aA
Praėjusią savaitę paskelbtas Italijos sutikimas prisijungti prie Kinijos „Vienos juostos, vieno kelio“ iniciatyvos sunervino Europos ir JAV lyderius, kurie tikėjosi išlaikyti vieningą poziciją Pekino geoekonominių ambicijų akivaizdoje.
Xi Jinpingas
© Sipa / Scanpix

„Iniciatyvos palaikymas suteikia teisėtumą Kinijos grobuoniškam požiūriui į investicijas ir neatneš jokios naudos Italijos žmonėms“, – tviteryje įspėjo Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo taryba.

Nors Kinijos investicijos Europoje nėra naujiena, „Vienos juostos, vieno kelio“ iniciatyva – Kinijos prezidento Xi Jinpingo asmeniškai prižiūrima programa. Laimėti Didžiojo Septyneto narės ir vienos iš didžiųjų Europos šalių palankumą – reiškia padidinti iniciatyvos patikimumą.

Tačiau Kinijai ir Xi Jinpingui šis susitarimas svarbus ne vien dėl „Vienos juostos, vieno kelio“ įsitvirtinimo Europoje.

Kinijai buvo svarbu laimėti būtent Italijos palankumą. Nė Vokietija nebūtų buvusi geidžiamesnė partnerė europietė. Per amžius Italija buvo Europos šilko gamybos ir prekybos su Rytais centras. Xi Jinpingas negalėtų įtikimai atkurti Šilko kelio, nesugrįžęs prie jo istorinių ištakų.

Matydami Kiniją kaip kylančią konkurencinę galią, Vakarų analitikai pernelyg dažnai išleidžia iš akių kultūrinę „Vienos juostos, vieno kelio“ simboliką Xi Jinpingo vietinei auditorijai. „Viena juosta, vienas kelias“ nėra vien galios demonstravimas ar netgi pragmatiška ekonominė investicija. Tai – Kinijos identiteto įtvirtinimas.

Šilko kelio prisiminimai šiuolaikiniams kinams dovanoja nacionalinę technologinės lyderystės, taikios prekybos ir tarptautinės pagarbos legendą, kuri – anaiptol ne atsitiktinai – atrodo suderinama su autokratiniu valdymu. Šilko kelias Kinijos žmonėms ir likusiam pasauliui primena, kad šios tautos istorija mena senus laikus ir didžius pasiekimus. Tačiau, priešingai nei kai kurios kitos Kinijos lyderio sekamos legendos, šioji pabrėžia atvirumą kitų kraštų įtakai.

Tipiškas aiškinamasis užrašas Kinijos nacionaliniame šilko muziejuje Hangdžou mieste skelbia tokią žinutę: „Vystantis Šilko kelio prekybai, tekstilės pavyzdžiai iš Vakarų pradėjo daryti įtaką šilko gamybai Kinijoje. Kai kuriais atvejais Kinijos šilką puošdavo ornamentai, nukopijuoti tiesiogiai nuo vakarietiškų modelių; kartais kiniškas šilkas savaip interpretuodavo vakarietiškus tekstilės motyvus.“ Šis užrašas tarytum tiesiog papasakoja istoriją, atsispindinčią eksponuojamų audinių ornamentikoje. Tačiau čia esama ir neabejotino politinio motyvo: Kinijos didybė kyla ne iš izoliacijos, bet iš bendrystės.

Xi Jinpingas ir Giuseppe Conte
Xi Jinpingas ir Giuseppe Conte
© Sipa / Scanpix


Nesuklyskite: „Viena juosta, vienas kelias“ visų pirma kalba apie Kinijos didybę. Įsigilinkite, kokiais žodžiais Xi Jinpingas suformulavo sandorio esmę italų auditorijai atvirame kreipimesi, išspausdintame laikraštyje „Corriere della Sera“: „Kinija ir Italija – atitinkamai Rytų ir Vakarų civilizacijos atstovės, kurios yra parašiusios kai kuriuos svarbiausius ir reikšmingiausius žmonijos civilizacijos istorijos skyrius… Ryšiai tarp šių dviejų didžių civilizacijų, kinų ir italų, yra giliai įsišakniję istorijoje.“

Praleisdamas kai kurias nemalonias istorines detales, jis priminė Šilko kelio ryšius tarp senovės Romos ir Hanų dinastijos (206 m. pr. m. e. – 220 m.), žinoma, nepamiršdamas ir Marco Polo. Jis pabrėžė, kad Italiją ir Kiniją sieja du tūkstančiai draugystės metų, o tai – „turtingas istorinis palikimas“. Girdamas pačių italų istoriją, Xi Jinpingas davė užuominų, kad atkurtoji Kinijos didybė padėtų pasiekti tą patį ir jos partnerėms.

