aA
„Facebook Inc.“ generalinis direktorius Markas Zuckerbergas paragino priimti naujus visuotinius interneto reglamentus, nustatančius visapusiškas taisykles dėl neapykantos ir smurtinio turinio, rinkimų sąžiningumo, privatumo ir duomenų perkeliamumo.
Markas Zuckerbergas
Markas Zuckerbergas
© Reuters / Scanpix

Savo pranešime, kuris buvo paskelbtas ir leidinyje „Washington Post“, M. Zuckerbergas patvirtino, kad jo vadovaujama kompanija siekia bendrų taisyklių, kurios reglamentuotų draudžiamos informacijos ribas ir reikalautų, kad įmonės naudotų žalingo turinio minimizavimo sistemas.

„Esame atsakingi už tai, kad mūsų paslaugomis besinaudojantys žmonės būtų saugūs, – teigė jis. – Tai reiškia, kad reikia nuspręsti, kas turėtų būti laikoma terorizmo propaganda, neapykantos kurstymu ir kt. Nuolat peržiūrime savo politiką kartu su ekspertais, tačiau, būdami tokio masto, visada darysime klaidų ir priimsime sprendimų, su kuriais žmonės nesutiks.“

M. Zuckerbergo komentarai žymi iki šiol aiškiausias jo pastangas formuoti diskursą apie tai, kaip kompanija renka informaciją, ją naudoja ir išsklaido visame pasaulyje.

Vyriausybės patikrinimai

„Facebook“ pateko į įvairių vyriausybių patikrinimų taikiklį po to, kai prieš metus pasklido žinia, jog dešimčių milijonų vartotojų asmens duomenys buvo perduoti politinių konsultacijų įmonei „Cambridge Analytica“. Anksčiau šį mėnesį „Facebook“ užsitraukė nemalonę, nes pernelyg ilgai uždelsė, kol pašalino tiesioginį vaizdo įrašą apie šaudymą Naujojoje Zelandijoje ir leido jį išplatinti internete. Negana to, per naujausią pažeidimą buvo nutekinta milijonų vartotojų asmeninė informacija.

Pastaraisiais metais įstatymų leidėjai skyrė daugiau dėmesio kompanijai ir jos daromai didžiulei įtakai, prašydami jos vadovų – įskaitant M. Zuckerbergą – stoti prieš Kongresą ir pasiaiškinti dėl platformoje plintančios klaidinančios informacijos, neapykantos kurstymo ir manipuliavimo rinkimais.

Savo pranešime M. Zuckerbergas teigia, kad „reglamentavimas galėtų nustatyti žemutines ribas tam, kas draudžiama, ir reikalauti, kad įmonės sukurtų žalingo turinio minimizavimo sistemas“. Technologijos pramonė jau seniai tvirtina, kad Komunikacijų padorumo įstatymo 230 straipsnis yra gyvybiškai svarbus jos gebėjimui valdyti atviras platformas. Ši nuostata atleidžia bendroves nuo atsakomybės už vartotojų sukurtą turinį.

Turinio tikrinimas

„Facebook“ sukūrė turinio skenavimo sistemą, kurią per daugelį metų papildė taisyklės, paremtos reakcijomis į vartotojų elgesio pasikeitimus ar viešu pasipiktinimu po kokio nors įvykio, šiuo atveju – Naujosios Zelandijos masinių žudynių. Praėjusią savaitę kompanija nutarė iš platformos pradėti šalinti turinį, susijusį su baltųjų nacionalizmu arba baltųjų separatizmu.

Kai svetainės naudotojai ar kompiuterinės sistemos praneša apie netinkamą turinį, jis siunčiamas vienam iš 15 000 turinio moderatorių visame pasaulyje, kuriems leidžiama pašalinti turinį tik tuo atveju, jei jis iš tiesų pažeidžia taisykles.

Tačiau šis procesas ne visada tikslus. „Įstatymų leidėjai dažnai man sako, kad turime per daug galios reguliuoti vartotojų pasisakymus, ir aš, atvirai kalbant, su tuo sutinku, – teigė M. Zuckerbergas šeštadienio pranešime. – Manau, kad neturėtume patys priimti tiek daug svarbių sprendimų dėl vartotojų pasisakymų.“

Pasak M. Zuckerbergo, „Facebook“ palankiai vertintų bendrus politinių veikėjų tikrinimo standartus, remdamasis daugelio šalių reklamuotojų praktika prieš perkant politinius skelbimus patikrinti užsakovo tapatybę. Jis taip pat pasiūlė atnaujinti įstatymus, šalia kandidatų ir rinkimų įtraukiant „kontroversiškas politines temas“.

„Kiekvieną dieną priimame sprendimus apie tai, kurie pasisakymai yra kenkėjiški, kas yra politinė reklama ir kaip užkirsti kelią sudėtingoms kibernetinėms atakoms, – rašo M. Zuckerbergas. – Bet jei pradėtume viską nuo nulio, negalėtume prašyti bendrovių, kad tokius sprendimus jos priimtų pačios.“

Milijardierius pareiškė, kad visam internetui išeitų į naudą, jei daugiau valstybių nustatytų tokias taisykles, kaip Europos Sąjungos priimtas Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas.

„Facebook“ turi savų interesų atlikti svarbų vaidmenį diskusijose apie technologijų kompanijų duomenų reguliavimą. Spartus bendrovės pajamų augimas ir milijardų dolerių pelnas yra siejamas su išsamiu vartotojų duomenų rinkimu ir perdavimu reklamuotojams.

