aA
Saudo Arabija nebetaikys griežto aprangos kodo moterims, atvykusioms iš užsienio, nes pirmą kartą bando privilioti poilsiautojus ir jų pinigus, kurie galėtų padėti auginti karalystės ekonomiką ir atsisakyti priklausomybės nuo naftos.
© Sputnik / Scanpix

Svetimšalėms nuo šiol nereikės vilkėti abajos – palaido drabužio, kuris ištisus dešimtmečius buvo privaloma apranga, nors joms visgi bus nurodoma rengtis „kukliai“, teigė Ahmedas Al-Khateebas, Saudo Arabijos turizmo ir nacionalinio paveldo komisijos pirmininkas ir pagrindinis karūnos princo Mohammedo bin Salmano patarėjas.

Šeštadienį vyriausybė paskelbs internetines turistinių vizų paraiškas 49 šalių piliečiams, o kiti galės kreiptis į ambasadas ir konsulatus užsienyje, Rijade „Bloomberg TV“ sakė A. Al-Khateebas.

Saudo Arabija ilgą laiką buvo viena sunkiausiai lankomų pasaulio šalių, išduodanti vizas tik verslo ir piligriminėms kelionėms bei šeimos susibūrimams. Tačiau 2016 m., kai naftos kainų svyravimai sukėlė sumaištį karalystės finansuose, vyriausybė nusprendė plėtoti turizmą kaip dalį princo Mohammedo ekonominės pertvarkos plano. Vyriausybės atstovai teigia, kad tai yra perspektyvus ir su nafta nesusijęs sektorius, kuris galėtų padėti sugrąžinti Saudo Arabijos turistų dolerius ir pritraukti naujos rūšies užsienio išlaidas.

„Skatiname privatųjį sektorių ir investuotojus atvykti ir savo akimis pamatyti daugybę įvairių galimybių“, – teigė A. Al-Khateebas, detalizuodamas planus praplėsti oro uostų pajėgumus, pasipildyti šimtais tūkstančių viešbučių kambarių ir išvystyti restoranų bei gyvenimo būdo pasiūlą.

„Saugotis nuodėmės“

Vis dėlto atsivėrimas užsienio turistams taip pat reiškia atsivėrimą užsienietiškiems papročiams – o tai bus esminis pokytis šalyje, kurioje griežtas islamo aiškinimas ilgą laiką reguliavo visus gyvenimo aspektus nuo lyčių santykių iki antakių pešiojimo.

Per pastaruosius kelerius metus karalystė jau susidūrė su socialinių permainų lavina, ir kai kuriuos Saudo Arabijos gyventojus naujovės išties džiugina. Tačiau kiti ir toliau išlieka itin konservatyvūs, tad užsienio turistės, besibastančios Rijado gatvėmis be abajų, gali sulaukti nepalankių žvilgsnių.

„Turistai užnuodys mūsų visuomenę, įnešdami savo neislamiškus papročius, – piktinosi 35-erių metų Rijado gyventoja Manal, kuri prašė, kad jos pavardė būtų neatskleista, kad galėtų kalbėti nevaržomai. – Mums teks saugotis nuodėmės.“

Viliodama turistus, Saudo Arabija atsisako aprangos kodo užsienietėms
© RIA / Scanpix

Taip pat neaišku, iki kokio lygio karalystė yra pasirengusi sušvelninti alkoholio pardavimo ir nesusituokusių porų apgyvendinimo taisykles (ir viena, ir kita yra uždrausta), kurios gali atbaidyti potencialius šalies lankytojus. Kai kuriems viešbučiams liepta neklausti apie svečių šeiminę padėtį.

Bikiniai – tabu

Daugybė Saudo Arabijos gyventojų džiaugiasi naujomis galimybėmis, kurias atneš turizmas.

„Jau įsivaizduoju, kiek daug darbo galimybių atsivers turizmo, maisto ir mažmeninės prekybos sektoriuose, – svarsto 28-erių metų kelionių tinklaraštininkas Njoudas Fahadas. – Mūsų visuomenę savo kultūra ir kalba praturtins galybė įvairiausių žmonių, atvyksiančių iš visų pasaulio kraštų.“

A. Al-Khateebas teigė, kad vyriausybė iki 2022 m. planuoja 64 milijonus vizitų, o iki 2030 m. net 100 milijonų vizitų per metus (lyginant su 40 milijonų šiandien), tačiau tai apims tiek vidaus, tiek užsienio turistus.

Kažin, ar Vakarų poilsiautojai būriais plūs į šalį, kurioje bikiniai tebėra tabu, o žmonės nelegaliai gamina vyną namuose.

Saudo Arabijos reputacija užsienyje taip pat sulaukė smūgio po kritiko Jamalo Khashoggio nužudymo karalystės konsulate Stambule prieš metus. Įvykis sukėlė tarptautinį pasipiktinimą ir paskatino kai kurių garsių moterų teisių aktyvisčių, kurias valdžios institucijos apkaltino kenkimu valstybės saugumui, suėmimą.

„Svetinga tauta“

Vis dėlto naujosios vizos galėtų pritraukti daugiau nuotykių išalkusių keliautojų, ypač tų, kuriems knieti aplankyti nepaliestas salas, pamatyti mažai žinomas istorines vietas ar patyrinėti dažnai klaidingai suprantamą kultūrą.

