aA
Vokietija ruošiasi vienam iš didžiausių ilgalaikių gamtinių dujų suvartojimo padidėjimų per beveik du dešimtmečius, nepaisydama Jungtinių Valstijų įspėjimų, kad nevertėtų pirkti tiek daug energijos iš Rusijos.
Nord stream 2
Nord stream 2
© Sputnik / Scanpix

Gamtinėmis dujomis bus paremtos kanclerės Angelos Merkel pastangos uždaryti anglies ir atomines elektrines, kurios šiuo metu generuoja pusę šalies elektros energijos. Kol vyriausybė stengiasi propaguoti atsinaujinančius energijos išteklius, pramonės vadovai, energijos prognozuotojai ir investuotojai teigia, kad reikės dar daugiau dujų, norint pasiekti balansą, nes energijos srautai iš vėjo ir saulės ūkių pasižymi permainingumu.

Ši perspektyva galėtų paaiškinti, kodėl A. Merkel leidžia tiesti „Nord Stream 2“ dujotiekį iš Rusijos ir skatina naujus įrenginius, skirtus importuoti suskystintas gamtines dujas. Per ateinančius metus Vokietijai gali prireikti daug daugiau dujų, kad kompensuotų uždarytas elektrines, jeigu šalis patirtų sunkumų vykdydama 500 mlrd. eurų kainuosiantį perėjimą prie švaresnio kuro.

„Gamtinių dujų paklausa bent jau kurį laiką turės augti, kad būtų kompensuotas anglies atsisakymas, – teigė Londone įsikūrusio pramonės konsultanto „Energy Aspects Ltd.“ gamtinių dujų, anglies ir anglies dioksido padalinio vadovas Trevoras Sikorskis. – Turbūt todėl Vokietijos vyriausybė pasiryžusi tiesti „Nord Stream 2“.“

Vokietija, nepaisydama Trumpo, didina apetitą rusiškoms dujoms
© Bloomberg

Esama nemažai problemų, drumsčiančių perspektyvas dėl to, kiek Vokietijai reikės naujų dujų, ir kada. Tarkime, trūksta aiškumo, kurios anglies jėgainės bus uždarytos ir kuriuo metu, kokius apribojimus vyriausybė taikys atsinaujinantiems energijos ištekliams ir ar Vokietija gali pasikliauti kaimyninėmis valstybėmis, kad šios padės kompensuoti laikinus energijos trūkumus tinkle.

Dar viena komplikacija – prognozuotojų vertinimai ir prognozavimo horizontų skirtumai. Vis dėlto beveik visi prognozuotojai svarsto, kad dujų paklausa Vokietijoje augs – vieni iš jų, pvz., „Energy Aspects“, mato kelis procentinius augimo punktus, o kiti, kaip antai „German LNG Terminal“, pranašauja paklausos padvigubėjimą.

„Mes kur kas labiau palaikome perėjimą prie dujų ir atsinaujinančių energijos šaltinių modelio, lyginant su dabartiniu anglies ir atsinaujinančių energijos šaltinių modeliu“, – Londone vasario 25 d. surengtame „Royal Dutch Shell Plc“ susitikime teigė Steve'as Hillas, „Shell Energy“ vykdomasis viceprezidentas.

Šios prognozės ženklina atskirtį nuo praėjusių dviejų dešimtmečių, kai saulės pramonė dar tik stojosi ant kojų, o dujų paklausa iš esmės nekito. Dujų sunaudojimas per pastaruosius trejus metus išaugo 22 proc., nes po 2011 m. avarijos Japonijos Fukušimos gamykloje nemažai atominių elektrinių buvo uždaryta. Dujų pramonę tai, galima sakyti, sugrąžino į 2000-ųjų lygį, kompensuojant už dešimtmetį, kai ekonomika buvo sulėtėjusi.

