aA
„Facebook Inc.“ generalinis direktorius Markas Zuckerbergas paragino priimti naujus visuotinius interneto reglamentus, nustatančius visapusiškas taisykles dėl neapykantos ir smurtinio turinio, rinkimų sąžiningumo, privatumo ir duomenų perkeliamumo.
Markas Zuckerbergas
Markas Zuckerbergas
© Reuters / Scanpix

Savo pranešime, kuris buvo paskelbtas ir leidinyje „Washington Post“, M. Zuckerbergas patvirtino, kad jo vadovaujama kompanija siekia bendrų taisyklių, kurios reglamentuotų draudžiamos informacijos ribas ir reikalautų, kad įmonės naudotų žalingo turinio minimizavimo sistemas.

„Esame atsakingi už tai, kad mūsų paslaugomis besinaudojantys žmonės būtų saugūs, – teigė jis. – Tai reiškia, kad reikia nuspręsti, kas turėtų būti laikoma terorizmo propaganda, neapykantos kurstymu ir kt. Nuolat peržiūrime savo politiką kartu su ekspertais, tačiau, būdami tokio masto, visada darysime klaidų ir priimsime sprendimų, su kuriais žmonės nesutiks.“

M. Zuckerbergo komentarai žymi iki šiol aiškiausias jo pastangas formuoti diskursą apie tai, kaip kompanija renka informaciją, ją naudoja ir išsklaido visame pasaulyje.

Vyriausybės patikrinimai

„Facebook“ pateko į įvairių vyriausybių patikrinimų taikiklį po to, kai prieš metus pasklido žinia, jog dešimčių milijonų vartotojų asmens duomenys buvo perduoti politinių konsultacijų įmonei „Cambridge Analytica“. Anksčiau šį mėnesį „Facebook“ užsitraukė nemalonę, nes pernelyg ilgai uždelsė, kol pašalino tiesioginį vaizdo įrašą apie šaudymą Naujojoje Zelandijoje ir leido jį išplatinti internete. Negana to, per naujausią pažeidimą buvo nutekinta milijonų vartotojų asmeninė informacija.

Pastaraisiais metais įstatymų leidėjai skyrė daugiau dėmesio kompanijai ir jos daromai didžiulei įtakai, prašydami jos vadovų – įskaitant M. Zuckerbergą – stoti prieš Kongresą ir pasiaiškinti dėl platformoje plintančios klaidinančios informacijos, neapykantos kurstymo ir manipuliavimo rinkimais.

Savo pranešime M. Zuckerbergas teigia, kad „reglamentavimas galėtų nustatyti žemutines ribas tam, kas draudžiama, ir reikalauti, kad įmonės sukurtų žalingo turinio minimizavimo sistemas“. Technologijos pramonė jau seniai tvirtina, kad Komunikacijų padorumo įstatymo 230 straipsnis yra gyvybiškai svarbus jos gebėjimui valdyti atviras platformas. Ši nuostata atleidžia bendroves nuo atsakomybės už vartotojų sukurtą turinį.

Turinio tikrinimas

„Facebook“ sukūrė turinio skenavimo sistemą, kurią per daugelį metų papildė taisyklės, paremtos reakcijomis į vartotojų elgesio pasikeitimus ar viešu pasipiktinimu po kokio nors įvykio, šiuo atveju – Naujosios Zelandijos masinių žudynių. Praėjusią savaitę kompanija nutarė iš platformos pradėti šalinti turinį, susijusį su baltųjų nacionalizmu arba baltųjų separatizmu.

Kai svetainės naudotojai ar kompiuterinės sistemos praneša apie netinkamą turinį, jis siunčiamas vienam iš 15 000 turinio moderatorių visame pasaulyje, kuriems leidžiama pašalinti turinį tik tuo atveju, jei jis iš tiesų pažeidžia taisykles.

