aA
Rekordinis kainų šuolis didžiausioje Europos elektros energijos rinkoje gali tęstis ir 2019 m.
© Shutterstock

Išaugusios Europos anglies kainos, Vokietijos planas uždaryti kelias taršiausias šalies elektrines ir žemas vandens lygis po itin sausringos vasaros – visi šie veiksniai prisidėjo prie elektros energijos kainų augimo regione. Nors šiųmetinis kainų šuolis tikriausiai nepasikartos, „Wood McKenzie Ltd.“ duomenimis, vidutinės standartinės energijos kainos 2019 m. turėtų pakilti maždaug 16 proc.

Dar labiau išaugusios kainos gali būti skausmingos pramonei ir namų ūkiams bei pakurstyti infliaciją. Tačiau jos taip pat gali ženkliai pakelti kai kurių komunalinių paslaugų tiekėjų akcijas. Nors pagrindinių Europos komunalinių paslaugų įmonių indeksas šiemet sumažėjo 2,2 proc., tarp labiausiai klestinčių bendrovių buvo neiškastinės energijos gamintojos „Verbund AG“ ir „Electricite de France SA“.

Vokietija muša pelno rekordus – kainų šuolis gali tęstis ir 2019 m.
© Archyvas

„Prisitaikome prie naujos tvarkos su didesnėmis anglies kainomis, nes tai – platesnės Europos strategijos dalis, – teigia „S&P Global Platts“ pasaulinės energijos vykdomasis direktorius Bruno Brunetti. – Aukštos anglies kainos reiškia daugiau atsinaujinančių energijos šaltinių ir mažesnius šansus, kad šis kuras bus naudojamas ir ateityje“.

Indekso išaugimą 49 proc. daugiausia lėmė sparčiai kylančios anglies kainos, per pastarąjį dešimtmetį pasiekusios didžiausią metinį pokytį.

Tai buvo „didžiausias šiemet stebėtas pokytis, tad atitinkamai išaugo ir energijos kainos“, – teigė Peteris Osbaldstone'as, „Wood Mackenzie“ Europos energijos mokslinių tyrimų direktorius. Jis taip pat sakė, kad kitais metais Vokietijos išankstinės sutartys vidutiniškai gali siekti nepilnus 50 eurų už megavatvalandę. 2018 m. megavatvalandė vidutiniškai kainavo 43 eurus.

Tai gali tapti bumo pabaiga, nes, konsultanto nuomone, 2020 m. energijos tarifai vėl turėtų kristi, atsižvelgiant į mažesnes dujų kainas.

„Numatoma, kad 2020 m. šiek tiek atpigs dujos, o tai paveiks ir energijos kainas“, – teigė jis.

Vokietija yra didžiausia ir labiausiai centrinė Europos rinka, todėl tai, kas vyksta Vokietijoje, turi įtakos ir kitiems regionams. Šiemet Šiaurės šalyse energijos kainos išaugo 41 proc., o Prancūzijoje – net 47 proc.

Štai kas lems energijos kainų kilimą 2019-aisiais:

Anglies rinka

Glaudus ryšys tarp anglies ir energijos tęsis. Nuo sausio 1 d. prasideda leidimų perviršio sumažinimo mechanizmas, žinomas kaip rinkos stabilumo rezervas, o pagrindinis šių metų orientyras buvo sumažėjusi pasiūla.

Vokietija muša pelno rekordus – kainų šuolis gali tęstis ir 2019 m.
© Archyvas

Prognozės – pačios įvairiausios. Kai kurie, įskaitant Vokietijos banką „Berenberg“, numato, kad ateities sandoriai padvigubės iki beveik 45 eurų už toną, kiti, pvz., „Aurora Energy Research Ltd.“, tikisi tik šiek tiek pasikeitusių kainų – nuo keliolikos iki dvidešimt kelių eurų už toną.

„Nežinomybė didžiulė, nes daug kas priklausys nuo finansų investuotojų, pastaraisiais metais susidomėjusiais energijos rinka, elgesio, – pastebėjo „Aurora“ projektų vadovas Hannsas Koenigas. – Svarstomi įvairūs variantai, tačiau kol kas manome, kad 20 eurų – gana tinkamas lyginamasis indeksas“.

Anglies ateitis Vokietijoje

Vasario pradžioje vokiečių Anglies komisija paskelbs tvarkaraštį, kuriuo remdamasi šalis palaipsniui atsisakys pasaulyje plačiausiai naudojamo elektrinių kuro. „Berenberg“ teigia, kad komisija gali pareikalauti net 10 gigavatų elektrinių uždarymo iki 2022 m., įskaitant keletą elektrinių, deginančių lignitą, arba rusvąją anglį – pačią taršiausią kuro rūšį.