Vokietija, nepaisydama Trumpo, didina apetitą rusiškoms dujoms
© Bloomberg

Šiuo metu Vokietija pradeda galvoti apie papildomus elektros energijos šaltinius, nes ketina atsisakyti anglies jėgainių, kad įvykdytų klimato kaitos įsipareigojimus pagal Paryžiaus susitarimą, tuo pačiu metu uždarydama ir atomines elektrines. Nors pastaraisiais metais atsinaujinantys energijos šaltiniai sparčiai auga ir toliau augs, tinklui reikia nuolatinio tiekimo šaltinio, galinčio kompensuoti vėjo ir saulės „kaprizus“.

Gamtinės dujos – pats akivaizdžiausias pasirinkimas. Jos dega švariau už anglį ir gali tiekti kurą jėgainėms pagal tinklo dispečerių užsakymą.

„Gamtinės dujos – iš tiesų patogus dalykas, – teigė Jeanas-Baptiste'as Dubreuil, Paryžiaus Tarptautinės energetikos agentūros vyresnysis gamtinių dujų analitikas. – Anglis užtikrina bazinę apkrovą, ir dabar kyla klausimas, kokiu mastu bazinę apkrovą galėtume pakeisti atsinaujinančia energija. Ten, kur to padaryti bus neįmanoma, į pagalbą ateis dujos.“

Didesnis dujų naudojimas kelia grėsmę supykdyti JAV, kuri reikalauja, kad Vokietija kartu su likusia Europa rastų alternatyvų Rusijos srautams. Rusija šiuo metu tiekia reikšmingą Vokietijai reikalingų dujų dalį ir po Baltijos jūra stato „Nord Stream 2“ dujotiekį, kad turėtų naujų tiekimo būdų.

Valstybinis dujotiekio čempionas „Gazprom PJSC“ į Europą pumpuoja beveik rekordinius dujų kiekius ir naująjį maršrutą pristatys jau šių metų pabaigoje. „Gazprom“ – ne vienintelė įmonė, skubanti atsakyti į padidėjusią paklausą.

Vokietija, nepaisydama Trumpo, didina apetitą rusiškoms dujoms
© Bloomberg

Trys Vokietijos miestai – Brunsbiutelis, Stadė ir Vilhelmshafenas – aktyviai vykdo lobizmą, tikėdamiesi sulaukti federalinės paramos, kad galėtų statyti pirmąjį Vokietijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą. Tai leistų įvairioms šalims nuo Kataro iki Alžyro ir netgi JAV siųsti į Vokietiją laivus su superatšaldytu kuru. Tačiau SGD panaudojimas energijos tinklo subalansavimui, be kita ko, kelia nerimą dėl saugumo.

„Kuo labiau Europa bus priklausoma nuo SGD, tuo pavojingesnė bus jos priklausomybė nuo importo, – pabrėžė Austrijos naftos kompanijos „OMV AG“, padedančios finansuoti „Nord Stream 2“, valdybos narys Manfredas Leitneris. – SGD tėra dujų fleksibilizacija gabenant į tikslą, o tai reiškia didesnę konkurenciją tarp geografinių regionų. SGD – brangesnės ir mažiau patikimos nei dujotiekio gamtinės dujos.“

Įvairūs pavojai gali sulėtinti arba netgi sustabdyti dujų plėtrą – pradedant nuo neįprastai atšilusio klimato šiauriniame pusrutulyje, kuris šią žiemą Azijoje ir Europoje sumažino šildymo poreikį.

„Esama nemažai netikrumo dėl dujų vaidmens būsimame energijos šaltinių derinyje, – teigė kredito reitingų agentūros „Moody's Corp.“ analitikė Joanna Fic. – Ilgalaikis scenarijus priklausys nuo paklausos raidos, politikos, susijusios su dujų ateitimi ir technologinės pažangos. Kai kurios šalys kalba apie laipsnišką dujų atsisakymą. Vis dar tebėra nemažai nežinomųjų.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.8000

Pavydėtinus COVID-19 rezultatus demonstruojančios Jungtinės Karalystės dabar laukia sudėtingas iššūkis (8)

Glazgo pietvakariuose jums būtų atleista, jei manytumėte, kad praėjusios savaitės Škotijos...

