aA
Neseniai nuskambėjusi žinia, kad tai, ar susirgsite vėžiu, didele dalimi priklauso nuo atsitiktinai iškritusios „blogos kortos“, buvo klaidingai interpretuota kaip bloga žinia. Nors iš tikrųjų ji gali padėti žmonijai suprasti, kas apskritai yra vėžys, ir ką galima padaryti, siekiant užkirsti jam kelią.
Sveikuoliškas gyvenimo būdas nuo vėžio neapsaugos
© Shutterstock

Nauji eksperimentai bando kiekybiškai įvertinti 2015–2017 m. tyrimų rezultatus, kurie rodo, kad pagrindinis vėžio atsiradimo veiksnys – atsitiktinai iškritusi „bloga korta“ kartu su paveldimais genetiniais polinkiais ir aplinkos kancerogenais. Nepriklausoma komanda šį mėnesį pademonstravo, kad normaliame audinyje pasitaiko mutavusių ląstelių grupių, iš kurių dalis pasižymi genetinėmis klaidomis, būdingomis vėžiui. Tai dera su dabartiniu supratimu, kad vėžys prasideda tada, kai ląstelės įgyja genetinių mutacijų kombinaciją, leidžiančią joms nevaldomai plisti.

Reakcija į „blogą kortą“ buvo ne tiek mokslinė, kiek moralinė. „StatNews“ pranešė, kad šie rezultatai gali reikšti, jog „prevencinės pastangos, pradedant metimu rūkyti ir baigiant aplinkos valymu, yra iš esmės beprasmiškos“. Naujame „Science Magazine“ straipsnyje rašoma: „Daugelis mokslininkų straipsnį užginčijo... nes manė, kad jis pernelyg pabrėžia vėžio atsitiktinumą ir sumenkina bandymus užkirsti jam kelią.“

Tokia pralaimėtojo pozicija šiek tiek primena vengimą segtis saugos diržą, nes juk vairavimas niekada nėra 100 proc. saugus. Tačiau apie atsitiktinumą galima mąstyti ir konstruktyviau: ne kaip apie priežastį atsisakyti rizikos mažinimo, bet kaip apie priežastį išlikti budriems ir tęsti tyrimus.

Žinant atsitiktinumo vaidmenį, galbūt dažnesnis iš mūsų parodys gydytojui tą nedidelį gumbelį ar dėmelę tarp kojos pirštų, kuri atrodo keistai, nors tas odos lopinėlis niekada nemato saulės. Aš nerūkau, tačiau sužinojusi, kad 15 proc. atvejų plaučių vėžiu suserga žmonės, kurie niekada nerūkė, greičiausiai rimčiau reaguosiu į nuolatinį krūtinės skausmą ar kosulį, kuris iš tiesų gali reikšti plaučių vėžį. Atsitiktinumo pripažinimas galėtų išgelbėti ne vieną gyvybę.

Remiantis naujausiu tyrimu, paskelbtu šį mėnesį žurnale „Science“, sunku pasakyti, ar sveikų audinių mutacijos iš dalies buvo sukeltos aplinkos veiksnių, ar iš esmės tebuvo atsitiktinės kopijavimo klaidos, tačiau rezultatai rodo, kad pagrindinis rizikos veiksnys – paprasčiausias organizmo senėjimas. Kaip vienas iš straipsnio autorių rašė dar 2015 m., kuo ilgesnė kelionė, tuo didesnė nelaimingo atsitikimo tikimybė, net jei segėsite saugos diržą.

Rezultatai sykiu suteikia vilties ir ragina būti apdairiems. Masinio tikrinimo šalininkai pastaraisiais metais sulaukė atkirčio po skandalų, kurie pademonstravo, jog prostatos ir krūties vėžio prevencinės programos daugelį žmonių privertė kęsti sunkų, gyvenimą pakeičiantį gydymą, nors jų navikai greičiausiai nebūtų išplitę.

