aA
Praėjusią savaitę paskelbtas Italijos sutikimas prisijungti prie Kinijos „Vienos juostos, vieno kelio“ iniciatyvos sunervino Europos ir JAV lyderius, kurie tikėjosi išlaikyti vieningą poziciją Pekino geoekonominių ambicijų akivaizdoje.
Xi Jinpingas
Xi Jinpingas
© Sipa / Scanpix

„Iniciatyvos palaikymas suteikia teisėtumą Kinijos grobuoniškam požiūriui į investicijas ir neatneš jokios naudos Italijos žmonėms“, – tviteryje įspėjo Baltųjų rūmų Nacionalinio saugumo taryba.

Nors Kinijos investicijos Europoje nėra naujiena, „Vienos juostos, vieno kelio“ iniciatyva – Kinijos prezidento Xi Jinpingo asmeniškai prižiūrima programa. Laimėti Didžiojo Septyneto narės ir vienos iš didžiųjų Europos šalių palankumą – reiškia padidinti iniciatyvos patikimumą.

Tačiau Kinijai ir Xi Jinpingui šis susitarimas svarbus ne vien dėl „Vienos juostos, vieno kelio“ įsitvirtinimo Europoje.

Kinijai buvo svarbu laimėti būtent Italijos palankumą. Nė Vokietija nebūtų buvusi geidžiamesnė partnerė europietė. Per amžius Italija buvo Europos šilko gamybos ir prekybos su Rytais centras. Xi Jinpingas negalėtų įtikimai atkurti Šilko kelio, nesugrįžęs prie jo istorinių ištakų.

Matydami Kiniją kaip kylančią konkurencinę galią, Vakarų analitikai pernelyg dažnai išleidžia iš akių kultūrinę „Vienos juostos, vieno kelio“ simboliką Xi Jinpingo vietinei auditorijai. „Viena juosta, vienas kelias“ nėra vien galios demonstravimas ar netgi pragmatiška ekonominė investicija. Tai – Kinijos identiteto įtvirtinimas.

Šilko kelio prisiminimai šiuolaikiniams kinams dovanoja nacionalinę technologinės lyderystės, taikios prekybos ir tarptautinės pagarbos legendą, kuri – anaiptol ne atsitiktinai – atrodo suderinama su autokratiniu valdymu. Šilko kelias Kinijos žmonėms ir likusiam pasauliui primena, kad šios tautos istorija mena senus laikus ir didžius pasiekimus. Tačiau, priešingai nei kai kurios kitos Kinijos lyderio sekamos legendos, šioji pabrėžia atvirumą kitų kraštų įtakai.

Tipiškas aiškinamasis užrašas Kinijos nacionaliniame šilko muziejuje Hangdžou mieste skelbia tokią žinutę: „Vystantis Šilko kelio prekybai, tekstilės pavyzdžiai iš Vakarų pradėjo daryti įtaką šilko gamybai Kinijoje. Kai kuriais atvejais Kinijos šilką puošdavo ornamentai, nukopijuoti tiesiogiai nuo vakarietiškų modelių; kartais kiniškas šilkas savaip interpretuodavo vakarietiškus tekstilės motyvus.“ Šis užrašas tarytum tiesiog papasakoja istoriją, atsispindinčią eksponuojamų audinių ornamentikoje. Tačiau čia esama ir neabejotino politinio motyvo: Kinijos didybė kyla ne iš izoliacijos, bet iš bendrystės.

Xi Jinpingas ir Giuseppe Conte
Xi Jinpingas ir Giuseppe Conte
© Sipa / Scanpix


Nesuklyskite: „Viena juosta, vienas kelias“ visų pirma kalba apie Kinijos didybę. Įsigilinkite, kokiais žodžiais Xi Jinpingas suformulavo sandorio esmę italų auditorijai atvirame kreipimesi, išspausdintame laikraštyje „Corriere della Sera“: „Kinija ir Italija – atitinkamai Rytų ir Vakarų civilizacijos atstovės, kurios yra parašiusios kai kuriuos svarbiausius ir reikšmingiausius žmonijos civilizacijos istorijos skyrius… Ryšiai tarp šių dviejų didžių civilizacijų, kinų ir italų, yra giliai įsišakniję istorijoje.“

Praleisdamas kai kurias nemalonias istorines detales, jis priminė Šilko kelio ryšius tarp senovės Romos ir Hanų dinastijos (206 m. pr. m. e. – 220 m.), žinoma, nepamiršdamas ir Marco Polo. Jis pabrėžė, kad Italiją ir Kiniją sieja du tūkstančiai draugystės metų, o tai – „turtingas istorinis palikimas“. Girdamas pačių italų istoriją, Xi Jinpingas davė užuominų, kad atkurtoji Kinijos didybė padėtų pasiekti tą patį ir jos partnerėms.

