aA
Uber Technologies Inc.“ projektuoja skraidantį automobilį drauge su „Hyundai Motor Co.“ – pirmuoju automobilių gamintoju, patikėjusiu „Uber“ svajone į didmiesčių padanges paleisti oro taksi.
„Uber“ ir „Hyundai“ pristato skraidantį automobilį – ateities oro taksi
© Capital Pictures / Scanpix

Pirmadienį CES technologijų konferencijoje abi kompanijos pristatė savo partnerystę, o šią savaitę Las Vegaso prekybos parodoje planuoja pademonstruoti pilno dydžio transporto priemonės modelį. „Hyundai“ oro taksi galėtų pakilti ir nusileisti vertikaliai, sutalpinti keturis keleivius ir skrieti iki 200 mylių per valandą (maždaug 320 km/h) greičiu. Jis būtų visiškai elektrinis, o pilnai įkrautas galėtų nuskristi 60 mylių (apie 100 km).

Automobilio koncepcija panaši į tas, kurias suprojektavo „Boeing Co.“ ir sauja kitų kompanijų, bendradarbiaudamos su „Uber Elevate“ – pavėžėjimo kompanijos oro padaliniu. Neskaitant mokslinės fantastikos pobūdžio projektų, grupė taip pat prižiūri „Uber“ sraigtasparnių keliones, kurias šiuo metu galima užsisakyti Niujorke. „Uber“ teigė, kad šiemet surengs pirmąją viešą skraidančio automobilio demonstraciją, o iki 2023 m. leis klientams rezervuoti keliones oru.

Grįžtant arčiau žemės, „Uber“ pirmadienį pranešė, kad Las Vegase per savo programėlę pradės pardavinėti autobusų bilietus: tai bus antrasis miestas, sutikęs dalyvauti viešojo transporto programoje, kurią kompanija pristatė praėjusiais metais.

Viešasis transportas miesto gyventojams bus matomas kaip viena iš „Uber“ programėlės parinkčių (kartu su automobiliais). Šitaip jie galės susiplanuoti maršrutą ir įsigyti bilietus už tą pačią kainą, kurią mokėtų tradiciniais metodais. Keleiviai galės naudotis bilietais ir tada, kai jų telefonai bus neprijungti prie interneto. Ateinančiais mėnesiais „Uber“ tikisi pristatyti šią funkciją dar keliuose miestuose visame pasaulyje.

Autobusų bilietų pardavimas – naujausias nukrypimas nuo pagrindinio „Uber“ pavėžėjimo verslo: tai dalis didesnės strategijos, skatinančios klientus kuo dažniau įsijungti programėlę. Kompanija tiki, kad dažnesnis jos naudojimas yra puikus būdas suvilioti žmones papildomomis paslaugomis, pavyzdžiui, patiekalų ar maisto prekių pristatymu, elektrinių dviračių ar paspirtukų nuoma, o kada nors – ir skraidančiais automobiliais.

Kompanijos viešojo transporto partnerystė su Las Vegasu yra beveik identiška pernykštei su Denveriu – pirmuoju miestu, kuriame „Uber“ pradėjo siūlyti viešojo transporto bilietus. Nors kol kas tėra du miestai, palaikantys bilietų pardavimą per programėlę, „Uber“ ir jo pagrindinis konkurentas Jungtinėse Valstijose „Lyft Inc.“ savo programėlėse rodo ir daugybės kitų miestų viešojo transporto maršrutus.

„Uber“ ir „Hyundai“ pristato skraidantį automobilį – ateities oro taksi
© Scanpix

Davidas Reichas, „Uber“ viešojo transporto vadovas, pripažino, kad ši funkcija tarp taupesnių klientų gali tapti smūgiu pagrindiniam „Uber“ verslui. Tačiau jis teigė, kad kompromisas yra to vertas, jei tik žmonės įpras reguliariau naudoti „Uber“ ir pasitikėti jo siūloma išsamia informacija apie transportą. „Kartais jie užsisakys ką nors kito nei „Uber“, ir nieko čia blogo“, – pažymėjo D. Reichas.

Las Vegasas šiais metais sulauks naujos viešojo transporto funkcijos, ir už tai padėkoti gali Elonui Muskui. Milijardieriaus įkurtas startuolis „Boring Co.“ praėjusiais metais ėmė kursuoti tuneliu, esančiu po Las Vegaso konferencijų centru, kur vyksta CES. E. Muskas planuoja susodinti keleivius į „Tesla Inc.“ suprojektuotus naujuosius greitaeigius automobilius, zujančius siauru tuneliu. D. Reichas teigė, kad „Uber“ yra atviras pokalbiams su E. Musku, tačiau šiuo metu dar neplanuoja pardavinėti bilietų į „Boring Co.“ viešojo transporto sistemą.

Įgyvendindamas skraidančių automobilių projektą, „Uber“ bendradarbiauja su NASA ir pustuziniu gamintojų, įskaitant „Textron Inc.“ priklausantį „Bell“ ir „Joby Aviation“. Susitarimas su „Hyundai“ išsiskiria tuo, kad automobilių milžinas galėtų gaminti oro transporto priemones aviacijos ir kosmoso pramonėje „neregėtais kiekiais“, pažymėjo Ericas Allisonas, „Uber Elevate“ vadovas. Anot jo, didelės apimtys teoriškai sumažintų kelionės kainą ir padarytų oro taksi tinklą finansiškai perspektyvų.

