yra medikų reikalas. Manau, turėtų būti aktyvesni visuomenės sveikatos centrai. Jei nėra galimybių patiems atlikti tyrimų, galima pasinaudoti užsienyje skelbtais duomenimis.“

Trūksta informacijos

Pasak R.Škėmos, šalyje, be informacijos, kad neliks kaitinamųjų lempų, nieko daugiau neskelbiama. „Praėjo daugiau kaip metai, bet žmonės iki šiol palikti likimo valiai ir turi patys susivokti naujų produktų įvairovėje, – apgailestavo mokslininkas. – Tikiu, kad garsių firmų produktai turi nedaug gyvsidabrio, yra taupūs ir ilgaamžiai, bet niekas nekontroliuoja, kiek į parduotuves patenka neaiškios kokybės lempų. Gali būti, kad jose ir gyvsidabrio daugiau, ir žadamo ekonominio efekto mažiau nei teigiama.“

R.Škėma taip pat pabrėžė, kad liuminescencinės lempos yra kelis kartus brangesnės. „JAV pirmos perėjo prie liuminescencinių lempų, bet jų kaina mažai skyrėsi nuo kaitinamųjų, o pas mus tas kainų skirtumas nenormalus, – kalbėjo mokslininkas. – Akivaizdu, kad Lietuva visiškai nepasirengusi įgyvendinti ES reikalavimų.“

Jau Briuselyje pasigirdo abejonių taupiųjų lempų nauda. Europos Parlamento Pramonės komisijos vadovas Herbertas Reulis neseniai pasiūlė atšaukti kaitinamųjų lempų draudimą. Pasak jo, Federalinės aplinkosaugos žinybos atlikti tyrimai rodo, kad iš sudužusios liuminescencinės lempos į aplinką patenka 20 kartų daugiau gyvsidabrio nei leidžia saugumo normos. Alyvos į diskusijų ugnį dar įpylė Europarlamento vicepirmininkė Silvana Koch-Mehrin, įspėjusi nenaudoti taupiųjų lempų vaikų kambariuose.

Meta į konteinerius

Nuo seno žinoma, kad mokyklose ir kitos įstaigose naudojamas liuminescencines lempas būtina saugiai utilizuoti. Tokia pati pavojinga aplinkai atlieka yra ir perdegusi buitinė kompaktinė liuminescencinė lempa.

Lietuvoje pernai įkurta Europos lempų gamintojams bei importuotojams atstovaujanti viešoji įstaiga „Ekošviesa“, kuri nemokamai surenka perdegusias ir sudužusias liuminescencines lempas. Pasak įstaigos vadovo Mariaus Jankausko, šiuo metu veikia 23 punktai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje. „Ateityje planuojama įsteigti apie 100 punktų“, – teigė jis.

Surinktos lempos vežamos perdirbti į Latviją. M.Jankauskas pripažino, kad gyventojai dar nėra labai aktyvūs ir dažnai taupiosiomis lempomis atsikrato kartu su buitinėmis atliekomis. „Reikės nemažai pastangų ugdyti žmonių sąmoningumą ir naujus įpročius, – kalbėjo jis. – Tačiau šios lempos yra daug pažangesnės. Gamintojų apskaičiavimu, atsisakius kaitinamųjų lempų, ES šalys į atmosferą išmes 23 megatonomis mažiau anglies dvideginio, nes bus sutaupoma daugiau elektros energijos, kurios gamyba prisideda prie oro taršos.“

Rinktis yra iš ko

Alfonsas Vaškys, KTU Elektros inžinerijos katedros docentas

Galbūt ES sprendimas visiškai atsisakyti kaitinamųjų lempų yra per drastiškas. Žmogui reikėtų palikti galimybę rinktis: taupyti ar ne. Mano namuose jau visos lempos yra liuminescencinės. Jos tikrai padeda taupyti energiją 5 kartus. Nereikėtų labai bijoti ir gyvsidabrio, kuris visiškai negali pakenkti nepažeidus lempos. Žmonės neretai skundžiasi ir dėl to, kad taupiųjų lempų šviesa šalta. Bet dabar jau yra didelė liuminescencinių lempų šviesos spektrų įvairovė. Kai kurių šviesa beveik nesiskiria nuo įprastinių kaitinamųjų lempų. Reikia žinoti ir tai, kad liuminescencinės lempos šviesą skleidžia į šonus, o kaitinamosios intensyviausiai šviečia žemyn. 

