aA
Rūkstantys gamyklų kaminai, įvairiausių garsų kratinys – nuo šnypštimo iki kalimo ir gręžimo, – sklindantis iš besiplečiančios statybvietės. Šalies „Rūdžių juostoje („Rust Belt“) – nusėtoje uždarytų anglies kasyklų ir vos galą su galu suduriančių plieno gamyklų, – cheminių medžiagų bendrovė „Evonik Industries AG“ stato gamyklą, gaminsiančią medžiagą, kuri, bendrovės įsitikinimu, taps auksiniu standartu pramoninio trimačio, arba 3D, spausdinimo procese.
Vokietija nepraranda vilčių: nauja gamykla gali atgaivinti pramonę
© AFP / Scanpix

Projektas, vykdomas Rūro slėnio pramoniniame centre, tris kartus didesniame nei Monako teritorija, tiesia gelbėjimo ratą vietos ekonomikai ir galėtų pasitarnauti parodomuoju pavyzdžiu, kaip pritaikyti Vokietijos senosios mokyklos inžineriją naujoje eroje.

Bet jis kartu atspindi ir rizikas, gresiančias šalies ekonomikai. Naujausios poligrafijos pramonės technologijos, gebančios įpūsti gyvybės bet kokiai produkcijai mikrogamyklėlėse, nuo bato pado iki automobilių dalių, gali apversti aukštyn kojomis tradicinę gamybą, Vokietijos klestėjimo ramstį.

Ir nepaisant didelių investicijų, itin automatizuota gamykla išlaikys viso labo 150 darbo vietų – didelis kontrastas, prisiminus, kiek darbo jėgos reikia senstančioje regiono pramoninėje bazėje. Vis dėlto tokia perspektyva – geriau nei nieko Marlio miestui, nurungusiam Tailandą ir Singapūrą dėl vietos kompleksui pasirinkimo.

„Ši nauja gamykla ir toks didelis investicijų mastas užtikrina mums ateitį“, – sakė Marlio meras Werneris Arndtas.

Ši gamykla nubrėžia liniją vokiškoms tradicijai. Sklypas įsikūręs maždaug per 210 km (130 mylių) į šiaurę nuo Mainco, kur daugiau nei prieš 500 metų Johannesas Gutenbergas išrado spausdinimo presą, paskelbdamas apie masinės komunikacijos eros pradžią.

Vokietija buvo viena iš pirmųjų, įdiegusi 3D spausdinimą, net jeigu tradiciniams presų gamintojams, tokioms bendrovėms kaip „Heidelberger Druckmaschinen AG“ ir „Manroland AG“, sunkiai sekėsi įveikti iššūkius, susijusius su laikraščių pramonės smukimu. „Eos GmbH“, įsikūrusi šalia Miuncheno, yra viena didžiausių pasaulyje 3D spausdintuvų gamintojų. Kas trečia pramoninė bendrovė Vokietijoje naudoja šias technologijas, rodo Vokietijos skaitmeninės asociacijos „Bitkom“ atliktas tyrimas.

Vokietija nepraranda vilčių: nauja gamykla gali atgaivinti pramonę
© AFP / Scanpix


Viliamasi, kad 3D spausdinimas, teikiantis bendrovėms neprilygstamą dizaino laisvę, gali paskatinti analogišką technologijų pertvarką, kurios dėka gamyba taptų lankstesnė. Tai, savo ruožtu, galėtų sukelti iššūkį šalies mašininių mechanizmų gamintojams, jei šiems nepavyktų prisitaikyti.

Gamykla gamins pulverizuotą plastiką, kuris tarnaus kaip toneris, ekvivalentiškas tiems, kurie skirti „Eos“, „HP Inc.“ Ir „3D Systems Corp“ gaminamiems 3D spausdintuvams. Tai drąsus žingsnis laikotarpiu, kai didžiausia Europos ekonomika mėgina visomis išgalėmis įveikti nuosmukį, privertusį tokias milžines kaip „Siemens AG“ ir „Daimler AG“ šiais metais paskelbti apie per 100 000 darbo vietų naikinimą.

Vokietija jaučia spaudimą persitransformuoti. Prekybos karai, spartus perėjimas prie skaitmeninių technologijų ir Kinijos ambicijos tapti pasaulio lydere aukštos klasės gamyboje kelia grėsmę šalies ekonominiam modeliui; o šalies automobilių gamintojai susiduria su ypatingais iššūkiais dėl palaipsnio vidaus degimo variklių atsisakymo.