„Instagram“ ir kiti

Progresyvios grupės ragino Federalinę prekybos komisiją suskaidyti „Facebook“ ir paversti kompanijos teikiamas populiarias paslaugas – „Instagram“, „WhatsApp“ ir „Messenger“ – atskiromis įmonėmis. Sausio mėnesį M. Zuckerbergas paskelbė, kad „Facebook“ planuoja integruoti šių produktų pokalbių įrankius: jei paslaugos būtų glaudžiai susietos, jas būtų sudėtingiau atskirti. Šis žingsnis taip pat padidino susirūpinimą dėl „Facebook“ duomenų rinkimo skaidrumo.

Privatumo nuostatai „turėtų apsaugoti vartotojų teisę pasirinkti, kaip bus naudojama jų informacija, o įmonėms suteikti leidimą ja naudotis saugumo ir paslaugų teikimo tikslais, – teigia M. Zuckerbergas. – Nereikėtų reikalauti, kad duomenys būtų saugomi lokaliai, nes šitaip jie taptų labiau pažeidžiami.“

„Facebook“ vadovas taip pat pareiškė, kad turėtų būti nustatytos taisyklės, užtikrinančios duomenų perkeliamumą, kuris apsaugo tarp skirtingų paslaugų judančią informaciją.
M. Zuckerbergo pareiškimas papildė jo šiais metais dedamas pastangas siekiant, kad kritinės „Facebook“ problemos taptų platesniais interneto kaip visumos klausimais. Jo noras sutikti su reguliavimu galėtų nukelti nuo kompanijos pečių sudėtingiausias problemas, susijusias su vartotojų pasisakymais ir privatumu – ar bent jau suteikti daugiau laiko jas išspręsti.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Darbas iš namų JAV baigiasi, bet pandemija – dar ne (5)

„JPMorgan Chase & Co.“ praėjusią savaitę paskelbė, kad bent dalis darbuotojų –...

„Bloomberg“: Baltarusijoje – slapta Putino karinė intervencija (165)

Jeigu tikėsite iš Kremliaus siunčiama žinia, Rusija šiuo metu neplanuoja siųsti policijos ar...

Kantrybė senka: viena valstybė „įkaitais paėmė“ visą ES (270)

Europos Sąjungos pastangos daryti spaudimą Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai...

Kinija papasakojo savo „tiesą“ apie koronavirusą, aršios reakcijos ilgai laukti nereikėjo (26)

Pasipiktinimas, kurį sukėlė per Kinijos televiziją pradėtas transliuoti serialas apie šalyje...

Virusas naująją Didžiosios Britanijos pramonės revoliuciją palieka ant ledo (6)

Šalyje, kurioje XVIII a. prasidėjo pirmoji pasaulyje pramonės revoliucija , naujoji revoliucija...

Top naujienos

Biomedicinos mokslų daktarės verdiktas: šias uogas privalu valgyti kiekvienam (69)

Raudonos, mažos, bet stipraus skonio uogos, kupinos vitaminų ir maistinių medžiagų, augančios...

Socdemų senbuvis demaskuoja Karbauskį: politine prasme tai būtų didžiausia bėda Lietuvai (521)

Nors iki Seimo rinkimų dar liko beveik 3 savaitės, jau dabar skamba garsūs pareiškimai apie...

Tatuiruočių meistras Alytuje atidarė naują pramogų viešbutį, tačiau užeiti į vidų išdrįs ne visi (40)

Prieš mėnesį atverti pirmieji siaubo namai Alytuje kuria planus užkariauti alytiškių ir miesto...

Aurimas Kuckailis | D+ nariams

Ar aš pakankamai vyras? Jei savęs kada to klausei – šis tekstas kaip tik tau (1)

Vyrai negali kalbėti apie tą ar aną, neturi įgūdžių ir nemoka, galbūt draugų kompanijose...

Orai primins vasarą: įšils iki 23 laipsnių (2)

Trečiadienį anticiklonas ir toliau neapleis mūsų šalies. Naktį dangus bus palankus stebėti...

Kairys negailėjo liaupsių Marčiulioniui, Šernius apgailestavo, kad nepavyko įkasti „Rytui“ (12)

„Jie mums neleido žaisti taip, kaip mes norėtume. Su gynyba ir charakteriu mums pavyko...

Gyventojų pasipiktinimas nesutvarkytais šaligatviais apnuogino didesnę problemą: įstatymuose – didžiulė spraga (27)

NT vystytojai, plėtodami gyvenamosios ar komercinės paskirties projektus, infrastruktūrą...

Skirtingi finišai: Ispanijoje – stebinanti pagarba varžovui, Maskvoje – pralaimėjusiojo erzinimas (21)

Pergalė ar medalis dar nėra viskas. Tai patvirtino socialinius tinklus apskriejęs gražus Ispanijos...

Kūno dalis, dėl kurios vis daugiau moterų kreipiasi į plastikos chirurgus: anksčiau norėjo mažinti, dabar – didinti (65)

Ar gali sėdmenys būti per maži? Tikrai taip ir ši problema pasitaiko dažniau, nei galėtume...

Švedijoje dirbantis epidemiologas stebisi Lietuvos kova su koronavirusu: tai nepagrįsta mokslu ir įrodymais (357)

Švedijoje dirbantis biomedicinos mokslų daktaras, epidemiologas Andrius Kavaliūnas stebisi tuo,...

|Maža didelių žinių kaina