aA
„Wirecard AG“ tenka kovoti dėl išlikimo po to, kai prisipažino, kad 1,9 milijardo eurų paskelbto turto greičiausiai neegzistuoja, dar labiau eskaluodamas apskaitos skandalą, krečiantį Vokietijos finansų industriją.
Vokietiją krečia didžiulis finansų skandalas: šlovintos įmonės sąskaitoje – neegzistuojantys milijardai
© Shutterstock

Mokėjimų tvarkytojas praneša, kad tęsia diskusijas su kreditoriais ir svarsto didelio masto restruktūrizacijos galimybę po to, kai paskelbs finansinius fiskalinių 2019 m. ir 2020 m. pirmojo ketvirčio rezultatus. Ankstesni verslo su trečiosiomis šalimis, kurios „Wirecard“ vardu tvarko operacijas, aprašymai buvo „neteisingi“.

Skandalas kilo dar prieš paskelbus pirmadienio ryto pranešimą: „Wirecard“ akcijos ir obligacijos žlugo, o generalinis direktorius pasitraukė iš pareigų ir paliko kompaniją aiškintis su kreditoriais dėl skolos sąlygų. Per mažiau nei savaitę finansinių technologijų kompanija, kadaise šlovinta kaip Vokietijos finansų ateitis, prarado beveik 90 proc. savo rinkos vertės, o jos akcijos pirmadienį krito trečią dieną iš eilės.

„Prieš mūsų akis – absoliuti katastrofa, – pirmadienį vykusioje valdybos diskusijoje sakė Felixas Hufeldas, Vokietijos aukščiausios finansų reguliavimo institucijos „BaFin“ vadovas. – Gaila, kad apskritai nutiko toks dalykas.“

„Wirecard“ praneša, kad veda „konstruktyvias diskusijas“ su skolinančiais bankais, įskaitant kredito linijų, kurių terminas numatomas birželio pabaigoje, pratęsimą. Siekdama tvaraus finansavimo strategijos, kompanija bendradarbiauja su investiciniu banku „Houlihan Lokey“. Taip pat svarstomas išlaidų sumažinimas, restruktūrizavimas ir verslo vienetų bei produktų segmentų perleidimas arba nutraukimas, teigiama pranešime.

„Tikėtina, kad 1,9 milijardo eurų banko sąskaitos likutis neegzistuoja“, – sakė „Wirecard“ atstovas.

Firma ne kartą vėlavo paskelbti finansines ataskaitas, o praėjusią savaitę perspėjo, kad 2 milijardų eurų vertės paskolos gali būti nutrauktos, jei iki birželio 19 d. nebus paskelbta audituota metinė ataskaita.

„Wirecard“ kreditoriai jau pradeda reaguoti. Pasak su situacija pažįstamų žmonių, „Bank of China Ltd.“ gali nurašyti didžiąją dalį 80 milijonų eurų skolos ir nebepratęsti kredito linijos.

„Moody’s Investors Service“ pirmadienį nusprendė atšaukti „Wirecard“ kredito reitingus, nes mano, kad „turi nepakankamai informacijos arba ji nėra adekvati, kad būtų galima skelbti reitingus“. Penktadienį „Moody’s“ sumažino reitingus šešiais lygiais, taigi „Wirecard“ atsidūrė per vieną žingsnį nuo žemiausios pakopos.

Frankfurte „Wirecard“ akcijos nukrito net 50 proc. ir 12:35 val. buvo prekiaujamos 38 proc. mažesne kaina. Nuo trečiadienio, kai paaiškėjo, kad trūksta skelbtų lėšų, akcijos nukrito 85 proc.

„Wirecard“ skolintojai reikalauja iš kompanijos daugiau aiškumo mainais už beveik 2 milijardų dolerių vertės finansavimo pratęsimą po to, kai ši pažeidė paskolos sąlygas, anksčiau sakė su situacija susipažinę žmonės. Pasak jų, mažiausiai 15 komercinių skolintojų, įskaitant „Commerzbank AG“ ir „ABN Amro“, paskubomis veda derybas dėl tolesnių žingsnių.

Trūkstami grynieji pinigai „gali paskatinti įsipareigojimų nevykdymą ir leisti kreditoriams nutraukti kredito linijas“, teigė Justinas Tangas, Singapūro „United First Partners“ Azijos tyrimų vadovas.

Remiantis „Bloomberg“ duomenimis, „Wirecard“ turi neapmokėtą 1,75 milijardo eurų kreditą. Kompanija jau panaudojo apie 90 proc. kredito, remiantis apklaustais šaltiniais ir kreditorių sąrašu, kurį matė „Bloomberg“:

Kreditoriai Nominali suma (milijonais eurų)

  • ABN Amro, Commerzbank, ING, LBBW 200
  • Barclays, Credit Agricole, DZ Bank, Lloyds 120
  • Bank of China, Citi, Deutsche Bank, MUFG 80
  • Raiffeisen Niederösterreich 60
  • Agricultural Bank of China 55
  • Raiffeisen Oberösterreich 45


Neaišku, kaip šie naujausi prisipažinimai paveiks diskusijas su bankais. Vienas iš kalbintų žmonių teigė, kad dauguma yra linkę pratęsti grąžinimo terminą, kad galėtų geriau įvertinti galimą įsipareigojimų nevykdymo poveikį savo balansui. Tačiau pratęsimas gali būti vertinamas kaip bankroto atidėjimas, o tai pagal Vokietijos įstatymus yra neteisėta.

