aA
Visiems, kurie tikisi, kad Vokietija puls gelbėti Europos ekonomikos, teks dar palūkėti.
Olafas Scholzas, Angela Merkel
Olafas Scholzas, Angela Merkel
© AFP / Scanpix

Didėjančio visuotinio spaudimo ir 1000 koronaviruso atvejų per praėjusį savaitgalį nepakanka, kad politikai, valdantys fiskaliniu požiūriu stipriausią regiono valstybę, ryžtųsi taip reikalingoms paskatoms. Šis pasipriešinimas greičiausiai truks tol, kol vokiečiai manys, jog viruso protrūkio poveikis vartotojų išlaidoms yra laikinas ir lengvai suvaldomas.

Tokia politika atitinka ne tik nuo seno puoselėjamą Vokietijos nenorą leistis į skolas, bet ir jos poziciją 2008 m. finansinės krizės akivaizdoje, kai šalies atsakas buvo tarytum sulėtintas. Nors šis požiūris gali siutinti vokiečių kolegas iš Didžiojo septyneto, kurie tikisi, kad šalies fiskalinė galia sustiprins bendrą atsaką, tai nėra jų mokesčių mokėtojų pinigai.

„Esu visiškai tikras, kad prireikus vyriausybė ko nors imsis, tačiau patirtis rodo, jog jiems tai padaryti bus nelengva, – teigia Frankfurto „DekaBank“ ekonomistas Andreas Scheuerle. – Vokietija linkusi veikti ne proaktyviai, bet reaktyviai.“

Situacijos sudėtingumą pabrėžė septynių valandų trukmės krizės debatų maratonas, kurį sekmadienį vakare surengė Vokietijos koalicijos politikai. Maratono metu buvo sutarta tik dėl mažo žingsnelio fiskalinio sušvelninimo kryptimi, kuriam dar toli gražu iki tokio stimulo, kokio nekantriai laukia Vokietijos kaimynės.

Kanclerė Angela Merkel su kolegomis sutarė dėl priemonių, kurios padėtų bendrovėms laikinai sustabdyti darbus, ir investicijų skatinimo, kuris prasidės nuo kitų metų. Pagrindinis dėmesys buvo sutelktas į tai, kaip sušvelninti smūgį verslui, o ne padėti vartotojams; į susitarimo paketą net nebuvo įtrauktas siūlomas pajamų mokesčio mažinimas, kuris planuojamas vėliau šiais metais.

Nors finansų ministras Olafas Scholzas pirmadienį pareiškė, kad vyriausybė darys „viską“, kad užtikrintų ekonomikos atsilaikymą prieš krizę, kol kas šis atsakas primena „lašas po lašo“ poziciją, panašią į „Lehman Brothers“ suirutės laikus. Anuomet po pradinio riboto stimulo, įskaitant sutrumpintas darbo valandas ir mokesčių nurašymą 2008 m. gruodžio mėnesį, pamažu buvo imtasi kur kas didesnio sušvelninimo, įskaitant „pinigai už kledarą“ programą automobiliams.

Vienas A. Merkel CDU partijos atstovas garsiai svarstė, kad šį mėnesį apskritai gali būti sunku gauti įstatymų leidėjų paramą bet kokiems fiskaliniams veiksmams, nes duomenų, įrodančių ekonominę koronaviruso žalą, kol kas nėra. Pirmadienį paskelbta pramonės produkcijos statistika netgi parodė sausio mėnesio suaktyvėjimą.

Kadangi fiskalinė dorovė laikoma Vokietijos politinės stiprybės ženklu, o skolos ribojimas netgi yra įtrauktas į konstituciją, tikėtina, kad tik plataus masto ekonominė krizė galėtų pakeisti Berlyno požiūrį į paskatas. O krizė nebus akivaizdi tol, kol nedarbas išliks beveik rekordiškai žemas ir nerodys augimo požymių.

Be to, pareigūnai siekia išvengti veiksmų, kurie signalizuotų apie paniką. Šis požiūris atsispindi ir žiniasklaidos komentaruose, raginančiuose elgtis kaip visada.

„Visi turėtume ir toliau gyventi, dirbti ir leisti pinigus, o visų svarbiausia – leisti pinigus, – pirmadienį buvo rašoma Vokietijos masinio bulvarinio laikraščio „Bild“ vedamajame. – Korona nėra priežastis atidėti pirkinius ar neužsisakyti naujo „Golf“ automobilio.“

Vis dėlto viruso sukelta ekonominė suirutė verčia Europos centrinį banką, kuris jau seniai spaudžia turtingas šalis, tokias kaip Vokietija, padidinti paskatas, imtis skubesnių veiksmų. Nepaisant ribotos monetarinės amunicijos, ECB pareigūnai šią savaitę patyrė spaudimą imtis tokių priemonių kaip tolesnis palūkanų normų mažinimas.

Regionas turėtų paruošti „stiprią, masyvią ir koordinuotą“ fiskalinę paskatą“, –pirmadienį „France Inter“ radijui sakė Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire'as. Apie grėsmę ekonomikai praėjusios savaitės ataskaitoje pranešė Europos Komisijos pareigūnai, kurie perspėjo apie viruso protrūkio „kaskadinio poveikio“ pavojų ekonomikai ir rinkoms.

