aA
Praėjus pusei metų nuo tada, kai „Riksbank“ tapo vieninteliu pasaulio centriniu banku, nusprendęs atsikratyti neigiamų palūkanų pinigų politikos pančių, jo pareigūnai nėra nusiteikę vėl prie jos grįžti.
Vienintelis pasaulio centrinis bankas, ištrūkęs iš neigiamų palūkanų spąstų: ryžto neišsklaido ir pandemija
© Reuters / Scanpix

Netgi pandemija, dėl kurios Švedijos ekonomika gali šiais metais susitraukti daugiau nei šešiais procentais, neišsklaido institucijos ryžto vengti priemonių, kurių ji visomis išgalėmis stengėsi atsikratyti. Banko pareigūnai, susitinkantys Stokholme šią savaitę, primygtinai tvirtina, kad jų balansas yra pagrindinis ginklas prieš koronaviruso protrūkio poveikį augimui.

Toks ryžtingas nusiteikimas išskiria „Riksbank“ banką iš visų keturių jo pasaulinių partnerių, nuo Europos iki Japonijos, įsikibusių minėtos politikos dar iki COVID-19 krizės, privertusios juos bent jau artimiausioje ateityje ir toliau jos laikytis. Anglijos centrinis bankas nuo tada yra perspėjęs neatmetantis galimybės prisijungti prie šios grupės, nepaisant galimos žalos finansų pramonės pelnams.

„Jeigu palūkanų normos dabar bus mažinamos, iškils rimtas pavojus, kad neigiamų palūkanų politika bus ilgalaikė, – sakė Torbjornas Isakssonas, Stokholme veikiančio banko „Nordea“ ekonomistas. – Reikia pripažinti, kad, vos tik ekonomika tvirčiau atsistos ant kojų, negalima atmesti palūkanų normų mažinimo galimybės. Tačiau, mūsų vertinimu, to nenutiks.“

Trečiadienį paaiškėjo, kad Švedijos centrinis bankas kol kas nepakeitė palūkanų normos ir teigė, kad tikisi, jog palūkanų norma išliks nepakitusi bent iki 2023 m. pabaigos.

Augimo sukrėtimas, kurį teko ištverti Švedijai, vertinamas kaip galimai lengviausio Europoje karantino, sušvelninusio smūgį, pasekmė. Kita vertus, šalis yra vardijama kaip viena iš daugiausia mirčių nuo viruso vienam gyventojui fiksuojanti valstybė pasaulyje.

Siauras ratas

Kaip ir kitiems centriniams bankams, „Riksbank“ teko griebtis skatinamųjų priemonių, skirtų sušvelninti padarinius. Pareigūnai pažadėjo įsigyti 300 mlrd. kronų (32 mlrd. JAV dorelių) vertės valstybės skolos, kaip ir padengtų obligacijų ir savivaldybės vekselių bei komercinių vertybinių popierių.

Daugelis SEB banko apklaustų investuotojų, investuojančių lėšas į pastoviųjų pajamų vertybinius popierius bei valiutas, prognozavo, kad „Riksbank“ šiais metais išplės kiekybinio švelninimo (QE) programą. Pareigūnai gali pratęsti šią programą ir kitais metais, be to, tinkamu laiku jie gali į ją įtraukti ir įmonių obligacijas.

„Pagal mūsų pagrindinį scenarijų „Riksbank“ iki rugsėjį numatyto posėdžio nenuspręs, ar plėsti programą, nors yra tikimybė, kad jis jau dabar norėtų paskelbti tokį sprendimą, jei neatsirastų kitų būdų, kaip išvengti pernelyg didelio kronos nuvertėjimo šią vasarą“, – sakė Knutas Hallbergas, „Swedbank“ ekonomistas.

