aA
Dangų siekiantys seni daugiabučiai, kadaise pastatyti apgyvendinti visus į IAE dirbti iš Sovietų Sąjungos atvykusius specialistus, vos keletas praeivių ir miestas, kuriame sustojo laikas – štai tokios pirmos mintys į galvą atėjo tik atvykus į Visaginą. Nors anksčiau šis miestas klestėjo ir džiaugėsi šurmuliu, šiandien, panašu, laikas čia sustojęs, mieste tylu, o ir nuotaikos, kaip pasakojo lydėjusi gidė, ne pačios geriausios.
Atominis Lietuvos miestas, kuriame sustojo laikas: vaizdai gniaužia kvapą, o gyventojų sopuliai – širdį
© DELFI / Andrius Ufartas

„Miestas liūdi. IAE buvo visas žmonių gyvenimas“, – sakė ji ir aiškino, kad IAE uždarymas dažnam visaginiečiui šiandien yra itin skaudi tema, atnešanti širdies sopulį. Dauguma vietinių patys prisidėjo prie IAE statybų, o šiandien ten jau kuris laikas vyksta didžiausi istorijoje AE išardymo darbai.

Praėjusią savaitę DELFI lankėsi Visagine, kur praleido pusdienį.

Kiekviena miestelio plyta – suplanuota

Nežinantys šio fakto, ko gero, nustebs, bet jei į Visaginą pažiūrėtume iš aukštai, būtų galima pamatyti, kad miestas primena drugelį. Tiesa, atrodo, nebaigtą piešti ir tik iki pusės, tačiau, kaip pasakojo mus lydėjusi gidė Anastasija Jevtiuchova, pirminis tuometinės valdžios planas 1975-aisiais buvęs visai kitoks.

Atominis Lietuvos miestas, kuriame sustojo laikas: vaizdai gniaužia kvapą, o gyventojų sopuliai – širdį
© DELFI / Andrius Ufartas

„Turbūt girdėjote, kad miestas įsikūrė dėl atominės elektrinės. Tai, kaip daugelis mėgsta sakyti, miestas „sputnik“ (liet. palydovas).

Iš pradžių buvo planuota, kad IAE turės keturis reaktorius, kuriems reikės daugiau darbuotojų, didesnio Visagino, tačiau vėliau planai, sprogus Černobyliui, pasikeitė“, – po truputį vis giliau einant į patį miestą ir neriant į miegamuosius rajonus pradėjo pasakoti gidė.

„Anksčiau čia, prie Visagino ežero, buvo tik keletas vienkiemių, tačiau dygstant Ignalinos atominei elektrinei buvo suplanuota pastatyti ir Visagino miestą“, – kalbėjo ji ir pasakojo, kad kol buvo statoma elektrinė, Visagine buvo įsikūrusios ir IAE administracijos patalpos.

Visgi nedaug trūko, kad ir pačios IAE Lietuva nebūtų turėjusi. Kaip atskleidė, iš pradžių jos statybos buvo suplanuotos Baltarusijos teritorijos pusėje, tačiau viename Drūkšių ežero krante joms nepavykus, elektrinę buvo sumanyta pastatyti kitoje ežero pusėje, kuri jau pateko į Lietuvos teritoriją.

Anot gidės, kiekviena Visagine pastatyta plyta – itin apgalvota, mat nuo pat pradžių miestelis buvo tiksliai suplanuotas, o galima išgirsti kalbant ir apie tai, kad miestas tokia forma pastatytas ir dėl to, kad reikalui esant būtų galima kuo greičiau evakuotis.

„Tuo metu tai buvo modernus miestas. Čia iškart buvo pastatytos mokyklos, darželiai, poliklinikos, kirpyklos, parduotuvės, viskas, ko reikia IAE darbuotojams ir jų patogiam gyvenimui“, – pasakojo gidė.

Geriausiais laikais IAE dirbo apie 5-6 tūkst. žmonių, kurių dauguma savo gyvenimą ir ateitį kūrė Visagine.