Faktas, kad su vėžiu siejamos mutacijos egzistuoja normaliuose audiniuose, gali apsunkinti bandymus išpopuliarinti paprastus kraujo tyrimus, kuriais būtų galima aptikti įvairių rūšių vėžį. Nebeaišku, ką laikyti normalumu. Galbūt iš tiesų yra normalu palaipsniui artėti prie vėžio.

Jei taip, nieko čia nepadarysi. Tačiau medicinos technologijos geba kur kas daugiau. Pavyzdžiui, vėžio gydymą gali palengvinti ankstyva intervencija. Pagalvokite apie kolonoskopijų sėkmę, kai gydytojai gali pašalinti potencialiai pavojingus polipus ir niekas jų nepasigenda. Tas pats tinka ir ikivėžinių odos pažeidimų šalinimui.

Gyvūnams, kuriems būdingas neįprastai mažas sergamumas vėžiu, irgi pasitaiko atsitiktinių mutacijų, tačiau evoliucija rado būdų tai išspręsti. Pavyzdžiui, drambliai turi papildomų tam tikro geno, vadinamo p53, kopijų – jis koduoja DNR atkūrimo sistemą, todėl drambliams turi labai nepasisekti, kad susirgtų vėžiu. Vieną dieną mokslininkai galbūt pritaikys šią dramblių supergalią ir mums.

Šie ir panašūs medicinos pasiekimai kovos su atsitiktine „bloga korta“, o tai reiškia, kad žmonių sėkmė gali atsidurti jų pačių rankose.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(28 žmonės įvertino)
3.7857

Top naujienos

Koronavirusu susirgus artimai giminaitei, „ant patalo“ gulinčios senolės laukė liūdnas likimas (174)

Vilnius ir jo regionas jau kurį laiką „dega“ dėl daugėjančių koronavirusu susirgusių...

Vieno populiariausių Vilniaus mikrorajono plėtra piktina gyventojus: dygsta vienas už kitą didesni daugiabučių kompleksai (261)

Pastarosios savaitės Vilniaus Žirmūnų mikrorajono gyventojams – neramios. Bendruomenė nerimauja...

Koronaviruso statistika: praėjusią parą nustatyti 1125 nauji atvejai, mirė 12 žmonių, pirma doze paskiepyta 15 tūkst. žmonių (90)

Praėjusią parą Lietuvoje buvo nustatyti 1125 nauji koronaviruso atvejai, 12 žmonių mirė, skelbia...

Atnaujintame valstybės biudžete – dar didesnis deficitas (43)

Penktadienį Vyriausybės posėdyje pristatomi atnaujinti viešojo sektoriaus biudžetų projektai....

Šiugždinienė – apie 5–11 klasių moksleivių grįžimą į mokyklas: tai šokiruoja ir liūdina (112)

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė kreipiasi į savivaldybių ir mokyklų...

Seimas siūlo bankams prievolę, kad iki bankomato keliauti netektų toliau nei 5 kilometrus (110)

Šalyje vis labiau plintant elektroniniams mokėjimams ir mažėjant bankomatų skaičiui, Seimo...

Naktį iš Pravieniškių pataisos namų pabėgo 2 nuteistieji: paieškai pasitelktas sraigtasparnis (115)

Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos pareigūnai naktį per vaizdo kameras...

Po naujo raketų lietaus Izraelis toliau bombarduoja Gazos Ruožą, siunčia papildomų pajėgų prie sienos žuvusių palestiniečių skaičius jau viršijo 100 (88)

Izraelis penktadienį per antskrydžius bombarduoja ir artilerijos sviediniais apšaudo Gazos...

Vilniuje iš sudaužyto „VW Passat“ teko vaduoti prispaustą ir sužalotą merginą (31)

Penktadienį, apie 8.55 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., ant viaduko virš Ateities g.,įvyko...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Vasaros atostogos jau ant nosies: ar nuošalios vietos gamtoje nukonkuruos pajūrio kurortus?

„ Delfi rytas “ laidoje domėsimės, ar sutelkdami visą dėmesį į apsaugą nuo koronaviruso,...