aA
Šio mėnesio pradžioje Alytaus miesto centre, Pulko g. 34, esantis šešiaaukštis namas pradėjo naudotis geoterminiu šildymu. Tai pirmas tokiu būdu šildomas daugiabutis Dzūkijos sostinėje. Šildymo įranga rūpinosi verslininkas, Lietuvos geotermijos asociacijos narys, namą valdančios bendrijos „Šerkšnas” administratorius Vytautas Kazlauskas.
Vytautas Kazlauskas
© "Alytaus naujienų" nuotr.

Pirmiausia - oro šilumos siurblys

Alternatyviais centralizuotam šildymui būdais daug besidomintis, alternatyvios energijos tiekimo specialisto kvalifikaciją Švedijos kompanijoje „Nibe” įgijęs alytiškis V.Kazlauskas prieš dvejus metus ėmėsi permainų administruojamame daugiabutyje. Padedant šiai švedų kompanijai name pastatytas oro šilumos siurblys. Dėl 33 tūkst. litų atsiėjusio įrenginio name karštas vanduo, V.Kazlausko teigimu, atpigo tris kartus, ir jis atsipirko per dvejus metus.

„Man dėl to teko pereiti kryžiaus kelius. Centralizuotos šilumos tiekėja bendrovė „Litesko” trukdė išduoti siurblio pastatymo sąlygas. Bet tam po skundų žalią šviesą įjungė Energetikos ministerija, padėjo miesto savivaldybė. Šilumos tiekėjai net kreipėsi į Statybos inspekciją dėl mūsų nelegalios statybos - pastatyto oro šilumos siurblio viename iš namo balkonų. Inspektoriai atsisakė surašyti aktą, ir dėl jų „Litesko” kreipėsi į teismą. Kaip trečias asmuo teisme atsidūrėme ir mes. Nežinau, kuo čia baigsis, bet namo gyventojams karštas vanduo atpigo”, - pasakojo verslininkas.

Kadangi oro šilumos siurblys efektyvus šiltuoju metų laikotarpiu, paprastai nuo balandžio vidurio iki lapkričio pradžios, bendrijos administratorius inicijavo daugiabučiui įrengti geoterminį šildymą.

Stabdys - Daugiabučių namų renovavimo programa

Pasak V.Kazlausko, toks šildymas efektyvus visus metus: „Šiuo metu, kai dar neatlikti namo modernizavimo darbai, jeigu būtų trisdešimt laipsnių šalčio, tektų naudoti centralizuotą. Kitą šildymo sezoną bendrijai ši problema išsispręs pagerinus pastato būklę. Bendrijos pastangomis šalies daugiabučių namų renovavimo programoje atsirado valstybės remiama priemonė - alternatyvaus šildymo įsirengimas.”

„Šerkšnas” šia priemone apsidžiaugė. Bet kai sumanė įsirengti geoterminį šildymą imant žemės šilumą, pamatė, jog remiamos renovavimo priemonės išdėstytos bendrijai nepalankia linkme.

„Pirmiausia reikia renovuoti namą, apie ką mes galvojame ir jau turime investicinį projektą, o tik paskui įsirengti alternatyvų šilumos energijos šaltinį. Tik taip galima tikėtis valstybės paramos. Žodžiu, bendrijoms nepalikta pasirinkimo”, - teigė V.Kazlauskas.

Pulko g. 34 įsikūrusi daugiabučio bendrija, susiskaičiavusi ekonominį efektą, savo lėšomis ir padedant minėtai švedų kompanijai „Nibe” ėmė rengtis geoterminį šildymą.

Aštuonis žemės gręžinius po 100 metrų gylio padarė Kauno bendrovė „Merkelita”, o montavimo darbus atliko alytiškių įmonė „Ulpas“.

Alternatyvaus šildymo įsirengimas „Šerkšnui” atsiėjo 110 tūkst. litų. „Per metus namo šildymo sąnaudos buvo 57 tūkstančiai litų, dabar jos turėtų būti 17 tūkstančių. Tikriausiai nepatikėsit, bet veikiant oro šilumos siurbliui, gyvatuko mokestis butui jau buvo18 litų. Vasarą visam namui šiluma kainavo apie 600 litų per mėnesį”, - apie name įdiegtus alternatyvaus šildymo būdus pasakojo alytiškis.

Valstybės paramos pagal dabar galiojančią Daugiabučių namų renovavimo programą „Šerkšnas” negaus, nes pirmiausia įsirengė alternatyvų šildymą, o ne renovavo namą.

Nepasiduoda peršamai programai

Bendrija kreipėsi į Vyriausybę, Aplinkos ministeriją, kad Daugiabučių namų renovavimo programoje išdėstytos priemonės būtų pateiktos taip, jog gyventojai galėtų pasirinkti, ką reikia pirmiausia tvarkyti daugiabutyje.

Svarbiausia bendrijai pasiekti, kad ji, kaip nesilaikiusi dabartinės programos priemonių eiliškumo, nebūtų apskritai išmesta kaip šios programos dalyvė.

„Aš į dabar vykdomą daugiabučių renovaciją žiūriu skeptiškai. Reikalaujama ją atlikti taip, kad po renovacijos šilumos kaštai sumažėtų 40 procentų. Bet šios sąnaudos suskaičiuotos teoriškai, pagal STR numatytų medžiagų efektyvumą. O tos medžiagos turi būti - polistirenas ir akmens vata. Net plyšių užsandarinimas namo išorės sienose nesvarbu. Jei iš daugiabučių norima padaryti šiltnamius, reikia juose įrengti ventiliaciją. Bet tai renovacijos kainas iškeltų du kartus”, - savo nuostatas dėstė V.Kazlauskas.

