aA
2018 metų gegužę bendrovės „Thomas Cook Group Plc.“ akcijos buvo prekiaujamos po 146 pensus, jos obligacijų pajamingumas sudarė 3,5 proc., ir dauguma analitikų teigiamai vertino jos perspektyvas. Tad kaip ši bendrovė įsigudrino bankrutuoti vos po šešiolikos mėnesių ir kas dėl to kaltas? Ernesto E. Hemingvėjaus stiliumi, sakytume: „Thomas Cook“ bankrutavo palaipsniui, o tada staiga.
„Thomas Cook“
© AFP / Scanpix

Griūtį sukėlė sparčiai kintantys vartotojų įpročiai, taip pat kapitalo struktūra bei finansinės ataskaitos, kurios buvo toli gražu ne optimalios. Smarkiai smukusi paklausa per 2018 metų vasaros karštymetį nustūmė bendrovę į neigiamą trajektoriją, iš kurios jai nepavyko išnirti.

Praėjusių metų bėdos ne pirmą kartą sudrebino 178 metus skaičiuojančią grupę. Prieš šešerius metus ji jau buvo priartėjusi prie bankroto slenksčio, o jos išgelbėjimas užkrovė jai sunkią skolų naštą, kuria atsikratyti buvo nelengva.

Vis dėlto per vėlesnius penkerius metus bendrovei pavyko geriau sukontroliuoti savo apyvartinį kapitalą. 2016 metais ji atnaujino dividendų mokėjimą. Po metų jos grynoji skola sudarė tik 40 mln. svarų (50 mln. JAV dolerių).

Kaip vėliau paaiškėjo, ši „reabilitacija“ buvo negili, paviršutiniška, tarsi momentinė nuotrauka iš saulėto paplūdimio. Užsakomą atostogų paketą siūlančios bendrovės finansinė padėtis buvo vis dar per trapi, „Thomas Cook“ sunkiai sekėsi konkuruoti kitomis bendrovėmis, pavyzdžiui, su trumpalaikės būstų nuomos platformomis; be to, ji neišvengė cikliškų vartotojų pasitikėjimo svyravimų.

Trūkumai išryškėjo smukus kelionių užsakymams 2018 metais. Priešingai nei jos Vokietijos konkurentė „TUI AG“, „Thomas Cook“ neturėjo stiprių viešbučių bei kruizų prekės ženklų, kurie jai padėtų spręsti problemą. Britų bendrovei teko atsisveikinti su tuometiniu finansų direktoriumi, ėjusiu šias pareigias vos devynis mėnesius.

Apie šių metų kovą įmonės grynoji skola išsipūtė iki 1,25 mlrd. svarų – milžiniška suma bendrovei, kuri generuoja nedidelius pinigų srautus ir yra smarkiai priklausoma nuo sezoninių lėšų pasipildymų ir praradimų. Anot finansų analitiko Stuarto Gordono iš Berenbergo, nuo rugsėjo pabaigos iki gruodžio pabaigos apyvartinio kapitalo poreikis svyravo apie 1 mlrd. svarų.

Kitaip nei ankstesniais atvejais, kai žlugo kitos britų įmonės, tokios kaip „Carillion“, BHS ir „Patisserie Valerie“, „Thomas Cook“ auditoriai „Ernst &Young“, regis, gerai išmano savo dalyką ir susigaudė greitai. Pastarojoje savo metinėje ataskaitoje jie atkreipė dėmesį į nerimą keliantį įmonės įprotį, jei tik įmanoma, klasifikuoti sąnaudas kaip išskirtines.

„Thomas Cook“
„Thomas Cook“
© Reuters / Scanpix

Nors balanso būklė atrodė ganėtinai gera, iš dalies tai tebuvo miražas. Bendrovė visiškai neseniai buvo nurašiusi 2,6 mlrd. svarų įmonės „kainos“ (įsigijimo kainos ir įsigytų aktyvų tikrosios vertės skirtumo), net jei buvo kurį laiką buvo aišku, kad kai kurie jos JK sandoriai neįgyvendinti. Šių metų gegužę šis rodiklis dar smuko daugiau nei milijardu svarų. Blogas ženklas.

Ir net tada, kaip ir daugeliui į bėdą patekusių įmonių, jai pritrūko fizinių aktyvų (kuriuos krizės atveju būtų galima parduoti), Kaip vėliau paaiškėjo, didžiausia vadovybės klaida buvo ta, kad ji ne stiprino savo balanso pritraukdama naują kapitalą, kai turėjo tam progų ir galimybių.

Dar palyginti neseniai, šių metų vasarį, įmonės vadovybė vis dar buvo akla pavojams, – ji aiškino analitikams, jog neteisinga lyginti „Thomas Cook“ keblią padėtį su 2012 metais ją užgriuvusiomis bėdomis. Sąlygoms pablogėjus ir akcijų kainoms kritus, padidinti nuosavą kapitalą tapo nebeįmanoma. Smukus obligacijų vertei, išleisti naujų skolos vertybinių popierių taip pat buvo per brangu.