Į IAE – iš visos Sovietų Sąjungos

Nors pasivaikščiojimą po miestelį su gide pradėjome nuo I-ojo mikrorajono, kurių šiandien čia yra trys, o jie ir vadinasi: I-asis, II-asis ir III-iasis, gidė netruko dėmesio patraukti ir į šalia Visagino savivaldybės pastato esantį laikrodį bei miesto simbolį – gervę.

„Kai kurie galvoja, kad čia gandras, bet jie painioja, – juokėsi Anastasija, – nors šiandien čia stovintis laikrodis rodo tik laiką, drėgmę ir temperatūrą, taip buvo ne visuomet“, – paaiškino ji.

Kaip pasakojo, anksčiau šis laikrodis buvo naudojamas informuoti gyventojus apie miestelyje esantį arba, žinoma, nesantį, radiacijos lygį.

„Taip buvo siekiama žmonėms parodyti, kad viskas čia yra gerai“, – sakė ji, mat IAE nuo Visagino yra nutolusi vos 10 km.

Kas bent kartą lankėsi Visagine, tikriausiai pastebėjo, kad čia kartais sunku susikalbėti lietuviškai, nes didžioji dalis gyventojų – rusakalbiai.

Tai, kaip aiškino, lėmė tai, kad tik atidarius atominę elektrinę į kaip ant mielių augantį ir kylantį Visaginą atvyko vis daugiau žmonių iš kitų Sovietų Sąjungos šalių, kurie buvo pasirengę dirbti elektrinėje.

„Čia netrūko nei rusų, nei kitų tautybių. Buvo net iš Kazachstano“, – vardijo ji. Vietiniai ir šiandien skaičiuoja, kad išėjęs į Visagino gatves gali sutikti net 42 skirtingų tautybių žmones.

Kaip perpasakojo gidė, tik atsidarius atominei elektrinei žmonės labai džiaugėsi geromis darbo sąlygomis, gerais atlyginimais, o kai veikė abu atominės elektrinės blokai, Visagine gyveno net 36 tūkst. gyventojų. Tai buvęs didžiausias gyventojų skaičius miestelio istorijoje.

Alsuoja atomine elektrine

Priėjus prie vieno iš miesto fontanų, kurie, ko gero, ir buvo įrengti tuo metu, kada buvo statomas miestas, 1975-aisiais, Anastasija ranka mostelėjo ir į vieną mozaikų, puošiančių seno daugiabučio namą.

„Ji – iš glūdinto stiklo. Kaip ir galima nuspėti, taip pat susijusi su IAE. Ji 1990 m. buvo pradėta kurti menininko Viktoro Totarenko, atvykusio į Visaginą iš Sankt Peterburgo po Černobylio nelaimės.

Mozaika reiškia taikų atomą ir tai, kad žmogus gali susigyventi su skirtingomis stichijomis“, – pasakojo ji ir apgailestavo, kad jei susistabdę kurį vietinį paklaustume apie šį kūrinį, retas, kuris mums ką apie tai galėtų papasakoti.

Atominis Lietuvos miestas, kuriame sustojo laikas: vaizdai gniaužia kvapą, o gyventojų sopuliai – širdį
© DELFI / Andrius Ufartas


Kalbant bendrai, mieste gausu ir sirenų, kurios praneštų apie nutikusią nelaimę. Pasak gidės, jos dažnai išbandomos, tačiau rimto pavojaus niekada taip ir neskelbė.

„Nors kaskart vis tiek įvaro išgąsčio“, – atviravo ji.

Visagino daugiabučiai čia atrodo ne mažiau egzotiškai. Jų – itin daug, jie skirtingų aukščių, spalvų, o yra net toks, kurį vietiniai vadina skruzdėlynu, nes jis itin aukštas, o ir butų čia – tikra galybė. Kaip aiškino gidė, visi daugiabučiai buvo statomi atvykėliams, o ant kai kurių stogų buvo įrengtos ir atomo formos apžvalgos aikštelės.