Atsižvelgdama į tai, Vokietija sutiko su G-7 ir Europos Sąjungos prašymais taikyti fiskalines priemones „ten, kur to reikia“, bet tik tiek.

Tuo tarpu koronaviruso atvejų Vokietijoje ir toliau daugėja – jau užfiksuotos ir pirmosios mirtys. Tai tik paaštrina dilemą politinei klasei, pasiryžusiai apsaugoti ekonomiką ir tuo pačiu įsipareigojusiai neiššvaistyti beprasmiškoms paskatoms per daugelį metų sunkiai uždirbto pertekliaus. Janwillemas Acketas, vyriausiasis Ciuricho „Julius Baer“ ekonomistas, patvirtina, kad toks vaizdas nėra įkvepiantis.

„Vokietija nesudaro gero įspūdžio, ir tai rizikinga, nes Vokietija yra ekonominė galybė, – teigia jis. – Berlynui stinga stiprios lyderystės.“

Ką sako „Bloomberg“ ekonomistai…

Europos vyriausybės negali sutrukdyti koronavirusui pakenkti ekonomikai. Visa, ką jos gali padaryti, tai padėti ekonomikai atsigauti, kai epidemija liks praeityje. Skatinant kapitalo srautus ir papildant pajamas galima išvengti niekam nereikalingo lėšų pristigusių, bet šiaip gyvastingų įmonių bankroto. Planai kuriami, tačiau politikai privalo nuveikti daugiau.

– Jamie Rush

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667
Verslas PliusAnuradha Raghu

Vyriausybės ir toliau užsiima protekcionizmu: naujausias sprendimas Malaizijoje

Malaizijos vyriausybė susitiko su didžiausiais šalies paukštienos gamintojais, kad aptartų...

Delfi PliusJon Herskovitz, Jeong-Ho Lee

Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (7)

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...

Verslas PliusLow De Wei

Kyla infliacijos spartėjimo grėsmė: šalys ima saugoti savo maisto atsargas (1)

Maisto produktų protekcionizmas besivystančiose šalyse stiprėja, vyriausybėms stengiantis...

Verslas PliusEric Martin

TVF įspėja: karas Ukrainoje veda prie pasaulinės ekonomikos skilimo

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) įspėjo dėl pasaulio ekonomikos skilimo Rusijai pradėjus...

Delfi PliusBrian Chappatta

Dėl Putino karo – garsus Soroso įspėjimas (12)

Milijardierius George‘as Sorosas Šveicarijoje vykstančiame Pasaulio ekonomikos forume (PEF)...

Top naujienos

Dukart padurtam jaunuoliui – neįtikėtinas teismo akibrokštas: gali būti, kad pats nukrito ant peilio (2)

Linksmybės prie Nemuno Kidulių kaime baigėsi kruvinu konfliktu – jaunuoliui draugas du kartus...

Kol Lietuva nesutaria dėl partnerystės įstatymo – Amerika šlovina iš Lietuvos kilusį homoseksualą

Kol Lietuvoje kyla aršios, homofobiškos diskusijos dėl Seime žalią šviesą pagaliau gavusio...

Žibėnas pridengė vėl ne laiku suliepsnojusį komandos „degtuką“: jokio kriminalo

Panevėžio „Lietkabelis“ šiuo metu žaidžia geriausią krepšinį Lietuvoje, ir tai įrodo ne...

Prasitarė, kad visi Putino strateginiai tikslai žlugo: ateinanti savaitė bus lemiama (1)

Vakarų politikų svarstymai, jog Ukraina rusams galėtų atiduoti dalį žemių, pykdo Kyjivą. Tai...

Delfi PliusJon Herskovitz, Jeong-Ho Lee

Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (7)

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...

Karas Ukrainoje. Ukraina: kovos pasiekė didžiausią intensyvumą, Rusija vėl nusitaikė į Charkivą britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių (9)

„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...

Mirė legendinės grupės „Depeche Mode“ narys Andy Fletcheris

Mirė legendinės britų grupės „ Depeche Mode “ narys Andy Fletcheris. Liūdną žinią savo...

Lietuvių triumfas futbolo šalyje: Dambrauskas ir „Hajduk“ iškovojo Kroatijos taurę

Įspūdingai sezoną užbaigė Valdo Dambrausko vadovaujama Splito „Hajduk“ : Kroatijos taurės...

Pirmas žingsnis titulo link: atsitiesęs „Lietkabelis“ pritildė „Ryto“ sirgalius perėmė aikštės pranašumą (2)

Panevėžio „Lietkabelis“ rungtynes pradėjo vangiau, bet galiausiai perėmė iniciatyvą ir...

Mis Ukraina parodė, kaip atrodė prieš karą ir dabar: pokyčiai – neįtikėtini (1)

27 metų Ukrainos modelis Anna Nepliach atkreipė dėmesį į antsvorio problemą. Mergina...