aA
Graikijos Mikono salos meras Kostas Koukas desperatiškai bando atgaivinti turizmą, kuris yra gyvybiškai svarbus vietos ekonomikai.
Žlunganti Europos turizmo industrija mėgina išgelbėti vasarą
© Sipa / Scanpix

K. Koukas ir jo kolegos kituose Europos miestuose mėgina išgelbėti bent vasaros sezoną, nes koronaviruso pandemija sustabdė visas kitas keliones. Kadangi liga Graikijoje iš esmės yra kontroliuojama, Mikonas gali tuo sėkmingai pasinaudoti: apribojimai čia švelninami greičiau nei kitose šalyse, nukentėjusiose nuo viruso skaudžiau, kaip antai Italija ir Ispanija.

„Gyventojai nori, kad sala vėl įsileistų turistus, ir ne tik dėl ekonominių nuostolių, bet dėl to, kad turizmas yra mūsų gyvenimas, – teigia K. Koukas. – Aišku, šis sezonas nebus normalus, bet mes vis tiek norime atsidaryti, nes tai turės įtakos ir ateinantiems sezonams.“

Po dviejų mėnesių kovos su virusu Europos vyriausybės pradeda palengva švelninti visuomeninio gyvenimo apribojimus, suteikdamos vilčių viešbučių, restoranų ir barų savininkams. Tai subtilus balansavimo aktas, kadangi valdžia nori atgaivinti veiklą, tačiau nerimauja dėl ligos atsinaujinimo.

Protrūkis sudavė precedento neturintį smūgį Europos turizmui, žlugdydamas pardavimus ir keldamas pavojų milijonams darbo vietų sektoriuje, atsakingame už maždaug 10 proc. visos produkcijos. Remiantis Europos kelionių komisijos (EKK), atstovaujančios 33 nacionalinėms turizmo organizacijoms, duomenimis, šiemet paklausa sumažėjo apytikriai 40 proc. Kol kas prognozuojama, kad iki prieškrizinio lygio ji nesugrįš iki pat 2023 m.

Kompanijos nuo „British Airways“ valdančio „IAG SA“ iki Vokietijos „TUI AG“, didžiausio pasaulyje kelionių paketų operatoriaus, eliminuoja dešimtis tūkstančių darbo vietų, o kai kurios smulkesnės, vienai šeimai priklausančios įmonės gali taip ir neatsigauti.

„Tik laiko klausimas, kada pasibaigs pinigai ir visoje Europoje matysime bankrotus“, – teigia EKK vykdomasis direktorius Eduardo Santanderis.

Šalys, kuriose registruojamas mažesnis infekcijų lygis, įskaitant Graikiją, Vokietiją ir Austriją, yra pasirengusios atsiverti greičiau ir jau siūlo dvišales kelionių sutartis. Kitose, pvz., Italijoje, Ispanijoje ir Prancūzijoje, kur koronavirusas nusinešė iš viso 85 000 gyvybių, lieka neaišku, kaip greitai turizmas vėl taps gyvybingas ir kaip jis tvarkysis su griežtomis socialinio atsiribojimo ir higienos taisyklėmis.

Žlunganti Europos turizmo industrija mėgina išgelbėti vasarą
© Zuma Press / Scanpix

Siekdama paskatinti sektoriaus atsigavimą, Europos Komisija šią savaitę paskelbė gaires viskam – nuo sienų apribojimų panaikinimo iki mobiliųjų telefonų sekimo programėlių naudojimo. Tačiau daugelis žmonių nesijaus pakankamai saugūs ir kelionių vengs tol, kol nebus surasta vakcina arba vaistai – o tam gali prireikti kelių mėnesių ar net metų.

Tiesioginį pandemijos poveikį sušvelnins Europos vyriausybių finansinė pagalba, įskaitant darbo užmokesčio kompensavimą, paskolų garantijas ir pridėtinio mokesčio sumažinimą. Tačiau EKK teigia, kad sutrikimų lygis yra „kur kas sunkesnis“ nei per finansinę krizę prieš dešimtmetį ir įneš į industriją „fundamentalių pokyčių“.

Vokietijos Baltijos jūros pakrantėje esančioje Riugeno saloje Raineris Malchusas negali sulaukti, kada vėl atvers savo 5 žvaigždučių prabangaus viešbučio duris ir susigrąžins šimtus tūkstančių eurų prarastų pardavimų.