„Riksbank“ trečiadienį pranešė, kad vis dar gali labiau sumažinti atpirkimo palūkanų normą, jei ji bus laikoma veiksminga priemone, tačiau šiame susitikime vietoj to palaikyta mintis išplėsti kiekybinio švelninimo (QE) priemones, įskaitant įmonių obligacijų pirkimą nuo rugsėjo mėn.

„Turto pirkimo modelis, kurį „Riksbank“ naudojo nuo krizės pradžios, pratęstas iki 2021 m. birželio mėn. pabaigos, nuo 300 milijardų Švedijos kronų iki 500 milijardų Švedijos kronų“, – rašoma Marketwatch.com

Ką sako „Bloomberg“ ekonomistai

Politikos formuotojai šią savaitę gali užsiminti, kas pastūmėjo juos prie neigiamų palūkanų politikos, iš kurios Švedija galiausiai gruodį pasitraukė, nusivylusi šia ne vienus metus taikyta priemone. Kai kurie ekonomistai rimtai abejoja, ar jų ryžtas vengti neigiamų palūkanų normų gali susilpnėti.

„Mūsų nuomone, „Riksbank“ išlaikys taikų toną, atsižvelgdamas į silpną infliacijos prognozę ir sparčiai prastėjančią padėtį darbo rinkoje, ir galbūt užsimins apie galimą palūkanų normų sumažinimą ateityje“, savo ataskaitoje sekmadienį rašė Chetanas Ahya, Derrickas Y Kamas ir Frankas Zhao.

Pareigūnai sumenkino grįžimo prie skolinimosi neigiamomis palūkanomis galimybę, pabrėždami jų žalą pensijų fondams ir neigiamų indėlių palūkanų, taikomų namų ūkių taupomosioms sąskaitoms, rizikas, bet ir neatmetė tokios tikimybės.

Per paskutinį savo posėdį balandį banko valdytojas Stefanas Ingvesas tvirtai laikėsi nuomonės, kad, norėdama „iš prastos situacijos išsunkti visa, kas geriausia“, institucija turi kol kas visu pajėgumu taikyti QE programą.

Kaimyninėje euro zonoje Europos centrinio banko (ECB) pareigūnai dabartinės krizės sąlygomis pirmenybę taip pat teikė tokioms priemonėms kaip QE. Bet priešingai nei švedai, jie tvirtai išlaikė indėlių palūkanų normą neigiamoje teritorijoje, ties -0,5 proc. lygiu. Skolinimosi kainos Danijoje ir Šveicarijoje yra dar mažesnės.

Jeigu JAV federalinis atsargų bankas (FED) ir pasipriešino JAV prezidento Donaldo Trumpo spaudimui įvesti neigiamas palūkanų normas, tai Jungtinė Karalystė yra vienintelė jurisdikcija, kuri neseniai užsiminė apie tokios idėjos priimtinumą. „Citigroup Inc.“ birželį prognozavo, kad Jungtinės Karalystės centrinis bankas (BoE) iki 2021 metų vidurio gali sumažinti savo palūkanų normas iki -0,1 proc., tuo atveju, jei šaliai nepavyktų pasiekti prekybos susitarimo su Europos Sąjunga.

Viena aišku: kiekvienas centrinis bankas kiek įstengdamas kovoja su itin rimtais beprecedentės krizės padariniais. Nepaisant neįprastai švelnaus karantino Švedijoje, „Riskbank“ nėra išimtis, todėl jam svarbu išlaikyti prieinamas visas galimybes.

„Vis dar yra tolesnių smūgių ir antrosios viruso bangos rizikų, – sakė „Swedbank“ ekonomistas K. Hallbergas, – Tai toliau trukdys ekonominiam atsigavimui, kuris greičiausiai bus skausmingai lėtas.“

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.0000
Verslas PliusHarry Wilson

Atleistas „Barclays“ generalinis direktorius milijoną pavertė 600 milijonų svarų vertės startuoliu

Netoli Parlamento rūmų įsikūrusiame biure Antony Jenkinsas planuoja pasaulinės bankininkystės...

