aA
Uber Technologies Inc.“, reaguodamas į Europos susidorojimą su ofšoriniais mokesčių prieglobsčiais, sukūrė 6,1 milijardų dolerių olandišką mokesčių atskaitymo sistemą, kuri kompanijai ateityje padės gerokai sumažinti jos mokamus mokesčius.
© AP / Scanpix

San Fransiske įsikūręs „Uber“ mokesčių atskaitymo manevrą atliko prieš savo pirmąjį viešą akcijų siūlymą gegužės mėnesį, nes dėl naujų Europos Sąjungos taisyklių, skirtų daugiatautėms kompanijoms, kai kurias savo ofšorines dukterines įmones perkėlė į kitas šalis.

6,1 milijardo dolerių atskaitymas atsirado padidinus intelektinės nuosavybės, kurią „Uber“ paskirstė tarp savo dukterinių įmonių užsienyje, vertę, remiantis kompanijos pirmojo ketvirčio ataskaita. Kai nematerialiojo turto vertė padidėja, išauga ir mokesčių atskaitymai, susiję su jo naudojimu per tam tikrą laiką.

„Galima ramiai teigti, kad „Uber“ artimiausiu metu nemokės jokių mokesčių“, – pažymėjo nepriklausomas mokesčių ir apskaitos ekspertas iš Niujorko Robertas Willensas.

Šie 6,1 mlrd. dolerių pasitarnaus kaip pagalvė, jei „Uber“ kada nors uždirbtų pelną, kuris leistų pavėžėjimo paslaugas teikiančiai kompanijai, įkūrusiai biurus ir dukterines įmones Nyderlanduose, iš būsimos pasaulinės mokesčių sąskaitos išbraukti olandiškąją dalį.

Tačiau toks sėkmingas atskaitymas taikomas tik kompanijos mokesčių sąskaitai Nyderlanduose – mokesčių lengvatų centrui, kurį taip mėgsta tarptautinės korporacijos. Visgi tai neabejotinai sumažins ir bendrą „Uber“ mokesčių sąskaitą, jei tik ji taps pelninga. Tuo tarpu kompanija gali panaudoti JAV nuostolius tam, kad sumažintų savo JAV mokesčių sąskaitą.

„Uber“ nėra vienintelė JAV kompanija, kuri, remdamasi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos taisyklėmis, išskirstė savo padalinius po visą pasaulį. EBPO reikalauja, kad daugiatautės bendrovės pagrįstų savo ofšorinės veiklos verslo tikslą. Valstybės, kuriose verslui taikomi maži mokesčiai, pavyzdžiui, Singapūras, Airija ir Nyderlandai, tampa labiau pageidaujamos nei neapmokestinami Karibų jūros prieglobsčiai, tokie kaip Bermudai.

„Uber“ mokesčių ginklas buvo sukurtas praėjusių metų kovą, kai kompanija iškėlė savo intelektualinę nuosavybę iš popierinės įmonės, neturinčios nė vieno darbuotojo, Bermuduose ir pavertė ją Nyderlandų įmone, kurią kontroliuoja holdingo kompanija Singapūre. Remiantis Nyderlandų prekybos rūmų dokumentais, naujajai olandiškai įmonei priklauso dešimtys kitų „Uber“ verslo subjektų.

Tačiau sutaupytų mokesčių apimtys ekspertus nustebino.

Mokesčių ekspertas R. Willensas 6,1 mlrd. dolerių atskaitymą pavadino „neįprastu“, turint omeny „Uber“ rinkos vertę – maždaug 73 mlrd. dolerių. Kitas nepriklausomas mokesčių ir apskaitos ekspertas, Frankas Varis iš Bostono, prisipažino, kad jį „nustebino“, jog atskaitymas buvo „toks didelis“. Nauda atspindėjo aukštą vertę, kurią „Uber“ suteikė savo intelektinei nuosavybei, kai perkėlė dukterines įmones į naujas vietas.

„Uber“ manevras: už 6,1 milijardų dolerių sumą ateityje mokės gerokai mažesnius mokesčius
© AFP / Scanpix


„Uber“ atstovas pareiškė, kad gudrybė buvo įvykdyta siekiant „patenkinti naujosios globalios mokesčių aplinkos reikalavimus“. Jis užsiminė apie EBPO taisykles, kuriomis siekiama užkirsti kelią technologijų ir farmacijos kompanijoms steigti popierines įmones ir šitokiu būdu perkelti pelną, uždirbtą didelių mokesčių šalyse, ten, kur mokesčiai nedideli arba jų visai nėra.