Personalas intensyviai tvarko „Romantik Roewers Privathotel“, įsikūrusį kurortiniame Selino miestelyje: šluosto turėklus, užsandarina minibarus ir uždaro 52 kambarius, kuriuos sunkiau dezinfekuoti.

„Puiku, kad galime ir vėl priimti svečius, nes visas šis regionas yra priklausomas nuo turizmo, – teigia R. Malchusas. – Visi, pradedant gidais ir suvenyrų krautuvėlėmis ir baigiant ledų kioskais, laukė šios akimirkos.“

Jis tikisi, kad vokiečiai, paprastai vasaroti skrendantys į Ispaniją, Italiją ar Graikiją, šiais metais plūstelės į vietinius Šiaurės ir Baltijos jūros kurortus.

Austrijoje verslininkai galvoja naujas idėjas, kaip privilioti svečius: jie siūlo nemokamus kambarius, teminius kulinarijos vakarus ir filosofijos bei literatūros seminarus.

Peteris Fetzas, kuriam priklauso 250 metų senumo viešbutis „Hirschen“ Švarcenberge, prisipažįsta, kad antroje kovo pusėje jo el. pašto dėžutę kiekvieną dieną užplūsdavo vis nauji laiškai su prašymais atšaukti rezervaciją, taigi jis kasdien patirdavo nuo 40 000 iki 50 000 eurų nuostolių.

Žlunganti Europos turizmo industrija mėgina išgelbėti vasarą
© AFP / Scanpix

„Sunku, ką ir kalbėti, bet esame jauni ir kūrybingi, susitvarkysime, – sako P. Fetzas. – Praėję metai mums buvo sėkmingi, turime šiokių tokių atsargų, tačiau teko atidėti planuotą kambarių renovaciją.“

Šveicarijos valdžia tikisi, kad jos, kaip taikios šalies su pramonės nepaliestais kalnų peizažais, įvaizdis suteiks jai konkurencinį pranašumą. Naujoje rinkodaros kampanijoje didžiausias dėmesys skiriamas pokarantininiams vartotojams, tokiems kaip šeimos su vaikais, kurios turi stebėti biudžetą, ir poros, kurias galbūt išskyrė atstumas arba kurioms reikia pertraukos nuo karantino įtampos.

Adrianas Bridge'as, vadovaujantis viešbučiui „Yeatman“ su vaizdu į Porto miestą šiaurės Portugalijoje, teigia, kad didžiausias iššūkis bus įtikinti svečius, jog higienos normos yra pakankamai griežtos, kad apsaugotų juos nuo galimos infekcijos.

„Žmonės norės matyti dengiamą stalą ir turėti galimybę išvynioti peilį ir šakutę, kol jų dar niekas nepalietė, – sako A. Bridge'as. – Tradiciškai stengiamės užtikrinti, kad valymo procesas būtų nematomas, tačiau dabar jis tyčia bus matomas, kad svečiai galėtų jaustis ramūs.“

Graikijos, kurios vyriausybė buvo giriama už pakankamai sėkmingą viruso suvaldymo strategiją, ministras pirmininkas Kyriakos Mitsotakis ketvirtadienį pranešė, kad turizmo sektorius turėtų visiškai atsigauti iki liepos 1 d.

515 šalies tvarkomų paplūdimių bus vėl atidaryti šeštadienį, tačiau griežtos sąlygos iliustruoja, kaip pasikeis atostogos koronaviruso eroje.

Besimaudančiųjų skaičius bus apribotas iki 40 kiekvienam 1000 kvadratinių metrų, privalomas atstumas tarp saulės skėčių bus 4 metrai, o šezlongai bus sustatyti 1,5 metro atstumu vienas nuo kito. Personalas privalės dezinfekuoti šezlongus po kiekvieno naudojimo, o maistas galės būti tiekiamas tik išsinešti – ir jokio alkoholio.