Tai – gudri žinutė. Šiaurės Italijos tekstilės miestuose šiandien „pagaminta Italijoje“ dažniausiai reiškia „pagaminta kinų darbininkų kinams priklausančiuose fabrikuose“. Apdovanojimų pelniusiuose Edoardo Nesio 2010 m. memuaruose „Mano šeimos istorija“, kuriuose prisimenamas jo šeimai priklausiusio „Prato“ fabriko žlugimas, kaltė dėl Italijos tekstilės pramonės sunykimo priskiriama trumparegiams mados namams, globalistams ekonomikams, abejingiems politikams ir grobuoniškiems kinams. Ši knyga – tai gryniausias literatūrinis „trampizmas“.

Kai Matteo Salvinis, Italijos ministro pirmininko pavaduotojas ir prieš migrantus pasisakančios „Lygos“ vadovas, įspėja apie užsienio kompanijų „kolonizacijos“ pavojus, jo auditorija tikriausiai neįsivaizduoja prancūzų. (M. Salvinis per Xi Jinpingo vizitą kažkodėl buvo išvykęs iš Romos į šalies pietus.)

Tokiame kontekste sandoris reiškia Xi Jinpingo pergalę. Kylant nacionalizmui, Italijos populistinė vyriausybė priima Kiniją į glėbį kaip geranorišką prekybos partnerę, kokia ji vaizduoja esanti.

Virginia Postrel yra „Bloomberg Opinion“ apžvalgininkė. Anksčiau ji dirbo žurnalo „Reason“ redaktore ir „Wall Street Journal“, „Atlantic“, „New York Times“ bei „Forbes“ apžvalgininke. Viena iš jos parašytų knygų – „Glamūro galia“ („The Power of Glamour”).

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.2857
D+Siddharth Philip, Christopher Jasper, William Wilkes

Oro linijų bendrovės dėl Rusijos grėsmės keičia tvarkaraščius

Oro linijų bendrovės pradėjo keisti skrydžių tvarkaraščius, kad jų lėktuvai kuo mažiau laiko...

D+Antony Sguazzin

Naujas tyrimas pranašauja pokyčius dėl pandemijos eigos

Stipri omikron atmainos sukelta koronaviruso infekcijų banga gali paspartinti pandeminių...

Viruso atmainos temdo pasaulinio darbo vietų atsigavimo perspektyvas (5)

Nors Jungtinių Valstijų bendrovės visomis išgalėmis stengiasi užpildyti darbo vietas, pasaulinis...

Atlyginimas, lankstumas, įkvėpimas: darbuotojų norai skiriasi priklausomai nuo šalies (5)

Ko iš tiesų darbuotojai tikisi iš savo darbo? Remiantis pasauline įmonių valdymo konsultanto...

D+Morten Buttler, ELTA

Danija kardinaliai keičia COVID-19 viruso statusą (1)

Jau kitą savaitę Danija atsisakys visų su koronavirusu susijusių ribojimų ir skelbia, kad...

Top naujienos

Po COVID-19 rekordų įspėja: tai paskutinė priemonė, jeigu kitos išeities nėra

Naujų koronaviruso atvejų Lietuvoje daugėja ir gali būti, kad artimiausiomis dienomis tik daugės....

Ekspertai pataria ruoštis: dar didesnės šildymo sąskaitos – neišvengiama (45)

Pasirodžiusios šildymo sąskaitos už gruodžio mėnesį privertė aiktelėti ne vieną, tačiau...

Prasidėjo M.A.M.A 2021 apdovanojimų ceremonija: kurie atlikėjai šiemet skambėjo garsiausiai? Nuolat pildoma

Penktadienio vakarą Kauno „Žalgirio” arenoje prasidėjo 11-oji M.A.M.A 2021 apdovanojimų...

Neblaivaus greitosios pagalbos medikų ekipažo detektyvas Lazdijų rajone: kaip viskas vyko (13)

Penktadienio rytą Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato išplatintas pranešimas apie...

Audros nuniokojo pajūrį: vaizdas Klaipėdos paplūdimiuose – kraupus (11)

Sausį pajūryje siaučiantys vėjai pridarė žalos Klaipėdos paplūdimiui – klaipėdiečiai,...

Ant M.A.M.A raudonojo kilimo pasirodė ir pirmą kartą drauge pozavo Justinas Jarutis su mylimąja Urte

Kauno „Žalgirio” arenoje surengtų M.A.M.A 2021 apdovanojimų nepraleido ir dainininkas Justinas...

Vakarams įspėjant dėl Maskvos – svarbus Zelenskio raginimas (5)

Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį paragino Vakarus vengti kelti...

Ilgai laukti Rusijos atsako neteko: jau papildė juodąjį sąrašą

Rusija penktadienį pranešė įtraukianti kažkiek Europos Sąjungos pareigūnų į asmenų,...

Sudegė Gintarės Karaliūnaitės mamos augalų perdirbimo cechas: liko tik aprūkusios sienos, skaičiuojami didžiuliai nuostoliai (24)

Ankstų penktadienio rytą užsidegė žinomos žolininkės Adelės Karaliūnaitės ilgus metus...