Didžiausias gamybos nuosmukis Vokietijoje per dešimtmetį gali sutrikdyti ekonominį augimą mažiausiai visus ateinančius metus, nes vidaus paklausai skausmingai atsiliepia vėstanti darbo rinka, nurodo šalies centrinis bankas. Vokietijos centrinis bankas („Bundesbank“) praėjusią savaitę sumažino savo 2020 metų Vokietijos augimo prognozę perpus, iki 0,6 procento.

Naujoji „Evonik“ gamykla – dabartinių patalpų išplėtimas – yra svarbus Rūro regionui, kur nedarbas beveik du kartus viršija nacionalinį vidurkį.

Vokietija nepraranda vilčių: nauja gamykla gali atgaivinti pramonę
© AP / Scanpix


Gamykla gamins dideliais kiekiais „Polyamide 12“, plastiką, kuris gali įveikti ekstremalius temperatūrų svyravimus, būti atsparus korozijai ir atlikti tinkamas funkcijas didelio spaudimo aplinkoje. Nors medžiaga buvo naudojama dešimtmečiais įvairiausių produktų gamyboje, nuo automobilių vamzdelių iki indaplovės įrankių krepšelio, „Evonik“ patobulino gaminio struktūrą taip, kad jis galėtų būti naudojamas 3D spausdintuvuose.

Tokios bendrovės kaip „General Electric Co.“, „Airbus SE“ ir BMW AG naudoja spaudos mašinas turbinų, lėktuvų bei automobilių sudedamosioms dalims gaminti; tuo tarpu medicinos bendrovės spausdina viską, nuo skalpelių iki galūnių protezų. Į šią sritį teikiama dar daugiau vilčių: prognozuojama, kad 3D spaudos pramonės pardavimai iki 2024 metų išaugs daugiau nei trigubai, iki virš 35 mlrd. dolerių, pažymi konsultacinė įmonė „Wohler’s Associates Inc.“.

„Mes esame ties naujų technologijų ištakomis“, – sakė Wolfgangas Diekmannas, kuris kuria „Evonik“ 3D spausdinimo miltelius laboratorijoje, esančioje Marlio chemikalų parke – infrastruktūros komplekse, kuris siekia 1930-uosius.

„Evonik“ privalo išlikti budri, kad neatsiliktų nuo sparčios rinkos plėtros“, – kalbėjo jis aikštelėje, kur spintos dydžio mašinos išspjaudavo kompleksinius prototipus.

Nepaisant daug teikiančių vilčių, šioms technologijoms vis dar teks įveikti nemažai kliūčių – įskaitant greitį, kainą ir poveikį aplinkai, – kol 3D spausdinimas galės pakeisti kitas gamybos rūšis plačiu mastu. „Evonik“ teigia ieškanti būdų, kaip būtų galima perdirbti miltelius, o šiais metais ji pristatė naują versiją, kuri, anot įmonės, „ženkliai“ sumažins atliekas.

Vokietija nepraranda vilčių: nauja gamykla gali atgaivinti pramonę
© AFP / Scanpix


Naujoji gamykla pradės veikti 2021 metais ir „Evonik“ „Poluamide 12“ gamybos pajėgumus padidins daugiau nei 50 procentų. Be 3D spausdinimo, „Evonik“ taip pat prekiauja junginiais, naudojamais kaip komponentai elektrinių automobilių dalių ir naftos bei dujų vamzdynų gamyboje.

Marlis, kuriame paskutinė anglies kasykla, veikusi daugiau nei šimtmetį, buvo uždaryta 2015 metais, nurungė Azijos vietoves iš dalies dėl savo ryšių su gretimais tiekėjais bei klientais ir dėl gausaus kvalifikuotų darbuotojų rato. Dėl tokios savo pozicijos miestas su maždaug 90 000 gyventojų kažkuo primena pramoninį Silicio slėnio variantą.

„Apie kompetenciją ir patirtį jau drąsiai galime kalbėti, – sakė Ralfas Duesselis, atsakingas už „Evonik“ gaminamą gerų eksploatacinių savybių plastiką.