Tačiau šis procesas ne visada tikslus. „Įstatymų leidėjai dažnai man sako, kad turime per daug galios reguliuoti vartotojų pasisakymus, ir aš, atvirai kalbant, su tuo sutinku, – teigė M. Zuckerbergas šeštadienio pranešime. – Manau, kad neturėtume patys priimti tiek daug svarbių sprendimų dėl vartotojų pasisakymų.“

Pasak M. Zuckerbergo, „Facebook“ palankiai vertintų bendrus politinių veikėjų tikrinimo standartus, remdamasis daugelio šalių reklamuotojų praktika prieš perkant politinius skelbimus patikrinti užsakovo tapatybę. Jis taip pat pasiūlė atnaujinti įstatymus, šalia kandidatų ir rinkimų įtraukiant „kontroversiškas politines temas“.

„Kiekvieną dieną priimame sprendimus apie tai, kurie pasisakymai yra kenkėjiški, kas yra politinė reklama ir kaip užkirsti kelią sudėtingoms kibernetinėms atakoms, – rašo M. Zuckerbergas. – Bet jei pradėtume viską nuo nulio, negalėtume prašyti bendrovių, kad tokius sprendimus jos priimtų pačios.“

Milijardierius pareiškė, kad visam internetui išeitų į naudą, jei daugiau valstybių nustatytų tokias taisykles, kaip Europos Sąjungos priimtas Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas.

„Facebook“ turi savų interesų atlikti svarbų vaidmenį diskusijose apie technologijų kompanijų duomenų reguliavimą. Spartus bendrovės pajamų augimas ir milijardų dolerių pelnas yra siejamas su išsamiu vartotojų duomenų rinkimu ir perdavimu reklamuotojams.

„Instagram“ ir kiti

Progresyvios grupės ragino Federalinę prekybos komisiją suskaidyti „Facebook“ ir paversti kompanijos teikiamas populiarias paslaugas – „Instagram“, „WhatsApp“ ir „Messenger“ – atskiromis įmonėmis. Sausio mėnesį M. Zuckerbergas paskelbė, kad „Facebook“ planuoja integruoti šių produktų pokalbių įrankius: jei paslaugos būtų glaudžiai susietos, jas būtų sudėtingiau atskirti. Šis žingsnis taip pat padidino susirūpinimą dėl „Facebook“ duomenų rinkimo skaidrumo.

Privatumo nuostatai „turėtų apsaugoti vartotojų teisę pasirinkti, kaip bus naudojama jų informacija, o įmonėms suteikti leidimą ja naudotis saugumo ir paslaugų teikimo tikslais, – teigia M. Zuckerbergas. – Nereikėtų reikalauti, kad duomenys būtų saugomi lokaliai, nes šitaip jie taptų labiau pažeidžiami.“

„Facebook“ vadovas taip pat pareiškė, kad turėtų būti nustatytos taisyklės, užtikrinančios duomenų perkeliamumą, kuris apsaugo tarp skirtingų paslaugų judančią informaciją.
M. Zuckerbergo pareiškimas papildė jo šiais metais dedamas pastangas siekiant, kad kritinės „Facebook“ problemos taptų platesniais interneto kaip visumos klausimais. Jo noras sutikti su reguliavimu galėtų nukelti nuo kompanijos pečių sudėtingiausias problemas, susijusias su vartotojų pasisakymais ir privatumu – ar bent jau suteikti daugiau laiko jas išspręsti.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000
D+Jinshan Hong

Saugumo jausmas dingo: 7,5 mln. gyventojų pasiekė kritinį COVID-19 tašką kai kurių naujų taisyklių logika neaiški

Honkongas pasiekė kritinį COVID-19 tašką. Kadaise gyvybingi vartai į Kiniją paaukojo savo,...

Ekonomistai įspėja, kas dar paskatins infliaciją: gali tekti mokėti daugiau beveik už viską (29)

Jūrų transporto tarifai, kaip prognozuojama, išliks aukšti ir 2022 metais, o tai reiškia, kad...