Tai – gudri žinutė. Šiaurės Italijos tekstilės miestuose šiandien „pagaminta Italijoje“ dažniausiai reiškia „pagaminta kinų darbininkų kinams priklausančiuose fabrikuose“. Apdovanojimų pelniusiuose Edoardo Nesio 2010 m. memuaruose „Mano šeimos istorija“, kuriuose prisimenamas jo šeimai priklausiusio „Prato“ fabriko žlugimas, kaltė dėl Italijos tekstilės pramonės sunykimo priskiriama trumparegiams mados namams, globalistams ekonomikams, abejingiems politikams ir grobuoniškiems kinams. Ši knyga – tai gryniausias literatūrinis „trampizmas“.

Kai Matteo Salvinis, Italijos ministro pirmininko pavaduotojas ir prieš migrantus pasisakančios „Lygos“ vadovas, įspėja apie užsienio kompanijų „kolonizacijos“ pavojus, jo auditorija tikriausiai neįsivaizduoja prancūzų. (M. Salvinis per Xi Jinpingo vizitą kažkodėl buvo išvykęs iš Romos į šalies pietus.)

Tokiame kontekste sandoris reiškia Xi Jinpingo pergalę. Kylant nacionalizmui, Italijos populistinė vyriausybė priima Kiniją į glėbį kaip geranorišką prekybos partnerę, kokia ji vaizduoja esanti.

Virginia Postrel yra „Bloomberg Opinion“ apžvalgininkė. Anksčiau ji dirbo žurnalo „Reason“ redaktore ir „Wall Street Journal“, „Atlantic“, „New York Times“ bei „Forbes“ apžvalgininke. Viena iš jos parašytų knygų – „Glamūro galia“ („The Power of Glamour”).

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.2857
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atidėjus „Brexit“ britai veržiasi atostogauti Europos Sąjungoje (9)

Sprendimas atidėti Jungtinės Karalystės išėjimą iš Europos Sąjungos suteikė britams...

Pikantiška kinų sriuba praturtino sutuoktinių porą net 6 mlrd. dolerių (11)

Dėl tradicinio troškinio-sriubos „hotpot“ nepasotinamos paklausos Kinijoje vieno restoranų...

Nuo stalo įrankių iki kebabų: per šią kadenciją ES sprendė ne vien „Brexit“ klausimus (16)

Tolėliau nuo „Brexito“ triukšmo, nesmagumo ir nesibaigiamumo Europos Sąjunga užbaigia...

Iškart po prezidento rinkimų Putinas Ukrainai jau turi paruošęs planą  sustiprintų įtampą konflikte su Kijevo vyriausybe (832)

Rusija gali pasiūlyti pasus žmonėms, gyvenantiems atskilusiuose Rytų Ukrainos regionuose,...

„Samsung“ sulankstomi telefonai: ar jie išgyvens? (65)

Vienas opiausių klausimų dėl sulankstomų telefonų: ar jie išgyvens tą... sulankstymą? Panašu,...

Top naujienos

Sukrečianti turtingiausio kada nors gyvenusio žmogaus istorija: švaistydamasis pinigais sugriovė kitos šalies ekonomiką kelionėje lydėjo 60 tūkst. žmonių  (2)

Remiantis 2019 metų „ Forbes “ reitingu, pats turtingiausias pasaulio žmogus yra bendrovės „...

Alkoholį vartojanti moteris visuomet rizikuoja: jei vaisius pažeidžiamas pirmomis dienomis – padariniai negrįžtami (3)

Medikai ir toliau kovoja dėl girtos, Klaipėdoje gimusios, naujagimės ateities. Kas laukia mažylės...

Padraugavo su estais ir užteks: Kremliaus ruporas rusus ragina ruoštis karui su JAV Baltijos šalyse (815)

Objektyviai turime savų interesų, susijusių su Baltijos jūros regionu. Tai susitikime su Estijos...

Politologas sumaišė visas kortas: dabartiniai prezidento rinkimai – beprasmiški (636)

Sprendimas prezidentą Lietuvoje rinkti visuotiniuose rinkimuose – beprasmiškas ir tuščiai...

Gatvės mada: drąsiausi šiltus rūbus jau nukišo į tolimiausią spintos kampą (15)

Antrąją Velykų dieną prie stalų vilniečiai užsibūti nepanoro – pagrindinėmis sostinės...

Vidurinė klasė atsidūrė aklavietėje: vis mažiau galimybių uždirbti daugiau (112)

Kaip rodo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ( EBPO ) ataskaita, vidurinei klasei...

„Antausį“ iš Ukrainos gavęs Porošenka tikisi laimėti per kitus prezidento rinkimus (61)

Nesėkmingai perrinkimo siekęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė kelsiąs savo...

Mokslininkus nustebino keistas radinys auglyje: vėžys keičiasi (11)

Mokslininkai iš auglių paimtuose pavyzdžiuose aptiko tarp plaučių vėžio ląstelių...

Danų milijardierius Šri Lankoje neteko trijų iš keturių savo vaikų (146)

Danų milijardierius verslininkas, kuris yra pagrindinis internetinio mados verslo milžino ASOS...

Rimvydas Valatka. Blogas Gaidys, labai blogas (233)

Kokia didžiausia tragedija įvyko Didžiąją savaitę? Ne, tai ne Notre-Dame de Paris gaisras,...