„Thomas Cook“ pateikė pardavimui savo oro linijas. Vis dėlto po kelių mėnesių ji pripažino, kad jos galimybės tęsti veiklą kaip funkcionuojančiam ūkio subjektui būtų „smarkiai abejotinos“, jeigu nebūtų žengtas šis žingsnis. Verslovėms, kurios orientuojasi į vartotoją, tokie pareiškimai – tartum peilis į nugarą. Klientai tikrai neužsisakys kelionių iš operatorės, kuri negali garantuoti, jog sugebės tęsti savo veiklą.

Kreditinių kortelių bendrovės sureaguoja, išlaikydamos didesnį pinigų rezervą iš bilietų pardavimo, tuo atveju jei įmonė bankrutuotų (nes klientai tokiu atveju pareikalaus grąžinamosios išmokos, kompensacijos). O tiekėjai griežtina kredito sąlygas. Visai šie veiksniai jungiasi į vieną grandinę ir dar smarkiau pablogina finansinę įmonės padėtį.

Visa tai greičiausiai prisidėjo prie to, kad „Thomas Cook“ finansavimo poreikiai per gegužės–rugpjūčio mėn. laikotarpį šoktelėjo nuo 300 mln. iki 900 mln. svarų, o tai reiškė, kad artimiausiu metu jai bus pasiūlyta išmainyti skolą į kapitalą. Bet kreditoriai, tokie kaip „Royal Bank of Scotland Group Plc.“ pareikalavo dar 200 mln. svarų turto garantijos priemonių. Lėta mirtis virto greita mirtimi.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Kokiomis geromis savybėmis pasižymi dygliuotieji šaltalankiai

Dygliuotieji šaltalankiai: šios uogos pasižymi keturiomis specialiomis savybėmis, tokiomis kaip:...

Ukrainai įšaldyta parama buvo būtina Putinui atgrasyti (34)

Karinė parama, atsidūrusi su Donaldu Trumpu susijusios politinės audros epicentre, nėra vien dosni...

JAV turtuoliai ir jų mokesčiai: artėjant rinkimams – klausimas kaip ir kodėl iš jų paimti daugiau (6)

„ The New York Times “ neseniai paskelbė dramatišką infografiką, rodantį, kad nuo šeštojo...

Rusijos ir Saudo Arabijos santykiai: viskas vyksta ne taip, kaip tikėjosi rusai (158)

Pirmadieninis Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitas Saudo Arabijoje – antrasis po jo atėjimo...

Pramonę drebina laboratorijoje užauginti deimantai

Laboratorijoje užauginti deimantai, jau nebe pirmą dešimtmetį tiekiami kaip nebrangi iškastinių...

Top naujienos

Palygino Grybauskaitės ir Nausėdos prezidentavimo pradžią: skirtumai akivaizdūs (294)

Vienas kėlė įtampą, kitas ją malšina – taip Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės...

Balsavimas dėl Seimo vadovo Pranckiečio atstatydinimo žlugo (840)

Seimas antradienio vakarą per neeilinį posėdį balsavo dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui...

Rekordinė šiluma tęsis: temperatūra sieks 20 laipsnių, tačiau pravartu nepamiršti ir skėčio (9)

Šiandien orai Lietuvoje vėl keičiasi. Sausasis anticiklonas traukiasi į rytus, o iš...

Vilniuje „Mercedes“ susidūrė su greitosios pagalbos automobiliu, medikės išvežtos į ligoninę nukentėjo ir greitosios vairuotojas (18)

Antradienio vakarą, apie 22 val., Vilniuje, Ukmergės g., ties parduotuve „Topo Centras“,...

Dramatiškai išplėštos lygiosios su Švedija garantavo ispanams vietą Europos čempionate

2020 metų Europos futbolo čempionate vietą užsitikrino Ispanijos rinktinė. Atrankos rungtynėse...

Griūvančio namo Kaune gyventojai širsta – darbai neprasideda, o už komunalines paslaugas moka (99)

Praėjo beveik trys mėnesiai nuo dienos, kuomet Kaune dėl įtrūkusių sienų buvo evakuoti vienos...

Venckienės laukiantis „Drąsos kelias“ ruošiasi Seimo rinkimams: parduoda turtą, kad turėtų tam lėšų (468)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiajam Teismui atmetus Neringos Venckienės advokatų...

„Išleiskite mane“: laidotuvėse dalyvavę žmonės liko priblokšti, išgirdę velionio balsą (53)

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ – taip galima pavadinti Shay Bradley įrašytą...

Echodą dar kartą išbaręs Adomaitis: protu nesuvokiama (36)

Gynybos dominavimas, įtampa visas 40 minučių ir nelaiminga pabaiga – Vilniaus „Rytas“...