Skandalas paskatino atsistatydinti Markusą Brauną, kuris beveik du dešimtmečius ėjo kompanijos generalinio direktoriaus pareigas. Laikinai jį pakeitė Jamesas Freisas. M. Braunas atsisakė didelės dalies turimų kompanijos akcijų, kurias finansavo iš paskolos, pranešė „Bloomberg“.

Gilėjanti paslaptis dėl prarastų pinigų iškilo į viešumą po to, kai „Wirecard“ pranešė, kad pora neįvardytų Azijos bankų negali rasti jo sąskaitų su pinigais.

Tiek „Bank of the Philippine Islands“, tiek „BDO Unibank Inc.“ patvirtino, kad „Wirecard“ niekada nebuvo jų klientas ir jie tų pinigų nėra matę. Anot šalies centrinio banko, kuris atlieka savo tyrimą, trūkstami grynieji pinigai niekada nepateko į Filipinų finansų sistemą.

Dokumentas, kuriuo buvo siekiama įrodyti ryšį tarp „Wirecard“ ir „BPI“, yra „fiktyvus“ ir gali būti bandymo sukčiauti dalis, penktadienį pažymėjo banko prezidentas Cezaris Consingas. „BDO Unibank“ generalinis direktorius Nestoras Tanas teigė, kad tai buvo „klastotė, kurią bankas vėliau išaiškino kaip melagingą“.

Pirmadienio pranešime teigiama, kad „Wirecard“ toliau tiria šį reikalą ir negali atmesti galimo poveikio finansinėms ankstesnių metų ataskaitoms.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
3.5833

Įvertino Merkel indėlį darbuotojų sąlygoms: didžiausia kritika Vokietijai – dėl dirbančių moterų (2)

Ilgiausiai tarnavusi išsivysčiusio pasaulio vyriausybės vadovė Angela Merkel mažai tenuveikė,...

Vienas didžiausių geležies rūdos eksportuotojų keičia savo sprendimą

Bendrovė „Fortescue Metals Group Ltd.“ planuoja siekti, kad jos didžiausi klientai mažintų...

Įpykusi Prancūzija žengė beprecedentį žingsnį: taip žaisti negalima (306)

Prancūzija penktadienį atšaukė savo ambasadorius Jungtinėse Valstijose ir Australijoje, šiuo...

„Bloomberg“: 25 turtingiausių pasaulio šeimų turto vertė padidėjo 312 mlrd. JAV dolerių

Bendra 25 turtingiausių pasaulio šeimų turto vertė per pastaruosius metus padidėjo 312 mlrd. JAV...

Profesorius: pasaulio ekonomika – tarsi eksperimentiniais vaistais gydomas pacientas (18)

Pandemijos sukelti sukrėtimai yra tarsi preliudija prieš ateinantį pasaulinės ekonomikos...

Top naujienos

COVID-19 rodikliai blogėja kasdien ir kone visose kreivėse: siūlo apie atlaisvinimus negalvoti – laukia sunkiausias mėnuo (635)

Epidemiologinė situacija Lietuvoje ir toliau prastėja. Kai kuriomis dienomis nustatoma net daugiau...

Agnė Keizikienė | D+

Nemetate daiktų, nes „gal prireiks“: psichiatrė papasakojo, kada tai gali tapti rimta liga

Sutikite, kad dažnai besitvarkant išsprūsta frazė: o gal prireiks? Atidedate daiktą, o po metų...

Po rinkimų karnavalo Rusijoje įspėja: gali baigtis liūdnai (483)

Tai nebuvo rinkimai. Su tokiu teiginiu kalbėdami apie Rusijos parlamento rinkimus sutinka dauguma...

Viceministrė: šią savaitę gali būti sprendimų dėl griežtesnių ribojimų uždarose patalpose (111)

Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė žada, kad jau šią savaitę gali...

Vėsūs orai dar nesitrauks, o ketviradienis atneš lietų (1)

Antradienio dieną išliksime ciklono, kurio centras yra į rytus nuo Lietuvos, įtakoje.

Lietuvos sąjungininkai – apie dūrį į nugarą: pasekmės gali atsirūgti visai NATO (330)

Dūris į nugarą, išdavystė! Tokios tulžingos reakcijos pasipylė iš Paryžiaus po to, kai...

Pajūryje sutiktas roplys nustebino daugelį: priminė žinomą lietuvišką pasaką (14)

Rašytojas Vytautas V. Landsbergis feisbuke pasidalino vaizdo įrašu, kuriame nufilmuotas pajūryje...

Po dramatiško „Žalgirio“ starto – Schillerio pastabos ekipai: turime apie daug ką pasikalbėti paaiškino, kodėl Kalnietis žaidė 7 min. (12)

Kauno „Žalgiris“ turėjo kautis iki paskutinės minutės, jog „Betsafe-LKL“ starte palaužtų...

Kankina nemiga ir chroniškas nuovargis? Genialią idėją pateikė dizaineris Robertas Kalinkinas (14)

Atostogų į Tenerifę su šeima išvykęs dizaineris Robertas Kalinkinas kartu pasiėmė ir...

Mirties slėniu praminta vieta Žemėje: koją čia įkelti gali tik drąsiausi, teritorija pažymėta specialiais ženklais (4)

54 laipsniai Celsijaus - tokia temperatūra čia užfiksuota šių metų birželio 17 dieną. Ir tai...