Paklausus, ar šiandien galėtume ten užlipti, gidė tik atsiduso: „Jų nebėra, viskas išardyta, o ten įeiti galima tik su raktu“, – apgailestavo ji ir sakė, kad anksčiau Visagine buvo labai daug architektūrinių meno kūrinių, vaikų žaidimų aikštelių ir kitų dalykų, kurie primena AE, atomą, tačiau labai daug jų, paprasčiausiai, buvo sunaikinta.

Šiandien Visagine puse lūpų kalbama ir apie dar vieną, su IAE susijusį, tačiau dar neatrastą dalyką.

„Esame girdėję, kad po visu Visagino miestu yra didžiuliai bunkeriai, tačiau ši informacija iki šių dienų vis dar laikoma paslaptyje“, – atskleidė Anastasija.

Kaip jai teko girdėti, įėjimai į juos įrengti po savivaldybės, ligoninės pastatais, tačiau pašaliniams ten patekti draudžiama.

Dar vienas daugelį Visagine stebinantis dalykas yra tas, kad šis miestas, nors šiandien turi 18 tūkst. gyventojų, niekada neturėjo ir iki šiol neturi nė vieno šviesoforo.

„Sakoma, kad viskas dėl to, jog būtų lengviau evakuotis, tačiau kiek ši informacija tikra, neaišku“, – dvejojo gidė.

Paklausus, ar kada vietiniams buvo rengiami kokie mokymai, susiję su tuo, kaip elgtis nutikus nelaimei IAE, ji pasakojo tokių neatsimenanti.

Gyventojams – likęs širdies sopulys

Pasivaikšiojimų po Visaginą metu su Anastsija aplankėme I-ąjį ir II-ąjį Visagino mikrorajonus, tačiau priėjome nuomonės, kad čia nuo 1975-ųjų, ko gero, nelabai kas ir pasikeitę.

„Mūsų žmonės atsisako namų renovacijų. Tik vienas daugiabutis yra renovuojamas. O šiaip šiems namams apie 40 metų“, – neslėpė ji.

Pasak gidės, pagrindinė to priežastis – sentimentai. Kaip pasakojo, vyresni vietiniai gyventojai pasisako prieš daugiabučių renovacijas, mat dar yra dalis tų, kurie patys juos statė.

Atominis Lietuvos miestas, kuriame sustojo laikas: vaizdai gniaužia kvapą, o gyventojų sopuliai – širdį
© DELFI / Andrius Ufartas

Šiandien Visagine nemažai ir tuščių, apleistų butų. Nors mes tokių vaikščiodami nepamatėme, Anastasija sakė, kad daugelis gyventojų tiesiog emigravo ir juos paliko likimo valiai.

Kaip šiandien į IAE uždarymą reaguoja tie vietiniai, kurie statė atominę elektrinę bei dirbo joje kelis dešimtmečius?

„Skaudžiai“, – vienu žodžiu atsakė gidė.

„Kai sužinojome, nuotaikos buvo labai prastos, ir, tiesą pasakius, vis dar tokios yra. Mūsų miestas buvo vadinamas jaunų žmonių miestu, kai buvo pradėtas statyti, nes čia suvažiavo 25-30 m. jaunimas.

Dabar, po 40 metų, tas jaunimas nebėra jaunimas. Jiems dabar po 60-70 metų. Jie šiandien jau niekur nebeišvažiuos“, – pasakojo ji ir sakė, kad daug žmonių čia iki šiol tebegyvena pačia atomine elektrine, jos idėja.

„Kai kuriems žmonėms psichologiškai labai sunku dėl elektrinės uždarymo. Jie patys ją statė, o dabar jiems reikia ją išrinkti. Kai kurie net atsisakė šio darbo, kad jiems to nereikėtų daryti. Tie, kurie liko dirbti, jiems labai sunku šiandien, sunku tai matyti, kokybiškai dirbti“, – apie situaciją miestelyje sakė ji.