JAV degalinės baigia išdžiūti, bandant po kibernetinės atakos vėl paleisti naftotiekį (34)

Degalinėse palei JAV rytinę pakrantę pradeda trūkti degalų, kol didžiausias Šiaurės Amerikos...

Indijoje fiksuojami kitose šalyse dar nematyti COVID-19 padariniai ligoninėms nurodyta įrengti atskirus skyrius (212)

Indijai toliau kovojant su sparčiausiai pasaulyje augančiu koronaviruso protrūkiu, šalies...

Sėkmingiausiai su COVID-19 kovojusiai šaliai – nerimo ženklai (16)

Singapūras , Azijos miestas-valstybė, pagarsėjęs kaip vienas sėkmingiausių kovotojų su...

Viena grūdinė kultūra apsaugos pasaulį nuo platesnio masto maisto krizės (29)

Neregėtas aukštumas pasiekusioms grūdinių augalų kainoms kurstant susirūpinimą dėl maisto...

Top naujienos

Šarūnas Meškys | D+

Skubėkite prisirinkti šių pumpurų: užsienio mokslininkai ištyrė, kaip Lietuvoje paplitęs augalas įveikia mirtiną virusą ir naikina vėžio ląsteles

Italijos ir Pietų Korėjos mokslininkai išsiaiškino stulbinančią augalų savybę, kuri gali...

Po medikės savižudybės bus išmoktos pamokos: sukrėtimai laukia visos sistemos (229)

Sekmadienį iš gyvenimo savo noru pasitraukė jauna gydytoja anesteziologė-reanimatologė, dirbusi...

Pensija nuo 72-ejų? Metas susitaikyti, kad dirbti turėsime ilgiau (712)

Europos Komisija Lietuvai rekomenduoja iki 2040 m. prailginti darbingą amžių iki 72-ejų. Dabar...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Atkaklusis nacis, kuris norėjo grįžti į Vokietiją: pabėgėlio išradingumas pranoko „Holivudo“ filmus, o Hitleris už tai net apdovanojo

Sėkmė šypsosi tik atkakliems. Taip teigiama apie pasiekimus asmeniniame gyvenime, versle, sporte ir...

Iš Gazos Ruožo vėl lekia raketos: po Izraelio aviacijos smūgio sugriuvus 12 aukštų pastatui „Hamas“ surengė masinę ataką (413)

Gazos Ruožą kontroliuojantis islamistų judėjimas „Hamas“ antradienį paskelbė paleidęs 130...

Sugalvojo originalų būdą įamžinti gražiausias Lietuvos vietoves: šis namų akcentas abejingų nepalieka (16)

Norite, jog į namus atėję draugai kalbėtųsi apie keliones, Lietuvos grožį ir pamirštų...

Smurtą artimoje aplinkoje patiria ir vyrai: specialistas papasakojo, su kokiomis problemomis susiduria dažniausiai (51)

90 proc. smurto artimoje aplinkoje patiria moterys. Vyrų, patiriančių smurtą , yra gerokai...

Į Norvegiją išvykusi lietuvė patyrė tikrą siaubą – dukters kūną rado jau atvėsusį Pasakojimas, paremtas tikrais įvykiais (23)

Vilma atvyko į Norvegiją užsidirbti. Kartu pasiėmė ir dukrelę Laurą. Su Lauros tėčiu visi...

Edgaras Savickas | D+

Sovietinis palikimas keliuose: kodėl vis dar atrodo, kad Europa prasideda Lenkijoje (32)

Pagal Sovietų Sąjungos GOST (rus. Государственный стандарт) sukurtas...

Ugnikalnių takais. 37 serija

Trumpai apie mano kelionę: 2021 metais grįžtam į senas svajones! Visą gyvenimą žavėjausi...