Priverstinai uždaromų gamyklų operatoriai, tokie kaip „RWE AG“, greičiausiai sieks kompensacijos. Branduolinių jėgainių savininkai jau gauna išmokas už išankstinį reaktorių sustabdymą, o iki 2022 m. branduolinės energijos šalyje planuojama visiškai atsisakyti.

Akmens anglies gamyklų uždarymas kartu su reaktorių sustabdymu energijos išteklius gali sumažinti net 26 gigavatais, prognozuoja „Berenberg“. Tai padidins spaudimą elektros energijos tiekėjams, ypač išaugusio poreikio laikotarpiais arba tada, kai atsinaujinančių energijos šaltinių našumas bus žemas.

Vokietija muša pelno rekordus – kainų šuolis gali tęstis ir 2019 m.
© Archyvas

„Neabejotinai judame griežtesnės rinkos link, todėl galime tikėtis daugiau energijos kainų svyravimų“, – teigia H. Koenigas. Šis kintamumas sudarys galimybę užsidirbti didesnėms komunalių paslaugų įmonėms ir finansų prekeiviams, tačiau gali tapti iššūkiu savivaldybių tiekėjams ir stambiesiems vartotojams.

Kaimyninė Prancūzija taip pat planuoja iki 2022 m. uždaryti penkias anglimi kūrenamas elektrines, kurias valdo „EDF“ ir „Uniper SE“, palaipsniui sumažindama išmetamo anglies dvideginio kiekį.

Sausi orai

„Deutscher Wetterdienst“ preliminariais duomenimis, šiemet Vokietija išgyveno karščiausius ir sausiausius orus per daugiau nei šimtmetį. Žemas vandens lygis upėse baržoms trukdė gabenti į elektrines akmens anglį, be to, privertė „EDF“ sumažinti gamybos apsukas kai kuriose Prancūzijos branduolinėse jėgainėse, kad būtų išvengta perkaitimo.

Kadangi nuo gegužės mėnesio didesnių kritulių taip ir nebuvo, kyla grėsmė, kad upių, ežerų ir grunto vandenų lygis per žiemą neatsistatys, ir ateinančią vasarą galima tikėtis dar sunkesnių sausrų.

„Energijos prekiautojams orų prognozės aktualu, nes tai padidina sugriežtinto energijos tiekimo ir kainų šuolių riziką, – teigia Neilas Cornelius, konsultacinės įmonės „Berkeley Research Group LLC“ direktorius. – Tai problema, galinti paveikti didžiąsias branduolines ir įprastines jėgaines, kurios paprastai aušinamos upių vandeniu“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Svarbiausia Europos upė džiūsta: pasekmes jaučia milijonai gyventojų (4)

Kevino Kilpso automobilių keltas skrodžia Vokietijos Reino upės vandenis, jam sukant į krantą...

Žmonės daug labiau pasitiki savo viršininku nei vyriausybe ar žiniasklaida (15)

Darbdaviai tampa galingu pasitikėjimo šaltiniu, nes žmonės vis dažniau kliaujasi vietos...

Vis dar čia? Kaip „Brexit“ atidėjimas gerokai apsunkintų gyvenimą Briuseliui (10)

Nacionalistai – nuo Italijos iki Vengrijos – ruošiasi kovoti Europos Parlamento (EP)...

„Google“ svarsto galimybę iškelti „Google News“ iš Europos (3)

Europos įstatymų leidėjai pasirengę išbandyti, kiek yra iš tikrųjų svarbus bendrovei „...

„Davose 2019“ – viskas apie „Globalizaciją 4.0“. Kas gi tai? (1)

Šių metų Pasaulio ekonomikos forumo ( PEF ) organizatoriai, sukdami galvą, kaip pavadinti...

Top naujienos

Albinas Januška: klysta manantys, kad Šimonytė pralaimės Nausėdai (93)

Jei prezidento rinkimų antrame ture susirungs Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda , bent dalis...

9 kiaušinių pakuotės ir krentantis Putino reitingas: kaip rusai gyvena 2019 metais (26)

Vietoje įprastos dešimties kiaušinių pakuotės – dėžutė su devyniais. Tokį vaizdą Rusijos...

Svarbiausia Europos upė džiūsta: pasekmes jaučia milijonai gyventojų (4)

Kevino Kilpso automobilių keltas skrodžia Vokietijos Reino upės vandenis, jam sukant į krantą...

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (279)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (220)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Sulaukta dar vieno „Sandros Grafininos apsireiškimo“: mįslė ramybės neduoda ir jos artimiesiems, ir Nigelo Westo advokatui (5)

Detektyvu virtusi Sandros Grafininos dingimo istorija iki šiol nėra išnarpliota. Naujienų apie...

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (220)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks (1)

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (70)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (65)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...