D+Andrew Janes, Serene Cheong

Prekiautojai: 100 dolerių už naftos barelį – tik laiko klausimas

Smarkiai auganti paklausa, blėstantis susirūpinimas dėl omikrono ir OPEC+ nesugebėjimas padidinti...

D+Naomi Kresge, Tim Loh, Fergal O'Brien, DELFI

Ekspertai: omikron – dar ne pabaiga, galimas ir juodasis scenarijus (9)

Dvejus metus sėjęs užkratą ir mirtis, COVID-19 ir vėl keičiasi. Omikron atmaina plinta...

Pagrindinių automobilių gamintojų užsidarymai siunčia nerimo signalą (11)

Kinijos nulinės tolerancijos požiūris į „Covid“ praėjusią savaitę privertė užsidaryti...

Top naujienos

Policiją sudomino tiesioginės transliacijos feisbuke: įkliuvo drabužius „gyvai“ demonstravusi pardavėja (43)

Socialiniame tinkle „ Facebook “ tiesiogines transliacijas rengusi ir jų metu įvairius...

D+Dailius Dargis

Rusijos „įteisintieji vagys“ patikimu laikė tik vieną Lietuvos nusikaltėlį: nors Daktaras buvo pakviestas į susitikimą, rusai jį paliko už durų

Nuo pat pirmųjų nepriklausomybės dienų Lietuvoje telkėsi ne tik pilietinė visuomenė, bet ir...

PSO atstovė atsakė, kas padėtų užbaigti pandemiją: antraip negalėsime sakyti, kad virusą įveikėme

Ar gali būti, jog šiais metais gali baigtis pandemija? Kaip Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)...

Perspėja į Tailandą plūstančius lietuvius: nemokamos pramogos čia gali kainuoti labai brangiai (14)

Jeigu reklamoje sakoma, kad paslauga nemokama – dešimt kartų patikrinkite pasiūlymą, nes...

D+Julija Leimonė

Legendinės Vilniaus aludės lankytojas Ugnius – apie ypatingą aludės aurą, skaniausius patiekalus ir lankytojus, tarp kurių nebuvo padugnių (4)

Sovietmečiu Vilniuje gyvenusieji galėtų suskaičiuoti ne vieną šaunią vietelę, į kurią...

D+Modesta Meškė

Grožio ekspertė atkreipė dėmesį, ką savo veidui sendamos ėmė daryti Jennifer Lopez ir Madonna, kad išliktų jaunatviškos: dabar tai – mados viršūnė

Norėdamos atrodyti jauniau, brandos sulaukusios moterys, o ypač pasaulyje žinomos žvaigždės...

„Barcelonos“ triumfas Madride: nutraukė ilgą „Real“ pergalių seriją po rungtynių – Šaro ir Laso konfliktas (1)

Ispanijos krepšinio ACB pirmenybėse užtikrintai pirmaujančios Madrido „Real“ (16-2) ekipos...

Sužinojusi, kokius bernvakarį ir mergvakarį jai su sužadėtiniu ruošia draugai, pakraupo: po to ir vestuvės neįvyksta (6)

Su sužadėtiniu planuojame vestuves ir, kaip dabar madinga, sprendžiame klausimą dėl...

Kaip gyvena turtingiausių rusų vaikai: vairuoja ekonominės klasės eutomobilį, vengia viešumos ir slepia asmeninį gyvenimą (8)

Nuo 2015 m. „Forbes“ kasmet publikuoja rusų milijardierių paveldėtojų sąrašą. Kaip jis...

D+Jinshan Hong

Saugumo jausmas dingo: 7,5 mln. gyventojų pasiekė kritinį COVID-19 tašką kai kurių naujų taisyklių logika neaiški

Honkongas pasiekė kritinį COVID-19 tašką. Kadaise gyvybingi vartai į Kiniją paaukojo savo,...