Pigi prekė – nesaugi?

Vladislavas Mickevičius, lempų gamintojo „Osram“ atstovybės Lietuvoje vadovas

Pigiose kompaktinėse liuminescencinėse lempose, kainuojančiose iki 5 Lt, gal ir yra daug gyvsidabrio, be to, ir jų kokybė prastesnė. Tačiau pažangias technologijas naudojantys gamintojai gyvsidabrio naudoja tik 3 miligramus vienai lempai. Tai minimalus kiekis, kuris sudužus lempai nesukelia jokio pavojaus sveikatai – pakanka surinkti šukes ir išvėdinti patalpą. Galima rinktis ir taupiąsias halogenines lempas, kurios turi tokią pačią formą kaip ir kaitinamosios, bet naudoja apie 30 proc. mažiau energijos, panaudotas jas galima išmesti su buitinėmis atliekomis. Taip pat populiarėja diodinės lempos, kurios nors ir brangios, bet dėl taupumo ir ilgaamžiškumo atsiperka priklausomai nuo vartojimo per 1–4 metus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Iš Berlyno – dar vienas perspėjimas dėl „Nord Stream 2“ (31)

Vokietija nelaiko Baltijos jūrą kertančio Rusijos eksporto dujotiekio plėtros projekto „ Nord...

Ignalinos AE perduota licencija eksploatuoti Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklą (9)

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija ( VATESI ) pakeitė licenciją eksploatuoti...

Britai Černobylio katastrofos zonoje stato milžinišką saulės elektrinę (1)

Mogiliavo srities Čerykovo rajone šiuo metu statoma galingiausia Baltarusijoje saulės jėgainė....

„Gazprom“: „TurkStream“ pratęsimas Serbijoje bus pradėtas tiesti netrukus (7)

Rusijos koncernas „Gazprom“ pranešė, jog naujojo eksporto dujotiekio per Juodąją jūrą ir...

Iš Europos Parlamento – palanki žinia Lietuvai dėl Ignalinos AE papildyta (15)

Europos Parlamentas ( EP ) ketvirtadienį išsakė paramą Lietuvos prašymui, kad Ignalinos...

Top naujienos

Ovacijomis Vilniuje pasitiktos sugrįžusios Dakaro komandos (26)

Šeštadienio vakaras Vilniaus oro uoste ne vienam keleiviui buvo neįprastas. Kone visos Lietuvos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (92)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Lietuviai įamžino chaotišką Indijos sostinę: jeigu ši šalis neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti (32)

„Jeigu Indija neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti“, - taip sakė...

Radžvilas: tai ir yra pabaigos ženklas (465)

Didžiosios Britanijos atsiskyrimas yra labai panašus į Sąjūdį, Europos Sąjunga ( ES ) eina...

Sirgalių žinutę išgirdęs Adomaitis po skaudaus pralaimėjimo citavo dukterį (94)

Vilniaus „Ryto“ vyriausiojo trenerio Dainiaus Adomaičio 45-ojo gimtadienio vakaras –...

„Hadsono stebuklas“: kaip išvengta tragedijos (27)

Sausio 15 d. sukako lygiai dešimt metų nuo vadinamojo Hadsono upės stebuklo, kai „ US Airways “...

Skamba antroji „Eurovizijos“ atranka: „Gangnam style“ kopija, žinutė smurto aukoms ir kritika scenos naujokams (50)

Šeštadienio vakarą eteryje skamba antrasis nacionalinės „ Eurovizijos “ atrankos filmavimas,...

Kauniečius tyrė 14 metų: vieta, kur gyvenate, tikimybę mirti gali padidinti net 70 proc. (35)

Jei gyvenate toliau nei 300 m nuo parko ir jame nesilankote, turite beveik 70 proc. didesnę tikimybę...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (271)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Vilniuje automobilis rėžėsi į stulpą, vairuotojas, įtariama, apsvaigęs automobilyje rasta švirkštų (58)

Vilniuje šeštadienio vakarą automobilio nesuvaldęs vairuotojas rėžėsi į stulpą. Į avariją...