aA
Europos ekonomika po sekinančio dvigubo nuosmukio pagaliau tolsta nuo didžiausios pokario laikotarpio krizės.
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
© Shutterstock

Niūrus praėjusio penktadienio pranešimas apie dar vieną nuosmukį pirmajame ketvirtyje neapniaukė regiono perspektyvų, kurios yra tokios ryškios, kokios nebuvo nuo pat pandemijos pradžios, praėjusią savaitę pagaliau įsigaliojus Europos Sąjungos finansuojamiems daugiamečiams stimulų planams ir greičiausiai jau prasidėjus augimui.

Fiskalinė galia, tik ir laukianti, kada bus išlaisvinta – daugiausia silpnose pietinėse Europos ekonomikose – praktiškai neturi precedento ir papildo centrinio banko neatidėliotiną paramą, kuri turėtų būti teikiama iki 2022 m. vidurio ar dar ilgiau. Vėluojančios vakcinacijos programos užbaigimas vis labiau atrodo kaip pagrindinis likęs rūpestis, leisiantis užtikrinti tvarų atsigavimą.

Ir iš tiesų: tikėtinas ES grynųjų pinigų srautų atsivėrimas jau liepos mėnesį ir galimi atidarymai reiškia, jog ekonominis atsigavimas yra pakankamai apčiuopiamas, kad Europos centrinio banko pareigūnai artimiausiomis savaitėmis galėtų pradėti diskusijas apie stimulų lėtinimą – jei tik nesustos vakcinacijos pažanga.

„Blogiausias laikotarpis euro zonos ekonomikai jau tikrai pasibaigė, o geriausias laukia ateityje, nors jo dar teks keletą mėnesių palūkėti, – sakė Neville’is Hillas, Londono „Credit Suisse“ ekonomistas. – Jaučiame padrąsinimą, kad ekonomika atsidarys jau šį ketvirtį ir tai jai leis energingai atsigauti vėliau šiais metais.“

Dar vienas augančio euro zonos impulso ženklas buvo pastebėtas pirmadienį: pirkimų vadybininkų indeksas parodė aukščiausią gamybos aktyvumą per 24 metų matuoklio egzistavimo istoriją. Tuo tarpu Europos Komisija pasiūlė atverti sienas pilnai paskiepytiems keliautojams – tai būtų žingsnis normalaus gyvenimo link.

ES fiskalinis stimulas yra skirtas palaikyti tvarų ekonomikos atsigavimą, daugiausia dėmesio skiriant silpnesnėms regiono narėms ir tuo pat metu stumiant Europą į žalesnę ir plačiau skaitmenizuotą ateitį.

Italija, didžiausia pagalbos gavėja ir neabejotinai sudėtingiausias iššūkis regiono augimui, paskirstė dotacijas, paskolas ir savo skirtas papildomas lėšas, kad užtikrintų sklandžius 261 mlrd. eurų (316 mlrd. dolerių) išlaidų srautus.

Bloko stimulų planų apimtis ir trukmė atrodo tokia drąsi, kad kai kurie ekonomistai yra pasirengę optimistiškai vertinti ES perspektyvas.

„Šiuo planu siekiama rimtai sumažinti Europos ekonominę atskirtį, – teigė Marion Amiot, „S&P Global Ratings“ vyresnioji ekonomistė. – Tai galimybė pakeisti augimo perspektyvas.“

„S&P“ teigia, kad bendros pastangos per ateinančius penkerius metus galėtų bendrą bloko vidaus produktą padidinti net 4,1 proc., nors M. Amiot perspėja, kad tikrąjį poveikį bus sunku įvertinti iki 2022 m. pabaigos.

Žala, kurią teks atstatyti, yra plačiai išplitusi – nuo koronaviruso pradžios ekonomika išgyveno du nuosmukius, o per pirmąjį ketvirtį susitraukė 0,6 proc. Ir tai neskaitant audringo dešimtmečio po 2008 m. finansų krizės, kai didžioji pietų Europos dalis susidūrė su stagnacija ar defliacija.

„Vakcinacijos kampanijoms įsibėgėjant visame regione, tikimės, kad nuo gegužės mėnesio ekonomikos palaipsniui atsidarys, o BVP antrąjį ketvirtį atsigaus 1,6 proc.“ – sako Maeva Cousin ir Davidas Powellas.

Nors ES fondas turėtų visiems laikams pakeisti šį naratyvą, pareigūnai žino, kad nepakanka mesti pinigų į problemą – ypač tose šalyse, kur biurokratija nepatikima, pavyzdžiui, Italijoje.

„Tikimės, kad reformavus viešąjį administravimą ir padidinus jo efektyvumą, tai padės įsisavinti šias investicijas, – sakė Felixas Huefneris, Frankfurto „UBS AG“ ekonomistas. – Tačiau akivaizdu, kad turint tokią didelę pinigų sumą, laukia didelis iššūkis.“

Ekonomika
Ekonomika
© Asmeninis albumas

Euro zonos problemų mastas yra toks, kad net ir milžiniškas stimulas, kurio vertė viršija 800 milijardų eurų, neskaitant nacionalinių paramos paketų, vis tiek gali būti nepakankamas, kad pakeistų silpnesnių jos narių likimą, juo labiau, jei jos tuo pat metu nevykdys augimą skatinančių reformų.