Atstovas, kuris paprašė likti neįvardintas, pridūrė, kad su šia gudrybe „Uber“ užbaigė kitą mokesčių strategiją, žinomą kaip „dvigubas olandas“. Toji struktūra, įtraukianti olandiškas įmones, kuriose nėra darbuotojų ir kurios nukreipia savo pelną į prieglobsčius, pastaraisiais metais išpopuliarėjo tarp daugiataučių kompanijų ir šiuo metu atsidūrė Europos reguliavimo institucijų akiratyje.

Technologijų kompanijos visada dėjo daug pastangų, kad jų mokesčių sąskaitos būtų kuo mažesnės. Santykinai nedidelis „Amazon.com Inc.“ metinis pelnas leido elektroninės komercijos milžinei sumažinti savo mokesčių įmokas, o likusius pinigus investuoti į naujus projektus. Ši strategija tapo spartaus augimo ir mažų mokesčių receptu.

Jungtinėse Valstijose „Uber“ per pastaruosius trejus metus patyrė daugiau kaip 10 milijardų dolerių veiklos nuostolių. Šie nuostoliai leis kompanijai sumažinti būsimus JAV mokamus mokesčius. Praėjusių metų pabaigoje ji pranešė, kad JAV grynieji veiklos nuostoliai ateityje sieks 5,1 mlrd. dolerių federaliniams tikslams ir 4,4 mlrd. dolerių mokesčiams valstijose, kuriose ji vykdo veiklą.

Ketvirtadienį pateiktoje antrojo ketvirčio ataskaitoje „Uber“ pranešė apie 5,2 milijardų dolerių grynuosius nuostolius, neskaitant pardavimų, kurie neatitiko numatytų apimčių, ir išlaidų, susijusių su akcijomis paremta kompensacija viešo siūlymo metu.

Šie nuostoliai, dėl kurių sumažėja apmokestinamosios pajamos, leistų sutaupyti apie 1 milijardą dolerių federalinių mokesčių ir apie 220 milijonų dolerių valstijų mokesčių – iš viso maždaug 1,2 mlrd. dolerių, paskaičiavo R. Willensas. Ir tai neskaitant 6,1 milijardo dolerių vertės olandiškojo rezervo.

Kol nebuvo priimtas 2017 m. prezidento Donaldo Trumpo mokesčių įstatymas, kompanijos galėdavo perkelti nuostolius dvejus metus atgal ir dvidešimt į priekį. Dabar jų perkelti atgal nebegalima, be to, jie gali kompensuoti tik 80 proc. apmokestinamųjų pajamų.

6,1 mlrd. dolerių olandiškoji gudrybė sumažins galutinius olandiškus „Uber“ mokesčius būtent ta tikslia suma; galiojimo pabaigos ji neturi. „Tai dar geriau“ nei JAV nuostoliai, pastebėjo R. Willensas.

„Uber“ apie savo gudrybę užsiminė ataskaitoje, sakydamas, kad atliko „seriją operacijų, dėl kurių pasikeitė tarptautinė teisinė bendrovės struktūra, įskaitant dukterinės įmonės perkėlimą į Nyderlandus ir tam tikrų intelektinės nuosavybės teisių perdavimą bendrovei priklausančioms dukterinėms įmonėms“.

„Uber“ veiksmai liudija, kaip respublikonų mokesčių įstatymas, kuris sumažino korporacijų mokamą tarifą nuo 35 proc. iki 21 proc., vis dėlto nepaskatino kompanijų sugrąžinti intelektinės nuosavybės ir pelno atgal į JAV, nes jos vis dar gali mokėti mažesnius mokesčius, jei dalį savo verslo subjektų laiko užsienyje.

Mokesčių tarifai Nyderlanduose ir Singapūre nė iš tolo nesiekia naujojo 21 proc. JAV tarifo. Didžiausias Nyderlandų korporacijų tarifas yra 25 proc., nors pajamos iš nematerialaus turto, pavyzdžiui, honorarai ir licencijavimo mokesčiai, gali būti apmokestinami 7 proc. Singapūre korporacijų tarifas yra 17 proc., nors kai kurios bendrovės gali jį sumažinti, pasinaudodamos paskatomis ir kitomis priemonėmis. Nyderlanduose esanti „Uber“ intelektinė nuosavybė yra susieta su honorarais, licencijavimu ir prekių ženklais, kurie nuo praėjusių metų galo yra kompanijos verslo pagrindas 63 šalyse.