Šiandien IAE vis dar dirba 2 tūkst. gyventojų, tačiau IAE reaktoriuose kuro jau nebėra. Elektrinė ardoma, o pjaustomas radioaktyvus metalas dedamas į specialius konteinerius. Planuojama, kad išardymo darbai truks iki 2038 m.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(50 žmonių įvertino)
3.7800

Elektros tiekėjo pasirinkimas virto košmaru – pusmetį siuntinėja iš vienos bendrovės į kitą, grasina net atjungimu (13)

Elektros rinkos liberalizavimas „Delfi“ skaitytojui jau pusmetį virtęs galvos skausmu – ką...

Praėjusią savaitę elektros kaina Lietuvoje krito 25 proc.

Praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje mažėjo po 25 proc....

„Gazprom“: Lietuva dujų importą vamzdynais iš Rusijos pirmąjį ketvirtį beveik patrigubino (14)

Lietuva per pirmus tris šių metų mėnesius iš Rusijos vamzdynais importavo 241 mln. kubinių...

„Litgrid“ akcininkai pritarė investicijoms į „Harmony Link“ (3)

Lietuvai sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, valstybės valdomos elektros perdavimo...

Vokietija leido šalies vandenyse pradėti „Nord Stream 2“ dujotiekio atkarpos tiesimo darbus (15)

Vokietijos federalinė jūrų ir hidrografijos agentūra (BSH) pirmadienį leido šalies...

Top naujienos

Elektros tiekėjo pasirinkimas virto košmaru – pusmetį siuntinėja iš vienos bendrovės į kitą, grasina net atjungimu (13)

Elektros rinkos liberalizavimas „Delfi“ skaitytojui jau pusmetį virtęs galvos skausmu – ką...

Giedrė Balčiūtė | D+

Specialistai įspėjo bandančius numušti temperatūrą po skiepo: šio tipo vaistų verčiau nesirinkite

Klausimai, kada ir kokiomis priemonėmis numušti pakilusią kūno temperatūrą , ypač aktualūs...

Arūnas Spraunius | D+

Amerika vs Kinija: Pekino grobuoniška politika aiški – o ką darys Bidenas?

Amerikos gynybos departamentožvalgybos tarnyba balandžio 26-ąją paskelbė pranešimą apie...

Milijardieriaus bitkoinų svajonė formuoja jo verslo imperiją Norvegijoje (1)

Bitkoinas Norvegijos pramoninėje širdyje turi lojalių pasekėjų: vienas turtingiausių šalies...

Pirmieji „The Roop“ komentarai po pusfinalio ir burtų traukimas: grupė pasirodys antroje finalo dalyje (3)

Antradienio vakarą nugriaudėjęs pirmasis „Eurovizijos“ pusfinalis Lietuvai buvo sėkmingas....

Neįtikinėtinos istorijos, iš kur kilo širdelės simbolis: kodėl jis nė kiek neprimena tikrosios širdies?

Istorija siūlo įvairias versijas, pradedant senovine milžiniško pankolio rūšimi ir baigiant...

Kiek ir kaip miegojote praėjusią naktį? Mokslininkai pagal tai apskaičiavo, kam gresia ankstyva mirtis (1)

Dažnam iš mūsų kartais trūksta miego. Kartais tiesiog kamuoja nemiga , kartais turime per daug...

„The Roop“ sužavėjo Europą! Lietuvos diskoteka pateko į finalą (308)

Antradienio vakarą po metų pertraukos įvyko taip ilgai laukta „Eurovizijos“ pradžia –...

Pasaulį užvaldo sportas, nuo kurio niekada neskauda raumenų: įsitraukimo mastas tiesiog stulbinantis (1)

„GRIND Esports“ – viena labiausiai augančių esporto agentūrų Europoje. O šiemet LOGIN...