Pavyzdžiui, Ispanijos „vyriausybė tikisi, kad stimulas žymiai pakels ilgalaikį augimą ir sumažins nelygybę“, teigė Miguelis Cardoso, vyriausiasis Ispanijos ekonomistas iš „BBVA“. „Kad tai įvyktų, mums reikia ambicingos darbo rinkos reformos.“

Posūkio taškas

Kol kas didžiulio fiskalinio stimulo perspektyva kartu su esama pinigine parama teikia tvirto atsigavimo vilčių. ECB vyriausiasis ekonomistas Philipas Lane’as ketvirtadienį netgi pareiškė, kad ekonomika atsidūrė „posūkio taške“.

Jo centrinio banko kolegoms tai pranašauja sunkią diskusiją birželio 10 d. susitikime: ar pradėti lėtinti skubius obligacijų pirkimus.

Tačiau norint, kad ši diskusija įvyktų – ir kad suveiktų fiskalinė parama – reikia pamatyti vakcinacijos pažangą. Kai kurie šios pažangos įrodymai išryškėjo praėjusią savaitę, kai Vokietija per vieną dieną suleido rekordinius 1,1 milijono skiepų, o Italija pirmą kartą sugebėjo viršyti 500 000.

„Pirmasis Europos prioritetas – tinkamai įgyvendinti vakcinacijos planą, – sakė Fabio Balboni, „HSBC Holdings Plc“ ekonomistas. – O kol veikia apribojimai, mūsų nuomone, tai šiek tiek panašu į bandymą pripūsti balioną, kuris yra dėžėje.“

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000
Delfi PliusAndrea Dudik

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys: Rusijai vakarėlis baigėsi

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys. Taip vyko liūdnai pagarsėję rusų remiami...

Verslas PliusJen Skerritt; Megan Durisin; Michael Hirtzer

Mėsos mėgėjams neturi gerų žinių: ūkininkai patiria didžiulius nuostolius

Pasauliui dar niekada nebuvo taip brangu gaminti mėsą .

Delfi PliusLinda Lew

Dėl beždžionių raupų – sąmokslo teorijos Kinijoje (8)

Kinijoje sklinda sąmokslo teorijos dėl beždžionių raupų viruso, jau nustatyto bent dešimtyje...

Verslas PliusBloomberg News

„Aeroflot“ laukia grįžimas į praeitį: išsikelti tikslai keliauja į šiukšliadėžę (1)

Praėjus kelioms valandoms po to, kai prezidentas Vladimiras Putinas oficialiai pranešė apie...

Verslas PliusJill Disis

Ekonomistai toliau karpo ekonomikos augimo prognozes: šįkart Kinijos eilė

Daugybė ekonomistų pastarosiomis dienomis sumažino metines Kinijos ekonomikos augimo prognozes...

Top naujienos

Baltarusijoje viskas eina blogyn: Lukašenką iš sosto išvers tik perversmas Kremliuje (3)

Praėjo metai po to, kai gegužės 23-iąją Baltarusijos režimas priverstinai Minske nutupdė...

Delfi PliusAndrea Dudik

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys: Rusijai vakarėlis baigėsi

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys. Taip vyko liūdnai pagarsėję rusų remiami...

Britų žvalgyba nurodė, ko dabar siekia Putinas: ukrainiečiams nelieka kitos išeities (5)

Žiaurus, totalinis karas, kokio Europoje nebuvo beveik aštuonis dešimtmečius. Taip Ukrainos...

Vasariška šiluma neužsibuvo: vėl vyraus vėsūs ir vėjuoti orai

Trečiadienio dieną per Lietuvą slinks šaltasis atmosferos frontas. Pradedant vakariniais rajonais,...

Karas Ukrainoje. Daugiabučio griuvėsiuose Mariupolyje aptikta 200 smarkiai apirusių kūnų Ukraina apie reikšmingus pokyčius: mūsų priešai dėl to labai liūdi

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį į antradienį pareiškė, kad Rusija vykdo...

Artūras Zuokas pirmą kartą viešai pasirodė su nauja širdies drauge (3)

Neseniai skyrybų dramą išgyvenęs buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas Lietuvos meno...

Buvęs žalgirietis Lietuvoje išgyveno košmarą: dingę pinigai, rasizmas ir „dėl visko kalti konservatoriai“ (1)

Kauno „Žalgiris“ – istorinėse žemumose. Lietuvos krepšinio lygos pusfinalio serijoje prieš...

Delfi PliusAgnė Keizikienė

Šis sekso būdas vieniems yra tabu, kitiems – slapta svajonė: kodėl kai kuriems taip maga įeiti pro „galines duris“?

Jokia paslaptis, kad analinis seksas nėra šiuolaikinis „išradimas“. Tam tikri išlikę...

Delfi PliusPsichologas Gediminas Navaitis

Psichoterapeutai išanalizavo, apie ką svajoja vyrai ir moterys: ką reiškia mūsų seksualinės fantazijos ir kaip tai panaudoti santykiuose? (1)

„Meilė – tai fantazijų mainai“, – teigė prancūzų rašytojas Nicola de Chamfort'as....

Tokio skanaus žiedinio kopūsto dar nevalgėte: receptas paprastas kaip dukart du, o skonis – 10 balų

Žiedinis kopūstas , arba kalafioras – ne tik skani, bet ir labai naudinga daržovė. Ji teigiamai...