Savo „prizu“ „Uber“ galės pasinaudoti ne iš karto. Turint galvoje griežtas apskaitos taisykles, reikalaujančias, kad JAV kompanijos savo pelną prognozuotų konservatyviai, „Uber“ nemano, kad artimiausiu metu uždirbs pakankamai pelno, kad galėtų pasinaudoti 6,1 milijardo dolerių nauda, teigė „Uber“ atstovas, cituodamas kompanijos ketvirčio ataskaitą.

Bet vos tik „Uber“ gaus pakankamą pelną, atskaitymas pradės veikti, pabrėžė R. Willensas. „Esu tikras, kad „Uber“ mano, jog ilgainiui pradės dirbti pelningai ir galės „realizuoti“ savo pagalvę“, – teigė R. Willensas.

F. Varis pavadino „Uber“ teisinės formos pakeitimą „rafinuotu. Šių struktūrų sukūrimas reikalauja daug laiko ir pinigų, todėl jos dažnai laikomos „firminėmis“.“

„Uber“ atstovas pabrėžė, kad kompanija „tebėra pasiryžusi atvirai ir skaidriai bendradarbiauti su mokesčių inspekcijomis visame pasaulyje ir ištikimai laikytis įstatymų visose jurisdikcijose, kuriose vykdo veiklą“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.8571

Bloomberg: pasaulis yra mažiau atsparus sukrėtimams nei 2007 metais žemėlapis (3)

Praėjo daugiau nei dešimt metų nuo tada, kai finansų krizė sukėlė sumaištį viso pasaulio...

Saudo Arabiją pradeda lašišų auginimą fermose: ne tik sau, bet ir eksportui (22)

Saudo Arabijos dykumų karalystė, jau seniai neatsiejama nuo savo naftos turtų, jau greitai gali...

Nesusekamas Irano tanklaivių laivynas kelia didžiausią paslaptį naftos rinkoje (75)

Tuo metu, kai vienas Irano tanklaivis pritraukia viso pasaulio dėmesį, rimtiems naftos rinkos...

Neomas: Saudo Arabija pradėjo savo megamiesto statybas (33)

Saudo Arabija patikėjo dviem Saudo Arabijos įmonėms statyti darbininkų gyvenamuosius būstus...

Kinijos maisto gamintojų rinkos vertės – didžiausios pasaulyje

Kinijos maisto ir gėrimų bendrovių akcijos po įspūdingo akcijų rinkos atsigavimo 2019 metais...

Top naujienos

Juodasis mokyklų sąrašas, kurį prieš pat rugsėjį suplėšė Karbauskis (260)

Ne visų mokyklų koridorius ir klases nuo rugsėjo užpildė krykštaujančių mokinių balsai. Viena...

Karaliaučiaus žurnalistų tyrimas: ES milijonai gelbėti Baltijos jūrą buvo iššvaistyti „rusiškais“ metodais (159)

Kaliningrado srities valymo įrenginiai tebeteršia Baltijos jūros akvatoriją. Už jų statybas...

Prabilo apie precedento neturintį sprendimą dėl pensijų: gali būti atleisti šimtai žmonių (47)

Praėjusią savaitę priimtas Vyriausybės sprendimas nuo 2021-ųjų pensijų išnešiojimą patikėti...

Prie FIBA kritikų prisijungė Prancūzijos žvaigždė: tas pats šūdas specialiai Krepšinis.lt iš Pekino (14)

Prieš penkerius metus Evanas Fournier su kitais Prancūzijos rinktinės krepšininkais sunkiai...

Baltijos jūroje prie Klaipėdos – didžiulės dingusiojo paieškos, pasitelktos pajėgos

Baltijos jūroje prie Klaipėdos pirmadienio rytą atnaujinta iš apvirtusios jachtos dingusio...

Triumfuojantis Scariolo šypsosi: čempionate stipriausia komanda buvo Serbija, bet... galutinė rikiuotė (6)

Italas Sergio Scariolo ir vėl triumfuoja. 58-erių krepšinio specialistas Ispanijos rinktinę...

EK atstovas apie Johnsoną: tiesą sakant, esame kiek šokiruoti (12)

Europos Sąjungos pareigūnai atmeta Jungtinės Karalystės ministro pirmininko Boriso Johnsono...

Diena, kai žuvo 75 proc. gyvybės: asteroidas trenkėsi 10 milijardų atominių bombų jėga (38)

Prieš 66 milijonus metų Žemėje nutiko šis tas baisaus. Milžiniškas asteroidas (jo skersmuo...

Atviras Natalijos Bunkės interviu: apie psichologo pagalbą, sunkumus su sūnumi bei santykius su buvusiu vyru ir Viktorija Siegel (127)

„Aš nesu pasiruošusi su visa Lietuva dalintis savo lova. Tai, chebryte , pradedam“, – jau...