E. Santanderis iš EKK svarsto, kad, žiūrint į perspektyvą, viruso krizė gali reikšti „naują pradžią“.

„Mes taip ilgai kalbėjome apie tvarų augimą, klimato kaitą, masinį turizmą ir panašiai, ir štai atsirado puiki proga paspausti mygtuką „Perkrauti“, atmesti senus modelius ir pagaliau į visus šiuos reikalus pažvelgti rimtai, – sako E. Santanderis. – Privalome pasinaudoti šia galimybe, kad paspartintume perėjimą prie ateities turizmo.“

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Atšaukiamos kruizinės kelionės: norinčių keliauti pilna, tačiau kilo nauji iššūkiai

Kruiziniai laivai vėl pilnutėliai, bet, kaip rodo statistika, keliautojai grįžta greičiau, nei...

Delfi PliusOtt Tammik

Dėl „beribės Kinijos draugystės“ su Putinu Baltijos šalims trūko kantrybė (7)

„Tai tikrai buvo veiksnys, į kurį atsižvelgėme priimdami sprendimą. Prieš tai pasikonsultavome...

Verslas PliusAndrew Atkinson; Celia Bergin

Jungtinėje Karalystėje dar vienas ženklas, įspėjantis apie galimą rinkos silpnėjimą

Jungtinėje Karalystėje (JK) laisvų darbo vietų skaičius sumažėjo pirmą kartą nuo 2020 m....

Verslas PliusMegan Durisin

Pragyvenimo krizė gilėja, o JK laukuose pūva maisto produktai: iššvaistyta dešimtys milijonų (1)

Jungtinės Karalystės laukuose lieka pūti dešimčių milijonų svarų vertės šviežios...

Delfi PliusBloomberg News

„Kuo daugiau rusų karių ten bus, tuo geriau“: Ukraina imasi gudrios taktikos (1)

Jau kelias savaites Ukrainos pajėgos metodiškai taikosi į Rusijos karių, užėmusių strateginiu...

Top naujienos

Mykolas Alekna laukia užplūstant dar didesnės emocijų bangos: sunku patikėti tuo, kas įvyko specialiai Delfi iš Miuncheno

„Sunku patikėti tuo, kas įvyko. Labai jaudinausi, kai buvo šeštas bandymas. Kai Kristjanas...

Kumščiu į krūtinę: rekordą priešpaskutiniu metimu sudaužęs Alekna – Europos čempionas Gudžius finale „sudegė“  (1)

Sezono lyderis ir absoliutus rungties favoritas Kristjanas Čehas – įveiktas. Europos lengvosios...

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Ukrainos karį kastravusio ir nužudžiusio sadisto medžioklė kaip „Bellingcat“ tyrėjams pavyko surasti karo nusikaltėlį

Tarptautinė nepriklausomų tyrėjų grupė „ Bellingcat “ nustatė karo nusikaltimą...

Verslas PliusGreta Klimkaitė, laida „Iš esmės“

Tragedija ir šokas – tokiais žodžiais situaciją vertina verslas: gali būti, kad laukia gana juodas scenarijus (2)

Šią savaitę Lietuvoje elektros kaina biržoje siekė visų laikų rekordą. Jos kaina šį...

Savaitgaliui – gaivesni orai: kai kur nušniokš smarkios liūtys

Šeštadienį didesnėje šalies dalyje orus lems anticiklono pietvakarinis pakraštys, o antroje...

Karas Ukrainoje. Vakarų žvalgyba: Rusijos pajėgos išgyvena sunkius laikus Rusija pirmą kartą nuo liepos nepasiekė jokių teritorinių laimėjimų (2)

Vienas Vakarų žvalgybos pareigūnas pareiškė, kad rusams Ukrainoje baigiasi šaudmenys, o tai...

Po dvikovos su Nyderlandais Maksvytis sutrumpino rinktinės kandidatų sąrašą

Septinta pergalė iš 7-ių: formaliai po akistatos su Nyderlandais baigėsi kontrolinių susitikimų...

Lietuvos vaikinai pranoko Graikijos rinktinę ir iškopė į Europos čempionato finalą

Europos jaunučių vaikinų ( U-16 ) krepšinio čempionato pusfinalyje Lietuvos rinktinė 77:61...

Kuzminskas grįžo į aikštę – rinktinė pasirengimo ciklą užbaigė triuškinama pergale

Europos vyrų krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė kontrolinių rungtynių ciklą...

Delfi Plius DELFI

Ekspertas apie Šoigu: niekur pasaulyje tokių dalykų nebėra (4)

Rusijos Federacija aktyviai ieško kaltųjų dėl nesėkmių kare Ukrainoje , nors tikrieji...