aA
Eksperimentinis „Pfizer Inc.“ ir „Eli Lilly & Co.“ vaistas palengvino artrito sukeliamą skausmą sunkiai pagydomiems ligoniams, nesukeldamas susirūpinimo dėl medikamento saugumo. Tai svarbus žingsnis kuriant naują medikamentų klasę, kuri vieną dieną galbūt pasiūlys alternatyvą narkotinėms medžiagoms.
Tyrimas: „Pfizer“ ir „Lilly“ alternatyva opioidams teikia vilčių
© Shutterstock nuotr.

Tai svarbus posūkis atliekant bandymus, kurie buvo sustabdyti jau du kartus dėl rimto šalutinio poveikio. Kaip rodo tyrimas, atidžiai stebima sąnario pažeidimo komplikacija pasireiškė mažesniu nei tikėtasi lygiu, ypač ligoniams, kuriems buvo skiriama didesnė injekcijos dozė.

Išsamesni duomenys bus būtini norint, kad šis medikamentas taptų tinkamu opioidų pakaitalu, iš dalies dėl to, kad komplikacija – sparčiai progresuojantis osteoartritas – vis dar pasireikšdavo vienam iš šimto ligonių. Tyrimas, pristatytas per Čikagoje vykusį Amerikos Reumatologijos koledžo susirinkimą, yra pirmasis iš šešių atraminių tyrimų, skirtų išsiaiškinti gydymo tanezumabu saugumo ir veiksmingumo mastą.

Medikamentas priklauso preparatų, žinomų kaip nervų augimo faktoriaus inhibitorius, klasei, jis, manoma, neleidžia traumos sukelto skausmo signalams pasiekti receptorius smegenyse. „Regeneron Pharmaceuticals Inc.“ ir „Teva Pharmaceutical Industries Ltd.“ kuria panašius preparatus. Remiantis „Goldman Sachs“ paskaičiavimais, tokia potenciali rinka galėtų surinkti 10–15 mlrd. JAV dolerių pajamų iš metinių pardavimų.

„Rezultatai, gauti atliekant šį tanezumabo poveikio tyrimą yra ypač svarbūs, atsižvelgus į tai, kad ligoniai kentė vidutinio stiprumo-stiprius skausmus ir nepatyrė jokio palengvėjimo, gydomi kitomis gydymo formomis, įskaitant opiodus ir nesteroidinius priešuždegiminius preparatus (NSAID)“, tarp kurių paminėtini ir tokie vaistai kaip ibuprofenas, sakė vaistų gamintojos „Pfizer“ vaistų kūrimo skyriaus vadovas Kenas Verburgas.

Pastaraisiais metais ieškant skausmo gydymo variantų pažengta į priekį. Farmacijos pramonė ieško priklausomybės nesukeliančių alternatyvų narkotinėms medžiagoms, nes opioidų epidemija toliau siaučia Jungtinėse Valstijose.

Būtent dėl sparčiai progresuojančio osteoartrito, kuris pasireiškė daliai ligonių, JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) sustabdė tanezumabo klinikinius tyrimus 2010 metais. 2012 metais šio preparato bandymai, kaip ir kiti panašūs tyrimai, buvo dar kartą sustabdyti ir atnaujinti 2015 metais.

Antradienį pristatytame tyrime, komplikacijos pasireiškė 1,3 proc. iš 696 ligonių, kuriems buvo skirta injekcija. Šis rodiklis buvo mažesnis nei tas, kuris, anot „Goldman Sachs“ analitikų, turėtų būti laikomas priimtinu, kad preparatui galiausiai būtų pritarta, nors nė vienam iš ištirtų ligonių, vartojusių placebą, nepasireiškė šalutinis poveikis.

Ūmesnė forma, įskaitant sąnario pažeidimą, pasireiškė 0,9 proc. ligonių, kuriems buvo skirta mažesnė dozė, ir nei vienam iš tų, kuriems skirta didelė dozė. Lengvesnė forma, pavyzdžiui, spartesnis sąnarinio tarpo susiaurėjimas, pasireiškė 1,3 proc. ligonių, kuriems buvo skirta mažesnė dozė, ir 0,4 proc. – kuriems buvo skirta didesnė doze.