Delfi PliusClara Ferreira Marques

„Tikrovė – dar baisesnė“: scenarijus, prieš kurį Putinas bejėgis Ukraina jau įžvelgė galimybę (4)

Vladimiro Putino propagandos mašina sukūrė galingos tautos su nenugalimu lyderiu ir disciplinuota...

Verslas PliusAnurag Kotoky, Angus Whitley, Siddharth Philip

Oro linijos buvo visiškai nepasiruošusios: prasidėjo beprecedentė krizė

Oro linijų ir oro uostų vadovai pastaruosius dvejus metus bandė visus įtikinti, kad per pandemiją...

Verslas Plius

Rusų oligarchai vis sunkiau randa, kur paslėpti savo megajachtas

Kai 325 mln. JAV dolerių vertės superjachta „Amadea“, siejama su Rusijos milijardieriumi...

Estijos premjerė perspėja apie egzistencinę grėsmę Baltijos šalims: būtume ištrinti iš žemėlapio papildyta (15)

Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas prieš kitą savaitę įvyksiantį svarbų NATO...

Top naujienos

Delfi PliusDalia Plikūnė

Kaip Rusija gali atsakyti į Kaliningrado ribojimus: už uždarų durų nagrinėjami trys scenarijai

Rusijos pareigūnams įspėjant Lietuvą dėl rimtų pasekmių, pagal europines sankcijas uždraudus...

Siūlymai dėl MMA didinimo piktina darbuotojus: tarsi saldainis ant meškerės (1)

Naujus minimalios algos skaičiavimus pateikęs, bet palaukti rudens raginantis Lietuvos bankas...

Putino pareiškimus išnagrinėjęs vokiečių filosofas pasisakė itin vaizdingai (10)

Žymiausias vokiečių dabarties filosofas Peteris Sloterdijkas šią savaitę pažėrė aštrių...

Karas Ukrainoje. Žytomyro srities gyventojus pažadino sprogimai: raketos skriejo iš Baltarusijos apšaudyta ir Lvivo sritis (2)

Ukrainai buvo suteiktas kandidatės į Europos Sąjungos nares statusas ir tai, anot šalies...

Tarp partijų reitingo pirmūnų atsirado naujas pavadinimas (5)

Lietuvos partijų reitingas labai nesikeičia, tiesa ir čia yra staigmenų. Jeigu rinkimai įvyktų...

Paaiškėjo, už ką diskvalifikuota Lietuvos plaukimo estafetės ketveriukė specialiai „Delfi“ iš Budapešto

Prie pabaigos artėjančiame pasaulio plaukimo čempionate, kuris vyksta Budapešto „Duna“...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Mokslininkai atkūrė prieš 4000 metų Čekijos teritorijoje gyvenusios labai turtingos moters veidą: kaukolė ir brangenybės išsilaikė puikiai

Iš kaukolės ir DNR liekanų atkurtas beveik prieš 4 tūkst. metų Vidurio Europoje gyvenusios...

Delfi PliusParengė Rusnė Valatkaitė

Įvardijo maisto produktus, kurių geriau nekepti ant grilio: tik išsausės ir neteks skonio

Grilio sezonas – tikras malonumas visiems, kurie mėgsta šašlykus, dešreles, keptas daržoves...

Reikės pasiruošti mokėti daugiau: bankai didina paslaugų įkainius, kai kas brangsta ir daugiau nei 40 proc. (3)

Didėja kai kurie komercinių bankų įkainiai . Dalis kainas jau pakėlė, tačiau kiti pokyčius...

Gydytoja siūlo atkreipti dėmesį į šiuos požymius: jie praneša apie gresiantį širdies smūgį ar priepuolį (1)

Vis dažniau kalbama, kad tam, jog širdis būtų sveika, reikia rasti būdų pailsėti nuo kasdien...