„Uber“ pranešė savo partneriams suteiksiąs pagalbos oro erdvėje paslaugas, ryšius su antžeminiu transportu ir didžiulę klientų bazę. Kompanijos bendradarbiaus ieškodamos vietų transporto priemonėms pakilti ir nusileisti: „Uber“ greičiausiai pasinaudos esamais ryšiais su nekilnojamojo turto bendrovėmis, įskaitant „Hillwood Properties“ ir „Signature Flight Support“.

Nors „Uber“ jau pradėjo derybas su Federaline aviacijos administracija, reguliavimo institucijos greičiausiai stengsis įgyvendinti nuodugnų pakilimo ir nusileidimo logistikos, triukšmo ir saugos patikrinimą. „Hyundai“ teigė, kad iš pradžių naujosioms transporto priemonėms reikės pilotuojančio žmogaus, tačiau galiausiai jos bus valdomos autonomiškai. Nei „Hyundai“, nei „Uber“ nenurodė laiko, per kurį būtų galima atsisakyti pilotavimo.

Šis žingsnis rodo „Hyundai“ susidomėjimą inovacijomis. Kaip ir kitus automobilių gamintojus, kompaniją paveikė besikeičiantys vartotojų įpročiai: žmonės vis dažniau teikia pirmenybę ne nuosavybei, bet galimybei naudotis pagal poreikį, ir renkasi transporto priemones, kurios nėra varomos benzinu. „Uber“ šis susitarimas padės dar sparčiau iš pavėžėjimo kompanijos tapti de facto pasauline transporto ir logistikos paslaugų teikėja. Tai taip pat gali atitraukti dėmesį nuo „Uber“ akcijų kainos, kuri po nuviliančio pradinio viešojo akcijų siūlymo praėjusiais metais nukrito maždaug 30 proc.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.4000

Kremlius piktinasi žlungančiais planais dėl „Sputnik“: mes suprantame, kur čia šuo pakastas (757)

Rusija kaltina Vakarus, kad šie piktžodžiauja atsiliepdami apie jos laimėjimus pasaulinėse „...

Bandė parduoti save kaip rojaus prieglobstį nuo „Covid“, tačiau patyrė nesėkmę – niekas nesusigundė (1)

Sunku įsivaizduoti prabangesnę vietą praleisti dvi karantino savaites nei Tailando kurortas...

Iš naujoko į pasaulio milijardierių gretas – kojos nepakišo nė pandemija (16)

Tranas Dinhas Longas neturėjo jokios patirties plieno versle, kai nusprendė brautis į pramonę...

Muskas sugalvojo, kaip išdalinti pinigus: žada 100 mln. dolerių prizą (96)

Elonas Muskas pranešė, kad planuoja paaukoti 100 milijonų dolerių kaip prizą už geriausią...

Geriausio pasaulyje oro uosto namai ruošiasi ateičiai be koronaviruso

Singapūro Čangio (Changi) oro uostas , kuris nuolat būdavo išrenkamas geriausiu pasaulyje ir yra...

Top naujienos

Turistų rojumi vadinamas miestas nepaiso į neregėtas aukštumas šovusių COVID-19 skaičių: neužsidarysim (89)

Barai čia sausakimši ir šurmuliuoja taip, tarsi dabar būtų 2019-ieji. Socialinių tinklų...

Restoranai – prie išlikimo ribos: naujos paramos pakaks mėnesiui (76)

Maisto gaminimas išsinešimui padeda tik psichologiškai, kalba restoranų atstovai. Anot jų,...

Kremlius piktinasi žlungančiais planais dėl „Sputnik“: mes suprantame, kur čia šuo pakastas (757)

Rusija kaltina Vakarus, kad šie piktžodžiauja atsiliepdami apie jos laimėjimus pasaulinėse „...

Prieš vidurnaktį – tragiška avarija Kauno rajone: žuvo du žmonės (7)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Policijos departamentas pranešė apie tragišką avariją...

Po pamokų mokytojas iš Šiaulių neria į šeimos verslą: tikrąjį pandemijos poveikį pamatysime pavasarį (59)

Paminklų gamyba – sezoninis verslas, kuris paklausus pavasarį, vasarą, ankstyvą rudenį....

Keičiasi JAV prezidentai, bet ne Kremliaus bauginimai: Baltijos šalims vėl paišo baisius scenarijus (740)

Prezidento rinkimai JAV bei Baltųjų rūmų šeimininkų pasikeitimai – ne šiaip didelis įvykis...

Dėl paauglystėje patirtų nuoskaudų išsižadėjo savo motinos, o ši dukrai kirto atgal: niekur nepasislėpsi (185)

Vos tik pilnametystės sulaukusi mergina išėjo iš namų – nebegalėjo daugiau gyventi nei su...

Į Lietuvą po truputį sugrįžta sniegas (5)

Sekmadienio dieną per Lietuvą slinks banguojantis atmosferos frontas. Dangų dengs storas debesų...

Nacionalinėje atrankoje – tai, ko „Eurovizijos“ gerbėjai laukė metus ir už borto likę net scenos senbuviai (216)

Šį šeštadienį visų „Eurovizijos“ entuziastų dėmesiui vyko jau antroji nacionalinės...

Miškuose vyksta tikras karas: vos pamatę pareigūnus, įžūlus pažeidėjai sprunka, prasideda įnirtingos gaudynės (312)

Važinėjimas keturračiais gamtoje - vis populiarėjantis pramogos būdas, tačiau pati gamta nuo to...