Ligoniai, vartoję tanezumabą, džiaugėsi didesniu skausmo malšinimo poveikiu ir geresnėmis fizinėmis funkcijomis nei tie, kurie vartojo placebą per tris atskirus bandymus. Po keturių mėnesių 57 proc. ligonių, kuriems buvo skirta didžiausia dozė, skausmas atlėgo perpus, palyginti su 55 proc. ligonių, kuriems buvo skirta kiek mažesnė dozė, ir 38 proc. ligonių, vartojusių placebą.

Tyrime dalyvavusiems ligoniams, kurie sirgo vidutinio sunkumo ir sunkiu klubo sąnario ar kelio sąnario osteoartritu, nebuvo leidžiama 48 valandas naudoti kitų medikamentų skausmui malšinti, kai buvo atliekami jų simptomų testai, nors daugumą kitų dienų jie galėjo vartoti paracetamolį. Visi jie anksčiau yra išbandę keletą gydymo būdų, kurie nepadėjo jiems numalšinti skausmą. „Pfizer“ ir „Lilly“ atlieka papildomus tyrimus bei bandymus, norėdami išsiaiškinti, koks tanezuambo stiprumas palyginti su kitais aktyviais medikamentais nuo skausmo. Rezultatų tikimasi sulaukti iki kitų metų vidurio.

Tanezumabas suleidžiamas kas aštuonias savaites, tad ligoniai tyrimo metu gavo dvi dozes. Jie buvo stebimi dar 24 savaites, norint nustatyti, ar neiškilo kitų problemų dėl medikamento saugumo.

„Pfizer“ ir „Lilly“ taip pat tiria injekcijų poveikį kai kuriais itin įkyriais skausmo atvejais, pavyzdžiui, kai tiriami ligoniai kenčia nuo lėtinio nugaros skausmo ir vėžinio skausmo, kylančio dėl metastazių kauluose. Šios dvi ligonių grupės šiuo metu yra labai priklausomos nuo narkotinių medžiagų.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Trapi pasaulinė maisto tiekimo sistema patiria spaudimą (13)

Visame pasaulyje sandėliai prigrūsti šaldytos kiaulienos, sūrio galvų ir ryžių maišų. Bet...

Europa ruošiasi naudoti didelio masto paramos fondą šalims gelbėti (21)

Euro zonos finansų ministrams planuojant antrąją savo fiskalinio atsako į koronaviruso protrūkį...

Iš Uhano plintančios nuotraukos kelia naujų klausimų dėl tikrojo aukų masto (114)

Ilgos eilės urnų stirtų, pasitinkančių mirusiųjų šeimos narius Uhano laidotuvių namuose,...

Žiniasklaida: pagalbos prašo net Šiaurės Korėja (83)

Šiaurės Korėjos valdžios pareigūnai skubiai kreipėsi pagalbos į kitas šalis, kad padidintų...

Bankroto teisininkai ruošiasi įmonių antplūdžiui (41)

Koronavirusas grasina sužlugdyti dideles ir mažas įmones – nenuostabu, kad bankroto teisininkų...

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (341)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Lietuvoje – 437 užsikrėtimo koronavirusu atvejai per naktį 43 nauji atvejai (68)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu...

Lietuvoje įvestas vasaros laikas (51)

Laikrodžius valandą pasukus į priekį, sekmadienį Lietuvoje įvestas vasaros laikas.

Vilniuje laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, Frankfurto, Paryžiaus (157)

Vilniaus oro uoste sekmadienį laukiama atvykstančių lietuvių iš Londono, Tenerifės, taip pat...

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu (44)

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

Šeštadienį gauti 332 pranešimai dėl karantino pažeidimo (18)

Šeštadienį policija gavo 332 pranešimus apie karantino pažeidimus, BNS pranešė Policijos...

Atšaukus kelionę, vilnietė neatgauna pinigų: organizatorius perkelia datą, bet prašo primokėti (152)

Vilnietė Raminta „Delfi“ pasakojo balandžio 14 dieną turėjusi išvykti į Turkiją, tačiau...

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos (140)

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (369)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

|Maža didelių žinių kaina