Chemikalų parke, kurį sudaro jėgainė, geležinkelių jungtys ir vidaus uostas, dirba apie 10 000 žmonių. „Evonik“ pagrindinę žaliavą, skirtą „Polyamide 12“, gauna iš gretimo tiekėjo per tiesioginį vamzdyną.

„Chemikalų parkas yra mūsų miesto ekonominis stuburas“, kuris taip pat pertvarko gretimą uždarytą kasyklą, kad pritrauktų daugiau gamintojų, sakė Marlio meras W. Arndtas. „Čia turbūt nerastumėte šeimos, kuri neturėtų su parku jokių ryšių“, – pridūrė meras.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.3333

Kas pakeis Angelą Merkel? Prasidėjo bjauri kova (27)

Bavarijos ministras pirmininkas Markusas Soederis , pasisiūlęs vietoj kanclerės Angelos Merkel...

Po nusivylimo dėl „Johnson & Johnson“ vakcinų – gera žinia Europai papildyta (50)

Planuojama, kad „Pfizer Inc.“ ir „ BioNTech SE“ šį metų ketvirtį pristatys į ES daugiau...

Turtingoje Europos šiaurėje NT rinka muša rekordus: kainos vis kyla (36)

Šiaurės Europos nekilnojamojo turto rinka yra karštesnė nei bet kada, nes vis daugiau užsienio...

Putinas kuria planus, kaip paspartinti ekonomikos augimą: vardijami keli variantai (117)

Vladimiras Putinas nori, kad Rusijos ekonomika pasibaigus pandemijai vėl augtų, o išlaidos...

„Brexit“ šimtadienis: ar tikrai buvo taip blogai, kaip prognozuota? (14)

Prognozės buvo rūsčios. Balsavimas dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos, pasak Didžiosios...

Top naujienos

Vytautė Merkytė | D+

Pragaras po vandeniu, kurio nesuvaldė Putinas: tyrimas parodė, kokios buvo paskutinės „Kursk“ jūreivių gyvenimo minutės (4)

2000 m. rugpjūčio 12 d. 11 val. 20 min. vietos laiku Barenco jūrą sudrebino du tokie galingi...

Net neprasidėjusi kelionė į Egiptą sukėlė poilsiautojų pyktį: tai – pasityčiojimas (88)

Dar net neprasidėjusi poilsinė kelionė į saulėtąjį Egiptą kaip reikiant sukėlė...

Po visą Lietuvą sukrėtusios istorijos – skandalingos prokurorų išvados (122)

Jeigu jau sakai, kad patyrei seksualinę prievartą, tai būk malonus ir ant padėklo pateik...

Už pasodintą medį panevėžiečiui skirta solidi bauda: vyras nesiruošia nei pinigų mokėti, nei medžio išrauti (358)

Prieš du dešimtmečius nelegaliai Panevėžyje pastatęs šuns pakelta koja medinę skulptūrą ir...

Čempionų lyga: „Real“ atliko juodą darbą, „Man City“ atsipirko trumpu išgąsčiu (11)

Dėl UEFA Čempionų lygos trofėjaus toliau kausis dvi Anglijos bei po vieną Prancūzijos ir...

Toma Miknevičienė | D+

Gimdymas vyro akimis: buvo vienas momentas, kuris gal ne kiekvienam būtų patikęs (1)

Dalyvauti vyrui gimdyme ar ne? Kokios pasekmės gali užgriūti? Gal pamatęs, kaip jo moteris...

Mano vyras turi meilužę: skirtis ar atleisti? (306)

Neištikimybė yra ne tik vienas sunkiausių iššūkių santykiuose, bet ir vienas dažniausių. Ką...

Sinoptikai turi gerų žinių: jau netrukus vėl lepinsimės 18 laipsnių šiluma (9)

Ketvirtadienio naktį Lietuvoje darbavosi žemo atmosferos slėgio sūkurys. Jis pašykštėjo...

Į ankstyvas išgertuves socialiniame būste policijos niekas neįleido: teko išsikviesti merę (109)

Antradienį nuo ryto vykstančių išgertuvių kaimynystėje esančiame socialiniame būste...

Liūdesys Bolonijoje: „šešiaženkliame“ mūšyje kelialapį į finalą ir Eurolygą nugvelbė rusai (24)

Kazanės UNIKS – Europos taurės turnyro finale ir kito sezono Eurolygoje. Lemiamose rungtynėse...