Jo įsitikinimu, renovacijos priemonių eiliškumas, pačiai renovacijai keliami reikalavimai nustatyti siekiant nesudaryti konkurencijos centralizuotos šilumos tiekėjams, gal ir proteguojant kai kuriuos statybinių medžiagų gamintojus.

Gal imsis iniciatyvos savivaldybė?

„Šerkšnas” Daugiabučių namų renovavimo programos netobulumus išdėstė ir nemažai daliai Alytaus miesto savivaldybės tarybos narių. Bendrija tikisi, kad jo įsirengtas geoterminis šildymas bus paremtas iš miesto biudžeto.

Miesto mero pavaduotojo Dobilo Kurtinaičio teigimu, tokias iniciatyvas savivaldybė turi remti. Juk pagal europines direktyvas iki 2020 metų, vadovaujantis gegužę priimtu Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymu, 2017-2018 metais Lietuvoje vidutinė atsinaujinančių energijos šaltinių dalis turi sudaryti 20 proc. nuo viso energijos suvartojamo kiekio.

Sumažėjus daugiabučiuose sunaudojamos šilumos energijos kainai, iš valstybės mažiau žmonių prašytų kompensacijų.

Kaip sakė V.Kazlauskas, Alytuje susidomėjimas geoterminiu šildymu yra - jau 17 bendrijų darosi projektus dėl šio šildymo įsirengimo.

Iki šiol iš beveik 600 miesto daugiabučių tik vienas turėjo autonominį šildymą - nuosavą gamtinių dujų katilinę.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Trumpas paskelbė Iranui „griežčiausias visų laikų“ sankcijas (13)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį įvedė naujas sankcijas Irano centriniam bankui, o...

Vokietija iš atsinaujinančių šaltinių sugeneruoja beveik pusę visos energijos

Atsinaujinančios energijos šaltiniai antrąjį šių metų ketvirtį sudarė 46 procentus visos...

ESO teikė klaidingą informaciją: viršpelnį turės grąžinti vartotojams (5)

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) atliko „ Energijos skirstymo operatoriaus “...

Ukrainos ir Rusijos derybos dėl dujų – kol kas be rezultatų (9)

Ketvirtadienio pavakarę Briuselyje įvykęs dar vienas Rusijos ir Ukrainos derybų dėl dujų,...

Į Klaipėdą plaukia nedidelis SGD krovinys iš Vysocko (12)

Į Klaipėdą penktadienį turėtų būti atgabentas naujas nedidelis suskystintųjų gamtinių dujų...

Top naujienos

Adamkienės bendraklasės atsiminimai: kai ji dar buvo ilgakasė Telšių gimnazistė, vaikinams teko padūsauti (95)

Kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus sutuoktinė, buvusi pirmoji šalies ponia Alma...

Įvertino Karpavičiaus turtų dalybų skandalą ir paaiškino – kuri žmona turi didesnę teisę į palikimą (3)

Daugiau nei 100 mln. Eur palikimas – štai dėl tokių pinigų šiandien surėmusias ietis laiko...

Renkantis butą atskaitos tašku tampa liūdnai pagarsėjęs Perkūnkiemis, po jo – viskas tik geryn Avulis: tai lyg koks getas (119)

Išsirinkti būstą – užduotis ne iš lengvųjų. Viena vertus, rinktis tikrai yra iš ko, kita...

Žydus gelbėjusiai vokietės ir lietuvio šeimai likimas smogė žiauriai: be gailesčio buvo ištremti į Sibirą (254)

1944 metų spalio 10 dieną į Lietuvos pajūrį įžengusi sovietinė kariuomenė atnešė...

Vokietijos bėgikė kratosi karščiausios planetos sportininkės etiketės – pirmoje vietoje jai sportas (82)

Tokio skaičiaus Vokietijos lengvaatletė Alica Schmidt ir pati kol kas negali suvokti – 500 tūkst....

Gūsingas vėjas neleis įsivyrauti šilumai, bet lietus trumpam pasitrauks (11)

Šiandien Lietuvos orus lems ciklono pietinis pakraštys. Praslinkus šiltajam atmosferos frontui,...

Suskystintas dujas gabenusio vairuotojo išsiblaškymo kaina – milžiniškas sprogimas greitkelyje (25)

Išsiblaškymo prie vairo kaina gali būti labai didelė. Telefone, pašalinėje veikloje paskendę...

Spąstai, į kuriuos pateko nieko neįtarę automobilių pirkėjai (72)

Mobiliojo ryšio blokavimo sistemoms milijonus skyrusi kalėjimų sistema ir toliau nesugeba...

Lietuvė pradėjo tvarkytis dokumentus europiečio statusui JK gauti. Tada išlindo keisti dalykai (87)

Britų valdžios įstaigose paslaptingai prapuola įrašai apie Europos Sąjungos piliečių...

Nesusipratimas restorane parodė nemalonią tiesą: vartoti svaigalus yra tapę daugiau negu norma (144)

Kavinės lankytojai, visiškai nevartojančiai alkoholio, alaus gamintojai rekomendavo nevengti...