34-erių metų kelionių gidas Waelis Alkaledas teigia dažnai sulaukiantis užsieniečių klausimų dėl instagrame skelbiamų nuotraukų, vaizduojančių nepaliestus paplūdimius ir kalnuotą reljefą jo gimtajame šiauriniame Tabuko regione.

„Žmonės mane kamantinėja, kur yra ši ar kita vietovė, mes norėtume ten apsilankyti, – pasakoja jis. – Turistinių vizų įvedimas sukurs naujų darbo ir verslo galimybių.“

Viliodama turistus, Saudo Arabija atsisako aprangos kodo užsienietėms
© AFP / Scanpix

A. Al-Khateebas teigė manantis, kad Saudo Arabijos gyventojai džiaugsis turistų antplūdžiu.

„Turime šimtus tūkstančių Saudo Arabijos studentų, kurie studijavo svetur ir sugrįžo namo, ir noriai priimame kitokią kultūrą, kitokią religiją, – sakė jis. – Esame labai svetinga tauta.“

Aprangos kodas

Jis pažymėjo, kad šalis per pastaruosius kelerius metus jau išgyveno didžiulius pokyčius, įskaitant atšauktą draudimą vairuoti moterims, kino teatrų atidarymą ir leidimą koncertuose dalyvauti abiem lytims.

„Jei su kažkuo nesutinki, turi teisę nesidomėti ir nesilankyti, – aiškino A. Al-Khateebas. – Šiai dienai daugumą pokyčių esame jau įgyvendinę.“

Paklaustas, ar ir Saudo Arabijos moterims bus leista vaikščioti be abajų, jis komentuoti atsisakė. „Iki šiol to nesvarstėme, nes tai niekada nekėlė problemų, – pareiškė jis. – Tai yra mūsų kultūros dalis.“

Nors abajos bus neprivalomos viešnioms ir gyventojoms iš užsienio, joms bus taikomos taisyklės, reikalaujančios kuklios aprangos, pridūrė jis.

Paklaustas apie galimai šiam sprendimui prieštaraujančius dvasininkų, kurie daugelį metų turėjo didelę įtaką vyriausybės politikai, pareiškimus, jis atsakė: „Aprangos kodą paskelbs vyriausybė, o vyriausybė yra aukščiausioji valdžia.“

„Tai, ką turistai gali pamatyti ir patirti Saudo Arabijoje, yra kultūra – stipri ir didinga mūsų kultūra, – teigė A. Al-Khateebas. – Mes išliekame autentiški.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.1000

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (44)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Ekspertas: Šiaurės Korėja situacijos nebekontroliuoja, gresia badas (119)

Oficialiais duomenimis, Rytų Azijoje siaučiantis kiaulių užkratas praktiškai aplenkė Šiaurės...

Rusijos picų karalius užkariauja pasaulį: konkurentus lenkia dėl slapto ingrediento, kuris net nevalgomas (261)

Jei jau įsigudrini užsidirbti pristatydamas karštas picas Arktyje, kur sūrio blokai atkeliauja ant...

Eksperimento dalyviai ruošiasi pirmajam pasaulyje 20 valandų lėktuvo skrydžiui (5)

Ištisus dešimtmečius keliautojai stoiškai kentėjo „džetlagą“ (angl. jet lag , ilgo...

TVF teigia, kad išaugo „staigaus ir smarkaus“ diržų veržimosi rizika (24)

Tarptautinis valiutos fondas ( TVF ) perspėjo, kad pasaulinė ekonominė rizika auga, nes centriniai...

Top naujienos

Naujų technologijų era: piršto antspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (54)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų antspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (164)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (44)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Veryga kreipėsi į Alytaus gyventojus (92)

Alytuje jau ketvirtą parą nepavykstant užgesinti padangų perdirbimo gamykloje kilusio gaisro,...

Prancūzijoje turėjo savo krautuvėlę, bet ramybės oazę atrado mažame Žemaitijos kaimelyje (21)

Trylika metų mažame miestelyje Prancūzijoje gyvenusi Lina Galminaitė Blanchot ten turėjo savo...

Užkalnis: kuo kvepia laukinė laisvė ir runkeliai iš kioskų? (105)

Bjaurieji amžiai, dar žinomi, kaip pirmasis nepriklausomybės dešimtmetis, viskas, kas prasideda...

Paaiškėjo pirmoji iš projekto „Šok su žvaigžde“ iškritusi pora ir favoritai (1)

LRT projekto „Šok su žvaigžde“ dalyviams šis vakaras tapo rimtu išbandymu. Laidos pabaigoje...

Apie troleibusą svajojo nuo vaikystės: kai atlyginimas – 500 eurų, jauni darbuotojai čia neužsibūna (59)

Vilniaus miesto gatvės neįsivaizduojamos be troleibusų. Vieni jų nemėgsta dėl prasto...

Ekspertai pateikė labiausiai pasiteisinančius patarimus sekso klausimais (12)

Sakote, kad intymus bendravimas jums nekelia jokių problemų? Net atvirkščiai – jis ypač vykęs...